انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم آذر 91

 

انیمیشن "پرندهای خشمگین" هم ساخته می شود

به نقل از وارپ، انیمیشنی بر اساس بازی پرطرفدار"پرندهای خشمگین" هم ساخته می شود. "راویو انترتیمنت" کمپانی سازنده ی این بازی پرطرفدار اعلام کرده در سومین سالگرد تولید این بازی قراردادی را با تهیه کننده انیمیشن بسیار موفق "من نفرت انگیز" (Despicable Me "جان کوهن" برای ساخت انیمیشنی بر اساس این بازی امضاء کرده است.
"جان کوهن" به همراه "دیوید میسل" که در کارنامه ی خود فیلم های موفقی چون"مرد آهنی"، "هالک شگفت انگیز" و "کاپیتان آمریکا" تهیه کنندگی این انیمیشن را برعهده خواهند داشت.
لازم به ذکر است، گرچه هنوز گروه کارگردانی و فیلمنامه نویسی این انیمشن انتخاب نشده است اما تاریخ اکران آن برای سال 2016 تعیین شده است.
پرندگان خشمگین، یک بازی ویدیویی فکری، ساختهٔ راویو موبایل، که در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت چیلینگو برای پلی‌استیشن همراه و ویندوز منتشر شده‌است. در این بازی، بازیکنان چندین پرنده را به وسیله یک تیر کمان به سمت سازه‌هایی پرتاب می‌کنند، با هدف اینکه خوک‌هایی که درون آنها پناه گرفته‌اند را نابود کنند. این بازی در سال ۲۰۰۹ در اپل آی‌اواس منتشر شد. ۱۲ میلیون کپی از این بازی از اپ استور خریداری شده‌است 

 

عدم اکران «تهران 1500» به سلیقه من نبود

کارگردان انیمیشن «تهران 1500» گفت: عدم اکران فیلم به سلیقه من نبود، شورای صنفی اجازه اکران نمایش را نداد.

طبق برنامه اعلام شده قرار بود «تهران 1500» از امروز اکران شود که متوقف شد. بهرام عظیمی، کارگردان این انیمیشن گفت: عدم اکران فیلم به سلیقه من نبود. قرار بود افتتاحیه فیلم روز دوشنبه باشد و روز چهارشنبه هم افتتاحیه فیلم با اکران در 50 سینمای کشور باشد اما به خاطر اتفاق‌هایی که برای فیلم‌های «بی‌خود و بی‌جهت» و «من مادر هستم» اجازه اکران به «تهران 1500» هم داده نشد.

وی افزود: سینمای آزادی به عنوان سینمای سرگروه ما بود که شورای صنفی نمایش اجازه اکران نمایش را به سینما آزادی نداد و قول دادند که امکان اکران برای این فیلم در عید 92 فراهم شود.

عظیمی درباره عدم اکران این انیمیشن در نوروز 91 گفت: همان گونه که می‌دانید یک فیلم برای اکران در سینما به تبلیغ گسترده نیاز دارد. آن دوران ما زمان و بودجه لازم برای تبلیغ نداشتیم. ضمن اینکه چند فیلم جنجالی در آن دوران اکران می‌شد و در نهایت هر خانواده در طول ماه بتواند 2 فیلم را ببیند و این موضوع ممکن بود باعث شود «تهران 1500» کمتر دیده شود. بنابراین ما اسم این فیلم را از لیست اکران خارج کردیم.

انیمیشن‌ساز ایرانی گفت: این فیلم با سرمایه شخصی ساخته شده و آقای ابوالحسنی به شخصه هزینه این کار را پذیرفته و ریسک کردند. البته از یک جهاتی هم به نظر من بد نیست که اکران فیلم به نوروز موکول شود چرا که فیلم ما شاد است و به عید نوروز ربط  دارد. بهترین حالت اکران به نظر من همان اکران عید سال 92 است.

عظیمی درباره زمان صرف‌شده برای این فیلم گفت: ساخت فیلم 4 سال طول کشید. 250 نفر روی این فیلم کار کردند. میانگین سنی گروه سازنده این انیمیشن 25 سال بود. من 45 سالم بود و مدیرتولید 47 سال داشت. تهیه کننده هم جوان است.

وی با اشاره به اینکه «تهران 1500» یک فیلم کاملا ایرانی است افزود: این فیلم را می‌توانستم با یک تیم چینی بسازم و هزینه هم برایم به مراتب پایین تر بود. اما ما می‌خواستیم به دست بچه‌های ایرانی این اثر ساخته شود.

کارگردان «سیا ساکتی» با اشاره به اینکه برای ساخت این فیلم میلیاردها تومان هزینه شده است گفت: ما انتظار داریم که در سال حمایت از کار و سرمایه ملی و تولید ایرانی از این انیمیشن حمایت شود ولی تا امروز هیچ حمایتی از این فیلم نشده است.


عظیمی درباره فعالیت‌های این روزهایش گفت: در حال حاضر از جیب می‌خورم و گاهی کارهای کوتاه و تبلیغاتی می‌سازم. همه ما منتظر اکران «تهران 1500» هستیم تا واکنش مخاطبان نسبت به اولین فیلم انیمیشین که در تاریخ ایران ساخته شده است را بسنجیم.

وی افزود: اگر اکران موفق داشته باشیم، فیلم بعدی را شروع می‌کنم، فیلمی که ادامه اکران «تهران 1500» نیست و یک ابرقهرمان دارد.

عظیمی در ادامه گفت: هر فیلمی یک قهرمان دارد اما ابرقهرمان ایرانی نداریم چرا که ابرقهرمان هم ویژگی انسانی دارد و هم موجودی خیالی است و قدرتی ماورا دارد. امیدوارم این اتفاق بیفتد و مردم ما بخصوص کودکان با یک ابرقهرمان ایرانی آشنا شوند.

اکران انیمیشن "تهران 1500" بازهم منتفی شد/ رونمایی در نوروز 92

محمد ابوالحسنی تهریه کننده تهران 1500

تهیه‌کننده انیمیشن سینمایی "تهران 1500" از لغو اکران این فیلم به دلیل عدم واگذاری حواله اکران توسط شورای صنفی نمایش در سرگروه سینما آزادی خبر داد و گفت: تمهیدات لازم فراهم شده که این فیلم در نوروز 92 روی پرده برود.

محمد ابوالحسنی تهیه‌کننده "تهران 1500" با اعلام این خبر در توضیح دلایل لغو اکران این فیلم به خبرنگار مهر، گفت: قرارداد تهیه‌کننده با سینما آزادی به‌عنوان سرگروه بسته شده بود و قرار بود از 15 آذرماه نیز اکران شود اما به دلیل عدم ارائه حواله اکران توسط شورای صنفی نمایش به سینما آزادی اکران این فیلم معلق ماند.

وی در ادامه افزود: از سرگیری اختلاف شورای صنفی اکران با حوزه هنری باعث بروز مشکلاتی از این دست شده است. طی پیگیری‌های انجام شده در جلسه امروز با پخش‌کننده این فیلم قرار شد فیلم "تهران 1500" در نوروز92 روی پرده برود و خوشبختانه اکران این فیلم در ایام نوروز قطعی است.

این تهیه‌کننده سینمای ایران در ادامه صحبت‌های خود افزود: طبق فرمایش‌های مقام معظم رهبری سال جاری به‌عنوان سال حمایت از کار و سرمایه ملی نام گذاری شده‌است اما متاسفانه این حمایت حداقل در حوزه سینما رخ نداده است و مسائل حاشیه‌ای سینمای امروز بیش از متن آن است.

ابوالحسنی در ادامه افزود: طی صحبتی که با علی سرتیپی پخش‌کننده این فیلم انجام داده‌ایم به قرار است فیلم "تهران 1500" با تبلیغات بالا و گسترده‌ای به سوی یک اکران خوب برود.

تهیه‌کننده انیمیشن "تهران 1500" در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به تمهیداتی که برای اکران این فیلم در نظر گرفته شده است گفت: از همه ظرفیت‌های اکران در تهران و شهرستان استفاده خواهیم کرد و در نهایت امیدوارم با استقبال خوبی از سوی مردم مواجه شوند.

وی در ادامه افزود: مخاطب در این فیلم با آینده ایران و به خصوص تهران در سال 1500 مواجه است و از آنجا که این فیلم با صنعت و هنر انیمیشن در سینمای ایران ساخته شده خوب است که روی پرده دیده شود.

تهیه‌کننده فیلم انیمیشن "تهران 1500" در پایان صحبت‌های خود با اشاره به تغییرات پس از نمایش در جشنواره فیلم فجر گفت: تغییرات کوچکی در تدوین و تا اندازه‌ای موسیقی این فیلم ایجاد شد و پس از آن دیگر تغییراتی در کل اثر ایجاد نشد.

tehran 1500

داستان "تهران 1500" به کارگردانی بهرام عظیمی درباره پیرمردی است به نام اکبر با بازی مهران مدیری که 160 سال سن دارد و در آستانه مرگ از نوه‌اش با بازی هدیه تهرانی که در کره ماه درس می‌خواند می‌خواهد به زمین برگردد و اول ازدواج کند و بعد مدرکی را پیدا کند مبنی‌بر اینکه او در دهه 1360 در نمایش‌های سیاه بازی حضور داشته است.

اکبر این گواهی را می‌خواهد برای اینکه آرزوی او این است که در قطعه هنرمندان به خاک سپرده شود. نوه او با ورود به ایران گرفتار دردسرهای شهر تهران در چند دهه بعد می‌شود و یک راننده تاکسی جوان با بازی بهرام رادان هم گرفتار عشق این خانم می‌شود.

 

 

 

 

دیدار

پنجشنبه دیدار دوستانه ای با حمیدرضا شیرجعفری ، و دیدن کارهای بسیار خوبش .

نمونه ای  از کار انیمه شیر جعفری

بلند پروازی و احساس مسئولیت دو ویژگی بارز حمید رضا شیر جعفری است .

 

امیر مهران» از گرند آف جایزه گرفت

 

 

 

 

امیر مهران جایزه بهترین انیمیشن ششمین دوره جوایز فیلم‌های مستقل اروپایی «گرند آف» را از آن خود کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جوایز «گرندآف» در رشته‌های بهترین کارگردانی، فیلمنامه، تدوین، فیلمبرداری، بازیگر مرد و زن، فیلم داستانی، مستند و انیمیشن اهدا شد و در نهایت جایزه بهترین فیلم انیمیشن به روزنه ساخته امیر مهران به نمایندگی از ایران رسید.


گفتنی است مرجان ریاحی مستندساز و مدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به عنوان عضو آکادمی سینمای مستقل اروپا و داور جوایز «گرندآف» آثار این رویداد را داوری کرد.
ششمین دوره جوایز فیلم‌های مستقل اروپایی «گرند آف» 29 نوامبر تا 2 دسامبر در ورشو پایتخت لهستان برگزار شد.

تی شرت انیمیشنی !

با تشکر از خانم طهوری

از انیمیشن انیمیشنی تر!

ماشین دو میلیارد تومانی در ایران!

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱٤ آذر ۱۳٩۱