انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول آذر ماه 90

شهر اشباح در گروه انیمیشن

 

 

 
باز هم گروه انیمیشن برگزار می کند:
 
دهمین نشست تخصصی گروه انیمیشن 
پژوهشی در باب کارگردانی انیمیشن(سری دوم)
نمایش فیلم «شهر اشباح» اثر هایائو میازاکی
 
با حضور خانم دکتر فاطمه حسینی شکیب
زمان: سه شنبه 8/9/90 - ساعت 12:00
مکان: دانشکده سینما و تئاتر- سالن شهید فلاحت پور
با عرض شرمندگی از پذیرفتن افرادی به جز دانشجویان، فارغین!، اساتید و کارکنان دانشگاه هنر معذوریم.
 
نکته مهم: بخش سوم این سلسه جلسات که در ارتباط با شناخت سبک کارگردانی هایائو میازاکی است، توسط خانم مونا شاهی و با محوریت فیلم «شهر اشباح» برگزار خواهد شد. لذا به دوستان علاقه مند توصیه می شود در جلسه نمایش فیلم مورد بحث شرکت نمایند.
 
منتظر قدوم سبز شما هستیم!
 پگاه ایزدیان
 

یوز آماده شد

تله فیلم 45 دقیقه ای یوز  توسط علیرضا کاویان راد آماده نمایش شد .

این فیلم که با تکنیک دو بعدی ساخته شده است بزودی از شبکه دو پخش خواهد گردید.

 

 انیمیشن‌ «یوز» در سه قسمت 45 دقیقه‌ای برای مرکز پویانمایی صبا ساخته می‌شود. 

 یوزپلنگ آسیایی تنها در ایران وجود دارد؛ این گونه‌ی در حال انقراض، در سه داستان مجزا در انیمیشن «یوز» پرداخته شده است. این داستان درباره‌ی بچه یوزپلنگی است که به طور اتفاقی در گله‌ی آهوها پیدا می‌شود. این مجموعه، داستان جذاب و پرکششی دارد که از این طریق مخاطب را با اهمیت حیات‌وحش و خصوصا یوزپلنگ ایرانی آشنا می‌کند.

کاویان‌راد خاطرنشان کرد: این مجموعه‌، در وهله‌ی اول یک داستان فانتزی است و جنبه‌ی بعدی آن جنبه آموزشی‌اش است که اطلاعاتی به بیننده داده می‌شود. وجود یوزپلنگ در ایران کمتر از داشتن جواهر نیست اما در طول سال‌های گذشته با شکار و تصادفات منجر به کم شدن این گونه‌ی نادر شده‌ایم.

وی همچنین عنوان کرد: برای ساخت این انیمیشن با انجمن «یوز» تماس داشتیم و به اتفاق مسؤولان این انجمن و مدیر انتشارات ایران‌شناسی به منطقه خارطوران که محل زندگی این حیوان است سفر کردیم.

این کارگردان تاکید کرد: دغدغه‌ی اصلی من این بود که به مخاطبان اطلاع‌رسانی کنیم و آموزش بدهیم تا قدر این که صاحب یوز هستیم را بدانیم. ما در زمینه حیات وحش کار جدی انجام داده‌ایم و جای خالی این مساله کاملا مشهود است.

وی با اشاره به تحقیقاتی که برای انیمیت کردن حرکت یوزپلنگ‌ها انجام شده است،‌ گفت:‌ تا جایی که می‌توانیم دراین باره تحقیق کردیم. فیلم‌های زیادی از حرکت یوزپلنگ و زندگی‌اش جمع‌آوری کردیم و تقریبا هر آنچه را که در داخل ایران از حیات وحش یوزپلنگ‌ها بوده مشاهده کردیم حتی خود من به طور زنده از یوزپلنگ‌ها عکاسی و فیلمبرداری کردم.

کاویان راد در پایان خاطرنشان کرد:‌ این کار را علی مینایی نوشته و به سفارش مرکز صبا تولید شده استتاکنون قسمت اول کار تولید شده و مراحل سینک صدا را می‌گذارند. سال آینده هم شاهد تولید دو قسمت بعدی خواهیم بود.

جشنواره مقاومت

دومین جشنواره مقاومت روز دوشنبه اول آذر ماه با سخنرانی حبیب صادقی دبیر  جشنواره کار خودش را در مجتمع نمایشگاهی صبا مربوط به فرهنگستان هنر در خیابان فلسطین جنب سینا فلسطین خیابان مظفر آغاز کرد. در روزهای خاص مجموعه انیمیشن های این جشنواره به همراه 6 فیلم تولید شده با نظارت علیرضا گلپایگانی  که توسط خانم کشکولی نیا - خانم معزی _ خانم خلیلی _آقای بهزاد فراحت _آقای امیر مهران _ آقای توانا و آقای حامد اکرمی  تولید شده اند  در سالن نمایش این مجموعه به نمایش درخواهد آمد .این جشنواره تجسمی + انیمیشن تا  30 آذر ادامه خواهد داشت.

فیلمهایی که هیچوقت نمایش داده نخواهند شد!

عکس واقعی است !

در سالهایی نچندان دور ( زیاد دور نرین !همین چند سال پیش منظورمه)هزاران دقیقه فیلم  باصطلاح انیمیشن تولید شد ( باور نمیکنید بعضی از انها فیلم زنده بودند که در چند صحنه دود و یا بخار و یا  تصاویر انیمیشن آماده بکار رفته بود ولی با نام و تعرفه انیمیشن تولید شدند)  که هیچوقت بر روی صفحه تلویزیون نمایش داده نخواهد شد !

عدم نمایش این فیلمها نه بخاطر سانسور است و نه مضامین غیر اخلاقی! ، بلکه اتفاقا اغلب آنها با عنوان های  ارزشی ، دینی و ملی تولید  گردیده اند اما...

همان زمان  تولید این آثار  دلسوختگان عرصه انیمیشن  ناباورانه شاهد دادن سفارش  مجموعه ها و سریالهای انیمیشن به افرادی بودند که برای اولین بار در عمرشان دست به تهیه انیمیشن میزدند و در پاسخ با این جمله که باید فرصت به افراد جوان داده شود ! برخورد میکردند و در این فضای متشنج کار خود را ادامه میدادند.هدف این عمل عجیب و باور نکردنی  هر چه که بود چه تولید صرفا کمی و رسیدن به یک رکورد برای یک مدیر و یا سو استفاده از شرایط  موجود و استفاده صرفا مالی _ ضربه ای آنچنان شدید بر بدنه  انیمیشن ایران وارد کرد  که تا سالها اثرات آن باقی خواهد ماند.

فرق این فاجعه که در سالهای قبل از آن هم رخ میداد گستردگی آن است که نگاه حتی مدیران غیر تخصصی  را نسبت به کیفیت انیمیشن ایرانی شدیدا منفی کرد و این نگاه همچنان ادامه دارد  چرا که تولیدات انیمیشنی که در آن سالها شروع شد  در واقع هم اکنون آماده عرضه شده اند و مخاطب و بویژه  مدیران سطح  انیمیشن را با این تولیدات می سنجند  و خود بخود میل به سرمایه گذاری برا ادامه چنین تولیداتی را از بین می برند.

براستی به چه دلیل میشود به همین راحتی و بدون توجه حتی به ساده ترین قواعد جاری دست به چمین سواستفاده هایی زد و نه تنها پاسخگو نبود بلکه در تدارک  انجام همین کار در  یک فضای دیگر نیز بود . انیمیشن ایران  ظاهرا آنقدر ویژگی برای خود دارد که در تصمیم گیری های کلان فرهنگی برای آن بودجه مستقل در  نظر میگیرند اما در اجرا به راحتی شاهد از بین رفتن بودجه ملی کشور میشویم. این کار بااینکه در سالهای قبل رخ داده است اما بعلت عدم جوابگویی و عدم رسیدگی میتواند دوباره نیز تکرار شود. آیا نباید برای جایگاه  انیمیشن ایران و تصمیمات مربوط به آن فکری کرد؟

 'ماسوله' در  مکزیک

masole 

 انیمیشن 'ماسوله' به کارگردانی 'بهرام عظیمی' جایزه صلح سومین جشنواره بین المللی انیمیشن مکزیک را دریافت کرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا،این فیلم ایرانی جایزه ویژه صلح سومین جشنواره بین‌المللی کاریکاتور 'کیوره تارو' مکزیک را کسب کرد .

این جشنواره همه ساله اواخر آبان ماه میزبان آثار انیمیشنی از سراسر جهان است.

ماسوله تاکنون در کشورهای چین، یونان، بلغارستان و هند به نمایش درآمده و با شروع سال جدید میلادی در دو جشنواره معتبر در بلژیک و استرالیا نیز نمایش داده خواهد شد.

این انیمیشن 10 دقیقه ای درباره سفر یک زوج جوان خارجی به روستای ماسوله است، آنها هنگام گردش در این روستا به یک پیرمرد و پیرزن برخورد می‌کنند و وارد داستان زندگی آنها می‌شوند.

نگاه !

این اثر در مسابقه استعدادهای ون گوگی که در ایتالیا برگزار گردید برنده یک میلیون دلارشد. لطفا نگاه دقیق تری به عکس بیندازید

داستان کوتاه

 

زمانی کزروس به کورش بزرگ گفت: چرا از غنیمت های جنگی چیزی را برای خود برنمی داری و همه را به سربازانت می‌بخشی؟
کورش گفت: اگر غنیمت های جنگی رانمی بخشیدیم الان دارایی من چقدر بود؟!  کزروس عددی را با معیار آن زمان گفت.
کورش یکی از سربازانش را صدا زد و گفت برو به مردم بگو کورش برای امری به مقداری پول و طلا نیاز دارد. سرباز در بین مردم جار زد و سخن کورش را به گوش‌شان رسانید.
مردم هرچه در توان داشتند برای کورش فرستادند. وقتی که مالهای گرد آوری شده را حساب کردند، از آنچه کزروس انتظار داشت بسیار بیشتر بود.
کورش رو به کزروس کرد و گفت: ثروت من اینجاست. اگر آنهارا پیش خود نگه داشته بودم، همیشه باید نگران آنها بودم. زمانی که ثروت در اختیار توست و مردم از آن بی بهره‌اند مثل این می‌ماند که تو نگهبان پولهایی که مبادا کسی آن را ببرد!

خاطرات


 روزهای خوش

 

 

 

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢ آذر ۱۳٩٠