انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم آبان 90

 مراسم معارفه و تودیع!

روز یکشنبه  29 آبان 90 ساعت یک بعد از ظهر  در سالن نمایش دانشکده سینما جلسه معارفه  دکتر سلطانی مدیر جدید گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر برگزار شد. جالب اینکه این جلسه تبدیل شد به مراسم تودیع علیرضا گلپایگانی !

و حسابی من را همه همکاران و دانشجویان خجالت دادند. 

در این مراسم دکتر عادل -دکتر هاشمی - دکتر بزرگمهر - دکتر شکیب- استاد فرد مقدم - استاد خلیلی - خانم بختیار منش - آقای فیروزکوی - خانم شاهی به نمایندگی استودیو برفی -  و اغلب دانشجویان جدید و برخی از دانشجویان سال بالاتر حضور داشتند.

دست همگیشون بی درد .

دکتر هاشمی با هدیه کتاب خودش بنام فردوسی و هنر سینما حسابی من را خجالت داد.

لطف و محبت همکاران و دانشجویان با هدایای فرهنگی ..دست همشون طلا

فرید فرزند نیشابور

سیاوش زرین آبادی تحقیق و نگارش مجموعه جدیدی بنام " فرید فرزند نیشابور " را آغاز کرد.

 گروه انیمیشن برگزار می کند

نهمین نشست تخصصی دانشجویان انیمیشن دانشگاه هنر
پژوهشی در باب کارگردانی انیمیشن با نگاهی به فیلم قلعه ی متحرک هاول اثر هایااو میازاکی
نقد و بررسی: گلرخ الوان - دانشجوی کارشناسی ارشد انیمشن - ورودی ۸۸

سه شنبه - اول آذر - ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۴ - سالن فلاحت پور - دانشکده ی سینما و تاتر

(شرکت در این نشست برای دانشجویان دانشگاه هنر و فارغ التحصیلان رشته ی انیمیشن آزاد است)

منتظر شما هستیم

پگاه ایزدیان
شنبه ۲۸ آبان

مثلث برمودا در انیمیشن ایران

(درحاشیه بحث " آسیفا" در مجله  پیل بان )

وقتی ازمردم عادی سوال میشود اولین قدم اجرایی در ساخت یک برج وسازه عظیم چیست؟

میگویند:ستون وپایه های قوی – مصالح خوب وچیزهایی ازاین دست اگرکمی اهل مطالعه باشد به اهمیت زیرسازی وفونداسیون مناسب تاکیددارد ولی یک مهندس مجرب ومطلع قدم اول را درمکان سنجی وفیزیک خاک ودیگرعلوم مرتبط براساس کاربری آن سازه رادارای اهمیت نخست عنوان میکند این مقدمه رابه نوعی دیگر درنقش لوکیشن در سینما میتوان مثال زد خوب اگراین تدبیردرساخت برج درنظرگرفته نشه نتیجه بنای برج کجی مثل پیزای آسیفاست .وحالا دهها جرثقیل هم نمی توانند اونو صاف کنند.

شاید بعضی اصراردارندازاول کج بوده برای این حرف من نمی تونم نظربدم چراکه بعدازاتمام جنگ عراق دکترازبلادفرنگ برگشت وبه نوعی دور دوم آسیفا با تشکیل جلسات درمکانهای عمومی شروع شد به آن پیوستم.وشاید حقیقت تلخی باشد که تشکیل آسیفای دکتر صبای سیما ومجمع الجزایر بنیادهای ارشاد مثلثی هستند که براساس نیازهای واقعی وافق چشم انداز انیمیشن وهنرهای دیجیتال ایرانی وضرورت رشد وتوسعه آن درآینده شکل نگرفت وعلت پیدایی آنهارابا ادله مشخص باید درعلایق- سلایق ومنافع شخصی وگروهی جستجوکرد وشابد اگر بخواهبم کمی اغماض کنیم علت ها رادررفع مسئولیتها بدانیم گو اینکه نتیجه هردو یکی است ومدیریتهای بعدی تااکنون نیز بعلت نداشتن اطلاعات وتسلط به این حوزه وبعضا کیش شخصیت ونداشتن جرعت تحول شرایطی رابوجودآورده اند تااین مثلث برمودا هرچه داشته نوانیمیشن ایران را درخود ببلعد ومانعی جدی درایجاد تشکلهای صنفی واجرایی قوی وهوشمند باشند وطرف دیگرمزید برعلت تابو سازی های پدروپسروروح القدس ها  است که بیشتر به بازی بچه گانه شبیه است .

نوانیمیشن ایران بی پدر متولد شد وازکودکی خودسخن می گفت وسخن گو نداشت.    

درهر صورت بعید میدانم حتی یک انیماتور با غیرت  باشد که ظهورآسمان خراش پویانمایی ایران را که سردرابرها دارد را در خانه کوچک سینما جستجو کند .

عیدتان مبارک

 بچه های انیماتور یک یاعلی تا بازوبه بازوی هم آنچه درست است رابه حول الهی خود بسازیم

سیدعباس پویا   

 

پیشول و میشول 

انیمیشن سینمایی " پیشول و میشول " با زمان 90 دقیقه و بصورت سه بعدی همکنون در پردیسهای سینمایی زندگی ، ماندانا ، آزادی،اریکه ..و نیز در سینماهای فرهنگ ،رازی ...میزبان کودکان و دانش آموزان مباشد.
ساخت این انیمیشن یک سال و نیم به طول انجامیده .تهیه کننده گی این فیلم با آقای علی سلیمی و خانم صدیقه صحت و به سفارش شهرداری تهران بوده و نیز کارگردانی این فیلم نوروز عباسی(هنری) و ایمان خانچی(فنی) با مشاوره و مساعده آقای قاسم جعفری و نیز آهنگ سازی با آقای پیام آزادی و مدیر دوبلاژ آقای محمدرضا علیمردانی می باشدو همچنین مدیریت تولید به عهده آقای سعید بیدختی می باشد.

 'پارازیت' در جشنواره استانبول

انیمیشن 'پارازیت' محصول مشترک ایران و سوبیس در هفتمین جشنواره انیمیشن استانبول به نمایش در می آید.

 نمایش انیمیشن ایرانی 'پارازیت' در جشنواره استانبول

به گزارش سینما خبر به نقل از حوزه هنری، انیمیشن 'پارازیت' محصول مشترک ایران و سوئیس در بخش 'ما جنگ را دوست نداریم' جشنواره انیمیشن استانبول پذیرفته شد.

براساس این گزارش،این انیمیشن 9 دقیقه‌ای، به کارگردانی 'امید خوش نظر'و تهیه کنندگی

'سید مسعود صفوی' رییس مرکز مطالعات و تولید انیمیشن حوزه هنری، درباره سربازی است که در حین نگهبانی بر اساس صدا و تاثیرات ناشی از برنامه‌های مهیج رادیو به کوچک‌ترین کنش محیطی -حرکت مورچه بر روی بدنش- واکنش نشان داده و با اسلحه‌ای که در دست دارد آن را از بین می برد و به طور ناخواسته همرزمش را نیز می‌کشد.

هفتمین جشنواره انیمیشن ترکیه از 22 تا 27 نوامبر - اول تا ششم آذرماه- در استانبول ترکیه برگزار می شود.

 

یا علی مدد . . .

 

                        ------------------------------------------------

نظر سنجی 

در سمت راست وبلاگ ستون جدیدی باز شده برای ثبت نظر خواهی  از دوستان . سعی میکنم هر چند وقت یکبار موضوع مربوط به انیمیشن ایران را به نظرخواهی بگذارم ،لطفا شرکت کنید . سوال این ماه در رابطه با نوع فعالیت آسیفای ایران است . آسیفا ایران که بعنوان یک  انجمن غیر انتفاعی  از زیر مجموعه های آسیفای بین الملل است بدلایل مختلف وارد حوزه خانه سینما و در واقع وارد فضای صنفی هنرمندان شد ه است. با ثبت نظر خود این نظر خواهی را همراهی کنید.

جشنواره جام جم !

جشنواره فیلمهای انیمیشنی تلویزیونی که قرار بود توسط مرکز صبا برگزار شود به جشنواره جام جم  که  جشنواره ای است از سوی معاونت سیما که در سه بخش  فیلم و سریال _ مستند و پویانمایی در اواخر آذر ماه برگزار میشود پیوست. 

در بخش انیمیشن  از 600 فیلم  تولید شده در صبا که از بدو شروع فعالیت تا 1389  تولید و پخش گردیده اند و حدود 30 فیلم از شبکه های مختلف سیما در بخش انتخاب 200 فیلم برای داوری انتخاب  خواهد گردید ضمنا  قرار است سه نشست تخصصی نیز در مرکز همایش های صداو سیما نیز برگزار شود .

از شنیده ها حاکی است که هیئت انتخاب سه هفته است که کار خود را آغاز کرده اند اما اسامی هیئت انتخاب و داوری تاکنون اعلام نشده است .

در حاشیه : صحبت از یک جشنواره تخصصی انیمیشنهای تلویزیونی سالهاست که ادامه دارد و ظاهرا به این زودیها هم سر و سامان نخواهد گرفت ! . در جشنواره پویانمایی تهران صرفا یک بخش و یک جایزه به بهترین انیمیشن تلویزیونی اختصاص پیدا میکند .در جشنوارههای دیگر تقریبا هیچکدام توجه ای به انیمیشنهای تولید شده برای تلویزیون  صورت نمیگیرد. بر همین اساس شاید مرکز صبا بهترین و بحق ترین مرکز برای برگزاری جشنواره تخصصی انیمیشن تلویزیونی  است ، گرچه چون خود این مرکز تولید کننده بیش از 90 درصد تولیدات تلویزیونی شاید باید با دقت بیشتری  این مسئولیت را بعهده بگیرد. به هر شکال در چند ماه گذشته صحبت های اولیه در باره اولین جشنواره انیمیشنهای تلویزیونی صورت میگرفت اما هم اکنون با دستور و صلاحدید از بالا جشنواره تخصصی انیمیشن تبدیل شده به بخشی از جشنواره ای بنام جام جم که احتمالا اواخر ابان برگزار خواهد شد . همچنان جای خالی یک جشنواره تخصصی انیمیشنهای تلویزیونی بشدت احساس میشود. فضای رقابتی و احیانا برگزاری سخنرانی های تخصصی و یا حضور مهمانان خارجی متخصص در این زمینه همیار بزرگی برا جشنواره ویانمایی تهران خواهد بود. به امید آن روز...

جلسه هم اندیشی فیلمنامه نویسی

در روز شنبه 21 آبان جلسه ای به دعوت اطلاعات و برنامه ریزی صبا  برگزار شد.

در این جلسه فرد مقدم - دهستانی و خرمیان برای  کارگردانان و تهیه کنندگانی که آمده بودند صحبت کردند.

برخی از کارگردانان و تهیه کنندگان صبا در جلسه حضور داشتند

جناب آقای احمدی معاونت اطلاعات و برنامه ریزی صبا بانی این برنامه بود .

کاویان راد - زرین آبادی و حیدریان

در پایان ریاست مرکز صبا از حضور حضار تشکر کردند. .

 

نامزدهای بخش پویانمایی جشنواره  کودک اصفهان

هیات داوران این بخش شامل سعید توکلیان، تهماسب صلح جو، سید مهدی طباطبایی نژاد، مینوفرشچی و سید ناصر هاشم زاده  بعد از بازبینی تمام آثار ارسالی به دبیرخانه، نامزدهای بخش های مختلف را به شرح زیراعلام کردند.

نامزدهای بهترین اثر پویا نمایی و کارگردانی: این هم پول ماهی(علی حسین خان،مرتضی احمدوند)/ بالاتر از سیاهی (وحید گلستان)/بی بازگشت(فرنوش وکیارش عابدی)/ زنی زیر یخ ها آواز می خواند(مریم خلیل زاده)/طنزهای طلایی(حسین مرادی زاده)/ میهمان ماه و کوچولولو(ریحانه کاوش)/ لالایی ها، خواب های پارچه ای(سارا نامجو)

در حاشیه : در سایت جشنواره http://www.icff.ir/25th/pe/ هیچ خبری از انیمشن نیست که نیست ! انیمیشن حداقل برای کودکان جالب نیست ! هست؟

مدیر دوبلا‍‍ژ " آقای مهربان "

زهره شکوفنده
تولد: ۱۳۲۹، تهران
فرزند: حشمت الله شکوفنده
شروع حرفه ای دوبله: ۱۳۳۵
سایرفعالیتها: یکبار حضور در صحنه تئاتر
ویژگی صدا: گویندگی نقشهای جوان و بچه، تقلید تیپها و گویشهای مختلف
فیلم: سوته دلان(فخری خوروش با لهجه شیرازی)، مادر (فریماه فرجامی)، سرب (فریماه فرجامی)، قاتلین (آنجی دیکنسن)، بابا لنگ دراز (لسلی کارون)، تقلید زندگی (سوزان کوهنر)، خرقه (جین سیمونز)، خارش هفت ساله (مرلین مونرو)، نقاب زورو (کاترین زتاجونز)، بیلیارد باز ( پایپرلوری)، راکی (تالیا شر)، فرودگاه (ژاکلین بیسه)، رونین (ناتاشا مکالهون)، با گرگها میرقصد (ایستاده با مشت)
سریال: ارتش سری (مونیک)، دربرابر باد (نقش اول زن )، شوییجی و....
کارتون: سیندرلا ( سیندرلا)، سفید برفی و هفت کوتوله (سفید برفی)، جودی آبوت (جودی / مدیردوبلاژ) و آقای مهربان ( چشم عسلی - همسر شکاچی -مدیر دوبلاژ)

 

   

 

تولید دو هزار دقیقه انیمیشن با تکنیک کات‌اوت
دو هزار دقیقه انیمیشن با تکنیک کات‌اوت بخشی از تولیدات مرکز پویانمایی صباست که مراحل مختلف تولید خود را می‌گذراند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا، مجموعه انیمیشن‌های «دهکده بزابزا»، «گرگ و بزغاله»، «کدخدا»، «زندگی اما با هم»، «کو کو قصه امروز کو»، «فیل کوچولو» و‌ «همسایه‌های3» نام تعدادی از پروژه‌های مرکز پویانمایی صباست که با تکنیک کات‌اوت در حال تولید است.

مجموعه انیمیشن «دهکده بزابزا» که به کارگردانی محمد خانزاد در 26 قسمت 10 دقیقه‌ای آماده پخش از صدا و سیما می‌شود، ماجرای بزغاله روستاست که در هر قسمت اتفاقات جالبی را باعث می‌شود.«گرگ و بزغاله» هم نام مجموعه انیمیشنی است به کارگردانی سعید ترخانی که بتازگی مراحل تولید خود را آغاز کرده است. این مجموعه در 39 قسمت 15 دقیقه‌ای در دست تولید است. فیلمنامه این انیمیشن همان داستان آشنای شنگول و منگول است که در هر قسمت ماجراهای جالبی برای بزغاله‌ها اتفاق می‌افتد.

«کدخدا» هم یکی دیگر از مجموعه انیمیشن‌های مرکز صباست که به کارگردانی رضا فصاحت در 13 قسمت 10دقیقه‌ای در مراحل ابتدایی تولید است.

این مجموعه با محوریت کدخدای دانایی روایت می‌شود که در جریان داستان با دانایی و درایت خود می‌تواند مشکلات مردم دهکده خود را به بهترین شکل حل کند، داستان‌های این مجموعه به کودکان تفکر و مشورت را آموزش خواهد داد.«زندگی اما با هم» نیز عنوان انیمیشنی است به کارگردانی جعفر مالمیر که مراحل مختلف را می‌گذراند.

داستان این انیمیشن درباره 2 قناری است که در یک جنگل زیبا و آرام در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و منتظر به دنیا آمدن فرزندانشان هستند، اما این آرامش با شکار قناری مادر و انتقالش به شهر توسط شکارچیان به‌هم می‌خورد.

«کو کو قصه امروز کو» هم عنوان مجموعه انیمیشنی است به کارگردانی نسرین قلی‌بیگیان که در 26قسمت 10دقیقه‌ای آماده می‌شود.انیمیشن «فیل کوچولو» هم عنوان یکی دیگر از تولیدات کات‌اوت صباست که به کارگردانی حسین نظرپور در26 قسمت 7 دقیقه ای مراحل تصویربرداری خود را به اتمام رسانده و هم‌اکنون آماده صدا‌گذاری است.

داستان این انیمیشن درباره فیل کوچولویی است که با دوستان خود در جنگلی سرسبز و شاداب زندگی می‌کنند و همواره با ماجراهای تازه‌ای مواجهه می‌شوند. فیل کوچولو در هر داستان به کمک دوستانش اتفاقات تازه‌ای را تجربه می‌کند و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرد...«همسایه‌های 3» هم عنوان انیمیشنی است به کارگردانی بهروز یغمائیان که با تکنیک کات‌اوت در 52 قسمت 10 دقیقه‌ای در حال تولید است.

داستان این انیمیشن درباره 2 خانواده است که به همراه حیوانات خانگی خود در بیرون شهر، در مزرعه‌ای زندگی می‌کنند تا این‌که روباه مکار این منطقه را برای اجرای نقشه‌هایش مناسب می‌بیند. این انیمیشن‌ها بعد از آماده شدن بزودی از تلویزیون پخش می‌شوند.

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢۳ آبان ۱۳٩٠