انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم اردیبهشت 91

پخش مجموعه شجاعان

بر طبق اخبار رسیده از طرف روابط عمومی صبا مجوعه " شجاعان " بزودی از شبکه دوم پخش خواهد شد .

مراسم رونمایی آقای مهربان

روز پنجشنبه 21 اردیبهشت تاریخی است که راوابط عمومی برای برگزاری مراسم رونمایی فیلم بلند تلویزیونی " اقای مهربان " اعلام کرده است .

 در حاشیه همین خبر :

 

با نام «آقای مهربان»
انیمیشن سینمایی امام رضا (ع) ساخته شد

خبرگزاری فارس: انیمیشن سینمایی امام رضا (ع) در مرکز پویانمایی صبا تولید شد.

خبرگزاری فارس: انیمیشن سینمایی امام رضا (ع) ساخته شد

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، انیمیشن سینمایی «آقای مهربان» با موضوع زندگی امام رضا (ع) در مرکز پویانمایی صبا ساخته شده است.

بنابراین گزارش، این انیمیشن در مدت‌زمان 90 دقیقه به کارگردانی علیرضا گلپایگانی  ساخته شده و به بخش‌هایی از زندگی امام رضا (ع) می‌پردازد.

به گزارش فارس، این انیمیشن سینمایی هفته آینده در مرکز پویانمایی صبا رونمایی خواهد شد.

در حاشیه حاشیه خبر : این خبر که گویا از طرف روابط عمومی صبا به خبرگرازی فارس داده شده  اسم کارگردان( بهنام دلداده - علیرضا گلپایگانی) را فقط یکنفر ( بهنام دلداده - علیرضا گلپایگانی)و زمان فیلم ( 78 دقیقه)را به اشتباه 90 دقیقه ذکر کرده اند !

 

پیلبان

پیلبان پس از ۱۰ سال فعالیت تعطیل شد! تصور نمی کردم بعد از مدتی که فعالیت نداشتم، نخستین مطلب جدید را با چنین خبری شروع کنم. خبر تعطیلی پیلبان مسلما ناراحت کننده و حتی نا امید کننده است. مهم نیست که پیلبان را دوست داشتیم یا نه، مهم نیست که آنرا یک نشریه حرفه ای می دانستیم یا خیر، مهم این است که نشریه ای، به جبر روزگار، به دلیل عدم حمایت یا به هر دلیل دیگری ” به تعطیلی کشانیده شده است” و بدتر از همه اینکه، این نشریه نخستین و تنها نشریه ی مرتبط با صنف و هنری بود که از ابتدا هم گوش چندانی برای شنیدن آوازه ی بی سر و سامانی و آشفته حالیش پیدا نمی شد. انیمیشن ایران بدون تردید همان دهلی است که آواز خوشش از دور شنیدن دارد و از نزدیک قلب را به درد می آورد. هرسال ، بدون وقفه مدیران و متولیان جورواجور این پدیده، در فاصله ی مابین عوض کردن پستها و میزها و اتاقهایشان، کنفرانس میدهند و آمار ارائه می دهند و خبرهای خوش تولید هزاران میلیون ساعت انیمیشن در “دارقوزآباد علیا و سفلا” میدهند، ایران را قطب انیمیشن دنیا می کنند و  سمنان و قم و شیراز و مشهد را همزمان قطب انیمیشن ایران اعلام می کنند، بلند ترین، قشنگ ترین، کوتاه ترین، سریع ترین، خفن ترین، تکنیکی ترین و خیلی ترین های انیمیشن دنیا و ایران را تولید می کنند ، شبکه افتتاح می کنند و بخشنامه صادر می کنند و قله های دست نیافتنی را فتح می کنند و با صدور فرمان تولید انبوه کاراکترهای کلاه نمدی به سر و شال به کمر، انیمیشن “ملی” را تعریف می کنند و بعد در این مدینه ی فاضله و زیبا، تنها مجله ی تخصصی انیمیشن ایران ، به عبارتی تنها مکانی که میتواند آیینه تمام نمای این افتخارات عظیم باشد، پس از ده سال فعالیت، به همین راحتی ” تعطیل” می شود! دلیلش هم واضح است : شرکتهای خصوصی ، انیماتورها، کارگاهها و موسسه های غیر دولتی تولید کننده در این روزهای پر افتخار تاریخ انیمیشن ایران! اگر بتوانند از عهده ی پرداخت حقوق و هزینه های جاری برآیند ، معجزه کرده اند و دیگر تتمه ای باقی نمی ماند که بخواهند خرج تبلیغات کنند و مجله ای را سرپا نگه دارند. مخاطبین حرفه ای و نیمه حرفه ای و عادی هم که تکلیفشان روشن است، خرید مجله و کتاب شاید آخرین چیزی باشد که در این وانفسا به فکرشان می رسد، همینقدر که بتوانند پول اینترنتشان را بدهند و فیسبوکشان را چک کنند خدا را شکر، راضی هستند. باقی می ماند مدیران محترم و متولیان بزرگمرد دولتی که مشغول فتح قله های افتخار هستند و ” اغلب کسانی که در بحث تولید انیمیشن فعالیت می کنند در بخش دولتی متمرکز هستند و نیازی به تبلیغات نمی بینند و زمانی که مسئله کمک به هزینه های جاری مجله را مطرح کردیم اعلام کردند که ارائه آگهی در دستور کار مجموعه های دولتی نیست.” (نقل به مضمون/ امیر مسعود علمداری).

معلوم نیست با این تفاصیل آیا میتوان امید داشت که “پیلبان” را بار دیگر روی پیشخوان ببینیم یا نه، اما آنچه که مسلم است این است که اگر “پیلبان” ، فعال و زنده ، پنجره ای هرچند نیمه باز بر اوضاع و احوال بیمار انیمیشن ایران بود، در ” تعطیل” بودنش هم شاید بهترین تعبیر بر حال و روز این پدیده باشد…تعطیل

مهبد بذرافشان

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:۱٥ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳٩۱