انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم خرداد 92

هوا داره گرم و گرمتر میشه  . . .

 ×                  ×                      ×

«ظرایف طنز در انیمیشن» در نشست آسیفا و ماهنامه خط خطی بررسی شد


به گزارش نامه، بررسی «ظرایف طنز در انیمیشن» عنوان نشستی است که روز دوشنبه در خانه هنرمندان برگزار شد. در این نشست که به همت «آسیفا» و ماهنامه «خط خطی» برگزار گردید، طنزپردازانی چون علی درخشی، جمال رحمتی و کیارش زندی حضور دارند و به سخنرانی پرداختند.
لازم به ذکر است «آسیفا»‏ انجمنی بین‌المللی برای سازندگان و دوست‌داران فیلم‌های انیمیشن است که در سال ۱۹۶۰ چند تن از بزرگان فیلم‌های انیمیشن مانند نورمن مک‌لارن و دیگران در شهر آنه‌سی فرانسه بنیان گذاشتند. هدف از این انجمن آن تبادل اطلاعات در مورد روش‌های پویانمایی است.

در حکایت انجمن داران


پیرو جلسه ی روز یکشنبه 12/3/92 در صبا وانعکاس ناکافی آن در سایت انجمن ،ضروری می دانم تا به توجه به هویت مطبوعاتی ام موارد مطروحه را به اختصار بیان کنم تا احتمال استنباط خلاف واقع از تبادل نظر صورت گرفته مرتفع شود.

1- محفل فوق نوعی تبادل نظر، رایزنی وهمدلی فعالانی بود که دغدغه های مشترکی در یافتن راهکارهایی برای تعالی وضع نامناسب موجود دارند.بررسی توانایی ها وضرورت ها می تواند تشکیل انجمن ،صنف، اتحادیه یا... را در پی داشته باشد؛ اگرچه تشکیل هر جمعیت حقوقی پس از پایان فعالیت هیات موسس که منجر به ثبت وتعیین نام وتایید از سوی مراکز ذیربط(ارشاد،وزارت کشور،وزارت کاریا...)قانونی وقابل استناد است. قریب به اتفاق حاضران با طی این مراحل توسط هر جمعیتی یا هیات موسسی (که در مورد این انجمن هنوز مشخص نشده) اتفاق نظر داشتند.

2- اغلب حاضران فعالیت آسیفا را از گذشته تا حال مغتنم دانسته وضرورتی برتشکیل هرجمعیتی موازی با آسیفا را ضروری ندانسته ؛ اما بر فعالیت هایی که در آسیفا تعریف نشده تاکید داشتند. از سوی دیگر انتقادهایی به عملکرد آسیفا مطرح شد که عده ای معتقد به طرح آن در محفل آسیفا بوده وعده ای عدم مشارکت فعال وهمراهی هنرمندان انیمیشن را با آسیفا در کاستی های موجود موثر دانستند.

3- با توجه به اینکه اغلب حاضران از اعضای آسیفا بوده ، نسبت به عملکرد آسیفا در برخوردی غیر دوستانه وشاید عجولانه در مورد جلسه ای که هنوز تشکیل نشده وبی توجه به انگیزه حضورنا خرسند بودند. این رویکرد  با ارسال پیامک مبنی براخراج حاضران از آسیفا نوعی بی احترامی مدیران آسیفا به زحمتکشان شناخته شده ی انیمیشن قلمداد شد که بدون توجه به بستر تعاملی وقانونی وجایگاه آسیفا صورت گرفت.

در پایان به سهم خود امیدوارم عملکرد فعالان انیمیشن با حفظ حرمت یکدیگر وانتقادها خوش خیم ودر نهایت شاهد نزدیکی اعضای این جامعه به یکدیگر باشیم.

امیر مسعود علمداری

 

 

کتاب های شعر نورالدین زرین کلک

 

پارسینه- گروه فرهنگی:‌ این تصویرگر پیشکسوت که این روزها پوسترش به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک به فروش می‌رسد، به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: به پیشنهاد نشر قطره، مجموعه‌ای از یادداشت‌ها، شعرها و مقالات خود را برای انتشار در مجموعه‌ی «زندگی‌نامه‌ی نامداران ادب و فرهنگ ایران» در دست تدوین دارم. اغلب شعرهای این اثر در قالب نیمایی است و برخی از آن‌ها در قالب هایکو سروده شده‌اند.

زرین‌کلک همچنین با اشاره به داستان‌هایش گفت: قریب 20 داستان را ویژه کودکان نوشته‌ام، ولی تا زمانی که وضعیت کتاب کودک ما این‌گونه است، از انتشار آن‌ها خودداری می‌کنم.

او همچنین عنوان کرد: بنا دارم این کتاب‌ها را با تصویرسازی خودم وارد بازار کنم، ولی تا زمانی که ناشر واقعی کودکان و نوجوانان وجود نداشته باشد و بازار در انحصار نویسنده‌نماها باشد، از انتشار این کارها خودداری می‌کنم.

زرین‌کلک گفت: متأسفانه سیاست‌ها در عرصه‌ی فرهنگی از کیفیت مناسبی برخوردار نیست. در بخش سینمایی،‌ سیاست‌ها مناقشه‌آفرین است و در بخش نشر کتاب سیاست‌های غلط موجب تعطیلی تعدادی از ناشران و رشد قارچ‌گونه‌ی نویسندگان کم‌مایه شده است.

این انیماتوریست تصریح کرد: کارهای انیمیشن من هرگز در ایران مورد اقبال نبوده است و یکی از آخرین کارهایم با عنوان «بنی‌آدم» در سکوت محافل خبری دولتی تولید شد. هیچ‌کس از من نپرسید پول این کار را از کجا آوردی و آیا اصلا پولی برای تولید این کار داری یا نه.

نورالدین زرین‌کلک، نویسنده و نگارگر کتاب کودک، فیلم‌ساز انیمیشن، مشهور به پدر انیمیشن ایران است. او پیش‌تر رییس آسیفا (انجمن بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن) بوده است. دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم پاریس (فرانسه) برای فیلم «دنیای دیوانه‌ی دیوانه‌ی دیوانه»، دیپلم افتخار فستیوال بین‌المللی فیلم جیفونی (ایتالیا) برای فیلم «امیر حمزه دلدار و گور دلگیر»، دیپلم افتخار هانس کریستین آندرسن برای کوشش‌ در تصویرسازی کتاب کودک و لوح تقدیر نمایشگاه کتاب بولونیا (ایتالیا) برای کتاب «آ اول الفباست» بخشی از افتخارات اوست.


پوستر نورالدین زرین‌کلک
پوستر استاد نورالدین زرین‌کلک به مناسبت پنجاهمین سالگرد تأسیس شورای کتاب کودک در اندازه‌ی 30 در 40 سانتی‌متر چاپ شده است. این پوستر که در مراسم پنجاهمین سالگرد شورا در تاریخ 9 اسفند 1391 در تالار اجتماعات حسینیه‌ی ارشاد رونمایی شد، هم‌اکنون با قیمت 5000 تومان از سوی شورای کتاب کودک در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.
 
حمید جبلی در کانادا مستر کلاس برگزار می کند
 
 
 

به گزارش شبکه ایران بازیگر نام آشنای ایرانی، قرار است پاییر امسال در تورنتو حضور پیدا کند تا ضمن مرور آثار او در مقام کارگردان، مستر کلاس فیلمسازی و بازیگری در کانادا برپا کند.
حمید جبلی، با سه فیلم: «پسر مریم»، «خواب سفید» و «آبدارچی» پاییز امسال راهی جشنواره بین المللی Eastern Breeze «نسیم شرقی» می شود تا ضمن شرکت در جلسات پرسش و پاسخی که در سینما «کارلتون» برگزار می شود، تجربیات خود را در زمینه فیلمسازی و بازیگری با علاقمندان سینما درمیان بگذارد.
فستیوال سینمایی EASTERN BREEZE (نسیم شرقی) در حوزه های مختلفی چون: فیلم کوتاه و نیمه بلند(داستانی، مستند و انیمیشن) به شکل بین المللی و با موضوع «شرق»، به دبیری پویان طباطبایی برگزار می شود.
شرایط آثار:
*با توجه به موضوع فستیوال، آثار در دو بخش فیلم کوتاه (حداکثر 12 دقیقه) و فیلم نیمه بلند (حداکثر 45 دقیقه) پذیرفته می شوند که شامل داستانی، مستند و انیمیشن است.
*موضوع فیلم باید مرتبط با «شرق» باشد. همچنین آثاری که کارگردان، نویسنده، تهیه کننده و یا لوکیشن آنها شرقی باشد، امکان حضور در جشنواره را دارند.
*تاریخ تولید آثار شرکت کننده باید پس از ژانویه سال 2010 میلادی باشد.
*آثاری که در تورنتو به نمایش درآمده باشند، امکان حضور در این فستیوال را نخواهند داشت.
*آثار ارسالی باید انگلیسی و یا زیرنویس انگلیسی داشته باشند.
*ثبت نام در سایت جشنواره به صورت آنلاین انجام می شود و داشتن شناسه‌ ثبت نام برای کلیه‌ شرکت‌کنندگان در جشنواره الزامی است. ثبت نام در این دوره فستیوال برای شرکت کنندگان «رایگان» است.
*شرکت کنندگان باید آثار خود را تا روز 30 جولای برابر با 8 مرداد به دفتر فستیوال ارائه کنند. اسامی پذیرفته شدگان 20 آگوست برابر با 30 مرداد اعلام خواهد شد.
* هیات داوران به برندگان هر بخش هزار دلار و به بهترین فیلم اولی، دو هزار دلار جایزه نقدی اعطا می کنند.
*اطلاعات فرم شرکت در فستیوال در تهیه مطالب برای نشریات داخلی و خارجی و امور مربوط به اطلاع رسانی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، لذا صحت اطلاعات برعهده شرکت کننده است.
*فستیوال، امضا کننده فرم را صاحب اثر می‌شناسد. در صورتی که خلاف آن ثابت شود، تمامی امتیازات متعلقه باطل و اثر مزبور از لیست نمایش حذف می‌شود و عواقب حقوقی آن نیز بر عهده امضا کننده فرم شرکت خواهد بود.
*ثبت نام و ارسال آثار به منزله قبول مقررات است و تصمیم گیری در موارد پیش بینی نشده به عهده شورای سیاست گذاری جشنواره خواهد بود.
به منظور کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از فراخوان و فرم شرکت در جشنواره به وبسایت جشنواره به آدرس http://easternbreeze.ca مراجعه کنید.

 

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٠۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ خرداد ۱۳٩٢