انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم شهریور91

فستیوال پایان نامه ها !

پایان نامه ها ی دانشجویان انیمیشن در راه هستند. این هفته و اوایل هفته آینده دانشکده سینما در حال برگزاری پایان نامه های دانشجویان انیمیشن خواهد بود. د رواقع انگار داریم یک فستیوال انیمیشن برگزار میکنیم .

دانشجویان جدیدی با حضورشان این جلسات آموزشی را پر بارتر کنند.

-91/06/29 ملیحه کفشی - ساعت 12

-91/06/29 امیرهوشگ معین- ساعت 14

-91/07/01 پگاه ایزدیان- ساعت 12

91/07/01 زینب تسبندی- ساعت 14

91/07/01 منیره آستانی - ساعت 16

91/07/02صوفیا خداداده- ساعت 12

91/07/05 گلرخ الوان - ساعت 12

 

مجله بین المللی سینتک دیتا

 

 

 

با نام هستی بخش عالم

 

 

مفتخریم پس از سه سال کسب تجربه در تولید محتوای علمی در عرصه های انیمیشن ، بازی رایانه ای و جلوه های بصری ، اکنون  در راستای توسعه اهداف علمی-  فرهنگی  l مان و معرفی هنرمندان و متخصصان ایرانی در عرصه جهانی ، مجله بین المللی سینتک دیتا را به آدرس اینترنتی http:// Cinetechdata.com به تمامی علاقه مندان و محققان عرصه سینما ، جلوه های ویژه - بصری و تکنولوژی های مرتبط پیشکش کنیم.

 

تلاش داریم تا در آینده نزدیک با حضور گرم و صمیمانه تمامی علاقه مندان ، گزارش های خود را تا برگزاری سمینارها و کارگاه های علمی و دانشگاهی ، با حضور اساتید و کارشناسان محترم توسعه دهیم و در این راستا به مساعدت همیشگی  اساتید ، مقامات ، دستندرکاران محترم ، پژوهشگران و فرهیختگان محترم در پیشبرد اهداف فرهنگی  این اقدام نیازمندیم.

ا سپاس

روابط عمومی مجموعه مجلات اینترنتی انیمیشن دیتا و سینتک دیتا

لینک:

http://animationdata.org

http://cinetechdata.com

 

موفقیت کرماندو و اینسان در جشنواره خورشید

 

آیین پایانی "دومین جشن فیلم کوتاه مستقل خورشید" روز جمعه 24 شهریور ماه سال جاری در مجموعه فرهنگستان هنر برگزار شد. از میان آثار راه یافته به بخشهای اصلی ، هیئت داوران این جشن متشکل از: مهدی یادگاری، جهانگیر الماسی، مهتاب کرامتی و وحید موسائیان، در هربخش فیلمهای برگزیده و کارگردانهای برتر را انتخاب نمودند

 

بهترین فیلم جشن در بخش حمایتی:

تندیس جشن - دیپلم افتخار- حمایت از تولید فیلم تا سقف ده میلیون ریال

کرماندو / حامد اکرمی

 

 بهترین فیلم مستقل تجربی:

تندیس جشن - دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم برگزیده - حمایت از تولید فیلم تا سقف ده میلیون ریال

اینسان / مهدی آقاجانی

 

بهترین کارگردان انیمیشن :

دیپلم افتخار- شش ماه حمایت بازرگانی از فیلم برگزیده - دوره آموزشی انیمیشن سه بعدی مدرسه اینورس

گاهی مرا صدابزن / فاطمه کتیرازن

 

بهترین فیلم مستقل انیمیشن:

تندیس جشن - دیپلم افتخار- یکسال حمایت بازرگانی از فیلم برگزیده - حمایت از تولید فیلم تا سقف ده میلیون ریال

بالاتر از ابرهای خاکستری / ساره شفیعی پور

 

لازم به ذکر است که به کلیه برگزیدگان جشن،  سفر به یکی از مناطق آزاد داخل کشور اهدایی رونامه آسیا و سفر 4 روزه به ارومیه به میزبانی مجتمع گردشگری باری اهدا شده است.

من خوبم و جای نگرانی  نیست

آقای گلپایگانی عزیز

سلام. امیدوارم خوب و خوش باشید.

ظاهرا در وبلاگتان چیزی درباره برگزاری پایان نامه ها و مشکل من نوشته اید که دوستان نازنین  مرا در دانشگاه (و حتی بچه های قدیمی تر را) نگران کرده. من در سفر بودم و مرتب پیام و تلفن از دوستان داشتم که نگران من شده بودند. وقتی هم که آمدم دیدم ایمیل های زیادی بچه ها زده اند و برایم آرزوی سلامتی کرده اند.

خواهش می کنم تشکر و قدردانی عمیق من رو از طریق وبلاگ خوبتون به دوستان مهربان و عزیزم برسونید .

من خوبم و جای نگرانی نیست. از اینکه دوستان بخاطر بنده حقیر نگران شدند هم شرمنده ام هم بسیار بسیار قدردان اینهمه لطف و خوبی. امیدوارم لایقش باشم

باز هم از همگی بچه ها ممنون 

کوچکترین

شکیب

آقای مهربان در جشنواره رضوی

پنجشنبه 29 شهریور جشنواره رضوی در گرگان میزبان گلپایگانی و دلداده برای مراسم اختتامیه خود خواهد بود. فیلم " آقای مهربان" اولین حضور خود را د رجشنواره  های داخلی تجربه میکند.

برگزاری چهارمین جشنواره سراسری پویانمایی سیره رضوی

رئیس اداره هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان از برگزاری چهارمین جشنواره سراسری پویانمایی در روز های 29 و 30 شهریور ماه خبر داد.

احمد گلچین گفت: در این جشنواره 23 فیلم و 24 فیلمنامه، داوری می شود، چهارمین جشنواره سراسری پویانمایی سیره رضوی با هدف، اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی، گسترش فعالیت های فرهنگی و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین به ویژه امام رضا(ع) و کشف و بروز استعدادهای هنری و آشنا نمودن نسل جوان جامعه با معارف رضوی به کمک ابزار نوین بصری در تالار فخرالدین اسعد گرگانی برگزار می شود.

 شجاعان جدید

هفت قسمت  جدید پخش نشده  مجموعه جنگی "شجاعان " به مناسبت هفته دفاع مقدس  در اول مهر پخش خواهد شد .

 

 کارگاه‌های آموزشی و همایش‌های انیمیشن در پاییز

 

رییس مرکز پویانمایی صبا و مدیر شبکه‌ی پویا، با اعلام این که بخش انیمیشن جشنواره جام‌جم دوسالانه برگزار می‌شود، گفت: در هر سالی که بخش انیمیشن جشنواره برگزار نشود، ورک‌شاپ‌ها (کارگاه‌های آموزشی) و همایش‌های تخصصی در حوزه‌ی انیمیشن خواهیم داشت.

حسین ساری در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، خاطرنشان کرد: جشنواره‌ی انیمیشن جام‌جم در طراحی، دوسالانه دیده شده‌ است؛ علت این مساله هم این بود که تولید انیمیشن کند است و این طور نیست که ما هر سال آثار بسیار بسیار متنوعی داشته باشیم. برای این که این جشنواره‌، معنای بیشتری در رقابت پیدا کند، بخش انیمیشن آن دوسالانه برگزار می‌شود.

او ادامه داد: اما در هر دوره به جای سالی که جشنواره برگزار نمی‌شود،‌ برگزاری همایش‌هایی را در حوزه‌ی انیمیشن طراحی کرده‌ایم که بعضی از آنها در پاییز برگزار خواهند شد. این همایش‌ها و گردهمایی‌ها حالت تخصصی و فنی دارد که به ارتقای سطح کیفی آثار کمک می‌کند

ساری درباره‌ی حضور مهمانان خارجی در این جشنواره هم گفت: قرار است مهمانان خارجی هم دعوت شوند. شاید در دوره‌ی اول کمتر و در دوره‌های بعد بیشتر؛ چون اساسا این همایش‌ها بین‌المللی دیده شده‌اند؛ جشنواره هم همین طور است و در سنوات آینده‌، حضور کشورهای خارجی را هم خواهیم داشت.

رییس مرکز پویانمایی صبا، درباره‌ی موضوعات و بخش‌های این همایش‌ها نیز توضیح داد: به طور اصولی در بخش فیلمنامه حتما کارهایی باید اتفاق بیفتد؛ در بخش جذابیت‌های بصری و طراحی، بخش فنی و نرم افزار هم برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است. نگاهی هم به کارگردانی که یکی از ارکان اصلی انیمیشن است‌، خواهیم داشت‌.

۳۰ آبان آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره رسانه‌های سلامت

شرکت کنندگان می‌توانند تمام آثاری که در حوزه سبک زندگی سالم و دارای نکات سلامت محور باشد را تا 30 آبان ارسال کنند.

محورهای سومین جشنواره ملی رسانه‌های سلامت از جمله رسانه‌های دیداری، شنیداری، دیجیتال، نوشتاری، محیطی و جانبی خاطرنشان کرد: این محورها شامل فیلم سینمایی، فیلم کوتاه، پویانمایی، تیزر، برنامه رادیویی و پیام‌های صوتی، موسیقی، بازی‌های یارانه‌ای، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای، نرم‌افزارهای تلفن همراه، وبگاه، کتاب، نشریه، روزنامه، بیلبورد، پوستر و تراکت را در بر می‌گیرد.

 علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس  http://www.healthfestival.ir/fa  مراجعه کنند.

خبرهای انیمیشنی ولی واقعی!

پدیده نورانی ناشناس در آسمان ایران

 

تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ شهریور ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۰۷

 

حوالی ساعت 5 بامداد امروز جمعه 24 شهریور، پدیده‌ای نورانی در آسمان ایران مشاهده شد. این پدیده مثلثی شکل در راستای جنوب‌غربی به شمال‌‌شرقی در حرکت بود و پس از کم نور شدن در روشنایی آسمان ناپدید شد.

به گزارش خبر، گزارش‌های دریافتی از زنجان، دماوند و تهران حاکی است در حوالی ساعت 5 صبح امروز (جمعه 24 شهریور 1391 مقارن با 14 سپتامبر 2012) ابری درخشان و عجیب مشاهده شد که به سمت رصدگران می‌آمد. ناگهان این ابر حالت مخروطی به خود گرفت و به مانند مخروطی چرخان به نظر رسید. بعد از مدتی، در زیر این مخروط شیء درخشانی دیده شد که به سمت شمال شرقی به حرکت در آمد و ابر درخشان نیز با فاصله به دنبال آن به راه افتاد.
 
رصد این ابر و شیء درخشان با استفاده از تلسکوپ نشان داد شیء درخشان که با چشم غیرمسلح به مانند یک ماهواره در حال حرکت بود، مثلثی‌شکل و دارای چند منبع نورانی بود. در آخر، جسم شبیه به دنباله‌داری بسیار بلند شده بود که از سمت شمال شرق تا میانه آسمان ادامه داشت.

اقتباس از داستان‌های قدیمی آثار پرمخاطبی می‌سازد

کارگردان "یاردان قلی و الاغش" معتقد است با برداشت از داستان‌های قدیمی که قصه‌های آشنایی برای مخاطب دارند، می‌توان آثار پرمخاطبی تولید کرد.

جواد ابراهیم خانی نویسنده و کارگردان "یاردان قلی و الاغش" درباره داستان این انیمیشن به خبرنگار مهر گفت: این داستان برداشتی است از یک حکایت قدیمی که بافتی امروزی یافته است. در واقع این کار در قالب طنز نگاه کنجکاوانه کودکان به محیط اطراف را بازگو می‌کند.

وی افزود: این اثر پویانمایی درباره مردی است که الاغی کور و چلاقی دارد که بر اثر سهل انگاری آن را گم می‌کند. او در جستجوی الاغ است که پسر بچه‌ای با دادن نشانی‌های حیوان او را امیدوار می‌کند. با این حال پسر بچه می‌گوید الاغ را ندیده است. مرد عصبانی شده و او را نزد قاضی می‌برد اما پسر بچه در جواب قاضی که چگونه الاغی را ندیده، نشانی‌اش را می‌دهی می‌گوید با نشانه‌هایی که از الاغ باقی مانده توانستم مشخصاتش را بدهم، همه از هوش پسر بچه متعجب شده و او را تشویق می‌کنند.

 

این انیمیشن ساز با بیان اینکه این انیمیشن توسط قلم نوری کار شده، اظهار کرد: انجام این کار با نرم افزار و سخت افزار مناسب بسیار راحت‌تر و با کیفیت بالاتری از نمونه‌های دیگر قابل اجرا است.

ابراهیم‌خانی که یک قصه قدیمی را در قالب انیمیشن به تصویر می‌کشد، توضیح داد: برداشت از داستان‌های قدیمی که قالبی نو به آن داده می‌شود، به کارهای پر مخاطبی تبدیل خواهد شد. "یاردان قلی و الاغش" با استفاده از طنز و نکات ظریف اضافه شده به داستان، جذابیت ویژه‌ای پیدا کرده و با توجه به آشنا بودن داستان برای کودکان، پیش بینی می‌کنم با استقبال روبرو شود.

انیمیشن "یاردان قلی و الاغش" با تکنیک دو بعدی و به کارگردانی و نویسندگی جواد ابراهیم خانی و به تهیه کنندگی مرکز پویانمایی صبا در یک قسمت 12 دقیقه‌ای مراحل پیش تولید خود را پشت سر می‌گذراند.

 

به جای گفتن نشان دهیم

نویسنده فیلمنامه "مورچه و کاموا" تأکید کرد که عوامل ساخت این انیمیشن در تلاش بوده‌اند بر اساس حرف بزرگان که "نشان بده، نگو!" به جای گفتن حرفشان را به کودکان نشان دهند.

عصمت گیویان نویسنده "مورچه و کاموا" درباره محتوای این انیمیشن به خبرنگار مهر گفت: در تابلوی نقاشی جهان هر کدام از موجودات جایی هستند و کاری دارند. اگر ما بدانیم جایمان  کجا و کار ما چیست، برنده‌ایم. در کار ما نیز مورچه گم می‌شود و کاموایی به او کمک می‌کند تا به خانه‌اش برسد.

وی افزود: مخاطب کودک و خردسال ما اگر با مورچه همذات پنداری کند، جایی که به آن تعلق دارد را گم نخواهد کرد و اگر با کاموا به وحدت نظر برسد با کمک کردن به دیگران به آرامش و جاودانگی خواهد رسید. اینها هر دو یعنی رسیدن به کمال وجودی خلقت توسط خداوندگار جهان.

این نویسنده تصریح کرد: بر اساس آنچه بزرگان گفته‌اند "نشان بده. نگو" اتفاقی که برای مورچه و کاموا افتاد را با کمک دوستان نشان دادیم. باشد که برنده شویم!

 

به گزارش مهر، "مورچه و کاموا" به تهیه‌کنندگی مرکز پویانمایی صبا انیمیشن تک قسمتی است که در 8 دقیقه با تکنیک دو بعدی از اردیبهشت 91 در حال آماده سازی است و تا پایان آذر نیز به پایان خواهد رسید.

این انیمیشن درباره مورچه‌ای است که بر اثر حادثه راه خانه را گم می‌کند و بر حسب تصادف با کاموایی آشنا می‌شود و کاموا سعی می‌کند به او در پیدا کردن راه خانه کمک کند.

نویسنده این داستان رضا موزونی است و عصمت گیویان آن را در قالب فیلمنامه درآورده است. همچنین حمیده پاک بازنویسی آن را انجام داده تا توسط بهنام برنجی انیمه و کارگردانی شود.

مجری طرح "مورچه و کاموا آسیه هندی، طراح بینابین فائزه حسن وری، ناظر کیفی ژیان دیباوری و طراح کاراکتر و فضای آن مرجان قائمی است. 

وضع صادرات گیم ایرانی از انیمیشن بهتر است

                                                                                                                                                                                                                                         به عقیده آقای بهفر مدیر انستیتو بازی های رایانه ای  اینکه بخواهیم در گام اول طراحی یک بازی به دنبال صادرات آن باشیم اشتباه است. البته این بدان معنا نیست که ما در صادرات ضعیف هستیم، بلکه موضوع اینجاست که هنوز اول راهیم و موانع زیادی پیش رو خواهیم داشت.

البته بازی هایی هم بوده اند مثل گرشاسب وشبان که با قیمت های 10 دلاری در خارج از کشور به فروش رسیده اند و تقاضای به نسبت خوبی هم برایشان وجود داشته، ما در این مرحله نباید توقع داشته باشیم که بازی هایمان با قیمت های 70 دلاری و برابر با بازی های خارجی به فروش برسند.

حسین صافی ، کارشناس ارشد انیمیشن و کاریکاتوریست برجسته کشورمان هم عقیده داشت که در مسئله صادرات وضعیت گیم خیلی بهتر از انیمیشن است، به گفته ایشان بیزینس مارکتینگ ما در صنعت انیمیشن بسیار ضعیف است و با وجود اینکه انیمیشن های خوبی هم داریم که خواهان زیادی در خارج از کشور دارند ولی در بازاریابی چندان موفق نبوده ایم.

اما واقعیت این است که فعالان صنعت گیم در ایران عموما افرادی هستند که آشنایی خوبی با زبان انگلیسی دارند و به راحتی می توانند با کمپانی های خارجی ارتباط برقرار کنند. به همین دلیل گرشاسب با اینکه با یک دهم قیمت بازی های مشابه خارجی فروخته شده ، اما فروش خوبی داشت.

آقای بهفر هم در ادامه اضافه کردند که در حال حاضر بازی های خیلی خوبی داریم که حتی می توان آنها را با قیمت 3 دلار ( یعنی برابر با قیمت ایران) در خارج از کشور به فروش رساند و مسلما با این قیمت پایین مخاطبین فراوانی را جذب خواهد کرد. و خبر خوب اینکه بنیاد صادرات چنین بازی هایی را هم در برنامه دارد .

 

تاریخ انتشار: ۲۷ شهریور ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۷

اسباب‌بازی‌ها تأثیر بسزایی روی فراگیری آداب و شیوه زندگی کودکان دارند اما این روزها به‌دلیل غفلت فرهنگی، اسباب‌بازی‌های خارجی در بازارهای مشهد راه را برای الگوپذیری کودکان از فرهنگ بیگانه باز کرده‌اند.

به گزارش مهر، 95درصد اسباب‌بازی‌های موجود در بازارهای مشهد ساخت کشورهای چین، آلمان و ایتالیاست و این امر می‌تواند به‌تنهایی رویکرد و رفتار کودک را در تمامی زمینه‌های فکری و پرورشی تغییر دهد.

اگر نخواهیم از اسباب‌بازی‌های ساخت کشورهای گوناگون و ورود آنها به استان‌خراسان‌رضوی با نام هجوم فرهنگی نام ببریم باید به‌دنبال واژه‌ای باشیم که معنای تولید ملی را در ابعاد گوناگون با خود به یدک می‌کشد چرا که در سال‌جاری تمامی بخش‌ها ازجمله صنعت اسباب‌بازی نیز باید در راستای تولید داخلی گام بردارند. همین می‌شود که در حالتی خوش‌بینانه تولیدات داخلی اسباب‌بازی تنها پنج‌درصد نیاز جمعیت 17میلیونی کودک و نوجوان کشور را پاسخ می‌دهد.

آن هنگام که شنیدیم عروسک‌های ننه‌قمر و اسکندر هم که در بازار طرفداران بسیاری دارد ساخت کشور چین است دچار بهت و حیرت شدیم و با خود گفتیم چگونه ممکن است عروسک‌های انیمیشن شکرستان نیز توسط چشم‌بادامی‌ها تولید شده باشد. ننه‌قمر و اسکندر که شخصیت‌های کارتون شکرستان هستند، بسیار زود توانستند جای خود را در میان بزرگ‌ترها هم باز کنند و امروز ننه‌قمر با آن چارقد گلدار و پشت قوز کرده و عصا به‌دست همراه یک نوزاد که کله‌اش از بدن قنداق‌شده‌اش بزرگ‌تر است توسط کشور چین ساخته شده و در ویترین عروسک‌فروشی‌ها جا خوش کرده است.

بنابراین هنگامی که ما ساخت شخصیت‌های کارتونی خود را به دستان چینی‌ها می‌سپاریم می‌توان انتظار داشت که متولیان فرهنگی با غفلت و بی‌خبری راه را برای هجوم اسباب‌بازی‌های خارجی بازکرده و هرروز به ضعف صنعت اسباب بازی داخلی دامن بزنند.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩۱