انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم تیر ماه 91

شبکه پویا با امکانات قرضی راه اندازی شد !

رئیس رسانه ملی گفت: شبکه پویا می‌بایست چند ماه دیگر راه‌اندازی می‌شد اما با یک حرکت انقلابی از امکانات موجود به‌صورت موازی استفاده شد و در این تابستان توانستیم این شبکه را با امکانات قرضی راه‌اندازی کنیم.

خبرگزاری فارس: ضرغامی: شبکه پویا با امکانات قرضی راه‌اندازی شد

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزین فارس، مراسم افتتاح دو شبکه تلویزیونی ورزش و پویا صبح امروز با حضور محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور، سید‌عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، اعضای هیئت دولت و جمعی از هنرمندان و ورزشکاران در حاشیه جلسه هیئت دولت برگزار شد.

بنابر این گزارش، در این مراسم ضرغامی طی سخنانی گفت: دو شبکه ورزش و پویا هدیه جمهوری اسلامی ایران به کودکان، نوجوانان و خردسالانی است که آینده‌سازان کشور هستند. آن‌ها باید با شور و انگیزه‌ای که در شأن ایران اسلامی است تربیت شوند و آینده را رقم بزنند.

وی ادامه داد: راه‌اندازی این دو شبکه بر اساس مطالعات، نیاز مردم و اهداف فرهنگی تربیتی رسانه ملی طراحی و راه‌اندازی شده است.

در شبکه‌های دیگر سیما نیز ما برنامه‌های ورزشی و پویا‌نمایی داریم، مثلا 16 ساعت برنامه کودک و نوجوان داریم اما راه‌اندازی یک شبکه تخصصی تمرکز بیشتری را ایجاد می‌کند و مخاطبان آن شبکه بهتر می‌توانند علایق خود را دنبال کنند.

وی با بیان اینکه راه‌اندازی شبکه‌های تخصصی منجر به تضعیف شبکه‌های عمومی نمی‌شود و آن‌ها مقوم یکدیگر هستند، ضمن تشکر از مدیرانی که در راه‌اندازی این شبکه‌ها همکاری کردند، اظهار داشت: شبکه پویا می‌بایست چند ماه دیگر راه‌اندازی می‌شد اما با یک حرکت انقلابی از امکانات موجود به صورت موازی استفاده شد و در این تابستان توانستیم این شبکه را با امکانات قرضی راه‌اندازی کنیم. البته مردم متوجه قرضی بودن امکانات نمی‌شوند و در این میان فقط به مدیران ما فشار وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: بخش زیادی از انیمیشن‌های شبکه پویا نیز ایرانی است و حاوی پیام‌های ارزشمند دینی، مذهبی و اجتماعی است. در طول سال‌های اخیر تولید انیمیشن در کشور ما از 10 درصد به 40 درصد افزایش پیدا کرده است و انیمیشن‌های با کیفیت به توصیه تاریخی رهبر معظم انقلاب که فرمودند سعی کنید در حوزه انیمیشن خودکفا باشید، تولید می‌شود و امیدواریم این مورد به سرعت محقق شود.

وی افزود: این فناوری بومی شده و البته الان گران است اما راه دوری تا تولید و خودکفایی در عرصه انیمیشن نداریم. البته انیمیشن‌های خوب و خارجی که جذابیت دارد نیز از این شبکه پخش می‌شود. ما در حال حاضر بسته سوم دیجیتال را در تهران تجربه می‌کنیم و با تأمین بودجه 8 تای دوم در شهرستان‌ها فراهم شده است البته 8 تای سوم مختص تهران است و اختلالی که چند روز پیش آمد متعلق به همین موضوع بود که البته اطلاع‌رسانی کم بود و مردم کمی طول کشید تا متوجه این موضوع شوند همچنین ما الان با انعطاف در شبکه‌های استانی دو شبکه انیمیشن و ورزش را در استان‌ها قابل دسترس کرده‌ایم به دلیل المپیک که البته در آینده دائم خواهد شد.

رئیس رسانه ملی در ادامه سخنان خود ضمن قدردانی از احمدی‌نژاد تصریح کرد: حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها و دستورات به موقع ایشان برای تأمین اعتبار بانک مرکزی نسبت به گذشته اصلا قابل مقایسه نیست و به واسطه پشتیبانی‌های مؤثری که صورت می‌گیرد ما توانستیم این پیشرفت را داشته باشیم.

این شبکه  پخش رسمی خود را با نمایش بخش‌هایی از انیمیشن ضامن آهو با موضوع داستان ضمانت امام رضا(ع) بر یک آهو که در مرکز پویانمایی صبا تولید شده آغاز کرد.

به گزارش فارس؛ پس از افتتاح رسمی دو شبکه پویا و ورزش بقایی از برخی مهمانان حاضر در مراسم خواست تا سخنانی داشته باشند که در ادامه آن را می‌خوانیم.

ریاست جمهور با اشاره به دو شبکه ورزش و پویا اظهار داشت: این دو شبکه بسیار مهم هستند و من خودم بعضی از پویانمایی‌ها را دیده‌ام؛ هم ایرانی و هم غیر ایرانی، داستان آرش، فرمانروایان مقدس و حضرت سلیمان را دیده‌ام و یک ساعت نیز میخ‌کوب آن بوده‌ام. یکی دیگر از پویانمایی‌هایی که از شبکه پویا دیدم داستانی از آمریکای جنوبی بود و نقش اول آن را یک اسب ایفا می‌کرد.

مریم نشیبا پیشکسوت گویندگی در این مراسم گفت: امان از دنیای کودکی که کاری کرد تا شما فراموش کنید که چه کارهای مهمی را قرار بود در این جلسه انجام دهید. شبکه پویا یک شبکه تلویزیونی است و من از خانم آمنه و خانم رضایی که قاعدتا باید شبکه توسط آن‌ها کلید می‌خورد تا من که یک رادیویی هستم عذرخواهی می‌کنم، همه شما با برنامه شب‌ بخیر کوچولو آشنا هستید، هر شب به مدت یک ربع همراه با بچه‌های این مرز و بوم بودم. من معلم بودم و 40 سال است که شغل دومم گویندگی است، چهار سال در تولید برنامه شب‌ بخیر کوچولو وقفه افتاد تا اینکه دو سال پیش آقای ضرغامی از آقای صوفی خواستند که این نوع برنامه دوباره حیات پیدا کند و در حقیقت حیات دوباره‌ای نیز به من بخشید و مانند ماهی که از تنگ آب بیرون مانده بود دوباره زندگی واقعی خود را آغاز کردند. امسال من چندین بار مورد تفقد مسئولان قرار گرفته‌ام و اگر زمان من رو به پایان است امیدوارم من را حلال کنید ضمن اینکه از شما خواهش می‌کنم که کاری کنید تا همه بچه‌های ایران به شبکه پویا توجه کنند و ساعت پخش این شبکه بچه‌ای را در خیابان‌های کوچه‌ها نبینید.

الهه رضایی هم اظهار داشت: کودکی را زندگی کنیم تا بهشت نزدیک‌تر شود، انیمیشن‌های غیرواقعی خیلی راحت زندگی بچه‌ها را می‌سازند و می‌توان به راحتی از طریق انیمیشن زندگی آن‌ها را ساخت.

گیتی خامنه در ادامه گفت: امروز از روزهایی است که من حتی در ذهنم نیز خطور نمی‌کرد که بچه‌های ما حتی در روستاهای دور افتاده بتوانند ساعت‌ها کارتون نگاه کنند و این موضوع آرزوی من بود که امروز محقق شد، امیدوارم از این طریق دنیای بهتری برای کودکان بسازیم.

به گزارش فارس، در ادامه این مراسم امیرمحمد دکلمه آقا سلام را با موضوع امام زمان (عج) قرائت کرد و در ادامه عمو پورنگ گفت: راه‌اندازی شبکه پویا یک نیاز مبرم بود، بزرگ‌ترهای ما نیز به دنبال آن هستند. امیدوارم از طریق این شبکه آنچه که مناسب بچه‌هایمان است برای کودکان و بزرگسالانمان تدارک ببینیم.

مسعود روشن‌پژوه نیز به شوخی گفت: من نمی‌دانم برای چه به این مراسم دعوت شده‌ام، گفتم شاید به قول چراغ جادو احتیاج داشته‌اند.

بزرگ‌ترین عشق بچه‌ها دیدن این برنامه‌ها بوده و امیدوارم بتوانند فارغ از دغدغه‌های بزرگ‌تر‌ها برنامه‌های‌شان را ببینند.

 
در حاشیه : در این مراسم به جز دکتر ساری حتی یکی از دست اندرکاران عرصه انیمیشن در مراسم افتتاحیه شبکه پویا حضور نداشت !!همین

هزار و یکشب و آقای مهربان
در نیمه شب سه شنبه  27 تیرماه برنامه هزار و یک شب  شبکه چهار مهمان  متفاوتی داشت ! این برنامه که ویژه تاریخ! و بخصوص زندگی ابومسلم خراسانی را مورد بحث قرار داده بود از علیرضا گلپایگانی تهیه کننده و کارگردان " آقای مهربان " برای  صحبت در باره انیمیشن و تاریخ و بویژه امام رضا دعوت کرده بود .
شجاعان در حال پخش است ! روزهای فرد
شبکه انیمیشن  پویا پس از مدتی کوتاه  که پخش تیزر مجموعه انیمیشن شجاعان را انجام داد  پخش یک روز در میان آن را شروع کرد! . ظاهرا روزهای فرد ساعت 17  این مجموعه در  از شبکه انیمیشن پخش میشود .این در حالی است که هنوز این شبکه دارای برنامه پخش منظم و حساب شده نشده و در حالت آزمایشی برنامه های خود را پخش میکند.
این نگرانی برای سازندگان این مجموعه پیش آورده که  آیا پخش اینگونه  به نفع صبا و سازندگانش خواهد بود !؟ چرا که ساختار این مجموعه مناسب پخش هفتگی است و نه سه قسمت در یک هفته.به هر حال مثل همیشه فقط میتوانیم ناظر باشیم و دیگر هیچ....
اتاق فکر
دوشنبه 26 تیر ماه موتور اتاق فکر شرکت حرکت کلیدی دوباره روشن شد!
آشنایی با متون کهن ایرانی در مکتب‌خانه روستا
جام جم آنلاین: مجموعه انیمیشن «مکتب خانه روستا» در 26 قسمت 11 دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی بهنام دلداده در واحد انیمیشن صدا و سیمای خلیج‌فارس تهیه و تولید می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه جام‌جم آنلاین به نقل از معاونت روابط عمومی امور استان‌های صداوسیما، بهنام دلداده با بیان این‌که پیش تولید این مجموعه به مدت 6 ماه طول کشیده است گفت: تولید انیمیشن مکتب خانه روستا از فروردین ماه آغاز شده است و امیدواریم تا پایان آذرماه سال جاری آماده نمایش شود.

وی افزود: این مجموعه با تفکیک دو بعدی دیجیتال و موضوع آموزشی و تربیتی برای گروه سنی کودک و نوجوان تولید می‌شود و از شش کاراکتر اصلی به نام‌های میرزاوثوق، شاهین، عراز، هوشنگ، سیروس و یحیی تشکیل شده است.

وی ادامه داد: داستان این مجموعه مربوط به مکتبخانه‌ای قدیمی در یکی از روستاهای جنوب کشور و متعلق به میرزاوثوق پیرمردی مهربان و دنیا دیده است که عهده‌دار تعلیم و تربیت پنج کودک روستاست که هر کدام از نظر توان مالی، رفتار، بهره هوشی و قدرت بدنی دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و ماجراهایی را می‌آفرینند.

وی یادآور شد: در هر قسمت از این مجموعه، میرزاوثوق متنی از متون‌ کهن برای شاگردان می‌خواند و بچه‌ها آن را تکرار می‌کنند و سپس میرزا برای هر کدام از شاگردان یک چیستان یا معما به عنوان تکلیف می‌دهد که باید فردا جواب دهند، آنها برای یافتن جواب، مکتبخانه را ترک و در حین یافتن جواب به کارهایی دست می‌زنند که بعضا با خرابکاری و شیطنت‌های کودکانه همراه است و روز بعد هر کدام سعی می‌کنند به‌گونه‌ای از زیر بار جواب معما شانه خالی کنند. اما یحیی به عنوان باهوش‌ترین فرد کلاس جواب همه چیستان‌ها را با زیرکی خاص و با فکر و اندیشه می‌دهد.

دلداده تصریح کرد: این انیمیشن با هدف آشنایی مخاطب کودک و نوجوان با مکتب‌خانه به عنوان بخشی از فرهنگ آموزشی گذشته، آشنایی غیرمستقیم با متون قدیمی و کهن در قالبی جذاب و موزیکال و هدایت و تشویق کودکان و نوجوانان به تفکر و ایجاد حس خودباوری در آنها تولید می‌شود.

برخی از عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از:

نویسنده: بهنام دلداده / طراح فضا و بک گراند: عاطفه شهریاری / طراح کاراکترهای اصلی: مریم صفاتی / طراح کاراکترهای فرعی: شهاب حاجی زاده/ اجرای کاراکترها: شهاب حاجی زاده، امیر غفارزاده / سرپرست انیماتورها: شهاب حاجی زاده / دستیار استوری بورد و لیکاریل: مرضیه سیف اللهی راد/ انیماتورها: شهاب حاجی زاده، امیر غفارزاده، لیلا نورایی، محمود جعفر سلیم زاده

«تهران 1500» مهرماه اکران می‌شود
جام جم آنلاین: اکران عمومی انیمیشن سینمایی «تهران 1500» که قرار بود تابستان صورت گیرد، به مهرماه موکول شد.

محمد ابوالحسنی، تهیه‌کننده «تهران 1500» با اعلام این خبر در توضیح جزئیات اکران این فیلم به مهر گفت: این فیلم سینمایی انیمیشن که به جرات می‌گویم تحولی نو در تولید انیمیشن در ایران ایجاد کرده، پیش از این قرار بود در اکران نوروزی روی پرده رود ولی متاسفانه با توجه به شرایط خاصی که بر اکران نوروزی حاکم بود، به تعویق افتاد.

او در ادامه افزود: پس از آن قرار شد «تهران 1500» در فصل تابستان اکران شود که این نوبت اکران با توجه به تعطیلی مدارس مناسب نبود و به نوعی با مخالفت روبه‌رو شد، اما پس از بررسی‌های مختلف در نهایت مهرماه را برای اکران این فیلم قطعی کردیم.

تهیه‌کننده فیلم انیمیشن «تهران 1500» در پایان صحبت‌های خود با اشاره به تغییرات پس از نمایش در جشنواره فیلم فجر گفت: تغییرات کوچکی در تدوین و تا اندازه‌ای موسیقی این فیلم ایجاد شد ولی تغییری در کل اثر ایجاد نشده است.

این انیمیشن از کاراکترهای هدیه تهرانی، بهرام‌رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش، مهتاب نصیرپور، محمدرضا شریفی‌نیا، حبیب رضایی و حسام نواب صفوی بهره برده است.

فیلم در ژانر کمدی است و داستان آن درباره گذشته و حال پیرمردی 160 ساله به نام اکبرآقا (مهران مدیری) است و زمان داستان 15 روز قبل از تحویل سال 1500 هجری شمسی است. در سال 1500 ربات‌ها در کنار مردم زندگی می‌کنند و آدم‌های پولدار می‌توانند با امکانات پیشرفته پزشکی تا 160 سال زندگی کنند!

فیلم‌نامه «تهران 1500» را امیر مسعود علمداری و بهرام عظیمی با مشاوره محمد رحمانیان، پیمان معادی و حبیب‌رضایی نوشته‌اند.

 

 
رمز موفقیت جشنواره های منطقه ای

علیرضا گلپایگانی: برگزاری کلاس های آموزشی رمز موفقیت جشنواره منطقه ای است

سرفصل : جشنواره های داخلی | تاریخ درج : تیر ۱۸, ۱۳۹۱


علیرضا گلپایگانی کارشناس و عضو هیات علمی دانشگاه در گفت وگو با خبرنگار جشنواره دنا در مورد تاثیرات برگزاری جشنواره های منطقه ای بر فیلم سازان جوان گفت: جشنواره های منطقه ای با رویکرد بومی گرایانه این فرصت را به جوان ها یی که امکانات محدودی دارند می دهد که با دوری از مرکز مجال چندانی برای حضور و نشان دادن توانایی فیلم سازی شان ندارند. این حضور در صورت توانایی فیلمساز در حکم یک سکوی پرتاب خواهد بود.

این عضو هیات علمی گروه انیمیشن دانشگاه هنر درباره کارکردهای برگزاری کلاس های آموزشی در طول برگزاری جشنواره عنوان کرد: حتی دیدن فیلم در این جشنواره ها در حکم یک کلاس درس است . اگر در کنار نمایش مجال استفاده از تجربیات و دانش اساتید فیلم ساز در جشنواره به وجود بیاید واقعا به جوان ها کمک می کند که در کارشان پیشرفت کنند. چاپ کتاب های تخصصی در حوزه های تخصصی هم می تواند یک راهکار مناسب برای استفاده جوانها از تجربیات اساتید باشد .معتقدم در هنر تقلید امر پسندیده ای است و فیلم سازان جوان باید کار بزرگان را مورد الگو قرار بدهند.
این مدرس با تاکید بر مکتوب کردن کامل و با جزئیات هر دوره برگزاری جشنواره های منطقه ای تاکید کرد : اغلب جوانها و پژوهشگران علاقه دارند برای پیشرفت در کارشان به دوره های گذشته این جشنواره رجوعی داشته باشند .مکتوب کردن اطلاعات بزرگترین کمک به ارتقا هر هنری است .  تصویربرداری از کلاس های برگزاری شده در هر دوره جشنواره می تواند در دورهای آموزشی دفاتر انجمن به عنوان یک واحد درسی مورد استفاده قرار بگیرد.

چهل و هشتمین جشنواره منطقه ای سینمای جوان با نام دنا با حضور ۱۲ استان البرز، تهران، قزوین، قم، بوشهر، سمنان، مازندران، فارس، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و همچنین یزد توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کهکیلویه و بویراحمد و انجمن سینمای جوانان ایران از ۱۹ تا ۲۲ تیر در یاسوج برگزار خواهد شد.

 http://www.honarnews.com/vdccssq0.2bq108laa2.html
اختتامیه جشنواره دنا
 ۴۸مین جشنواره منطقه ای سینمای جوان – دنا به کار خود پایان داد. این جشنواره پس از چهار روز برگزاری در استان کهکیلویه و بویراحمد ساعت ۱۸ بعداز ظهر روز پنچشنبه ۲۲ تیرماه در  سالن سینمای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به کار خود پایان داد.
بخش بهترین فیلم پویانمایی
از میان ۴ کاندید: سقوط- آخرین سیب باغبان – ماهی کاغذی- زندگی من
دیپلم افتخار اهدا می شود به علی آقایی برای فیلم آخرین سیب باغبان از تهران
تندیس جشنواره و مبلغ۸/۰۰۰/۰۰۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به احمد تیموری برای فیلم سقوط از اصفهان
 بهترین فیلم پویانمایی در بخش سینمای جوان
از میان ۳ کاندید: زیبایی- پله به پله نقطه به نقطه – مجنون تر از کبریت
دیپلم افتخار و مبلغ  ۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال و حمایت از تولید اثر بعدی اهدا می شود به سامان قاید حسینی برای فیلم زیبایی از تنگستان

انتصاب مدیر شبکه پویانمایی
جام جم آنلاین: طی حکمی از سوی معاون رییس رسانه ملی در امور سیما مدیر شبکه پویانمایی منصوب شد.

به گزارش روز جمعه جام جم آنلاین به نقل از روابط عمومی سیما، دکتر علی دارابی در حکمی، دکتر حسین ساری را با حفظ سمت (مدیرکل پویانمایی صبا) به مدیریت شبکه تلویزیونی پویانمایی برگزید.

شبکه دیجیتال پویانمایی روز دوشنبه دوازدهم تیرماه پخش آزمایشی خود را آغاز کرد.

این شبکه جدید کارتون یا انیمیشن (پویانمایی) هجدهمین شبکه دیجیتال تلویزیون ایران محسوب می شود.

بامداد پنجشنبه هشتم تیر ماه ۱۳۹۱ شبکه پویانمایی (انیمیشن) به عنوان دومین شبکه از بسته سوم دیجیتال به فرستنده سوم تهران اضافه شد.

گفتنی است؛ دکتر حسین ساری دارای مدرک دکترای استراتژیک است که پیش از این سمت مدیریت شبکه قرآن و معارف سیما را برعهده داشت.

آلزایمر بر روی اسکله کشتی
 
فیلم آلزایمر علیرضا هاشمپور در بخش مسابقه جشنواره  انیمیشن در روسیه پذیرفته شد. این جشنواره بر رروی عرشه یک کشتی تفریحی بزرگ برگزار میشود.
شبکه ای برای پخش انیمیشن های با کیفیت

 


 

 

شبکه تلویزیونی پویانمایی که به تازگی راه اندازی شده با پخش آثار با کیفیتی در این زمینه و دوری از پخش آثار سطح پایین به عنوان نقطه عطفی برای پخش آثار با کیفیت به شمار می رود.

علیرضا گلپایگانی کارگردان انیمیشن به خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران گفت: کودکان تنها مخاطبان انیمیشن در ایران هستند که این امر در مقایسه با سایر دنیا امری چشمگیر است.

وی افزود: شبکه انیمیشن در ایران مخصوص کودکان تهیه شده اما انیمیشن هایی مانند "خانواده دکتر ارنست" که قدرت درک آن برای کودکان و حتی بزرگسالان است نیز برای پخش در این شبکه لازم است.

گلپایگانی عنوان کرد: شبکه انیمیشن نقطه عطفی است که امیدواریم به پخش انیمیشن هایی با کیفیت پایین ایرانی و خارجی نینجامید.

وی عنوان کرد: در سال حمایت از تولید داخلی باید به هزینه هایی که صرف تولید ملی می شود بیشتر پرداخته شود.

گلپایگانی اظهار داشت: انیمیشن تا قبل از نمایش در شبکه مخصوص به خودش خیلی جدی تلقی نمی شد و تولیدات ما باید برای صادرات به خارج از کشور تولید شده و رقابتی شوند./

شبکه ای برای هنر فراموش شده

هنر > تجسمی  - ندا انتظامی:
سرانجام شبکه انیمیشن افتتاح شد تا دیگر نگران شبکه‌های انیمیشن ماهواره‌ای نباشیم.

اما آیا شبکه انیمیشن قابلیت‌رویارویی با شبکه‌های آن سوی آب را دارد؟ رسانه ملی بازهم دیر رسید و پیش از این شبکه‌های ماهواره‌ای زودتر جنبیدند و نخستین شبکه کودک به زبان فارسی را راه‌اندازی کردند. و حال پس ازچند‌ماه وقفه پخش آزمایشی شبکه انیمیشن شروع شده است.

اگر تا چندی پیش شبکه دو شبکه کودک و نوجوان نام داشت، اما هرگز نتوانست جایگاه خودش را در میان مخاطب بیابد و به تازگی بی‌و سر صدا نامش تغییر کرده‌است. باید امیدوار بود که این‌بار شبکه انیمیشن دچار وضعیت بحرانی شبکه کودک و نوجوان نشود و همان راهی را نرود که دیگر شبکه‌های تازه تاسیس تلویزیون در پیش گرفتند. باید امیدوار بود که کمبود بودجه برای شبکه مستند و پخش تکراری سریال‌های ایرانی در شبکه‌های نمایش و ‌آی‌فیلم گریبانگیر شبکه انیمیشن نشود.

شکی نیست که انیمیشن ایران با توجه به فرهنگ غنی ایرانی جای رشد بسیار دارد، اما به‌نظر می‌رسد که این شبکه راهی طولانی را در پیش دارد. شبکه پویانمایی ایران 12تیرماه به‌طور آزمایشی راه‌اندازی شد. شبکه انیمیشن فعالیتش را با پخش دو تا چهار ساعت برنامه آغاز کرد و آنطور که اعلام شده در ادامه بر مدت زمان برنامه‌های آن افزوده خواهد شد. این شبکه در نخستین روز پخش خود با نمایش انیمیشن‌های «شنگول آباد»، «ماسوله»، «مروارید سرخ»، «پهلوانان»، «شکرستان» و «داستان سامرا» کار خود را شروع کرد. بسیاری از این انیمیشن‌ها قبلا پخش شده بود و شاید در نخستین قدم، پخش انیمیشن‌های تکراری اقدام مناسبی نباشد.

ضرورت تأسیس یک شبکه، داشتن بودجه مستقل است که این روزها به‌نظر می‌رسد که شبکه‌های تلویزیونی روز به‌روز افزایش می‌یابند، بدون‌‌‌ آنکه برای بودجه و نیروهای متخصص آن فکری شود. نتیجه همان می‌شود که کارکرد شبکه‌های افتتاح شده زیر سؤال برود. بهتر بود از همان ابتدا مشکلات انیمیشن بررسی می‌شد و سپس شبکه‌ برای این هنر راه‌اندازی می‌شد.

تا زمانی که کمبود ایده‌های جدید، زمانبر بودن پروسه‌ ساخت انیمیشن و از همه مهم‌تر عدم‌تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این رشته بررسی نشود قطعا مشکل این هنر رفع نمی‌شود. از سوی دیگر تولید انیمیشن در نگاه مدیریتی کشور در درجه آخر قرار دارد. زمانی که همه تولیدات تلویزیون و سینمای کشور برای بزرگسال و در قالب فیلم و سریال است، طبیعی است که نگاه جدی به مقوله انیمیشن نشود. شاید راه‌اندازی شبکه انیمیشن باعث شود که مسئولان به یاد بیاورند که هنری به نام انیمیشن وجود دارد.

اگر حضور این شبکه باعث شود که هنر انیمیشن رونق پیدا کند، باید امیدوار بود که یکی از مشکلات این هنر که همان فیلمنامه‌‌نویسی است رونق پیدا کند. فیلمنامه‌نویسی انیمیشن یک امر تخصصی است که نیاز به متخصص دارد. معمولا نویسندگان کودک و نوجوان که به دنیای ادبیات آشنا هستند به سراغ نوشتن فیلمنامه انیمیشن می‌روند و دقیقا مشکل همین جاست که فانتزی انیمیشن و ویژگی‌های انیمیشن شکل نمی‌گیرد و انیمیشن در حاشیه می‌ماند.

باید امیدوار بود که وجود شبکه انیمیشن به مسئولان یادآوری کند تا رسیدن به شاخصه‌های بین‌المللی انیمیشن هنوز فاصله داریم و دلیل آن هم نه به عدم توانایی هنرمندان این رشته بلکه به‌دلیل کمبود مدیریت این رشته و البته کمبود بودجه برمی‌گردد. زمانی که کمبود این دوشاخص در تولید انیمیشن به چشم می‌خورد، طبیعی است که هنرمندان از بازخوردهای کارهای خود مطلع نمی‌شوند. باید باور کنیم که در هنر انیمیشن ایران استعدادهای زیادی دیده می‌شود و اگر مدیریت و برنامه‌ریزی برای این هنر وجود داشته‌باشد، قطعا این هنر می‌تواند رشد کند و در داخل و خارج بدرخشد.

آخرین داستان «پوران درخشنده» از سر گرفته شد

خبرگزاری فارس: فیلم سینمایی انیمیشن دو‌بعدی «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر و تهیه‌کنندگی پوران درخشنده با تلاش گروه و همت تهیه‌کننده از سر گرفته شد.

خبرگزاری فارس: تولید انیمیشن «پوران درخشنده»  از سر گرفته شد

«پوران درخشنده» تهیه‌کننده سینما در گفت‌و‌گو با خبرنگار سینمایی فارس درباره روند تولید فیلم گفت: تولید فیلم با تلاش گروه جوان سازنده فیلم و با انگیزه بالای این جوانان از سرگرفته شد، متاسفانه مشکلات مالی پروژه همچنان پابرجاست و به سختی نیازهای گروه را فراهم می‌کنم تا بتوانیم فیلم را آماده کنیم.

وی در ادامه گفت: پروژه به سختی پیش می‌رود، در حال حاضر گروه مشغول آماده‌سازی بک‌گراندها و بخش انیمیت هستند. ما نیاز به کمک و مساعدت و همکاری نهادها و ارگان‌ها داریم تا بتوانیم به روند تولید پروژه سرعت بخشیم و فیلم را برای حضور در جشنواره آماده نماییم اما متاسفانه هیچ حمایتی تاکنون از کار صورت نگرفته است.

بنابراین گزارش، فیلم برداشت آزادی از داستان شاهنامه ضحاک است و در آن بیشتر به نبرد بین خیر و شر و نفوذ اهریمن توجه دارد. پیش‌تولید اثر بیش از دو سال گذشته آغاز شد داستان تم جدی و اسطوره‌ای دارد و مخاطب آن نوجوان و بزرگسال ساخته می‌شود.

انیمیشن «آخرین داستان» به ادبیات ایران و داستان‌هایی روایی در شاهنامه می پردازد، «اشکان رهگذر» پیش از این ساخت فیلم های کوتاه تو، گربه قجری و انیمیشن کوتاه کافه دولاپه را برعهده داشته است.

سه انیمیشن ایرانی در نخستین جشنواره بین المللی فیلم کودکان آمریکا
1391\04\24 3:44 PM
تهران / واحد مرکزی خبر / مکتوب 1391/04/24
سه فیلم پویانمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در بخش مسابقه‌ بین‌الملل نخستین جشنواره بین المللی فیلم کودکان  آند  در آمریکا به نمایش در خواهد آمد.
مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در مصاحبه با خبرنگار ما افزود : این جشنواره از2 تا 4 مرداد با تلاش دانشگاه  نوتردام  آمریکا در مرکز هنرهای نمایشی  دبار تولو  برگزار خواهد شد .
محسن حموله گفت: پویانمایی‌ های صفر  ساخته نازنین سبحان سربندی کشاورز و روبات 
ساخته  عبدالله علیمراد و  کدو قلقله زن   ساخته  مرتضی احدی  سه فیلم ایرانی است که به بخش مسابقه‌ بین‌الملل این جشنواره راه یافته است.
وی با بیان اینکه در نخستین جشنواره بین المللی فیلم کودکان  ، مجموعه‌ای از فیلم‌های بلند زنده ، انیمیشن بلند و کوتاه و فیلم های کلاسیک و مستند برای کودکان به نمایش در می‌آید، افزود : این جشنواره فرصت مناسبی برای آشنایی کودکان و خانواده های آنها با هنرمندان ، کارگردانان و موسیقیدانان خواهد بود و اکران فیلم ها دراین جشنواره رایگان است.

 

سری جدید مجموعه انیمیشن "دهکده بزابزا 2 " به کارگردانی محمدرضا خانزاد و به سفارش مرکز پویانمایی تولید می شود.

محمدرضا خانزاد کارگردان انیمیشن "دهکده بزابزا" به خبرنگار حوزه سینما باشگاه خبرنگاران گفت: سری جدید دهکده بزابزا در 39 قسمت با تکنیک cut 0ut کامپیوتری به سفارش مرکز پویانمایی صبا مراحل پیش تولید را می‌گذراند.

وی با اشاره به این مطلب که 4 قسمت از این انیمیشن 8 دقیقه است، افزود: فیلمنامه این انیمیشن از طریق آموزش غیرمستقیم اصول اخلاقی را مد نظر داشته و جنبه سرگرم کننده دارد.خانزاد عنوان کرد: افتتاح شبکه پویانمایی با توجه به وجود شبکه های متعدد مخاطبان جوان اتفاق مثبت و خوبی است.

این کارگردان خاطرنشان کرد: با تعدد شبکه ها قدرت انتخاب بالا می‌رود و فرهنگ برخورد مخاطب نسبت به تماشای فیلم بیشتر می شود.گفتنی است، عوامل این انیمیشن را سید مهدی ابوهاشم، سرپرست نویسندگان: حمید خلوتی، استوری بورد محمدرضا خانزاد، حمید خلوتی، طراح شخصیت اکرم توانا، لیلا نورایی، محبوبه اسفندیاری ،‌انیماتوران: محسن موسوی ،‌کامپوزیت آرمین رهبر موسیقی تشکیل می دهند.

گوینده‌ی شیپورچی در۶۶سالگی هنوزحس کودکی دارد

دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۳
صدایش یادآور کارتون‌های خاطره‌انگیز «پسر شجاع»، «ای کیو سان»،‌ «دهکده‌ی حیوانات»، «جیمبو»، «بلفی و لیلی بید»، «بارباپاپا» و ... است که دهه‌های ۶۰ و ۷۰ از تلویزیون پخش می‌شدند.

به گزراش افکار نیوز،او تورج نصر است؛ پیشکسوت دوبله که صدایش را بیشتر در کارتون‌ها شنیده‌ایم و حالا پس از گذشت ۴۰ الی ۵۰ سال کار در دوبله، هنوز هم احساس کودکی دارد و نمی‌خواهد از دنیای کودکی‌اش جدا شود؛ این پیشکسوت عرصه‌ی دوبله در ۶۶ سالگی هم علاقه‌ی شدیدی به کارهای کودکانه دارد.

ایسنا به سراغ گوینده‌ی شخصیت به یادماندنی شیپورچی در کارتون «پسر شجاع» رفت تا بداند این روزها چه می‌کند؟

تورج نصر که علاوه بر گویندگی دوبلاژ در رادیو و تلویزیون هم فعالیت دارد، به قول خودش عمرش را از ۱۸ سالگی پای دوبله گذاشته است؛ با این حال هنوز این پیشکسوت عرصه‌‌ی دوبله بیمه‌ی اختیاری در کارش دارد و خیلی گله‌مند است از اینکه چرا به پیشکسوتانی مثل او بها نمی‌دهند؟!

به گفته‌ی خودش هنوز هم زمانی که به پزشک مراجعه می‌کند همه تعجب می‌کنند از اینکه این هنرمند پیشکسوت دارای بیمه اختیاری است و حتی باورشان نمی‌شود.

گذشته از این‌ها وقتی از او خواستیم تا خاطره‌هایش را از «شیپورچی» پسر شجاع تعریف کند، گفت: خاطره‌ که زیاد دارم، زمانی که در اتاق دوبله رُل می‌خواندیم و تپق می‌زدیم، کلی می‌خندیدیم. اتفاقات جالب و خنده‌داری در اتاق دوبله می‌افتاد که تعریف کردنی نیست؛ چرا که سراسرش برایم خاطره بود یکی دو تا نیست که تعریف کنم.

تورج نصر در این گفت‌وگو با اشاره‌ی کوتاهی به دوران ورودش به عرصه‌ی گویندگی گفت: پیش از اینکه به دوبله بیایم درگیر تئاتر بودم ولی از سن ۱۸ سالگی وارد دوبله شدم، چرا که علاقه زیادی به دوبله کارتون‌ها و انیمیشن‌های کودکانه داشتم به همین خاطر پیگیر شدم، در حال حاضر هم همچنان ادامه می‌دهم.

وی افزود: کار کودک را خیلی دوست دارم به دلیل اینکه همه چیز در عالم کودکان واقعیت است، به دور از هرگونه دروغ و فریبکاری؛ یکی دیگر از دلایل علاقه‌ام به دوبله کارتون‌های کودکانه این است که مرا به دوران کودکی می‌برند به همین خاطر از این موضوع لذت می‌برم.

او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه طی این سال‌های فعالیت که بیشتر هم در کار گویندگی برای کارتون‌های کودکانه بوده، خاطره‌ی جالبی به یاد ندارید؟ خاطرنشان کرد: خاطرات ما دوبلورها زیاد است چرا که در حین کار اتفاق جالب بسیاری برایمان می‌افتد که در درون حرفه خودمان است و در واقع با آن‌ها زندگی می‌کنیم. خاطراتم به گونه‌ای نیستند که بخواهم در یک جمله تعریف کنم؛ چرا که لحظه لحظه کار ما و سراسر زندگی مان پر از خاطره است.

 عکس مکس

برگزاری ورکشاپ یکروزه در خرم آباد

 

 

با تشکر از آقای شاهوردی سرپرست بخش انیمیشن حوزه هنری خرم آباد. همون که اون جلو با عینک نشسته اند

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۳:٤٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢۱ تیر ۱۳٩۱