انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم آذر 91

 ادغام شبکه پویا با مرکزصبا !

 

 ظاهرا بالاخره  مدیران سازمان صدا و سیما تصمیم  خود را گرفتند که شبکه پویا را با مرکز  صبا ادغام کنند. سوال اینجاست که  آیا این اتفاق به نفع تولید انیمیشن ایران  است ؟

 

آقای مهربان پنجشنبه در شبکه نمایش

فیلم بلند " آقای مهربان " روز پنجشنبه در شب یلدا از شبکه نمایش ساعت 15 پخش خواهد شد.

 

آقای مهربان در لبنان !

 در روز سه شنبه 21 آذر ماه فیلم اقای مهربان به درخواست دانشجویان در دانشکده سینما پخش شد . در پایان نامه یکی از دانشجویان لبنانی دانشکده ضمن ابراز رضایت از دیدن فیلم اعلام کرد که شیعیان لبنان داستان ضامن آهو را نمیدانند و مطئن هستند که این فیلم در لبنان مورد توجه قرار خواهد گرفت وی تقاضای گرفتن نمونه این فیلم برای بررسی نمایش آن در شبکه المنار لبنان کرد که با استقبال گلپایگانی روبرو شد.

 

پهلوانان در شبکه ورزش!

به نقل از استاد عربانی که شنونده پر و پاقرص برنامه های فوتبال رادیو هستند . در یکی از برنامه های تفسیر فوتبال !کارشناس برنامه ضمن اشاره به ضعف فوتبال در قسمتهای مختلف و عدم برنامه ریزی آن  اعلام میکند که مدتی است کارتونی بنام پهلوانان در شبکه پویا پخش میشود که در آن رسم جوانمردی و پهلوانی به خوبی به کودکان آموزشداده میشود ایشان توصیه میکند که این سریال باید از شبکه ورزش نیز پخش بشود تا ورزشکاران ما ضمن آشنایی با پهل.انان گذشته خود درس اخلاق و جوانمردی را نیز یاد بگیرند.

 

یار جدید شجاعان

به تیم تولید مجموعه انیمیشن  شجاعان یک نفر دیگر اضافه شد. آقای صادقی راد در زمینه استوری برد و تامنیل با سیاوش زرین آبادی  همکاری  خود را آغاز کرده است.

 

فرید فرزند نیشاپور

خانم گلرخ الوان  در پروژه نگارش طرح قصه  برای مجموعه انیمیشن " فرزند نیشابور" با سیاوش زرین آبادی همکاری میکند. این  مجموعه که در موسسه حرکت کلیدی در مرحله نگارش فیلمنامه  است در مورد  پسر نوجوانی بنام فرید است که توانایی حل معماهای پیچیده را دارد و بدین شکل داستانهای جذابی را برای مخاطبین خود بوجود می آورد.

 

اتاق فکر  بدنبال ایده های نو

حرکت کلیدی به کمک آقای حیدریان و خانم قبادی  از دانشجویان فعال انیمیشن اتاق فکر جدیدی را راه اندازی کرده است که بصورت یک پروژه تحقیقاتی بدنیال ایده های نو برای تولید  طرح و فیلمنامه انیمیشن های جدید است.  اولین مرحله تهیه  کتاب های مختلف  و مطالعه  دقیق  آنها  است .

 

اینسان «مهدی آقاجانی» در جشنواره چشم سوم تقدیر شد

یازدهمین جشنواره آسیایی فیلم «چشم سوم» از انیمیشن مهدی آقاجانی تقدیر کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که مختص فیلم‌های کارگردان‌های آسیایی است، در دو بخش رقابتی مسابقه فیلم‌های بلند اول و دوم و مسابقه فیلم‌های کوتاه برگزار می‌شود.
جایزه بهترین فیلم کوتاه این دور از جشنواره به شفق از هند اهدا شد و هیات داوران از اینسان ساخته مهدی آقاجانی از ایران و معشوقه پدرماز ژاپن به طور مشترک تقدیر کردند.
گفتنی است در این دوره مرجان علیزاده عضو هیات داوران بخش فیلم کوتاه جشنواره بود.
بنیاد فیلم آسیا یازدهمین جشنواره فیلم «چشم سوم» را از 6 تا 13 دسامبر در شهر مومبای هند برگزار کرد.

 

 " عسل آباد " جمعه ها از شبکه دو سیما

مجموعه انیمیشین "عسل آباد" که در 13 قسمت 11 دقیقه ای به تهیه کنندگی و کارگردانی پژمان علی پور در سال 1389  در صدا و سیمای مرکز مهاباد تولید شده بود هر جمعه ساعت 10 صبح در برنامه ی کودک و نوجوان جمعه به جمعه ،خونه به خونه (عمو قناد) شبکه دو صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.لازم به ذکر است که تا کنون 5 قسمت از این مجموعه پخش شده است.

این مجموعه با تکنیک کات اوت کامپیوتری و به صورت دو بعدی تولید شده است و نزدیک به 54 کاراکتر اصلی و فرعی دارد که کاملاً به صورت فانتزی

 

عواملی که با این مجموعه همکاری داشته اند:

داستان و فیلمنامه: کامران یوسفی

تهیه کننده، کارگردان و طراح شخصیت و استوری برد: پژمان علی پور

ریگینگ و تنظیمات کارکترها: ناصر قنبری

انیماتورها: یاور قنبری، ناصر قنبری، آرمان علی پور

طراحی فضا و بک گراند و اشیاء: الناز شریعت ناصری

اجرا و رنگ آمیزی کاراکترها: بنفشه زبیری

صدابردار، مدیر دوبلاژ، صداگذاری: ابراهیم بومی

افکت: پژمان علی پور،ابراهیم  بومی

طراح تیتراژ: نرمین قاضی

موسیقی: هاشم رشادت

مجری طرح:بهار قاضی

صداپیشگان :ابراهیم بومی –کیوان فهیمی – هژار نورانی – فرهاد ایرانپناه – سعید اقرعی – فاطمه لی لی – کبری دادوند- بیانه اسماعیلی – کیمیا بدوی – کامران یوسفی –محمدعلی عبدا..پور-اسماعیل خضری – ناصر باباییان 

 

نمی‌توانیم امروز تصمیم بگیریم و فردا کیفیت را بالا ببریم

مدیر گروه دوبعدی مرکز پویانمایی صبا از تولید 1930 دقیقه انیمیشن با تکنیک دوبعدی در مرکز پویانمایی صبا خبر داد و گفت: گروه دوبعدی سعی دارد ضمن حمایت از تولیداتی که پیش از تشکیل گروه شروع شده‌اند، موجباتی را نیز فراهم کند تا پروژه‌های جدیدی در این تکنیک کلید بخورد.

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، سعیده ذاکری درباره‌ی تولیدات بخش دوبعدی مرکز پویانمایی صبا توضیح داد: اغلب دوستانی که هم اکنون در سایر تکنیک‌ها فعالیت می‌کنند به نوعی کار خودشان را با تکنیک دو بعدی اغاز کردند؛ ضمن اینکه گروه دوبعدی سعی دارد علاوه بر حمایت از تولیداتی که پیش از تشکیل گروه شروع شده‌اند، موجباتی فراهم کند تا پروژه‌های جدیدی در این تکنیک کلید بخورد.

 

وی افزود: تولیداتی که هم اکنون در گروه در حال انجام است یا مربوط به کسانی می‌شوند که در این زمینه سابقه دارند و سالیان سال فعالیت مفید و مستمر داشته‌اند و یا مربوط به افرادی می‌شود که به تازگی و به طور مستقل فعالیتشان را با مرکز آغاز کرده‌اند که در واقع این افراد به نوعی کار اولی محسوب می‌شوند و نیز در همه مراحل مورد حمایت گروه قرار می‌گیرند تا در آینده و بر اساس قابلیت‌هایشان بتوانند تیم های تولیدی بزرگ و همچنین پروژه های مجموعه‌ای و سریالی را هدایت کنند. 

مدیر گروه دوبعدی مرکز پویانمایی صبا در ادامه در پاسخ به اینکه چه برنامه‌هایی جهت بالا بردن سطح کمی در بخش دوبعدی دارید؟ خاطرنشان کرد: حمایت از کار اولی‌ها یکی از برنامه‌های گروه به منظور بالا بردن سطح کمی دوبعدی محسوب می شود؛ ضمن اینکه ظرفیت‌سنجی تیم‌های تولیدی که در حال حاضر فعالیت می‌کنند، همچنین تشویق و ترغیب دوستانی که هم اکنون در دیگر تکنیک‌ها فعالیت دارند به بازگشت به تکنیک دوبعدی و یا تولید همزمان در دو تکنیک با یکدیگر و افزایش پروژه های تولیدشان نیز از دیگر برنامه ها محسوب می شود.

او همچنین ادامه داد: برای رسیدن به برنامه هایی که عنوان شد به نوعی شاید مسیر دشواری را پیش‌رو داشته باشیم که از جمله‌ی آنها دیر بازده بودن کار در این تکنیک، کمبود نیروی متخصص و ... مشکلاتی است که در این مسیر وجود دارد ولی ما باید به این مسائل فکر کنیم چرا که حفظ این تکنیک به عنوان تکنیک مادر در انیمیشن و جایگاهی که نزد مخاطبان همواره داشته و دارد، یک ضرورت است.

وی در عین حال گفت: ما از علاقمندان و متخصصان تکنیک دوبعدی به گرمی استقبال می‌کنیم و شرایطی را نیزجهت به ثمر رسیدن طرح‌های مصوبشان فراهم خواهیم کرد. 

ذاکری در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه برای بالا بردن سطح کیفی تولیدات در بخش تکنیک دوبعدی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید؟ اذعان کرد: در کنار فعالیت‌هایی که منجر به افزایش سطح کمی تولیدات است، بالا بردن سطح کیفی یا حفظ کیفیت همیشه مدنظر بوده و هست؛ لیکن این چیزی نیست که امروز تصمیم گرفته باشیم. حتی اگر امروز تصمیم بر این باشد هم امری نیست که به محض گرفتن تصمیم بتوانیم آن را عملی کنیم.

وی تاکید کرد: تحقق این امر به گونه‌ای نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا عملی شود، بالا بردن کیفیت نیاز به زیرساخت‌هایی دارد که به تدریج میسر می‌شود. در حال حاضر ما با شوراهای تخصصی مختلف و ناظران کیفی جهت ارزیابی این مساله تأکید داریم ولی این کیفیت ایده‌آل ما نیست اما تلاش می‌کنیم تا زمینه ارتقای سطح دانش عوامل تولید و حتی مشارکت با کشورهایی که در این زمینه از ما پیشترند می‌تواند به به بالا بردن کیفیت تولیدمان کمک زیادی کند.

او خاطرنشان کرد: دغدغه ما یک تولید تلویزیونی خوب و با کیفیت است که بر اساس نیاز مخاطب ساخته شده باشد. 

مدیر گروه دوبعدی مرکز پویانمایی صبا در ادامه‌ی گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره‌ی حضور ناظران در بالا بردن کیفیت تولیدات و موثر واقع شدن آنها نیز اینگونه بیان کرد: مسلماً حضور ناظران در بالا بردن کیفیت تولیدات تاثیر زیادی دارد چرا که نگاه تخصصی ناظران به هر یک از تولیدات ضمن رفع مشکلات احتمالی کارها، می‌تواند در حفظ و ارتقای کیفیت تولیدات مؤثر باشد.

او ادامه داد: حضور ناظران از ابتدای کار از بسیاری از دوباره‌کاری‌ها و اتلاف وقت و انرژی جلوگیری می کند، امیدوارم تمام کارها به قدری سیستم پیدا کنند و و اصولی انجام شوند که نظارت به طور اتوماتیک در همه مراحل اعمال شود و ما هم عملاً دیگر نیاز به ناظر کیفی به این معنا نداشته باشیم و ناظران به عنوان یک مشاور هنری بتوانند پروژه ها را یاری دهند و به همراه تیم تولید کیفیت را ارتقای ببخشند.

ذاکری در پایان صحبت‌های خود درباره برنامه‌هایی که در بخش فیلمنامه در تکنیک دوبعدی دارند، گفت: ما هم اکنون یک شورای طرح برنامه در هر گروه داریم و از ابتدای تشکیل طرح وبرنامه در گروه دو بعدی تاکنون بیش از 160 طرح ارائه شده که مورد بررسی و کارشناسی قرار گرفته اند ضمن اینکه تعدادی از آنها نیز منجر به تولید شده‌اند، البته این بخشی از فعالیت‌های طرح و برنامه‌یی در گروه است و بخش عمده کار، فیلمنامه‌هایی خواهد بود که بر اساس نیاز رسانه، مخاطب، الویت‌ها و رویکرد موجود به سفارش گروه نوشته و تولید خواهند شد. ما هم اکنون درصدد تولید این متن‌ها هستیم ضمن اینکه از کلیه کسانی که طرح هایی مناسب برای انیمیشن و رسانه دارند استقبال می کنیم، ولی سعی داریم با انجام جلسات کارشناسی این طرح ها را به فیلمنامه تبدیل کنیم. اقتباس از آثار ادبیاتی مناسب کودک و نوجوان، یکی دیگر از برنامه هایی است که در بخش فیلمنامه مدنظر داریم.

 

"لک لک‌ها" مهمان شبکه پویا می‌شوند

مجموعه "خداوند لک لک‌ها را دوست دارد" از تولیدات مرکز پویانمایی صبا از روز چهارشنبه 22 آذر در ساعت 17:15 از شبکه پویا پخش می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ "خداوند لک لک‌ها را دوست دارد" با تکنیک دوبعدی تولید شده و از گرافیک روان و ساده‌ای برخوردار است.

این مجموعه پویانمایی درباره لک لک‌هایی است که از روستایی مهاجرت می‌کنند؛ چرا که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. کوچ آنها و یاری کدخدای روستا برای بازگشتشان به آشیانه ماجرای اصلی مجموعه است.

کارگردانی این اثر به عهده هما شکیبی و سعیده ذاکری است و لی اوت و طراحی شخصیت‌ها را شهرام شیرزادی انجام داده است.

انیماتورهای اثر ژیان دیباوری و فرشاد غفوری و فرشاد شفیعی هستند و زمان تولید اثر چهار سال بوده است. این مجموعه در 26 قسمت پانزده دقیقه‌ای ساخته شده است.

 

شکرستان یکسال تعطیل شد!

پروسه تولید سری انیمیشن‌های «شکرستان» که در جذب مخاطب هم موفقیت بسیاری کسب کرد، تا سال آینده متوقف می‌شود.

مسعود صفوی، تهیه‌کننده «شکرستان» که با همکاری حوزه هنری و مرکز پویانمایی صبا تولید می‌شود،‌ درباره آخرین وضعیت تولید «شکرستان» به خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا گفت: بعد از تولید آخرین سری «شکرستان»، تصمیم گرفتیم یک سال استراحت کنیم و در این مدت فکر کنیم تا شاید به ایده‌های جدیدی درباره «شکرستان» برسیم.

«شکرستان» با تکنیک کات‌اوت تولید شده و بر اساس داستان‌ها و مثل‌های ایرانی،‌ ماجراهای اهالی شهری به همین نام را روایت می‌کند. داستان‌های طنز گونه «شکرستان» که تلفیقی از داستان‌های کهن ایرانی و زندگی شهری مدرن هستند در کنار خلاقیت در به تصویر کشیدن کاراکترها، مخاطبان زیادی را به خود جلب کرد.

«شکرستان» 100 شخصیت دارد و پخش آن از سال 1387 از شبکه دوم سیما آغاز شد، اما بعدها از شبکه‌های دیگری مثل شبکه پویا هم روی آنتن رفت.

 

«پیوند» و «پویا» در شبکه انیمیشن پویا


عروسک‌های مجموعه انیمیشنی «آرزوهای به یاد ماندنی» مهمان شبکه پویا می‌شوند.
 
 انیمیشن «آرزوهای به یاد ماندنی» به کارگردانی آرش رازانی و به تهیه‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا در 13 قسمت 10 دقیقه‌ای با تکنیک عروسکی تک فرم تولید و برای پخش از شبکه پویا آماده شده است.

به گزارش ایسنا، آرش رازانی در گفت‌وگویی به مناسبت پخش این اثر گفت: پیوند و پویا، دو شخصیت اصلی این مجموعه هستند که در هر قسمت آن پس از روبه رو شدن با یک مشکل، برای بر طرف کردن آن به دنیای تخیل پناه می‌برند. در دنیای رویایی آرزوها فرصتی در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

رازانی ادامه داد: موسیقی این انیمیشن توسط محمدرضا علیقلی ساخته شده و شعرهای آن را منوچهر کریم زاده سروده است.

رازانی ادامه افزود: ما در این انیمیشن تلاش کردیم تا به کودکان بگوییم می‌توانند مشکلات را با زوایای مختلف نگاه کنند و برای حل آن راه‌های مختلف وجود دارد و امیدوارم کودکان از دیدن این انیمیشن لذت ببرند.

پخش این انیمیشن از روز شنبه 25 آذر ماه ساعت 18 از شبکه پویا شروع می شود.

 

یاور و دلاوران جنگل


«یاور و دوستان»، نام یک سریال انیمیشن 26 قسمتى 14 دقیقه‌اى است که با تکنیک سه‌بعدى کامپیوترى تولید شده و حالا دارد صداگذارى مى‌شود. این سریال را «حمیدرضا علیقلیان» کارگردانى کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا، علیقلیان، کارگردان این مجموعه می‌گوید: «ما تمام توان خود را به کار گرفته‌ایم که این اثر را با گرافیک زیبا و چشم‌نوازی تولید کنیم تا بتواند کودکان را برای تماشای انیمیشن، پای تلویزیون نگه دارد.»

او ادامه می‌دهد: «در فیلم‌نامه‌ی این سریال از داستانک‌های جذاب و پر تحرک استفاده کرده‌ایم تا پیام‌های اخلاقی و آموزنده را به شکل جذابی برای کودکان مطرح کنیم.»

«یاور و دوستان» ماجرای گروهی از دلاوران جنگل به فرماندهی یاور را تعریف می‌کند. گروهی که در برابر حاکم ظالم می‌ایستند و به مردم کمک می‌کنند.

یاور و دلاوران جنگل

 

یاور و دلاوران جنگل

شخصیتها و فضا بسیار به داستان میرزاکوچک خان نزدیک است .

مرتضی احمدی، نریتور یک انیمیشن تلویزیونی دیگر

» سرویس فرهنگی و هنری ایسنا

«مرتضی احمدی» شعر و نریشن یک انیمیشن تلویزیونی به نام «رنگ و نیرنگ» را می‌خواند

شاهین بهزادی، کارگردان این انیمیشن در این‌باره به خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، گفت: انیمیشن «رنگ و نیرنگ» در 13 قسمت 10 دقیقه‌ای آماده می‌شود و ادامه فصل اول همین انیمیشن است که سال گذشته از شبکه دو و شبکه نمایش پخش شد.

این کارگردان اضافه کرد: در سری اول «رنگ و نیرنگ» دو گرگ وجود داشتند که با هم رقابت می‌کردند و هر کدام نقشه دیگری را خراب می‌کردند. اما در قسمت دوم شخصیت گرگ‌ها را یکی کردیم و سگی به نام «هاپول» را خلق کردیم که شخصیت مثبت داستان باشد. البته او خیلی هم مثبت نیست، چون خیال‌باف و سربه هوا است، ولی نمی‌خواهیم بگوییم که هر کسی که سر به هوا است می‌تواند موفق شود.

او ادامه داد: هاپول ویژگی‌های خوبی هم دارد، مثلا خوش‌قلب است و هوای گله را دارد. اما خیال‌پردازی‌های او باعث می‌شود گرگ برای حمله به گله نقشه بکشد. ماجراهایی که در این داستان اتفاق می‌افتد این است که خیالات هاپول با واقعیت تداخل پیدا می‌کند و باعث نقش برآب شدن حمله گرگ می‌شود

شاهین بهزادی درباره فضای ریتمیک «رنگ و نیرنگ» نیز توضیح داد: این انیمیشن به صورت ریتمیک تولید می‌شود و نریشن آن را مترضی احمدی می‌خواند. شعر و داستان نیز متعلق به افسانه شعبان‌نژاد است و شکوه قاسم‌نیا هم در سرودن اشعار همکاری دارد.

این کارگردان در پایان با ابراز امیدواری از اینکه تولید انیمیشن «رنگ و نیرنگ» ظرف 18 تا 20 ماه به پایان برسد‌، گفت: این انیمیشن 13 قسمتی قابلیت تبدیل شدن به 26 یا 52 قسمت را دارد.

به گزارش ایسنا، مرکز پویانمایی صبا تهیه‌کنندگی این انیمیشن را برعهده دارد.

 

مشاهیر در شبکه پویا

مرکز پویانمایی صبا مجموعه انیمیشن "مشاهیر" به کارگردانی اهورا شهبازی را در 26 قسمت 15دقیقه‌ای با تکنیک کات اوت تولید کرده و در جدول پخش شبکه پویا قرار داده است.

اهورا شهبازی به خبرنگار مهر گفت: "مشاهیر" داستان زندگی بزرگانی است که از ابتدا زیاد هم بزرگ نبوده‌اند، بلکه مثل من و شما و هزاران هزار آدم دیگر کاملا معمولی به حساب می‌آمدند اما در زندگی‌شان اتفاقاتی رخ می‌داد که مثل دیگران از کنارشان رد نمی‌شدند. آنها اهدافی داشتند و فکرهای بزرگی در سرشان بود. بعضی‌ از آنها با فکر، برخی دیگر با زور بازو و دیگری با علم و دانش به مردم کشور خود خدمت کرده‌اند.

وی درباره تأسیس شبکه پویا اظهار کرد: از آنجا که تولیدات داخلی انیمیشن در سال‌های اخیر چه از نظر کیفی -جز معدودی- چه کمّی روند مثبتی داشته است، مطمئنا این شبکه قابلیت‌های بسیاری برای نمایش تولیدات داخلی و آشنایی بیشتر مردم به ویژه کودک و نوجوان با انیمیشن ایرانی که فرهنگ و زبان و خلق و خوی ایرانی را داراست، دارد.

شهبازی ادامه داد: البته من با نمایش تولیدات خارجی و آشنایی با فرهنگ‌های اقوام مختلف هم در کنار آثار داخلی موافقم. راه‌اندازی شبکه نیز باعث می‌شود تا ما جایگاه حقیقی خود را در کنار کشورهای دیگر در این هنر- صنعت بهتر دریابیم و برای ارتقا خود تلاش بیشتری کنیم.

به گزارش مهر، پخش مجموعه "مشاهیر" از روز شنبه 25 آذر ساعت 21:40 در شبکه پویا آغاز می‌شود.


فوتبالیستها ما را فوتبالیست کرد!

..یادم می آید زمانی که بچه بودم، ما نمی توانستیم به راحتی شبکه‌های تلویزیونی را ببینیم ولی همه در مدرسه درباره انیمیشنی ژاپنی درباره فوتبال صحبت می کردند..."

سوباسا

سوباسا، فرناندو تورس را فوتبالیست کرد.

به گزارش کافه سینما به نقل از بی بی سی، فرناندو تورس مهاجم چلسی که با این تیم برای شرکت در جام باشگاه‌های جهان به ژاپن سفر کرده، یکی از از دلایل فوتبالیست شدنش را شخصیتی کارتونی به نام کاپیتان سوباسا عنوان کرد.

گفته می شود شخصیت سوباسا اوزارا، الگوی برخی از بازیکنان سرشناس دنیای فوتبال بوده است. الساندرو دل پیرو، زین الدین زیدان، لیونل مسی همگی در دوران کودکی و نوجوانی باد دیدن حرکات کاپیتان سوباسا آرزو می کردند که بتوانند مانند او بازی کنند.

مهاجم چلسی درباره دوران کودکی و تماشای این انیمیشن گفته است:

"یادم می آید زمانی که بچه بودم، ما نمی توانستیم به راحتی شبکه‌های تلویزیونی را ببینیم ولی همه در مدرسه درباره انیمیشنی ژاپنی درباره فوتبال صحبت می کردند.

اسم این مجموعه انیمیشن در اسپانیا "اولیور و بنجی" بود که در ژاپن به نام "کاپیتان سوباسا" مشهور است. داستان دو بازیکن جوان که از تیم جوانان فوتبال را آغاز می کنند و به تیم ملی می رسند، قهرمان جام جهانی می شوند و سپس به بارسلونا و بایرن مونیخ می روند."

اما سوباسا، در آن روزها به یکی از دلایل فوتبالیست شدن فرناندو تورس تبدیل می شود:" به خاطر این انیمیشن و همین طور اصرار برادرم فوتبال را شروع کردم. این انیمیشن را دوست دارم .من می خواستم روزی مانند اولیور(سوباسا) شوم چرا که او مهاجم بود و بنجی(واکی بایاشی) دروازبان. این اولین ارتباط من با ژاپن بود."

این مجموعه انیمیشن در مورد بازیکن جوانی به نام سوباسا اوزارا است با سرعت خیره کننده و حرکاتی خیالی که باعث پیروزی تیم‌هایش می شود.

در ایران انیمیشن کاپیتان سوباسا با نام "فوتبالیست‌ها" در دهه هفتاد پخش و به سرعت به یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های تلویزیونی تبدیل شد.

تورس مهاجم بیست و هشت ساله چلسی این روزها عملکرد خوبی داشته و در دو بازی آخر چلسی مقابل ساندرلند و نورشالان ۴ گل به ثمر رسانده است، او به همراه چلسی در جام باشگاه‌های جهان قرار است، پنجشنبه همین هفته با مونتری از مکزیک در مرحله نیمه نهایی این رقابت‌ها روبرو شود.

 

خمره با قصه هایش

سید حامد حسینی تهیه کننده و مجری طرح انیمیشن "خمره "در گفتگو با خبرنگار حوزه رادیو و تلویزیون باشگاه خبرنگاران گفت: انیمیشن "خمره" برگرفته از کتاب "خمره" نوشته هوشنگ مرادی کرمانی است.
وی افزود: قصه اصلی به صورت رئال بود و تبدیل آن به انیمیشن سختی زیادی داشت و بعد از کار با چند نویسنده سرانجام توسط حمیدرضا حافظی به نگارش درآمد.
حسینی ادامه داد: انیمیشن "خمره" در 13 قسمت 12 دقیقه ای با تکنیک کات اوت برای گروه کودک و نوجوان در مرکز پویانمایی صیا تولید شده است.

*"خمره" روایتگر روستایی در حاشیه کویر

وی در خصوص روند تولید این اثر اظهار داشت: بدلیل اینکه قصه این انیمیشن در حاشیه کویر اتفاق می‌افتد برای تطبیق بک گراند، فضاسازی و کاراکترها با منطقه جغرافیایی زبان شناسی کرمانی انجام گرفت تا لهجه و تکه کلام های لازم به خوبی صورت گیرد.
حسینی قصه این انیمیشن را اینگونه گفت: قصه روایت‌گر روستایی در حاشیه کویر است که تنها یک معلم به نام صمدی در این مدرسه به تدریس و مدیریت آن مشغول است که یک "خمره" در آن مدرسه وجود دارد که محل آب خوری بچه های مدرسه است و روزی متوجه می شوند این "خمره" شکسته شده است.
لازم به ذکر است؛ علی احمدی کارگردان، علی میرآقایی موسیقی، حمیدرضا حافظی بازنویسی قصه، سید حامد حسینی، تهیه کننده و مجری طرح از عوامل این انیمیشن هستند.
گفتنی است؛ انیمیشن "خمره" از چندین جشنواره موفق به کسب جایزه شده و از تولیدات خوب مرکز صبا است و از روز جمعه 24 آذر ساعت 17 پخش آن از شبکه پویا آغاز می شود.

 

دیدار

در نیمه های ماه آذر 91 در اصفهان دیداری داشتم با صبا صالح  از دانشجویان   فارغ التحصیل انیمیشن تربیت مدرس در سالهای دور است که الآن عضو هیئت علمی دانشگاه صلاح الدین در اربیل کردستان عراق است . او برای ادامه تحصیل دکتری به دانشگاه هنر اصفهان خواهد آمد  .

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:۳۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٥ آذر ۱۳٩۱