انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول اسفند 90

پایان نامه

جلسه پایان نامه آقای احمد لنگرودی

استاد راهنما : محمد علی صفورا

ساعت 13 روز سه شنبه 9 اسفند 90 -

 دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس

مسابقه طراحی کانسپت

 

 

انیمیشن جنگی در حوزه هنری

 

 فیلم کوتاه انیمیشنی با موضوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به کارگردانی امید خوش نظر و سرمایه گذاری حوزه هنری ساخته می شود.

به گزارش  ایرنا، این فیلم 7 دقیقه ای نگاهی متفاوت به دوران دفاع مقدس و مقوله جنگ خواهد داشت. 
انیمیشن یادشده اکنون درمرحله پیش تولید قرار داشته و به زودی در مرحله تولید قرار خواهد گرفت. از همکاران این پرو}ه از امیر محمد دهستانی - امیر مهران _ حمید سهرابی _ بهزاد رجبی پور  نامبرده میشود .
خوش نظر کارگردان این انیمیشن که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نشده، فیلمنامه بلند سینمایی با موضوع جنگ را در دستور کار برای تولید دارد. 
این کارگردان پیشتر انیمیشن تحسین شده 'پارازیت' را با موضوع جنگ ساخته و جوایزی نیز از رویدادهای معتبر داخلی و خارجی دریافت کرده است. 

اعمال نگاه نظارتی غیر تخصصی در انیمیشن

 

امید خوش نظر'  در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا: اعمال نگاه نظارتی غیر تخصصی که تحت عنوان حمایت ازانیمیشن صورت می گیرد، ظرفیت های حوزه یادشده را هدر خواهد داد. 
این انیماتور تاکید کرد که می بایست گستره حمایت و نظارت مجموعه های فعال در این عرصه مشخص و افراد کاربلد و آشنا به این عرصه در مسند تصمیم گیری گمارده شوند. 
کارگردان انیمیشن 'پارازیت' ادامه داد: تولید بی ضابطه و بی کیفیت برخی مجموعه ها به اقتصاد این هنر صدمه وارد کرده و موجب ریزش مخاطب می شود. 
خوش نظر درمورد فعالیت برخی مجموعه ها در عرصه انیمیشن گفت:حضور بی ضابطه و غیر مرتبط مراکزی همچون صنایع نفت و گاز و آستان قدس رضوی به کیفیت آثار انیمیشن صدمه زده است.نبود نظارت کیفی بر تولیدات مجموعه های یادشده، سطح دیگر آثار را تحت تاثیر قرار داده است. 
این انیمیشن ساز همچنین به تولیدات مرکز صبا صداو سیما اشاره کرد و گفت: تولید انبوه به قصد پر کردن آنتن پخش فارغ از نگاه محتوایی و تکنیکی به شدت در پایین آوردن سطح کار این مرکز تاثیر گذار بوده است. 
به گفته وی، وجود سرمایه کافی و بی رقیب بودن مرکز صبا را تبدبل به تولید کننده مطلق انیمیشن کرده، جوانان مستعد و با انگیزه با این وضعیت مجال کار کیفی نمی یابند. 
خوش نظر با یادآوری اینکه عرصه انیمیشن سرشار از استعدادهای مناسب برای تولید و ارتقای تکنیکی است،بر حمایت جدی از ظرفیت ها و تولید آثار کیفی انیمیشن در کشور تاکید کرد. 

 

پانصدمین قسمت سیمپسون ها

پخش پانصدمین قسمت از مجموعه کارتونی سیمپسون‌ها در روز یکشنبه گذشته، رکورد بی‌سابقه‌ای در تاریخ مجموعه‌های تلویزیونی بوده است.
در پانصدمین قسمت این کارتون که روز ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) پخش شد، خانواده سیمپسون به محله‌ای غریب تبعید و در آنجا با همسایه‌ی جدیدشان جولیان آسانژ، موسس سایت ویکی لیکس آشنا می‌شوند.

شبکه تلویزیونی فاکس اعلام کرد که آقای آسانژ مجبور شد که برای صحبت به جای شخصیت خود در این کارتون، صدایش را در لندن ضبط کند.
علت این موضوع بازداشت خانگی آقای آسانژ به اتهام آزار جنسی توسط دستگاه قضایی بریتانیا و به درخواست دادگاهی در سوئد بوده است؛ اتهامی که آقای آسانژ آن را رد می‌کند.

سیمپسون‌ها در پانصدمین قسمت این مجموعه با جولیان آسانژ، موسس سایت ویکی لیکس همسایه می‌شوند

پیش از این شخصیت‌های مشهور دیگری چون تونی بلر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، بنکسی، هنرمند نقاشی‌های دیواری و توماس پینچون، رمان نویس معاصر در این مجموعه کارتونی به جای شخصیت‌های خود حرف زده‌اند.
اولین مجموعه از کارتون خانواده سیمپسون در دسامبر سال ۱۹۸۹ میلادی در آمریکا پخش شد و یک سال بعد از آن هم در بریتانیا به نمایش درآمد.
تا کنون بیست و سه فصل از این انیمیشن کمدی پخش شده است.
همچنین قرارداد ساخت دو فصل دیگر از این مجموعه بسته شده است که تعداد قسمت‌های این مجموعه را به ۵۵۹ خواهد رساند.
مت گرونینگ، خالق سیمپسون‌ها، گفته است که نویسندگان این مجموعه همچنان قصه‌هایی برای گفتن دارند که بیشتر آنها درباره شخصیت‌هایی خواهد بود که “تا کنون کمتر با آنها سر و کار داشته اند.”
این کارتون پرطرفدار که شخصیت های اصلی آن بارت، هومر، مارج و دیگر ساکنان شهر کوچک اسپرینگ فیلد هستند، بیش از ۲۲ سال است که نمایش داده می‌شود و بیش از ۲۴ جایزه امی دریافت کرده است.
چند سال پیش نتیجه یک نظرسنجی در آمریکا نشان داد که آمریکایی‌ها درباره خانواده سیمپسون اطلاعات بیشتری دارند تا درباره اولین متمم قانون اساسی آمریکا.

The Simpsons

The Simpsons Behind The Scene

The Simpsons Behind The Scene

The Simpsons

 

مرجع: BBC.CO.UK

http://puyanama.com

 

"پیامبر" خلیل‌جبران در قالب انیمیشن 

 

نسخه‌ی انیمیشن کتاب «پیامبر»، اثر معروف «جبران خلیل جبران» با حمایت انجمن فیلم دوحه ساخته خواهد شد

انجمن فیلم دوحه قطر اعلام کرد، کتاب معروف «پیامبر» اثر "جبران خلیل جبران"، نویسنده‌ی سرشناس لبنانی توسط جمعی از کارگردانان سرشناس سینمای جهان در قالب انیمیشن بلند ساخته خواهد شد.

"سلما هایک"، بازیگر سرشناس هالیوود تهیه‌کننده‌ی این پروژه‌ خواهد بود که از ماه جاری میلادی ساخت آن کلید خواهد خورد.

هر فصل از کتاب «پیامبر» توسط یک کارگردان ساخته می‌شود که از فیلم‌سازان سرشناسی که در این پروژه حضور خواهند داشت می‌توان به «راجر آلرز» (کارگردان فیلم برنده‌ی اسکار شیرشاه(، "کریس الاندرت" (کارگردان فیلم کوتاه اسکاری رایان)، "نینا پالی"، )کارگردان برنده‌ی خرس بلورین جشنواره‌ی برلین) و «تام مور»، کارگردان نامزد اسکار اشاره کرد.

به گزارش اسکرین دیلی، «سلما هایک» که اصالت لبنانی دارد درباره‌ی ساخت این پروژه‌ی انیمیشن گفت: رمان "پیامبر" برای میلیون‌ها نفر در سراسر جهان منبع الهام و خرد بوده است. به عنوان فردی که اصالت لبنانی دارم، احساس غرور می‌کنم که با حضور در این پروژه، این شاهکار را به نسل‌های جدید ارائه می‌دهم.

رمان «پیامبر» برجسته‌ترین اثر «جبران خلیل جبران » است که از زمان انتشار در سال 1923 فروشی بالغ بر 100 میلیون جلد داشته است. این کتاب شامل 26 مقاله‌ی شعرگونه است که در دهه‌ی 60 میلادی محبوبیت ویژه‌ای نزد جنبش‌های آمریکا پیدا کرد.

 

 خاطرات عکسی

سیاوش زرین‌آبادی - سالهای دور

کمی انیمیشنی !

زمستون نیومده داره میره که!

پیشی دی جی

بفرمائید بیسکوئیت!

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳٩٠