انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

.هفته اول مرداد 91

شبکه پویا!

محل استودیو پویا در کنار استودیو 12 ساختمان 13 طبقه صدا و سیما- اینجا محل موقت شبکه پویا است  جایی که قبلا محل استراحت مهمانان برنامه های استودیو های پخش بود .

تصاویری از فیلم " آقای مهربان " بر روی دیوار استودیو پویا در کنار تنها پرسنل استودیو

 

 ورکشاپ در مکتب

به دعوت مدیران آموزشگاه مکتب در روز جمع 30 تیرماه ورکشاپی برای دانشجویان و علاقمندان رشته انیمیشن تحت عنوان " انیمیشن ایران " توسط علیرضا گلپایگانی برگزار شد

یکی از ویژگی های این برنامه طیف متفاوت مخاطبان بود که کار را دشوار کرده . مطالب باید بگونه ای بیان میشد که برای همه قابل استفاده می بود!

گلپا هم در حال سنگ تمام گذاشتن ! ( لطفا سنگ را در عکس پیدا کنید ! )

ورکشاب به همت خانم شریفی و آقای جدید از مدیران آموزشگاه مکتب برگزار شده بود.آقای جدید همین آقایی هستند که در پایین عکس مشاهده میکنید ! و خانم شریفی هم عکاس این عکس هستند ! حالا شناختید؟

استقبال از ورکشاپ خوب بود ، به جز دانشجویان مکتب  افراد علاقمند و  مهمانانی از شهرکرد و ارومیه و تهران  فقط برای این ورکشاپ زحمت سفر به خود داده بودند .

این هم سنگ تمام که منتظرش بودین ! دو تا دوتا لب تاپ برای ورکشاپ!

ورکشاپ فیلمنامه نویسی در صبا

دکتر محمد علی صفورا در حال برگزاری ورکشاپ فیلمنامه نویسی در مرکز صبا

انتصاب دبیر هشتمین جشنواره پویانمایی تهران
جام جم آنلاین: با انتصاب محمد‌رضا کریمی‌ صارمی به دبیری هشتمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، فعالیت دبیرخانه‌ این جشنواره معتبر در عرصه‌ انیمیشن به صورت رسمی کلید خورد.

به گزارش روز دوشنبه جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سید صادق رضایی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با صدور حکمی بار دیگر دبیری هشتمین جشنواره را به محمد‌رضا کریمی‌ صارمی واگذار کرد تا بر اساس این حکم امکان حضور بهترین‌های پویانمایی جهان با تلاش‌های وی در جشنواره فراهم شود.

وی در این حکم ضمن بیان انتظارهای خود از دبیر جشنواره عنوان کرده است که این انتصاب به پیشنهاد معاون تولید و با توجه به تجربه و سوابق وی در برنامه‌ریزی و هدایت جشنواره‌های پویانمایی کانون در هفت دوره گذشته صورت گرفته است.

بر همین اساس، تلاش برای سوق دادن سمت و سوی جشنواره در مسیر رشد و حمایت از استعدادهای جوان و هنر پویانمایی کشور با توجه به اهمیت نام‌گذاری سال جاری با عنوان حمایت از تولید ملی، توجه و حمایت از آثار دانشجویی و نیز تولیداتی که با مضامین و درون‌مایه‌های مذهبی ساخته می‌شود و تلاش برای حضور بهترین‌های پویانمایی جهان با این تاکید که پیام‌های این آثار با فرهنگ ایران اسلامی هماهنگی داشته باشد، از جمله انتظارهای مدیرعامل کانون از دبیر جشنواره پویانمایی عنوان شده است.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این حکم از «کریمی صارمی» خواسته که در تعامل با شرکت کنندگان در جشنواره موانع حضور جهانی انیمیشن ایران و راه کارهای گسترش این حضور را بررسی کند.

همچنین پیوند جشنواره با مراکز فرهنگی، هنری کانون در شهرستان‌ها از طریق برپایی کارگاه‌های آموزشی و نیز پخش و نمایش گزیده‌ای از آثار جشنواره در شهرستان‌ها نیز مورد تاکید مدیرعامل کانون قرار گرفته است.

در عین حال پای‌بندی عملی به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی از سوی مجریان در برنامه‌ریزی و اجرای تمامی برنامه ‌های جشنواره با رعایت این موازین و استفاده از توان، انگیزه و خلاقیت تمامی عوامل اجرایی به منظور رعایت صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از اسراف، از دیگر بندهای این حکم و انتظارهای مدیرعامل کانون به دبیر جشنواره به شمار می‌رود.

سید صادق رضایی در پایان این حکم با تاکید بر ضرورت برگزاری شایسته این رویداد مهم فرهنگی، هنری و پاس‌داشت فرهنگ و هنر اسلامی، خواستار بهره‌گیری از حمایت‌های مادی و معنوی نهادها و سازمان‌های فرهنگی، هنری به منظور تقویت مشارکت‌های اجتماعی در جشنواره شده است.

هشتمین جشنواره دوسالانه‌ پویانمایی تهران بر اساس تقویم همیشگی خود قرار است اسفند سال 1391 در تهران برگزار شود.

جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از سال 1377 با مدیریت محمدرضا کریمی صارمی مدیر امور سینمایی وقت کانون پایه‌ریزی شد و کار خود را آغاز کرد جشنواره‌ای که به اذعان بسیاری از دست‌اندرکاران و صاحب‌نظران عرصه‌ تولید انیمیشن در ایران و مهمانان بین‌المللی و صاحبنام دوره‌های گذشته این رویداد، به یکی از معتبرترین جشنواره‌های هنری این عرصه در جهان تبدیل شده است.

احمد عربلو نگارش داستان پهلوانان نامی ایران را از گذشته‌های دور تا دوران معاصر را در دست انجام دارد؛‌ این اثر به صورت کمیک استریپ منتشر خواهد شد.
به نقل از پانا،‌ کتاب «کمیک استریپ نوجوانان» ماجرای پهلوانان نامی ایران از دیروز تا امروز توسط احمد عربلو نگاشته می‌شود و قرار است مرکز انیمیشن حوزه هنری، این مجموعه را در قالب پویانمایی ویژه‌ای برای کودکان و نوجوانان تولید کند.

به گفته عربلو، در این کتاب، پهلوانان ایران به صورت قصه‌های تصویری نمایش داده می‌شوند و قرار است و  کتاب بر اساس مستندات تاریخی تحقیقات تاریخی نوشته شده است و از دوره مغولان تا پهلوان تختی را شامل می‌شود.

 کتاب، ماجرای 10 پهلوان است، این پهلوانان از پوریای ولی، عبدالرزاق، مفرد قلندر، فیله همدانی تا پهلوانان امروز را شامل می‌شود که در این طرح زندگی‌شان به صورت کمیک استریپ برای نوجوان نگارش می‌شود.

عربلو هدف خود را از نگارش این مجموعه علاقه نوجوانان به داستان‌های قدیمی، وجود حس نوستالژیک در داستان‌های کهن و ارایه الگوهای مناسب اخلاقی برای این گروه سنی بیان کرده است.
انیمیشن 120 قسمتی « طوبی» در حال تولید است

خبرگزاری فارس: مدیر پروژه« طوبی» گفت: نرم‌افزار «طوبی» شامل 120 انیمیشن کوتاه پیرامون زندگی حضرت زهرا (س) در مرکز تحقیقات رایانه‌ای اصفهان در حال تولید است.

خبرگزاری فارس: انیمیشن 120 قسمتی « طوبی» در حال تولید است

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، سید مجتبی نواب ظهر امروز در نشست مطبوعاتی مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان با موضوع راه‌اندازی شبکه تلویزیونی و تولید فیلم در این مرکز با بیان اینکه امام زمان (ع) حضرت زهرا (س) را الگوی خود دانسته‌اند، اظهار کرد: در انیمیشن « طوبی» به زندگی حضرت زهرا (س) به عنوان اسطوره‌ای واقعی از پیش از تولد تا پایان زندگی ایشان پرداخته شده است.

وی با اشاره به اینکه این مجموعه به صورت دو بعدی در حال تولید است، افزود: در راه  معرفی این الگو به نسل جدید کتاب‌های قوی زیاد داشتیم اما در بخش رسانه‌ای تاکنون اثری شاخص تولید نشده بود که این دغدغه ما را بر آن داشت به تولید چنین نرم‌افزاری اقدام کنیم.

مدیر پروژه« طوبی» درباره منابع مورد استفاده در تولید این نرم‌افزار تصریح کرد: نرم‌افزاری با نام شاخه طوبی درباره حضرت زهرا (س) پیش از این توسط این مرکز تولید شده بود و کتابی نیز با همین عنوان به چاپ رسانده بودیم.

وی ادامه داد: برای تولید این نرم‌افزار علاوه بر استفاده از این کتاب و نرم‌افزار شاخه طوبی پژوهش‌های جدیدی نیز انجام شده است و از میان 2900 صفحه متن پس از پالایش 711 انتخاب شده است و این مجموعه در نهایت 10 در  موضوع طبقه‌بندی شده است.

نواب تاکید کرد: فیلمنامه این انیمیشن‌ها آماده شده و در حال ویرایش نهایی است و تا چند ماه آینده به گروه پویانمایی برای تولید عرضه می‌شود.

وی درباره عوامل این پویانمایی گفت: کارگردانی این انیمیشن را پدر پویانمایی ایران ابوالقاسم نظرپور بر عهده دارد و خانم‌ها سلیمانی، قنادیان، مولایی، مستأجران، صدری، عکاف، ناجی، چاوشی، قناعت و مطیع انیماتورهای این مجموعه هستند.

وی ادامه داد: همچنین مهدی ساغری و محمد بصیری گروه تحقیق این مجموعه هستند و نویسندگان این مجموعه را  مهدی نعیم‌زاده و خانم‌ها جمشیدیان، ریاحی، میریان تاک‌شهر بر عهده داشته‌اند.

«گربه‌ای در پاریس»/ پخش انیمیشن نامزد اسکار 2012 از «سینما چهار»

سری جدید برنامه «سینما چهار» که با پخش فیلم‌های «عیار چهارده» و «وقتی تو خواب بودی» آغاز شد، قرار است با نمایش و نقد انیمیشن «گربه‌ای در پاریس» و فیلم «کارآگاهان خصوصی» ادامه یابد.

تهیه‌کننده برنامه «سینما چهار» در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: جمعه هفته آینده انیمیشن «گربه‌ای در پاریس» ـ محصول مشترک فرانسه، هلند، سوییس و بلژیک ـ که نامزد دریافت جایزه اسکار شده است، را در قالب برنامه «سینما چهار» پخش می‌کنیم.

علیرضا کرمی ادامه داد: نمایش فیلم «کارآگاهان خصوصی» هم در برنامه «سینما چهار» به قطعیت رسیده است. چندین فیلم خارجی دیگر هم در نظر گرفتیم که هنوز پخش آن‌ها به قطعی نشده است.

به گزارش ایسنا، «سینما چهار» هر هفته یک فیلم سینمایی خارجی و ایرانی را پخش می‌کند و سپس به نقد و بررسی آن می‌پردازد.

فیلم «کارآگاهان خصوصی» محصول سال 2010 آمریکاست که به کارگردانی یان سونت ساخته شده است و بازیگرانی همچون جکی جان، آمیرواستا، مرلینا کارول و وبل شادلی در آن هنرنمایی کرده‌اند. داستان این فیلم درباره جکی جان که به عنوان یک کارآگاه خصوصی است و باید از بچه‌های خواهرش مراقبت کند اما او دچار درگیری‌های فراوانی می‌شود.

همچنین انیمیشن ‌«گربه‌ای در پاریس» که قرار است هفته آینده پخش شود داستان گربه‌ای به نام دینو را به تصویر می‌کشد که یک زندگی دوگانه دارد. این گربه روزها را در کنار دختربچه‌ای که مادرش افسر پلیس است می‌گذراند و شب‌ها به یک دزد خوش قلب همکاری می‌کند.

سری برنامه «سینما چهار» به تهیه‌کنندگی علیرضا کرمی هر هفته جمعه‌ها ساعت 20 و 30 دقیقه به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

 

انیمیشن انرژی هسته‌ای در راه جشنواره‌ی فجر

انیمیشن سینمایی «9:20 دقیقه در بوشهر» با موضوع مرتبط با استفاده کشورمان از انرژی هسته‌ای آماده نمایش شد.

محمد قهرمانی ـ مدیرعامل «آوینی فیلم» در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این مطلب گفت: انیمیشن سینمایی «9:20 دقیقه در بوشهر» یکی از انیمیشن‌هایی با موضوع انرژی هسته‌ای است که سرمایه‌گذاری آن توسط موسسه «آوینی فیلم» انجام شده است.

وی ادامه داد: پروسه ساخت این انیمیشن سینمایی به پایان رسیده و اولین نمایش‌های آن در جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

به گزارش ایسنا، کارگردانی انیمیشن سینمایی «9:20 دقیقه در بوشهر» را محمدامین همدانی و تهیه‌کنندگی آن را حسن جعفری بر عهده داشته‌اند و این اثر سینمایی در انجمن گویندگان جوان دوبله شده است.

محمد قهرمانی در این گفت‌وگو همچنین درباره ساخت انیمیشن سینمایی «سقوط» با موضوع حمله به تاسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و نحوه مقابله با آن بیان کرد: پروانه ساخت این انیمیشن سینمایی هنوز صادر نشده است.

وی توضیح داد: مسوولان در توضیح اینکه چرا پروانه ساخت این انیمیشن صادر نشده است، گفته‌اند در فیلم نباید اسمی از بمب اتم و مسایل این چنینی باشد که قرار شد ایشان این موضوع را مجددا پیگیری کنند.

به گزارش ایسنا، مهدی آتش جام کارگردانی انیمیشن سینمایی «سقوط» را برعهده دارد.

 یک جوان و سایه‌اش  

 استودیو دریم‌ورکس انیمیشن اولین عکس از فیلم انیمیشن «من و سایه‌ام» را منتشر کرد که 14 مارس 2014 اکران می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین، این فیلم با صدای جاش گاد، بیل هدر و کیت هادسن در نقش‌های اصلی، تلفیقی از گرافیک کامپیوتری (CG) و تکنیک‌های قدیمی تولید انیمیشن است.
 

«من و سایه‌ام» درباره دنیای سایه‌ها و همتایان آن‌ها در دنیای انسان‌هاست. استن، سایه قهرمان فیلم آرزوی یک زندگی مهیج‌تر دارد، اما از قضا او گرفتار استنلی گراب، یک جوان ترسو و خجالتی است که از ماجراجویی بیزار است. وقتی یک جنایت در دنیای سایه‌ها، زندگی هر دو آن‌ها را به خطر می اندازد، استن ناچار می‌شود کنترل استنلی را به عهده بگیرد.


 

این دو هنگام تحقیق درباره جنایت و تلاش برای متوقف کردن یک سایه شیطانی که رهبری شورش علیه دنیای انسان‌ها را به عهده دارد، درگیر ماجرایی دیوانه‌وار می‌شوند. در این بین، استن به استنلی کمک می‌کند از ترس‌های خود فاصله بگیرد و زندگی را در آغوش بکشد. آن‌ها در طول راه یاد می‌گیرند که هیچ‌کس نمی‌تواند بدون یک دوست واقعی، کامل باشد.
 

«من و سایه‌ام» را الساندرو کارلونی کارگردانی کرده است.
 

 

 جشنواره فیلم های کوتاه و پویانمایی فضای مجازی

1391/05/02
معاون رسانه مجازی سازمان صدا و سیما اعلام کرد: علاقه مندان به شرکت در جشنواره فیلم های کوتاه و پویانمایی فضای مجازی از امروز تا15مهر فرصت دارند آثار خود را ارسال کنند.
به گزارش خبرنگار ما؛ لطف الله سیاهکلی در نشست خبری گفت: علاقه مندان می توانند آثار خود را به نشانی اینترنتیmehr.ir (رسانه مهر) ارسال و برای پاسخ به سئوالات خود در این زمینه به نشانیeirib.ir مراجعه کنند.
وی با بیان این که این جشنواره پذیرای تولیدات (5 دقیقه ای) همه علاقه مندان است؛ افزود: افراد صاحب اثر برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود را در محورهای موضوعی شامل «خانواده»، «تمدن و فرهنگ ایرانی»، «گردشگری»، «زبان و ادبیات فارسی»، «بیداری اسلامی»، «انتظار» و «حکومت غرب» با رعایت دو شرط پذیرش مسئولیت مالکیت معنوی و همچنین اخلاق رسانه ای و هویت ملی ارسال کنند.
معاون رسانه مجازی صدا و سیما اضافه کرد:‌ این جشنواره فرصت مغتنمی برای شناخت توانمندی ها و استعدادهای جامعه با توجه به توانایی و ظرفیت رسانه ملی در زمینه تولیدات نمایشی است و سازمان صدا و سیما می تواند در این زمینه اقدامات موثری برای صاحبان اثر از جمله ایجاد شرایط همکاری صورت دهد.
معاون رسانه مجازی رسانه ملی افزود: مراسم پایانی جشنواره فیلم های کوتاه و پویانمایی فضای مجازی با معرفی سه برگزیده در هر بخش، دهم آبان برگزار می شود.
سیاهکلی اعلام کرد: جشنواره از امروز آمادگی کامل دارد آثار ارزشمند را پس از نظارت، با مجوز صاحب اثر از رادیو و تلویزیون یا در فضای مجازی منتشر کند

 توضیح : این جشنواره در فضای مجازی خاصی ارائه میشود که سیستم آی پی مدیا  نامیده میشود . این سیستم هم اکنون 1000 مشترک در سطح تهران دارد و از خط تلفن شبیه اینترانت ( نه اینترنت ) استفاده میکند. قرار است بزودی  از مشترکان جدید ثبت نام گردد.مشترک میتواند به این وسیله به یک شبکه مجازی وصل شود که شامل هزاران فیلم و سریال خواهد بود . این  سیستم به راحتی به تلویزیون وصل و مشترک میتواند  در هر ساعتی فیلم دلخواه خود را انتخاب وبا کیفیت مناسب به تماشا بنشیند . بسیاری از هزینه های این سیستم قرار است از راه تبلیغی که قبل از فیلم به نمایش درمیآید تامین شود. همین

بد نیست بدانید که!

نمایش معصومین در فیلم عمر

به گزارش خبرآنلاین،  سریال  عمر داستان زندگی دومین خلفیه را روایت می‌کند که پخش آن در خاورمیانه جنجال و اعتراضات بسیاری به دنبال داشته است. هزاران نفر سریال را محکوم کرده‌اند.
«عمر بن خطاب» سریال تاریخی است که در 31 قسمت تولید شده و شبکه «ام‌بی‌سی» آن را پخش می‌کند. دلیل اعتراض مردم این است که شیوه نمایش حضرت محمد (ص) و نزدیکان او در این سریال برخلاف قوانین اسلام است.
 
داستان سریال در قرن هفتم میلادی می‌گذرد و تلاش‌های عمر برای گسترش اسلام و سرزمین‌های اسلامی هم بخشی از خط داستان است. این سریال عظیم‌ترین تولید تلویزیونی دنیای عرب است، در سریال بیش از 30 هزار سیاهی لشگر حضور دارند، عوامل فیلم از 10 کشور مختلف کنار هم جمع شده‌اند و 31 قسمت سریال در طول 300 روز فیلمبرداری شده است.
سریال در ماه رمضان روی آنتن رفته است که پرمخاطب‌ترین فصل برای سریال‌ها در خاورمیانه است.
 
دانشگاه الازهر مصر، یکی از مراکز اصلی تعلیم و تعلم اسلامی فتوایی علیه این سریال منتشر کرده و بیان کرده شیوه نمایش شخصیت‌های تاریخی در آن مصداق گناه است. دارالافتاء عربستان، مرجع اسلامی و رسمی عربستان که وظیفه صدور فتوا را دارد هنوز فتوایی درمورد این سریال صادر نکرده است.
 
 
این درحالی است که نمایش چهره پیامبر اسلام و دیگر شخصیت‌های اسلامی در قرآن منع نشده است اما اغلب روحانیون اسلام اعلام کرده‌اند چنین اقدامی جایز نیست.
 
هزاران بیننده در خاورمیانه در شبکه‌های اجتماعی سریال «عمر بن خطاب» را محکوم کرده‌اند و از ام‌بی‌سی خواسته‌اند پخش آن را متوقف کنند.
 
 
تهیه کنندگان سریال از تولید خود دفاع کرده‌اند و گفته‌اند بسیاری از روحانیون اسلام صحت و اعتبار شیوه روایی فیلم را تائید کرده‌اند.
 
بد نیست اشاره شود که در عربستان مرسوم است سریال‌هایی با تم مذهبی ابتدا به دانشگاه الازهر فرستاده می‌شوند تا پس از تائید این دانشگاه روی آنتن بروند. تهیه کنندگان «عمر به خطاب» این کار را نکرده‌اند. قرار است سریال روی آنتن شبکه‌های ترکیه هم برود.

 

انیمیشنی نگاه کنیم !

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٠٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱ امرداد ۱۳٩۱