انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم آذر 91

انیمیشن 1500 - اکران نمیشود!

بهرام عظیمی : بله صحت داره!بخاطر مشکلات حوزه هنری و شورای ثمایش، فیلم ما ۱۵ آذر اکران نمیشود ولی این قول را گرفته ایم که نوروز ۹۲ فیلم با تعداد سینمای بیشتری اکران شود.

 

 سررسید سال ۸۷رو ورق می‌زنم، می‌رسم به تاریخ ۱۲بهمن۸۷ و اولین روز کاری‌ِ ما در پروژه‌ی تهران۱۵۰۰. نوشته‌ی من در اون روز:

…انشاالله که تمامی کارها در طول پروژه به نحو احسن پیش بره.

سررسید سال بعد رو باز می‌کنم و می‌رسم به تاریخ: چهارشنبه ۲۱ بهمن ۸۸، اتمام کار ما و ترک پروژه. تمامی این روزها پر بود از سختی، استرس و فشار کار؛ تمامی‌اش به امید روزی بود که تهران۱۵۰۰ تولید‌ش تموم بشه، امروز هم سه‌شنبه ۷ آذر ۹۱ هست، انگار نه انگار که کسی در پروژه فعال بود!، فقط خاطره‌ای باقی‌مانده و یک فایل ویدئویی به مدت ۹۰ دقیقه و صدها ترابایت اطلاعات.
این روزها همه از ۱۵۰۰ و اکران آن صحبت می‌کنن، از دعوت‌ها تا حرکت‌های خود‌جوش در جوامع مجازی که به نوعی حمایت‌های خودشون رو از این پروژه نشون داده باشند، ”پویانما” به هیچ‌عنوان با کارگردان و یا تهیه کننده‌ی ۱۵۰۰ صحبتی در خصوص نگاشتن این مطلب نکرده و صرفاً نیاز به این موضوع را احساس کردیم.

موفقیت پروژه‌ی ۱۵۰۰ قطعا برای جامعه‌ی انیمیشن ایران، از هر نظر مفید و تاثیر‌گذار خواهد بود، جامعه‌ای که سرشار از شور و شوق انجام‌کارهایی با کیفیت “فوق‌العاده” هست و تمامی عزیزانی که در این جمع فعالیت دارند، به نوعی به این نکته اذعان می‌کنند.

خب، می‌توان گفت تهران۱۵۰۰ به نوعی به صورت “جدی” شروع‌کننده‌ی این راه بود. خیلی‌ها پروژه‌های سینمایی کار می‌کردند و در مقابل این پروژه ادعای “اولین” می‌کردند، ولی همه شاهد بودیم که نتوانستند سرپا بمانند و به آرامی فید شدند. چیزی که واقعاً مشخص بود، استرس گروه تولید و در کنار اون استرس چندین برابر کارگردان پروژه یعنی جناب بهرام عظیمی بود. که بار تمامی این‌ها بر دوش ایشان بود و هست، از طرفی بار جامعه‌ی انیمیشن و از دیگر سو، جامعه‌ی سینمایی و بازیگری ایران که زنجیروار به تهیه‌کننده‌ها و کارگردانان سینمای رئال می‌رسید.

راهی که آقایان: منبتی، ابولحسنی و عظیمی آغاز کردند. حمایت و دلسوزی‌های بی‌دریغ ایشان بود که به نوعی نگاه مدیران کلان رو تغییر داد و بازار کنونی انیمیشن در کشور شکل گرفت، بازاری که هر روز پیشرفت می‌کند و تولیدات فاخری در گوشه و کنار، در سکوت یا جنجال تولید می‌شود، بازاری که نفع‌اش به خیلی‌ها رسید، چه کسانی که صرفا جهت درآمد‌زایی به این کار نگاه می‌کردند، چه کسانی که با جان و دل روی تک تک فریم‌ها کار می‌کردند. تا به اینجا رسیده‌ایم که انیمیشن بلند تهران ۱۵۰۰ به روزهای اکران نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود، آرزوی داشتن انیمیشن بلند به نوعی به حقیقت پیوسته و با مشکلان فراوان در راه اکران و مذاکرات پشت‌پرده، در پنجاه سالن سینمای تهران و شهرستان‌ها از ۱۵ آذرماه ۱۳۹۱ با مخاطبانش دیدار می‌کند. روزی که باید با جان و دل پشت هم باشیم، تبلیغات کنیم، دعوت از دوستان و فامیل کنیم، به نوعی در فروش و شناخته‌شدن آن ایفای نقش کنیم که موفقیت این کار، موفقیت همه‌ی ماست.

از صمیم قلب آرزو داریم که استقبال عمومی گسترده‌ای را شاهد باشیم و راه برای ادامه‌ی حیات حرفه‌ای انیمیشن باز شود. که این موفقیت خود به نوعی تضمین کننده‌ی بقای مستحکم‌تر انیمیشن کشور خواهد بود. فروش و سود تهران۱۵۰۰ یعنی وسوسه‌ی سرمایه‌گذاران و تهیه‌کنندگانی که به نوعی ترس از شروع چنین پروژه‌هایی داشتند! این‌که شروع به کار در این زمینه کنند، بخش خصوصی توانایی ریسک داشته باشد و همچنین در زمینه‌های تکنیکی و هنری فرصت‌های بیشتری برای ارائه‌ی کار خوب‌تر و بهتر فراهم شود و در کنار هم باهم رشد کنیم. 

نویسنده : پویانما - 7آذر   91

خونی از بهشت

 " خونی از بهشت " به کارگردانی برادران نجفی

مرتضی نجفی

انیمیشن سینمایی خونی از بهشت (Blood Of Eden) بیانگر یک رویداد تاریخی ست که حدود پانصد و هشتاد سال پس از میلاد حضرت مسیح به وقوع پیوست.

این فیلم روایتگر داستانی جذاب است که در آن تعلیق های سهمگین و عواطف دلنشین موج می زند. در عین حال ریشه ی این داستان کاملا مستند و واقعی بوده و شواهد آن در کتب مورخین شرق و غرب آمده است.

Blood Of Eden
تکنیک تولید این اثر سه بعدی بوده و با تیمی از بهترین های انیمیشن کشور در حال تولید است. کارگردانان این فیلم٫ برادران نجفی هستند که شاید نامشان را به همراه نام دیدار فیلم شنیده باشید.

آنها بعد از سالیانی که در ترکیه کسب تجربه کردند اکنون سخت درگیر تولید این اثر ماندگار هستند.

این اثر به سفارش سازمان هنری رسانه ای اوج در حال تهیه است و به یاری خدا و تلاش تیم تولید ، قرار است این کار در پاییز ۹۲ به اتمام برسد.

منبع :‌سایت خانه انیمیشن

من ، شاه و بابام در آمریکا

من ، شاه و بابام در جشنواره فیلمهای کوتاه مستقل آف شوت در امریکا موفق شد جایزه بهترین انیمیشن رو دریافت کنه... اینم لینک خبر و سایت
http://www.seedlingfilm.com/blogsite/offshoot-film-
festival/
فیلم با تهیه کنندگی مشترک آزاده معزی و مرکز گسترش سینمای تجربی ساخته شده.

 فیلم  منؤ همسرم و گاومون هم کاندید دریافت جایزه بهترین انیمیشن در بخش هنرهای دیجیتال جشنواره رسانه های دیجیتال شده است.
http://dmf.farhang.gov.ir/newsdetail-54639-fa.html

تونل برنده بهترین فیلمنامه از فرانسه

جایزه بهترین فیلمنامه انیمیشن جشنواره «ویسمبورگ» به مریم کشکولی‌نیا اهدا شد.
او این جایزه را برای فیلمنامه انیمیشن تونل دریافت کرد.
جشنواره جهانی انیمیشن «ویسمبورگ» 12 تا 20 نوامبر در فرانسه برگزار شد.

خانم کشکولی  در یک گفتگو که در ایستگاه مترو ! انجام گرفت گفت که این بهترین جایزه ای است که برای این فیلم دریافت کرده ام.

«خط خطی»جدید آمد

 ۱۱ آذر، ۱۳۹۱

هجدهمین شماره از ماهنامه طنز و کارتون «خط خطی» با آثاری از طنزپردازان و کاریکاتوریست‌های مطبوعات کشورمان منتشر شد و به روزنامه‌فروشی‌ها آمد.

در این شماره از مجله خط خطی، اعضای جدیدی به تصویریه و تحریریه این نشریه پیوسته‌اند. به این ترتیب کامبیز درم‌بخش با یک صفحه کارتون استریپ ویژه، در این مجله مطلب و اثر دارد. یکی از گزارش‌های این نشریه، مطلبی تحریری و تصویری از نمایشگاه مطبوعات امسال است. طرح جلد این شماره خط خطی هم کاریکاتوری در مورد کمبود فراوان دارو در کشور به قلم علی درخشی است.

 «به خانه برمی‌گردی»، «افشای آبشخور جریان شبه بُزی»، «راه‌های چیزکردن»، «طرح سوال»، «همه انحرافات من»، «پربودن عریضه»، «علاف، بی‌کار، می‌چرخیم»، «کانادا پر»، «آذرماهی‌ها بخوانند»، «همه از نسل سوخته‌اند» و «تذکره عادل فردوسی‌پور» عنوان برخی از مطالب این مجله هستند.

 برخی دیگر از عناوین مطالب این شماره خط خطی هم عبارت‌اند از: «آلیسا آلیسا جینگیلی آلیسا، هی»، «بازی با زنجیر چرخ و تجهیزات کامل»، «جدالی پرتغالی»، «جام حذفی»، «طرز ساخت سریال»، «چه خبر از دکه»، «سینمای کاغذی»، «وودی آلن و کمد جادویی‌اش»، «تذکره امین حیایی»، «چوپان دروغگو»، «در جشنواره چه جشنواره‌ای بود»، «آنجا که صفا هست»، «هرکسی از سوء ظن خود شد یار من» و «توضیح درباره توزیع».

 کیارش زندی مدیرمسئول این نشریه در ابتدای این شماره، در مقاله‌ای با عنوان «استاده‌ام چو شمع، مترسان زکاغذم!» نوشته است: از حق نگذریم، انتشار خط‌خطی، شوخی شوخی برای‌مان خیلی جدی شده است. آن‌قدر جدی شده است که حتی اگر دولت‌مردان، کلیه مایحتاج فرهنگی مانند: انواع لوازم‌التحریر و نوشت‌افزار را اقلام لوکس و غیرضروری اعلام فرموده و ارز و طلش را باهم قطع کرده باشند و وارداتش را از بیخ متوقف سازند، ما به کار خود ادامه می‌دهیم. اگر برای ما آب و نان ندارد، برای شما، نمک که دارد. پس می‌مانیم به حرمت نان و نمک!

 فاضل ترکمن، محمد جاوید، شهاب جعفرنژاد، نازنین جمشیدی، مهیار چاره‌جویی، حسام حیدری، فریور خراباتی، حسام دادحواه، کامبیز درم بخش، علی دریاکناری، نادر رجمانی، جمال رحمتی، محمدعلی رمضانپور، کیوان زرگری، ارمغان زمان‌فشمی، هاجر زمانی، آیدین سیارسریع، نوید شریفی، علی شوش، شهرام شهیدی، شاهین شهبازی، محمد صفاجویی، سلمان طاهری، مهدی طوسی، محمدرضا عالی‌پیام، پوریا عالمی، نسیم عرب‌امیری، مهدی عزیزی، بهاره عسگری، جواد علیزاده، احمدرضا کاظمی، کوروش کهبازی، علی کیان مهر، علی کیانی امین، مرتضی لطفی، فیروزه مظفری، سید حمید مرعشی، الهه ملک محمدی، امین منتظری و … تعدادی از روزنامه‌نگاران و کاریکاتوریست‌هایی هستند که مطالب و کارتون‌هایشان در این شماره خط خطی چاپ شده و در انتشار آن همکاری داشته‌اند.

ماهنامه خط خطی با صاحب امتیازی و مدیرمسئولی کیارش زندی چاپ می‌شود.علی درخشی، نیما دهقانی، سوشیانس شجاعی فرد و مسعود مرعشی هم شورای دبیران این مجله را تشکیل می‌دهند.

هجدهمین شماره مجله «خط خطی» با ۶۸ صفحه تمام رنگی و با قیمت ۳ هزار تومان به روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها آمده است.

رونمایی از انیمیشن «تاریخ از این ور»

مرکز انیمیشن حوزه هنری با همکاری مرکز فرهنگی هنری صبا، انیمیشن «تاریخ از این ور» را روز یکشنبه 12 آذرماه به طور رسمی رونمایی می‌کند.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، مراسم رونمایی از پروژه انیمیشن «تاریخ از این ور»، یکشنبه 12 آذرماه با حضور حجت الاسلام دکتر سید مهدی خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، مسعود صفوی مدیر مرکز انیمیشن حوزه هنری ، دکتر حسین ساری رییس مرکز پویا نمایی صبا و جمعی از صاحب نظران در زمینه انیمیشن برگزار می‌شود.

بنا بر این گزارش، این انیمیشن با مضمون روایت تاریخ با دستمایه طنز و با دیدگاهی جدید مجموعه داستانی است از سفر در زمان به مقاطع مختلف تاریخ این سرزمین و بررسی حوادث و رخداد های آن که در مرکز انیمیشن حوزه هنری تولید می‌شود.

انیمیشن «تاریخ از این ور» با تکنیک CUT OUT و با هدف جذب کودکان و نوجوانان برای آشنایی با تاریخ رونمایی می‌شود.

همچنین در این برنامه از هنرمندان فعال در پروژه «تاریخ از این ور» در طول مدت ساخت پروژه همکاری داشته‌اند با حضور میهمانان مراسم تقدیر و تشکر خواهد شد.

این مراسم رونمایی 12 آذرماه از ساعت 10 تا 12 در مرکز انیمیشن حوزه هنری به آدرس: خیابان فاطمی، روبروی وزارت کشور، خیابان دوم، نبش کوچه سوسن ، پلاک 5 برپا می‌شود.

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۳:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۸ آذر ۱۳٩۱