انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته آخر سال 90

سال داره کم کم نو میشه !little Fish in a little fishbowl

 

Moving animated scuba fish head swimming

خداحافظ 90

 اشتباه نکنید منظور برنامه ورزشی نود نیست ! قضیه لوس تر از این حرفهاست ...

خوب یکسال دیگه هم گذشت . از وقتی  سنم از پنجاه گذشته احساس میکنم زمان تندتر میگذره  درست برعکس سالهای نوجوونی که جون به لب میشدم تا به تابستون برسم  یعنی زمانی که ظاهرا میتونستم هر کاری که دوست دارم انجام بدم .

خوب این روزهای آخر سال یکسال گذشته را  مختصر مرور میکنم ...

در همان اوایل سال 90 همچنان درگیر ساخت  فیلم بلند تلویزیونی " آقای مهربان بودم و تلاش کردیم که از  افرادی که در انیمیشن دو بعدی مهارت داستند در انیمه کردن یک کار سه بعدی  استفاده کنیم . تجربه ای که  ظاهرا به نتیجه نرسید و لی من همچنان به آن اعتقاد دارم و حتما دوباره آن را تجربه خواهم کرد .

بالاخره سری دوم پهلوانان در  یک زمان مشخص ( جمعه ها  ظهر!)  از شبکه دو پخش شد. با اینکه زمان مرده ای برای پخش بود  اما بالاخره تونستیم به دوستانی که منتظر دیدن مجموعه بودند یک ساعت مشخص را اعلام کنیم !

 اولین دوره جشنواره بازی های رایانه سال 90 برگزار شد و من عضو هیئت داوران آن بودم  . ماجرای این بنیاد بازی هم خودش قصه داره  ایتدا زیر نظر معاونت سینمایی بود و بعد با کلی ماجرا بصورت مستقل درآمد  چیزی که زیاد مورد طبه معاونت ینمایی و معاونت هنرهای دیجیتال  وزارتخونه خوش نیومد !  قضیه اش مفصله که ازش میگذریم و خود داوری  همراه با سحرخیز و عظیمی و معراجی خودش خاطره شد .

پدر خانم دکتر شکیب در  اوایل سال فوت کردند . پیشاپیش سالگرد فوت پدر گرامیشون را تسلیت میگم.

برای عید دیدنی و احوالپرسی به همراه گروهی از دوستان  به دیدار ناصر گلمحمدی  رفتم. موقع داوری بخش دانشجویی جشنواره پویانمایی متوجه یک  ناراحتی  داخلی در او شده بودم و حالا  خوشحالم که همچنان سلامت در کنارمان  است .

  تودیع کریمی صارمی از معاونت سینمایی کانون در اوایل امسال برای اهل انیمیشن هم خبر مهمی بود . کریمی صارمی نقش بسزایی در حمایت انیمیشن در کانون  پرورش فکر ی کودکان و نوجوانان  بازی کرد.

حضور فائز علیدوستی  در ایران همیشه یک خبر خوش است . امسال هم دیداری با او داشتیم با اینکه بعد ها فهمیدیم که برای دیدار پدر در آخرین روزهای زندگیشان بود..

بازدید غیر منتظره مدیران صبا از شرکت حرکت کلیدی . یک طلسم شکسته شد .و نفهمیدیم  بالاخره به نفعمون بود یا به ضررمون! 

 داوری در جشنواره فیلم دانشجویی نهال دانشگاه هنر خاطره ای بود در کنار رخشان بنی اعتماد- کامپوزیا پرتویی و ....

همیشه از شنیدن فنر گذاشتن در رگهای قلب خنه ام میگرفت و بالاخره گریبان خودم را در امسال گرفت. خدا نصیبتون نکنه .یکی از مزایای ! نشستن بی تحرک در پشت کامپیوتر است .

رائیکا! اعلام ورشکستگی موسسه عجیب و غریب و واقعا اانیمیشنی ! رائیکا با اون آگهی های عجیب و تر و ادبیات باور نکردنی در مجله پیلبان ..بالاخره  رویا ها هم پایان  دارند ! نه؟

پایان نامه با نمک هم برگزار شد! منظور پایان نامه آرش بهنود راد که اسمش با نمک بود. سرعت آماده سازی پایان نامه اش هم علتی نداشت جز رفتنش به آنسوی اب ها برای ادامه تحصیل .

پانزدهمین دوره جشن خانه سینما هم در بخش انیمیشن برگزار شد . نمیدونستیم که این آخرین دوره اش  خواهد بود  و الا  ....

عروسکهای مجموعه انیمیشن " شکرستان " هم بالاخره در ویترین مغازه های عروسک فروشی پدیدار شدند.

اداره کل پویانمایی صبا به مرکز پویانمایی صبا تغییر کرد!

بهزاد فراهت هم با یک  غزل خداحافظی  از مرکز انیمیشن کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خداحافظی کرد. آمدنش هزار حدیث داشت و رفتنش هزار و یک حدیث ! 

 خبر احداث شبکه انیمیشن در امسال بر روی زبانها فتاد .ظاهرا در سال 91  این شبکه راه اندازی میشود. 

انتخاب  هفت نفر برای ساخت  هفت فیلم کوتاه انیمیشن با سرمایه  جشنواره هنرهای تجسمی !مقاومت امسال را برای من خاطره انگیزتر کرد. فیلمهایی به کارگردانی : فراهت- کشکولی نیا -  خلیلی -اکرمی -معزی - مهران - توانا- انشالله آنها را در یک مجموعه برای نمایش ارائه خواهد شد ( البته شاید! )

استیو جابز  هم در امسال درگذشت. به همین سادگی...

دیگه وقتش بود که بعد از 11 سال مدیریت گروه انیمیشن را ترک کنم . خوب امسال ترک کردم :)

علی دوراندیش  از دوستان خوبم بدون اینکه به مرگ فکر کند در سن 43 سالگی همه ارزوهاشو گذاشت و رفت.و من که فکر میکنم هنوز خیلی از آرزوهام برآورده نشده.خیلی هاش... 

 جشنواره فیلمهای تلویزیونی جام جم و با هزار این ور و اونور شدن به  هر حال برگزار شد . لطفش تو همین برگزار شدن بود انشالله که سالهای بعد هم ادامه داشته باشه . انیمیشنهای تلویزیونی باعث ارتقا هنر انیمیشن ایران میشوند .  ببینید  کی گفتم!

 بالاخره انیمیشن سینمایی " تهران 1500" را همراه با تماشاچی در سالن سینما دیدم.امیدوارم عید امسالنسخه نهایی اش  اکران بشه 

استاد اسفندیار احمدیه پدر انیمیشن ایران هم در این سال از میان ما رفت. یادش گرامی

اولین اسکار تاریخ سینمای  ایران به حق به اصغر فرهادی در این سال ثبت شد.

محمد فیجانی پیشکسوت فیلمبرداری انیمیشن و باین تبدیل فریم های دیجیتال به 35 در اواخر امسال درگذشت.

و پایان نامه هایی که منتظرشون بودیم و در آخرین لحظات برگزار شدند. مثل همیشه!

 و از همه مهمتر فیلم بلند تلویزیونی " آقای مهربان " به پایان رسید. و چشم انتظار مراسم رونمایی و پخش عمومی اش هستم...

عجب سالی بود ....همین

شب چهارشنبه آخر سال 

Animated campfire gif animation

بیا در غروب آخرین سه شنبه سال برای گردگیری افکارمان آتشی بیافروزیم کینه ها را بسوزانیم ف زردی خاطرلا بد را به‌آتش دهیم و سرخی عشق را از آتش بگیریم و‌آتش نفرت را در وجودمان خاموش کنیم.

 لطفی در حق شجاعان

 

با اینکه بیش از سه ماه از تحویل 13 قسمت مجموعه شجاعان به آرشیو صبا میگذرد در هفته‌آخر سال از طرف آرشیو صبا ایرادهای فنی به برخی از قسمتهای شجاعان گرفته شد! این  اشکالات که از طرف دوستان کارشناس گروه سه بعدی صبا گرفته شده در حالی است که این مجموعه همچون دیگر کارهای شرکت حرکت کلیدی تهیه شده است . ظاهرا با این اوصاف باید از خیر دیدن این مجموعه در شبکه های سیما در ایام نوروز گذشت. گرچه اصرا سازندگان این مجموعه بر پخش هفتگی  این مجموعه بوده است و حذف پخش روزانه آن هم در ایام نوروز شاید لطفی بوده برای آن .

 تیزر جدید شجاعان:

http://www.aparat.com/v/c76309ddf7b7b953035399442861ccec144235

طرز نگاه به زندگی
 
صبحکه از خواب بیدار شد رو سرش فقط سه تار مو مونده بود، با خودش گفت: "هییم! مثل اینکه امروز موهامو ببافم بهتره! "و موهاشو بافت و روز خوبیداشت!
فردای اون روز که بیدار شد دو تار مو رو سرش مونده بود "هیییم! امروز فرق وسط باز میکنم" این کار رو کرد و روز خیلی خوبی داشت
پس فردای اون روز تنها یک تار مو رو سرش بود"اوکی امروزدم اسبی میبندم" همین کار رو کرد و خیلی بهش میومد !
روز بعد کهبیدار شد هیچ مویی رو سرش نبود!!! فریاد زد،ایول!!!! امروز درد سرمو درست کردن ندارم!

همه چیز به نگاه تو بر میگرده ! هر کسی داره با زندگیش میجنگه...

 جنایت و مکافات !Hermit crab scampering on the ocean floor

frog_small.gif

frog_sketch.gif

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٢:٢٠ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ اسفند ۱۳٩٠