انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم اردیبهشت 92


برفی ها در کانون انیمیشن

کانون انیمیشن دانشگاه تهران که با آغاز به کار خود در پایان سال گذشته بابی برای ورود انیمیشن به دانشگاه تهران باز کرده است، در آخرین فعالیت خود اقدام به برگزاری نشستی با موضوع "آشنایی با معیارهای موفقیت در انیمیشن کوتاه" کرده است.
 
این برنامه به دلیل حضور موفق و درخشان استودیو برفی در جشنواره های داخلی و کسب موفقیت های مختلف با حضور اعضای ارشد این استودیو برگزار خواهد شد. در این نشست به معیار های انیمیشن کوتاه استاندارد و دلیل پذیرفته شدن و نشدن آثار مختلف ارسال شده به جشنواره ها پرداخته می شود.
حضور در این جلسه برای انیماتور هایی که آثاری را به جشنواره ارسال کرده اند اما موفقیت چشمگیری نداشته اند می تواند بسیار مفید باشد و به  سوالات مختلف در زمینه چگونگی کیفیت آثار جشنواره ای و تجربی پاسخ داده می شود.
 
کانون انیمیشن دانشگاه تهران به عنوان تنها مرکزی که در این دانشگاه به مقوله ی انیمیشن می پردازد در زمستان سال گذشته  تاسیس شد و اولین برنامه خود را با عنوان "بررسی مراحل تولید انیمیشن دوبعدی" در نهم اسفند ماه سال گذشته با موفقیت برگزار کرد و میزبانی شایسته برای این برنامه و میهمانان آن بود. فعالیت های این کانون معطوف به دانشگاهی ساختن این هنر است و سعی آنها در گستردن انیمیشن در فضای آکادمیک است.
 
استودیو برفی در آذر ماه 1388 توسط جمعی از دانش آموختگان کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر تهران بنیان گذاشته شد که اعضای این استودیو همگی دانش آموختگان و متخصصان انیمیشن هستند و آثار این استودیو در جشنواره های معتبر داخلی همچون دوسالانه انیمیشن و جشنواره فیلم کوتاه تهران جوایز متعددی کسب کرده اند.
با توجه به تمرکز استودیو برفی روی انیمیشن دو بعدی، طبعا این برنامه بر پایه انیمیشن دو بعدی برگزار می شود.
 
این نشست روز چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1392 ساعت 16 الی 18 در تالار شهید آوینی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و ورود برای عموم دانشجویان و علاقه مندان آزاد است.

اکران «رستم و سهراب» همزمان با پخش جهانی در ایران

02-261.jpg

علی سرتیپی از اکران انیمیشن سینمایی «رستم و سهراب» همزمان با پخش جهانی آن خبر داد.

مدیرعامل فیلمیران در گفت‌وگو با خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: قرارداد داخلی اکران این فیلم منعقد شد و با توجه به قصه روان و موفقیت‌های بین‌المللی، امیدوارم «رستم و سهراب» در اکران ایران هم مورد استقبال قرار گیرد.

وی که پخش انیمیشن سینمایی «تهران1500» را نیز برعهده دارد، اظهار کرد: استقبال خوبی از «تهران 1500» شد و نشان داد انیمیشن هم می‌تواند در اکران مورد توجه قرار گیرد و پیش بینی می‌کنم تماشاگران ارتباط بهتری با «رستم و سهراب» برقرار کنند.

داریوش دالوند تهیه کننده این فیلم چندی پیش به ایسنا گفته بود:«رستم و سهراب» اولین اثر سینمایی ایران بوده که حتی قبل از نمایش در یک اکران خصوصی رایت جهانی‌اش به فروش رفته است و به توصیه خریدار این فیلم را جایی برای نمایش حتی در یک اکران خصوصی عرضه نکردیم.

این تهیه‌کننده اکران موفق «تهران 1500» را در جذب مخاطب برای «رستم و سهراب» موثر دانست و اعلام داشت: در حال حاضر نگرش مخاطب به انیمیشن نسبت به دو سال پیش تفاوت کرده است و اکران «تهران 1500» اتفاق خیلی خوبی بود که جای تبریک دارد و پیش‌بینی می‌کنم «رستم و سهراب» هم پرفروش خواهد شد.

انیمیشن «رستم و سهراب»

شفیع‌آقا محمدیان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم از اکران این انیمیشن در آمریکا، روسیه و امارات خبر داده بود و اعلام کرد: کشور‌های امارات و روسیه حق رایت انیمیشن سینمایی «رستم و سهراب» را خریداری کرده و قصد اکران عمومی آن را در سینماهای‌شان دارند و چندی قبل هم شرکت پخش‌کننده، فعالیت خود را برای اکران عمومی این انیمیشن در آمریکا نیز آغاز کرده بود که نهایتا قرار است «رستم و سهراب» حداقل تا سه ماه دیگر در سینماهای آن کشور روی پرده برود. 

وی افزود: واقعا اکران عمومی اثر سینمایی ایرانی در سه کشور آن هم در یک فرایند طبیعی، در سینمای بعد از انقلاب بی‌سابقه و یا حداقل کم‌سابقه است. این موضوع وقتی اهمیت زیادی پیدا می کند که بدانیم «رستم و سهراب» در شرایطی در سه کشور خارجی اکران می‌شود که داستانی کاملا ایرانی دارد که از کتب کهن ما سرچشمه می‌گیرد. تاکید می‌کنم که تمام بخش‌های فنی این انیمیشن به شکلی کاملا حرفه‌ای و با استانداردهای جهانی ساخته شده است و ما حتی دوبله انگلیسی فیلم را نیز در کانادا انجام دادیم تا برای مخاطب خارجی قابل باورتر باشد. 

انیمیشن سینمایی «رستم و سهراب» محصول مشترک مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو انیمیشن آریا (برادران دالوند) است که پخش جهانی آن در مراودات بازار فیلم کن 2012 به یک کمپانی بین‌المللی واگذار شد.

نشریه تخصصی «انیمیشن مگزین» (یکی از معتبرترین نشریات انیمیشن دنیا) در ویژه‌نامه بازار فیلم کن خود طی دو صفحه، به شرح و توصیف این اثر و قابلیت‌های جهانی آن پرداخته و با عنوان «حماسه پارسی» نوشته است: «شاهنامه، اثر کلاسیک قرن یازدهم که توسط شاعر ایرانی فردوسی به نثر درآمده، الهام بخش انیمیشن سه بعدی جدید «رستم و سهراب» است. برای ساخت این فیلم که کارگردانی آن برعهده کیانوش دالوند است، حدود 100 نفر درگیر بودند. این اثر در شهر بروجرد (غرب ایران) که به تازگی بطور رسمی پایتخت انیمیشن ایران نام گرفته، تولید شده است.»

موسیقی فیلم سینمایی انیمیشن «رستم و سهراب» توسط الیزا ایپ و آکادمی موسیقی موتزارت تنظیم شده است.

علی سرتیپی پیش از این پخش داخلی «جدایی نادر از سیمین» را همزمان با اکران خارجی بر عهده داشته و قرار است «گذشته» اصغر فرهادی را نیز در ایران اکران کند.

نخستین جشنواره انیمیشن اصفهان با همکاری شبکه پویا

نخستین جشنواره انیمیشن اصفهان به همت هنرسرای خورشید و با همکاری شبکه پویا در مرداد ماه امسال در اصفهان برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: برگزاری نخستین جشنواره انیمیشن اصفهان با همکاری شبکه پویا
 

 

حسن علیرضایی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: نخستین جشنواره انیمیشن اصفهان به همت هنرسرای خورشید و با همکاری شبکه پویا در مرداد ماه امسال در اصفهان برگزار می‌شود.

وی به موضوعات این جشنواره اشاره کرد و افزود: این جشنواره با موضوعات فرهنگ شهروندی، آموزشی، تبلیغاتی و آزاد ویژه فیلمسازان اصفهانی است.

بازیگر اصفهانی با بیان اینکه امیدواریم در سال‌های آینده شاهد برگزاری این چنین جشنواره‌هایی در اصفهان باشیم، تصریح کرد: در اصفهان جشنواره‌های بسیاری مانند جشنواره‌های سرزمین زیتون و تسنیم برگزار شده اما در حال حاضر این جشنواره‌ها به فراموشی سپرده شده است.

وی اضافه کرد: با کارگردانی و تهیه‌کنندگی حداقل 10 فیلم انیمیشن در این جشنواره شرکت کرده و بیشتر این آثار تولیدات سال‌های 90 و 91 اصفهان هستند.

علیرضایی تاکید کرد: برخی از این آثار در کشورهای آمریکا، سوئیس، کره جنوبی، لهستان، امارات متحده عربی، آلمان، سوئد، اسپانیا، فنلاند، عراق، لبنان، فلسطین، تونس و ایران اکران شده و افتخارات و جوایز ارزنده‌ای را به ارمغان آورده است.

 یادداشت هفته

یادداشت اول.بطور اتفاقی فهمیئم ک ژتپنی ها تفسانه امیر ارسلان نامدار را بصورت یک سریال انیمیشنی ساخته اند. خوب هم خوشحال شدم  هم یکجورایی دلم سوخت. خوشحال شدم که داستان ایرانی  امیر ارسلان نامدار مورد استفاده برای ساخت یک  سریال انیمیشنی شده. دلم سوخت که چرا این داستان در کشورمان برای ساخت انیمیشن مورد استفاده قرار نگرفته است.همین

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٤:٥٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۳٩٢