انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول اردیبهشت 91

 هشتمین دوره جشنواره پویانمایی تهران

تا نیمه اسفند سال 91 خیلی هم راه نیست . امسال سال برگزاری هشتمین دوره آن در تهران (‌نه جای دیگه! ) هستیم.یادتون که نرفته که دوره قبل را میخواستند که جشنواره پویانمایی تهران ! را در کرانشاه! برگزار کنند .ظاهرا شهرداری اونجا هزینه های ا جشنواره را تقبل کرده بود ( ای داد از بی پولی ! ) .ظاهرا همچنان جناب اقای کریمی صارمی مدیر این دوره از جشنواره خواهند بود  و از تجربیات چند ین دوره   در این دوره بهره خواهند برد ( البته امیدوارم در این دوره از مجری  متفاوت تری ( بجای اخوی خوش تیپ و گرامیشان ) برای اختتامیه بهره بگیرند) .به هر حال به استقبال  یک اتفاق بزرگ در دنیای انیمیشن  ایران رفتن زیاد هم بد نیست. یادتون باشه که تا نیمه آذر بیشتر وقت ندارید تا فیلم انیمیشن خودتون را به جشنواره ارائه بدید. همین

 

انیمیشن‌های یک دقیقه ای با موضوع حمایت از تولید ملی 

 

 رییس مرکز پویانمایی صبا از برنامه این مرکز برای تولید انیمیشن هایی با مدت زمانی کمتر از یک دقیقه با محوریت شعار 'تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی' خبر داد 

'حسین ساری' افزود: از ابتدای سال جاری، مرکز صبا برای تحقق شعار امسال، تولید انیمیشن های کوتاه برای مخاطب بزرگسال با محوریت فرهنگسازی برای استفاده از کالای ایرانی را در دستور کار خود قرار داد.

وی تاکید کرد که این انیمیشن ها، موضوعاتی از جمله اهمیت خوداتکایی، توجه به تولید داخل، ایجاد اعتماد به نفس در استفاده از کالای ایرانی و عواقب استفاده از کالای خارجی در کاهش اشتغال در نسل های آینده را برای مخاطب بزرگسال گوشزد می شود. 

ساری افزود: این مرکز در تلاش است تا این دسته از تولیدات خود را با بهره گیری از همه گروه ها و تکنیک ها هر چه سریعتر تهیه و در نیمه نخست امسال در اختیار شبکه های تلویزیونی قرار دهد.

وی در عین حال یادآور شد که مرکز پویمانمایی صبا تاکنون انیمیشن های مختلفی را با محوریت پیام های اقتصادی برای مخاطبان کودک ونوجوان و حتی بزرگسالان تولید کرده است.

رییس مرکز پویانمایی صبا ادامه داد: این مرکز برنامه های بلندمدتی را با موضوع ترویج استفاده از کالای ایرانی برای مخاطب کودک در دستور کار خود دارد.

وی افزود: تولید آثار پویانمایی برای مخاطب کودک و خردسال زمان بر است، زیرا نیازمند توجه بیشتر به جنبه های داستانی و نمایشی اثر است و باید پیام ها بطور غیرمستقیم در قالب داستان های جذاب و شیرین به آنان عرضه شود.

ساری به مسوولیت رسانه برای تبیین اهداف نامگذاری سال 91 به عنوان 'سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی' اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب امسال نیز اهداف بلند مدتی را از نامگذاری سال 91 دنبال می کردند که دستیابی به این اهداف، نیازمند فعالیت فرهنگی است.

وی با تاکید بر آنکه رسیدن به اهداق اقتصادی و سیاسی جز در بستر مناسب فرهنگی و اجتماعی شکل نمی گیرد، افزود: ترویج استفاده از کالای ایرانی برای حمایت از کار و سرمایه کشور، نیازمند بسترهای فرهنگی است.

ساری به نامگذاری دهه چهارم انقلاب به عنوان دهه پیشرفت و عدالت و تلاش برای ارایه الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت، اشاره کرد و افزود: بخش فرهنگ بوسیله ابزارهای خود که همان رسانه های جمعی، رادیو و تلویزیون و کتاب است وظیفه دارد این پیشرفت را برای مردم تبیین کند.

ساری به استناد بیانات رهبر معظم انقلاب، اقتدار فرهنگی را اقتدار حقیقی یک جامعه توصیف کرد و گفت: یکی از راهکارهای تلویزیون برای تبیین فرهنگی شعار امسال، تولید آثار انیمیشن برای گروه های مختلف سنی است.

رییس مرکز پویانمایی صبا تاکید کرد: از ابتدای امسال، دست اندرکاران این مجموعه جلسات مختلفی برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب برگزار کردند و مقرر شد شعار امسال در آثار و بصورت میان مدت، کوتاه مدت و نیز بلندمدت پیگیری شوند. 

ساری افزود: برای دستیابی به اهداف میان مدت و کوتاه مدت، سیاست هایی چون توجیه مردم برای خرید کالای ایران و تاثیر آن بر اشتغال و رونق اقتصادی کشور، ایجاد حس استقلال و روحیه خودکفایی در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر آنکه برای اثرگذاری بلندمدت فرهنگی باید برنامه ریزی جدی صورت گیرد، افزود: در این رابطه مقرر شد آثار انیمیشن در قالب مجموعه پویانمایی برای گروه سنی کودک و خردسال طراحی و تولید شود.

 تولید 500 ساعت انیمیشن درسال 

حسین ساری  با تاکید بر این‌که مرکز پویانمایی صبا تلاش می‌کند تا تولید این طرح‌های انیمیشن در سال 91 انجام شود، ابراز امیدواری کرد که صبا در پایان سال بتواند حدود 260 ساعت انیمیشن تولید و به شبکه‌های تلویزیونی عرضه کند.

وی همچنین مجموع برنامه‌های در حال تولید و طرح‌های در حال نگارش را بیش از 200 عنوان ذکر کرد که اغلب آنها را مجموعه‌های انیمیشن تشکیل می‌دهند.

ساری، تولید آثار پویانمایی ویژه کودک و نوجوان را خواست و رویکرد اصلی صدا و سیما در حوزه انیمیشن عنوان کرد و گفت: براساس اهدافی که در راهبرد مرکز پویانمایی صبا ترسیم شده است، این مرکز باید به قطب پویانمایی بویژه در حوزه انیمیشن‌های دینی و اخلاقی تبدیل شود.

رئیس مرکز پویانمایی صبا توضیح داد: اکنون میزان پخش آثار انیمیشن داخلی نسبت به آثار خارجی در شبکه‌های تلویزیونی راضی‌کننده نیست.

وی افزود: صدا و سیما به دنبال ایجاد شبکه ویژه برای پخش انیمیشن است که لازمه آن افزایش کمی سهم انیمیشن‌های ایرانی است.

ساری همچنین میزان تولید سالانه این مرکز را 200 ساعت (حدود 15 هزار دقیقه) برآورد کرد و گفت: اگر به این رقم تولید انیمیشن در دیگر مراکز سیما افزوده شود به رقمی حدود 300 ساعت در سال می‌رسیم.

رئیس مرکز پویانمایی صبا هدف‌گذاری برای تولید سالانه 500 ساعت انیمیشن را دست‌یافتنی دانست و یادآورشد: هرچند این رقم نیاز شبکه‌های تلویزیونی را به‌طور کامل پوشش نمی‌دهد، اما اگر بنا داریم به قطب تولید انیمیشن تبدیل شویم، باید از نظر کمی و کیفی در بخش تولید رشد کنیم.

ساری افزود: تولید آثار انیمیشن در ایران نوپاست و در 2 دهه اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته؛ اما رتبه خوبی را بین دیگر کشورها دارد.

وی برپایی جشنواره‌هایی با محوریت انیمیشن، کارگاه‌های آموزشی، جلسات هم‌اندیشی، بازآموزی و آموزش‌های مهارتی فعالان را از اقداماتی برشمرد که در ارتقای کیفی انیمیشن‌های تولیدی موثر است.

 

جشنواره دانشجویی نهال دانشگاه هنر

جشنواره نهال
این جشنواره شامل بخشهای داستانی، مستند، تجربی و انیمیشن است.

برای شرکت در جشنواره باید کارگردان یا تهیه کننده فیلم، دانشجوی دانشگاه هنر و یا دانشجوی رشته سینما در دیگر دانشگاه ها باشد.

همچنین همزمان با این جشنواره، مسابقه عکس فیلم نهال نیز برگزار خواهد شد.

مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره از پنجم لغایت بیست و هفتم اردیبهشت ماه 1391 است.

نشانی دبیرخانه: تهران – خیابان شهید مفتح – کوچه ورزنده – دانشکده سینماتئاتر- طبقه دوم - دبیرخانه جشنواره فیلم کوتاه نهال

تلفن تماس: 09190021813 - 09380493203اژدها کشی !

خوب معطل چی هستین ؟
 
نشست این هفته گروه انیمیشن

 

بررسی انیمیشن هایdon Hertzfeldt

 

hertzfeldt1.jpg

 

با  حضور آقای اخگر اندوز از بچه های ورودی 90

 

ساعت: سه شنبه  12:30 - 14

 

بچه های دانشکده های دیگه
لطفا به گروه های دیگه هم اطلاع رسانی کنید .

 

فاطمه طهوری

 

به روز شدن وبلاگ

ابتدا از همه دوستان عذر خواهی میکنم. حقیقتش برای تنظیم برنامه ها ی کاری  سال جدید نیاز به وقت زیادتری داشتم.نه اینکه اصلا وقت نمیشد که وبلاگ را به روز کنم اما مطمئنا ذهن متمرکزی وجود نداشت که این کار صورت پذیرد. به هر حال برای  شروع و همچنین به نظم درآوردن  تصمیم گرفتم که وبلاگ را هر پنجشنبه به روز کنم . دوست نزدیکی میگفت چرا یاد نمیگیری کمی هم ساکت بمونی . نمی بینی اغلب هیچی نمیگن تا هیچی نشنفن! خب به هر حال امیدوارم بتونم این ارتباط را با دوستانم حفظ کنم. همین

 عیدی انیمیشنی

یک اس ام اس من و همه اهل انیمیشن عضو آسیفا را حیرت زده کرد. این پیغام با عنوان عیدی از طرف صندوق هنرمندان ( وابسته به ریاست جمهوری ) بود . ظاهرا دولت  تصمیم گرفته بود اینجوری تعطیل شدن خانه سینما را یکجورایی جبران کند وبا پرداخت   مبلغ 300 هزارتومان بعنوان عیدی   به همه هنرمندان عضو صنوف سینما این قصد را عملی کند .

خوب باید می دیدید که این عیدی به چه شکل غیر محترمانه ای به اعضا پرداخت می شد بطوریکه بسیاری از هنرمندان قید این لطف دولتی را به لقایش بخشیدند و از گرفتن آن امتناع کردند. حالت صدقه ای  این کار آنقدر تو ذوق هنرمندان خورد که فکرنمیکنم آنچنان هم  که دوستان دولتی انتظار داشتند هنرمندان خود را مدیون آن ببینند. همین 

مهلت ارسال آثار جشنواره انیمیشن آغاز شد

 

خسته نباشید عرض می کنیم خدمت همه دوستانی که برای نخستین جشنواره انیمیشن PROPERSIA، هنرمندانه به ساخت انیمیشن پرداخته اند حال یا به اتمام رسیده باشد یا مراحل پایانی خود را سپری می کند.

همانطور که در چارت زمانی نخستین جشنواره انیمیشن پروپرشیا مشخص شده بود، اول اردیبهشت ماه 1391، موعد شروع ارسال آثار آماده شده برای www.propersia.com خواهد بود و این بازه تا 15 اردیبهشت ماه 1391 ادامه خواهد داشت.

دوستان و هنرمندان گرانقدری که پس از گذشت این 56 روز، انیمیشن یا انیمیشن های خود را آماده سازی کرده اند، به دو روشی که در ذیل خواهد آمد می توانند اثر یا آثار گرانقدر خود را برای گروه پروپرشیا ارسال فرمایند و آن دسته از دوستان که هنوز موفق به اتمام کار خود نشده اند نیز تا 15 اردیبهشت ماه فرصت خواهند داشت تا برای تکمیل و ارسال اثرشان اقدام نمایند.

دوستان و هنرمندان گرامی توجه داشته باشند بدلیل فشردگی برنامه ها و جشنواره های پروپرشیا در آینده و برنامه ریزی مالی و زمانی برای آنها، زمان مشخص شده برای این جشنواره به هیچ وجه قابل تمدید نبوده و از شما استدعا داریم تا قبل از تاریخ مقرر، آثار خود را برای www.propersia.com ارسال نمایید.

 

ارسال پستی:

هر یک از هنرمندان می توانند آثار خود را در قالب CD یا DVD در کاور و پوشش مناسب (پاکت حبابدار یا بسته های مخصوص پست) جهت جلوگیری از آسیب دیدگی، از طریق پست به صندوق پستی پروپرشیا ارسال نمایند. از آنجا که معمولا پروسه های پستی بین 4 تا 7 روز بطول می انجامد، لذا مستدعیست زمانبندی ارسال مرسوله خود را بگونه ای تنظیم نمایید که تا موعد مقرر به دست گروه پروپرشیا رسیده باشد.

آدرس کامل صندوق پستی را در وب سایت www.propersia.com مشاهده فرمایید.

دبیر جشنواره انیمیشن پروپرشیا، سرکار خانم گتمیریان، تنها مرسولات پستی که به این صندوق پستی ارسال شده باشند را به بخش داوری ارسال خواهند نمود. از ارسال آثار از طریق پست به دفتر گروه پروپرشیا خودداری نمایید.

 

دبیر جشنواره های پروپرشیا:الهه سادات گتمیریان

 
 
تلفن: 77862986تلفکس:
 
 جشنواره فیلم کوتاه
ثبت نام جشنواره فیلم کوتاه تهران آغاز شد
 
 با توجه به اینکه برای نخستین بار ، آیین نامه و مقررات جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در اسفند ماه همزمان با نشست رسانه ای تشریح عملکرد انجمن در سال 1390 منتشر و رونمایی شده بود، ثبت نام رسما برای شرکت در مهمترین و بزرگترین رویداد فیلم کوتاه در سطح کشور و منطقه آغاز شد.
این جشنواره که از 28 سال گذشته بی وقفه و با رشد صعودی در کمیت و کیفیت آثاردریافتی به طور سالانه توسط انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می شود، فرصتی است برای ارزیابی و معرفی بهترین تولیدات یکساله فیلم کوتاه ایران و سایر کشورهای جهان و همانطور که در بخش اهداف آن قید گشته است این جشنواره به منظور ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بینش نسل جوان برای نیل به سینمای ملی و پرورش هنرمندانی متعهد، خلاق و توانمند که موجب دستیابی به آثار فاخر فیلم کوتاه می شود برگزار می‌شود.
در ادامه معرفی این دور از جشنواره آمده است : جشنواره همچون سال گذشته در دو بخش ملی و بین الملل برگزار می شود. در بخش ملی علاوه بر بخش مسابقه ملی ، سه بخش پرتوی ایمان، چراغ راه و چشم انداز سرزمین زیبای ما در زیر مجموعه مسابقه قرار دارد و اما در بخش بین الملل نیز علاوه بر بخش مسابقه بین الملل، دو زیر مجموعه مسابقه آسیا و جهان آسیا را دربرمی‌گیرد.
قابل ذکر است طی اخباری که به تدریج از سوی روابط عمومی انجمن اعلام خواهد شد، معرفی بیشتر بخشها و جوایز به اطلاع علاقه مندان خواهد رسید.
روابط عمومی انجمن ضمن دعوت از علاقه مندان جهت ثبت نام از طریق سایت انجمن به نشانی www.iycs.ir و یا www.cinemajavanan.ir اعلام کرد ثبت نام تا 21 خرداد ماه برای علاقه مندان امکان پذیر است.
 
 
 

رئیس دیزنی استعفا داد

 

Rich Ross

Rich Ross، رئیس استودیوی دیزنی، امروز از سمت خود استعفا داد. به عقیده بسیاری، علت استعفای Ross، فروش ناامید کنندهٔ فیلم John Carter گمان زده میشود.

John Carter Poster

“دیگه خودم رو در جایگاه رئیس دیزنی نمی‌بینم. به همین دلیل از امروز، استعفای خودم رو از سمت ریاست دیزنی اعلام می‌کنم” متن مصاحبهٔ خبری Rich Ross، جمعهٔ گذشته.

Ross در اکتبر ۲۰۰۹ و توسط Bob Iger، رئیس هیئت اجرایی دیزنی به سمت ریاست استودیوی دیزنی در آمد. از این تاریخ تا به امروز، پروژه‌های به اجرا در آمده در دیزنی، هر چند موفقیت آمیز ولی‌ با رقمی‌ برابر با ۲۰۰ میلیون دلار ضرر برای دیزنی به همراه بوده که برای Disney/Pixar یک شکست حقیقی‌ بیش نبوده.

متن مصاحبهٔ خبری Iger، امروز:”در طول بیش از یک ده، ریچ راس با تلاش خود در دیزنی، توانست در‌های زیادی را در سراسر کرهٔ زمین به روی دیزنی باز کند و شادی را به خانهٔ بسیاری خانواده‌ها در تمامی گروه سنی‌ بیاورد و امروز حاصل آن، جزیی از زندگی‌ روزمره بینندگان شده است. به طور یقین از تمامی تلاش‌های راس در طول دوران فعالیتش در دیزنی قدردانی‌ می‌کنم و برای کارهای آینده اش آرزوی موفقیت خواهم کرد.”

متن استعفای Rich Ross:
“در طی ۱۵ سال گذشته، فرصت آشنایی و همکاری با شاید خلاق‌ترین هنرمندان را از سراسر دنیا در بهترین استودیوی حال حاضر داشتم.  در طول این دوران، داستان‌های زیادی را به روی پردهٔ سینماها بردیم، برنامه‌های تلویزیونی بیشماری را به اجرا گذاشتیم و فرصتهای بی‌نظیری را برای استودیو به ارمغان آوردیم.

همیشه این نکته را یاد آور کردم که حاصل همهٔ این موفقیت‌ها فقط به خاطر سعی‌ و تلاش اعضای تیم بوده که به اعتقاد شخصی‌ من، بهترین‌ها را در میان خود داشتیم. اما هر استعدادی باید در جای خود به کار آید تا بتواند بیشترین ثمرهٔ بازدهی را داشته باشد. و این درسی‌ بود که من در طول این سالها و در دیزنی آموختم.

با تمام وجود به دیزنی و اعضای تیمش اعتماد قلبی دارم. ولی‌ دیگر خودم را در مقام ریاست دیزنی نمی توانم ببینم و به این دلیل، استعفای خودم را از این مقام رسما ابلاغ می‌کنم.

برای من، حضور در دیزنی و کار در استودیو، افتخار بزرگی‌ بود و معتقدم که دیزنی را در حالی‌ ترک می‌کنم که دست بهترین‌ها خواهد ماند و این جدایی، همچنان هر دوی ما را در راه موفقیت‌های بعدی پیش خواهد برد.”

نوشته شده توسط در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۹۱

 

 اولین شبکه کارتون ایرانی !

 

یکی از وعده‌های مدیران ارشد سازمان صدا و سیما در سال 90، وعده‌ی راه‌اندازی شبکه‌ی کودک و حتی در مقیاسی تخصصی‌تر شبکه‌ای تحت عنوان «انیمیشن» بود؛ با این حال رسانه‌ی ملی این بار هم دیر به خود جنبید تا «پرشین تون» که از ماهواره‌ی هاتبرد قابل دسترسی‌ است، «نخستین شبکه کودک به زبان فارسی» باشد.

 شبکه «پرشین تون» از نوروز 91 روی ماهواره هاتبرد قرار گرفت و با پخش کارتون‌ها و برنامه‌های کودک با دوبله‌ی فارسی، سعی در جذب مخاطبان کودک و نوجوان دارد.

این شبکه همچنین با پخش کارتون‌های قدیمی برای مخاطبان بالای 30 سال، بزرگسالان را نیز هدف قرار داده و به جذب حداکثری مخاطب می‌اندیشد.

پرشین‌تون

پرشین تون با شعار «اولین تلویزیون کودک به زبان فارسی» در حالی فعالیت خود را شروع کرده که غفلت مسؤولان سازمان صداوسیما در خصوص ضرورت راه‌اندازی هر چه سریع‌تر یک شبکه‌ی تخصصی کودک، باعث شد تلویزیون باز هم نظاره‌گر تاسیس یک شبکه‌ی ماهواره‌یی جدید باشد؛ این در حالی است که جای خالی شبکه‌ی اختصاصی کودک و انیمیشن در رسانه‌ی ملی از سال‌ها قبل به چشم می‌آمد و برنامه‌سازان و هنرمندان حوزه‌ی کودک بارها نسبت به این امر هشدار داده بودند.

علی زارعان که سال‌هاست مدیریت گروه‌های کودک و نوجوان را در تلویزیون عهده‌دار است، درباره‌ی ضرورت راه‌اندازی شبکه کودک اظهار می‌کند: مخاطب کودک و نوجوان نیازمند غذای متناسب با ذهن و روح خود است و شبکه‌ی کودک و نوجوان این غذا را تامین می‌کند. کشوری که بزرگترین جمعیت خود را در گروه سنی کودک و نوجوان می‌بیند، مطمئنا نیازمند دو تا سه شبکه‌ی کودک و نوجوان است که تاکنون یکی از آن‌ها هم محقق نشده است. در روزگار ما خیلی از کشورها شبکه خردسال، کودک و نوجوان دارند.

 خیلی جالب است که ما صبوری کرده‌ایم که شبکه کودک الجزیره برای کشوری با جمعیت 700 هزار تاسیس شود. مخاطب این شبکه 21 میلیون بیننده است یعنی توانسته 22-23 برابر ظرفیت کشور الجزیره مخاطب خارجی را جلب خود کند.

این مدیر تلویزیونی متذکر می‌شود: شبکه‌ی کودک می‌تواند کشورهای مجاور را جذب خود کرده و آن‌ها را به زبان فارسی راغب کند. این شبکه نه تنها برای آموزش رسمی کشور مضر نیست، بلکه می‌تواند مکمل آن باشد. شبکه کودک و نوجوان نه تنها هزینه‌بر نیست، بلکه می‌تواند خودگردان باشد و حتی سود هم برساند.

زارعان تاکید می‌کند: نهاد خانواده در جامعه امروز نیازمند شبکه کودک و نوجوان است؛ چرا که این شبکه تا حدودی می‌تواند وظیفه‌ی تربیت مخاطبان خود را در جامعه‌ای که پدر و مادر ساعات زیادی از روز را به کار در بیرون از خانه مشغولند، بر عهده گیرد.

 «پرشین تون» که در مدت کوتاه فعالیت خود به پخش انیمیشن‌های روز دنیا با کیفیت تصویری قابل قبول و دوبله‌ی فارسی اقدام کرده است، یکی از چندین شبکه ماهواره‌یی است که با رویکردی غیرسیاسی اقدام به پخش برنامه می‌کنند و از این طریق سعی در رقابت با رسانه‌ ملی دارند.

ضمن اینکه وب‌سایت رسمی این شبکه از بالا رفتن کیفیت صدا و تصویر پرشین‌تون در روزهای آینده خبر می‌دهد که قطعا پخش تصاویر با کیفیت می‌تواند در بالا بردن آمار مخاطبان، موثر باشد.

صداوسیما در مقطعی تلاش‌ها برای راه‌اندازی شبکه‌ی کودک را افزایش داد و حتی شبکه دو را به عنوان شبکه کودک معرفی کرد، اما پخش برنامه‌های بزرگسال و نامتناسب با گروه سنی کودک و نوجوان در این شبکه ادامه پیدا کرد تا در نهایت شبکه دو با تعریف کلی «کودک، نوجوان و خانواده» به بیننده معرفی شود.

آنچه مسلم است در شرایطی که نخستین شبکه فارسی زبان کودک متعلق به صداوسیما نیست، می‌توان این جمله را به صراحت بیان کرد که تلویزیون در بخش کودک از قافله‌ی رقابت رسانه‌یی عقب افتاده و باید دید شبکه‌ای که تنها چند هفته از آغاز فعالیتش گذشته، می‌تواند مسؤولان رسانه ملی را به فعالیت سریع‌تر برای جذب مخاطبان کودک و نوجوان وادارد یا مخاطب کودک و نوجوان و بیش از همه خانواده‌ها، همچون گذشته در آرزوی شبکه‌ای داخلی و متناسب با اخلاقیات ایرانی و اسلامی کشورمان، باید انگشت حسرت بر دهان بگیرند.

 ایسنا

خودکشی بخاطر  انیمیشن !

15 نوجوان الجزائری به خاطر تاثیرات کارتون «کارآگاه کونان» که در این کشور در حال پخش است خودکشی کردند.سه خبر روز گذشته چون صاعقه الجزایر را لرزاند، اخباری که از خودکشی کودکان در مناطق مختلف این کشور خبر می‌داد.

خودکشی ۳ کودک زیر ۱۲ سال در روستای نائیه در مرکز الجزایر، خودکشی یک دانش‌آموز در شهر «تیزی» در منطقه «امقران»، خودکشی یک کودک در روستای «ابهال» در همین منطقه و خودکشی‌های دیگر در منطقه «بوزقن»، «باتن» در شرق الجزیره، در شهر «تیارت» در غرب الجزیره، «بسکره»، «سکیکده»، «برج بوعریرج» و «خنشله» و «بجایه» و «وهران» که آمار آن‌ها به ۱۵ نفر می‌رسد همه به خاطر یک کارتون بوده است.

کارتون «کارآگاه کونان» که این روز‌ها توسط شبکه «اسپیس تون» در الجزایر در حال پخش است روی نوجوانان الجزایری تاثیر گذاشته و هر کس از آنان به شیوه‌ای که در این کارتون نشان داده شده خود را کشته است.

اکنون این اتفاق در الجزایر مورد نگرانی شدید خانواده‌ها شده و متخصصان علوم روان‌شناسی و علوم اجتماعی نسبت به آثار چنین هشدار داده‌اند.

 «کارآگاه کونان» مجموعه کارتونی است که در ژاپن تولید شده و به گفته سازندگان آن نگاه معاصر به داستان‌های شرلوک هلمز است.

 

 خلاصه داستان:
ادوگاوا کونان پسری است که در مقطع ابتدایی درس می خواند و معماهای پیچیده جنایی را نیز به کمک وسایل فوق العاده پیشرفته ای که توسط پرفسور آگاسه طراحی و در اختیار او قرار داده می شوند، حل می کند. کونان در واقع یک کاراگاه فوق العاده ماهر و خبره هفده ساله بود که در مقطع دبیرستان مشغول به تحصیل بود؛ آخرین پرونده ای که روی آن کار می کرد مربوط به یک گروه سری و مخفی است که جملگی اعضای آن سیاه پوش هستند دو نفر از این گروه موفق به دستگیری کونان می شوند و او را مجبور می کنند تا یک داروی خاص و سمی را بخورد اما دارو اثری عجیب بر روی کونان می گذارد و او را به یک پسر بچه هفت ساله تبدیل می کند...

 

 

چینی ها در کمپانی والت دیزنی

کمپانی فیلم «والت دیزنی» اخیرا قراردادی را با گروه دولتی انیمیشن چین و بزرگترین وب‌پرتال این کشور امضا کرده است تا صنعت انیمیشن را در این کشور آسیایی ارتقا دهد.

 

هدف از عقد این قرارداد‌، توسعه‌ی صنعت انیمیشن‌سازی در چین‌، تربیت نیروهای داخلی و ارتقای این صنعت در سطح استانداردهای بین‌المللی‌ عنوان شده است.

 

به گزارش ورایتی‌، «تنسنت» که بزرگترین وب‌پرتال در چین محسوب می‌شود‌، مسئول بازاریابی محصولات دیجیتالی‌، سینمایی و تلویزیونی انیمیشنی تولید چین در سطح جهانی است. 

 

طبق این قرارداد، «‌دیزنی» متخصصانی را در حوزه‌های نویسندگی‌، فیلمنامه‌نویسی و بازاریابی به کار می‌گیرد تا آثاری را در حد استانداردهای جهانی در چین تولید کنند. 

 

دیزنی همچنین در حال ساخت پارک «دیزنی‌لند» در شهر شانگهای است. این سومین «دیزنی‌لند» در خارج از آمریکاست. دو پارک دیگر این کمپانی عظیم در شهرهای توکیو و پاریس راه‌اندازی شده‌اند

 

 

 

 

داستان کوتاه 

جنگ جهانی اول مثل بیماری وحشتناکی ، تمام دنیا رو گرفته بود. یکی از سربازان به محض این که دید دوست تمام دوران زندگی اش در باتلاق افتاده و در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ است از مافوقش اجازه خواست تا برای نجات دوستش برود و او را از باتلاق خارج کند. مافوق به سرباز گفت : اگر بخواهی می توانی بروی ، اما هیچ فکر کردی این کار ارزشش را دارد یا نه ؟  دوستت احتمالا مرده و ممکن است تو حتی زندگی خودت را هم به خطر بیندازی حرف های مافوق اثری نداشت و ... سرباز به نجات دوستش رفت. به شکل معجزه آسایی توانست به دوستش برسد، او را روی شانه هایش کشید و به پادگان رساند افسر مافوق به سراغ آن ها رفت، سربازی را که در باتلاق افتاده بود معاینه کرد و با مهربانی و دلسوزی به دوستش نگاه کرد و گفت :من به تو گفتم ممکنه که ارزشش را نداشته باشه، دوستت مرده! خود تو هم زخم های عمیق و مرگباری برداشتی سرباز در جواب گفت: قربان ارزشش را داشت منظورت چیه که ارزشش را داشت!؟ می شه بگی؟ سرباز جواب داد: بله قربان، ارزشش را داشت، چون زمانی که به او رسیدم هنوز زنده بود، من از شنیدن چیزی که او گفت احساس رضایت قلبی می کنم. اون گفت: *“**جیم .... من می دونستم که تو به کمک من می آیی   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ ; شنبه ٢ اردیبهشت ۱۳٩۱