انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم بهمن 90

"آقای مهربان "آلبوم شماره سه

 

 فیلم بلند تلویزیونی " آقای مهربان " بزودی طی مراسمی رونمایی خواهد شد و در یکی از اعیاد پیش رو  نیز به نمایش عمومی درخواهد آمد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تصویری از کلیپ موزیکال شکارچی

 

ادامه دارد...

 

اشتباه را جبران کنند !

بهرام عظیمی کارگردان فیلم سینمایی انیمیشن " تهران 1500" گفت: من اهل درخواست نیستم اما از مسئولان میخواهم که نسبت به کم و کیف حضور این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران بازنگری شود تا اگر احتمالا اشتباهی در انتخاب این فیلم صورت گرفته این اشتباه را جبران کنند.

 

هرام عظیمی؛ کارگردان انیمیشن بلند "تهران 1500" در انتقاد به عدم حضور این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران در گفتگو با مهر، گفت: دو ما دیگر سالگرد تولد چهارسالگی پروژه سینمایی "تهران 1500" فرامی‌رسد. از زمانی که نگارش این فیلم را شروع کردم، مطمئن بودم که اثر خوبی از آب درخواهد آمد و عوامل بسیاری از بازیگران و پروژه تولید تا متخصصین حرفه‌ای انیماتور زحمت کشیده‌اند تا این فیلم به ثمر برسد.

وی ادامه داد: حال که میوه این تلاش در حال شکوفا شدن و جشنواره فیلم فجر هم نخستین فرصت دیده شدن این فیلم است، معتقدم برای بهتر دیده شدن این فیلم باید "تهران 1500" در بخش مسابقه سینمای ایران به رقابت می‌پرداخت.  

عظیمی در ادامه افزود: من کارگردانی سراغ دارم که فیلمش در بخش فیلم اولی‌ها پذیرفته شده‌است و زمانی که با او صحبت می‌کردم گفت که این فیلم را 15 روزه به پایان رسانده‌است؛ البته منظور من این نیست که چون فیلمی 15 روزه به پایان رسیده لزوما فیلم بدی است و فیلمی مثل تهران 1500 که چهارسال ساخت آن به طول انجامیده فیلم خوبی است، نه اصلا منظورم نیست بلکه دلیل هیئت انتخاب مبنی‌بر دلایل عدم پذیرش فیلم خودم را نمی‌پذیرم.

این انیماتور در ادامه افزود: هیات انتخاب عدم امکان رقابت این انمیشین با سایر فیلم‌ها را دلیل حضور نداشتن تهران 1500 در بخش مسابقه سی‌امین جشنواره فیلم فجر دانست که به نظرمن این دلیل بسیار غیرکارشناسی و غیرمنطقی است.

عظیمی در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به ویژگی‌های این فلیم گفت: به اعتقاد من انیمیشن "تهران 1500" در بسیاری از رشته‌های سینمایی یک اتفاق است؛ به‌عنوان مثال در بحث طراحی صحنه باید این فیلم را دید چرا که تمام صحنه‌هایی که در این فیلم انمیشین دیده می‌شود به هیچ عنوان وجود نداشت، تمام این صحنه‌ها در درجه نخست تنها یک ایده بوده بعد این ایده طراحی شده و به مرحله فیلمبرداری رسیده‌است. از همین‌رو فیلم "تهران 1500" حاصل تخیل یک تیم است که از هیچ فیلم ساخته‌اند به همین دلیل باید در بخش مسابقه سینمای ایران حضور می‌داشت.


کارگردان انیمیشن "تهران 1500"در ادامه با اشاره به این مطلب که مسئولان جشنواره در پاسخ به چرایی عدم حضور این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران گفت: یکی از دلایلی که مسئولان در ابتدا بیان کردند این بود که این فیلم شرایط حضور دربخش مسابقه را ندارد که به نظرمن این دلیل درستی نیست چون این فیلم حداقل در شاخه‌های فیلمنامه، کارگردانی، تهیه‌کنندگی، جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه و آهنگسازی حرف برای گفتن دارد. اما بعد از بیان این دلیل آقای سجادپور دلیل دیگری آورد و گفت که "تهران 1500" امتیاز لازم را برای حضور در بخش مسابقه سینمای ایران را نیاورد و خوب این دلیل است که من به عنوان کارگردان می‌پذیرم و قابل قبول است.


وی در ادامه افزود: با وجود همه این حرف‌ها می‌پذیرم زمانی که هیات انتخاب فیلم را دید هنوز تدوین نهایی نشده بود، افکت و آهنگسازی میکس نشده بود و خوب در این شرایط فیلم را دیدند، اما درحال حاضر شرایط فرق کرده‌است؛ فیلم کامل شده و اگر بار دیگر این فیلم دیده شود مطمئن هستم که در بخش مسابقه سینمای ایران پذیرفته می‌شود.

عظیمی در ادامه صحبت‌های خود حضور در بخش سینمای ایران را حق این فیلم دانست و گفت: هزینه و زحمت‌های بسیاری برای به ثمر رسیدن این فیلم کشیده شده‌است، این فیلم هزینه چندمیلیاردی برداشته است و متخصصان بسیاری درگیر این پروژه بوده‌اند و اگر در بخش مسابقه نمایش داده شود مطمئن هستم که خواهد درخشید.

کارگردان "تهران 1500" گفت: من به‌عنوان کارگردان این اثر منتظر هیچ جایزه‌ای نیستم چرا که بیش از 80 جایزه در طول سال‌ها فعالیت خود کسب کرده‌ام اما تشنه این هستم که این فیلم در تنها رویداد ملی و فرهنگی به درستی دیده شود.

این انیمانور خوش سابقه سینما و تلویزیون ایران در پایان صحبت‌های خود افزود: یکی از ضعف‌های هیات انتخاب در بخش مسابقه سینمای ایران این بود که یک انیماتور و یا فارغ‌التحصیل این رشته هنری درترکیب آن وجود نداشت و خوب معلوم است که ارزش‌های یک انیمیشن خوب به درستی درک نمی‌‌شود.

 

هنر انیمیشن در جشنواره فجر نادیده گرفته شد

تعدادی از کارگردانان انیمیشن از جشنواره فجر برای نادیده گرفتن فیلم های انیمیشن بخصوص فیلم «تهران 1500» انتقاد و آن را غیرکارشناسی دانستند.

 

امیرمحمد دهستانی، کارگردان انیمیشن در گفتگو با خبرنگار سینما خبر گفت: در تمام جشنواره های معتبر دنیا یا بخش جداگانه ای برای فیلم های انیمیشن ایجاد می کنند یا یک فیلم انیمیشن بلند را در بخش اصلی جشنواره مورد ارزیابی قرار می دهند.

وی در خصوص نپذیرفتن فیلم انیمیشن «تهران 1500» در بخش اصلی جشنواره و قرار دادن این فیلم در بخش فیلم های اول گفت:‌ حتی در مراسم اسکار تا قبل از اینکه یک بخش مستقلی برای انیمیشن های بلند اختصاص یابد، در همان بخش فیلم های اصلی به ارزیابی فیلم های انیمیشنی پرداخته می شد و همان گونه که در سال 1991 فیلم انیمیشن «زیبا و هیولا» در کنار فیلم «سکوت بره ها» کاندید بهترین فیلم اسکار شد.

مدرس دانشکده سینمای دانشگاه هنر افزود: برخلاف اسکار که به نام یک جشنواره تجاری هالیوودی شناخته می شود ما می توانیم به جشنواره کن نیز اشاره کنیم که از آن به عنوان یک جشنواره هنری و پیشرو در زمینه سینما نام می برند که در سال گذشته در بخش مهم افتتاحیه فیلم انیمیشن «آپ(Up)» آغازگر این مراسم بود.

دهستانی مثال های فوق را جوابی برای مسئولین جشنواره و منتخبین فیلم ها دانست و گفت: یک فیلم انیمیشن همچون فیلم «تهران 1500» می توانست در بخش های اصلی جشنواره از جمله طراحی صحنه، موسیقی، کارگردانی، فیلم نامه و غیره مورد ارزیابی قرار گیرد.

این کارگردان انیمیشن خاطر نشان کرد: فیلم «تهران 1500» از لحاظ تکنیکی با هیچ کدام از فیلم های امسال در جشنواره قابل مقایسه نیست و مسئولین جشنواره می بایست ارزشی برای تلاش های 4 ساله یک کارگردان در سینمای ایران در مقابل فیلم هایی که بعضا در سینمای ما در طول مدت چند ماه ساخته می شوند، قائل باشند.

وی گفت: نمایش فیلم «تهران 1500» در بخش اصلی حداقل کاری بود که این رویداد بزرگ فرهنگی کشور می توانست برای جامعه انیمیشن انجام دهد.

دهستانی در ادامه از نادیده گرفتن انیمیشن در جشنواره های فجر کشور انتقاد کرد و گفت:‌ متاسفانه به انیمیشن در جشنواره فجر به دید یک فرزند ناخوانده نگاه می شود و دوستان و مسئولین جشنواره اعتقادی به بحث انیمیشن در جشنواره فجر ندارند.

 

کارگردان مجموعه داستان «پیامبران»‌ دلیل خود را برای این انتقادات نداشتن یک جشنواره مستقل در حوزه انیمیشن در کشور دانست و گفت: متاسفانه ما در کشور جشنواره ای برای فیلم های بلند انیمیشن نداریم و فیلم هایی همچون «تهران 1500»‌ به علت بلند بودن نمی توانند در جشنواره های انیمیشن شرکت کنند و در جشنواره فجر هم اگر نادیده گرفته شوند محجور می مانند.

 

امیرمحمد دهستانی در پایان خاطر نشان کرد:‌ حداقل کاری که در حال حاضر جشنواره فجر می تواند برای جامعه انیمیشن انجام دهد، اختصاص جایزه دستاورد هنری یا فنی به این فیلم است.

علیرضا گلپایگانی کارگردان انیمیشن نیز در خصوص قرار نگرفتن انیمیشن «تهران 1500» در بخش اصلی در گفتگو با سینما خبر اظهار داشت:‌ به نظر من این فیلم به دلایل غیرتخصصی از بخش مسابقه کنار گذاشته شد و در بخش فیلم های اول قرار گرفت.

وی در ادامه گفت: این فیلم بلند سینمایی حق داشت با فیلم های زنده حتی اگر جایزه ای هم دریافت نمی کرد، رقابت کند.

وی در ادامه افزود:‌ مسئولین جشنواره می بایست روزنه ای را برای این هنر پرزحمت و پرهزینه در جشنواره باز می گذاشتند تا هنر انیمیشن نیز در کشور ما می توانست خودش را بیشتر به مخاطبان علاقه مند نشان داده و شاهد پیشرفت هایی در زمینه این صنعت- هنر باشیم.

 

گلپایگانی گفت: من مطمئن هستم این فیلم هم از بعد سرگرمی و هم از بعد هنری می‌تواند مورد تأیید تمام جامعه انیمیشن ایران باشد و نگاه تمام کارگردانان و انیماتورها به این فیلم فاخر است که در صف اول حضور انیمیشن بلند ایران در جشنواره فیلم فجر قرار دارد و اهمیت دادن به این فیلم می تواند راه بسیاری از فیلم های انیمیشنی را برای حضور در جشنواره ها باز کند.

مدرس دانشگاه هنر  افزود: به اعتقاد من آینده سینمای ایران بسیار عجین خواهد بود با صنعت انیمیشن و با رشدی که شاهد آن هستیم فیلم های سینمایی در آینده بدون حضور انیمیشن ها در سکانس ها و نماهایشان به چشم نخواهند آمد.

تهیه کننده  مجموعه انیمیشن پهلوانان در پایان خاطر نشان کرد:‌ در سال های آینده ما بیش از یک فیلم انیمیشنی خواهیم داشت و بهتر بود که شروع حضور انیمیشن در جشنواره از امسال و با حضور انیمیشن «تهران 1500» آغاز می شد.

 

جمال رحمتی نیز در گفتگو با سینما خبر در خصوص حضور انیمیشن «تهران 1500» در جشنواره گفت:‌ با توجه به اینکه انیمیشن «تهران 1500» اولین قدم را برای انیمیشن های بلند صنعتی به شکل جهانی در کشورمان برداشته است، طبیعی است هر واکنشی که نسبت به این اتفاق مهم رخ دهد برای صنعت انیمیشن کشور بسیار تعیین کننده خواهد بود.

کارگردان مجموعه سریال انیمیشن «هرمز افسانه گمشده» در ادامه افزود:‌ استقبال خوب از یک انیمیشن بلندی که با انرژی ها و هزینه های هنگفتی تهیه شده چه در سینما و جشنواره‌ها و عرصه های هنری دیگر، پیامی است برای کارهای بعدی که به سینمای کشور عرضه می شود.

وی افزود:‌ برخوردها یا این صنعت باید سنجیده و حمایتگرانه باشد تا گروه های بعدی نیز امیدی برای انجام چنین پروژه های عظیم را داشته باشند.

وی در انتها خاطر نشان کرد: در تحقیقی که کرده ام متوجه شدیم فیلم انیمیشن «تهران 1500» با توجه به گروه و کارگردان حرفه ای که در پشت این پروژه دارد بسیار خوب کار شده و اگر مسئولین کم لطفی به این فیلم سینمایی داشته باشند، ظلمی است در ابتدا به جامعه انیمیشن و در نهایت به گروه ساخت این پروژه.

لازم به ذکر است، که بهرام عظیمی کارگردان فیلم بلند انیمیشن «تهران 1500» نیز در گفتگو با سینما خبر گفت:‌ من در مصاحبه های قبلی نظرات خود را اعلام کرده ام و در حال حاضر قضاوت را به جامعه انیمیشن و خود مردم می سپارم.

به گزارش سینما خبر؛ فیلمنامه «تهران 1500»که توسط  امیر مسعود علمداری و بهرام عظیمی با مشاوره محمد رحمانیان و پیمان معادی، حبیب رضایی و رضا رفیع نوشته شده، درباره پیرمردی است که 160 سال سن دارد و در چند روز پایانی زندگی خود به دنبال کشف مدرکی است که ثابت شود او هنرمند بوده، کل این داستان در 15 روز اتفاق می افتد.

http://www.cinemakhabar.ir/NewsDetails.aspx?ID=19484

بازگشت پهلوان شجاع

به سلامتی و خیر و مبارکی سیاوش زرین آبادی خالق مجموعه های پهلوانان و شجاعان به سر کار خود بازگشت.

رای بدهید!

سلام دوستان گرامی

 من و همکلاس و دوست خوب و گرامیم پریسا منجزی در مسابقه تیزر جارو برقی شرکت ال. جی شرکت کرده واثرمان به مرحله نهایی مسابقه راه یافته.جایزه نفر اول 10000 یوروست .ما در این مرحله بایستی با 158 اثر ویدئویی23 سناریو و48 فایل تفصیلی(داکومنت) رقابت کنیم.

البته نمیدونم که رای بازدید کننده ها چقدر در کسب جوایز موثره اما به حمایت شما نیازمندیم برای رای دادن بایس عضو فیس بوک باشین احتمالن با گوگل پلاس هم میشه ابتدا به فیسبوک یا گوگل پلاستون لاگ این کرده و سپس
به لینک زیر رفته 
http://en.eyeka.com/video/view/3023121-LG-Follow-me-Ali-Aghaey-Main
 و لایک را در پایین ویدئوی ما بزنید.میتونین این مطلبو به سایر دوستانتون هم انتقال بدین .اگر در فیسبوک عضو نیستید تنها همون لینک رو ببینید چون تعداد بازدیدکننده ها هم ثبت میشه
بازم ممنون که دوستان خوبی چون شما دارم
   علی آقایی
امتحانات
 
بالاخره امتحانات گروه انیمیشن  هم تموم شد

سری جدید «شنگول‌آباد»

دومین سری مجموعه انیمیشن «شنگول آباد» توسط گل‌آقا تولید می‌شود.

سری جدید «شنگول‌آباد» ساخته می شود

به گزارش سینما خبر «شنگول آباد» نام مجموعه انیمیشنی از تولیدات مرکز پویانمایی صبا است که سال گذشته از شبکه دوم سیما پخش شد.

داستان‌های این مجموعه برگرفته از حکایت‌های قدیمی ایرانی بود که با زبانی امروزی برای نوجوانان روایت می‌شد. داستان‌هایی که همگی با شخصیت‌های حیوانی در جنگلی به نام شنگول آباد اتفاق می‌افتاد. نگاه ویژه این مجموعه به داستان‌های کهن ایرانی و استقبال مناسب بینندگان باعث شد که امسال موسسه گل آقا ساخت سری دوم این مجموعه را آغاز کند.

سری جدید این مجموعه در 26 قسمت 15 دقیقه‌ای به کارگردانی امیرحسین داودی و نویسندگی گیتی صفرزاده تهیه می‌شود.

انیمیشنی فکر کنیم!

 عه!؟

در حواشی گران شدن طلا!

 جیک و پیک ! قیمت دلار چقدر شده ؟

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٧ بهمن ۱۳٩٠