انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم آبان 90

دوبله آقای مهربان تمام شد

گلپایگانی - دلداده و لنگردودی در استودیو صدا - سه شنبه 17 آبان90

خانم زهره شکوفنده سرپرست گویندگان باتفاق بهنام دلداده

منوچهر والی زاده در نقش شکارچی

تورج نصر در نقش پرسیاه

 

حضور پیروز ارجمند آهنگساز تله فیم " آقای مهربان " برای راهنمایی منوچهر والی زاده جهت خواندن یک بخش از فیلم بصورت موزیکال

 

حدود شانزده نفر در دوبله تله فیلم " آقای مهربان "  شرکت داشتند

در حاشیه:

_انتخاب سرپرست گویندگان و به توافق رسیدن با آن خودش یک خان بزرگ در راه به انجام رساندن این امر مهم است .  تمام بزرگان این فن (دوبله) از بی اطلاعی ما  فیلمسازان انیمیشن از دوبله با اطلاع  هستند . تعریف وتمجید شما هم زیاد روی آنها اثرگذار نیست . برای همین توصیه میکنم که با رقم پیشنهادی آنها که بین 30 تا 50 هزارتومان برای هر دقیقه است(برای سریال و مجموعه )  )  سریعا موافقت کنید و پنجاه درصد قرارداد را هم در اول کار تقدیم کنید. از من گفتن بود.

_هزینه اجاره استودیو  برای  مسئول فنی وضبط صدای گویندگان حدود ساعتی 30 هزارتومان است ( با کمی پایین تر و کمی بالاتر )  اما در کنار این رقم هزینه سرسام آوری  وجود دارد بنام پذیرایی! رقم یک وعده ناهار و شیرینی و چای تقریبا برابری میکند با اجاره هشت ساعت استودیو با اون هم امکانات فنی . پیشنهاد میکنم همیشه پول نقد به اندازه کافی با خودتون برای ضبط صدا همراه داشته باشید.

_از اتفاقات جاری در ضبط دیالوگهای فیم خسته شدن دوبلورها مخصوصا هنرمندان  پیش کسوت است که تحمل تکرار ندارند و انصافا کار بدون حضور آنان لطفی نخواهد داشت . پس ضمن رعایت احترام سعی کنید همه غرغرها را به جان بخرید که ارزش دارد .

_از تعریف و تمجید دوبلورها زیاد مغرور نشید! تقریبا از همه کارها تعریف میکنند . کلا برای حفظ روحیه عالی است .بهتر است این کار را یاد بگیریم و در ساختار تولیدمان از آ ن استفاده کنیم .

_ حتما  و حتما فیلم انیمیشنتان باید دارای صدای شاهد باشد.  حس و حال و زمان صدا را دوبلورها از همان صدای شاهد میگیرند. این خیلی خیلی مهم است  از ما گفتن.

_ یک نفر بعنوان  خدمات و پذیرایی همراه خودتان داشته باشید بهتر است ( گرچه باعث ناراحتی مسئول خدمات و آبدارچی استویو خواهد شد )و اینکه انتخاب غذا را به عهده خود دوبلورها نگذارید! با یک پرس چلو جوجه کباب قضیه را تمام کنید . بیشتر توضیح نمیدم همین

 _ سعی کنید از گفتگوهای بیمورد و خاطرات تعریف کردن هنگام  کار پرهیز کنید. زمان و انرژی و البته هزینه بر خواهد بود

_ اگر ایرادی از دوبلورها دیدید و یا دوست دارید متن تکرار شود حتما و حتما به خود دوبلور هیچوقت هیچوقت تذکر ندید! فقط و فقط به سرپرست گویندگان بگید.( خیلی مهم )

_ علاوه بر سرپرست گویندگان شما و یا دستیارتان بهتر است طبق یک جدول از قبل طراحی شده همه دیالوگها را کنترل کنید تا متنی جا نیفتد.

_ یکسری صداهای حاشیه مثل همهمه - شلوغی  داد و فریاد - نفس کشیدن - تعجب - و...مخصوصا برای کارکترهای اصلی را برای اطمینان ضبط کنید .

_ فرمت فایل نهایی مورد نیاز صداگذارتان را از قبل بپرسید که وقتی خروجی صدا را از استودیو گرفتید دچار مشکل نشوید .

_ صدای گوشیهای دوبلورها را کنترل کنید ! چون ممکن است هنگام ضبط صدا ، صدای شاهدی که در گوشی دوبلورها پخش میشود همراه با صدای گوینده ضبط شود که واویلاست!!!

_ از مسئول صدا بردار خواهش کنید که بصورت رندم کیفیت صدای ضبط شده را تست کند.

_ بهتر است شعاع  ضبط میکروفون ها خیلی زیاد نباشد ! چون صداهای  محیط و غیر ضروری را هم ضبط میکند . بهتر است شعاع ضبط میکروفون محدود  و نزدیک به گوینده باشد.

نمایش حیات وحش

نمایش مجوعه انیمیشن " حیات وحش " به کارگردانی علی درخشی

شنبه 21 آبان - ساعت 18:30 - خانه سینما

سمینار تولید انیمیشن فستیوالی

با حضور وحید واحد ( از سینه وست استرالیا )و آن دومی ( مدیر فستیوال بریسبن )

چهارشنبه 18 آبان ساعت 13 تا 17 - خانه سینما

66978443-77525966

عذر خواهی !

نمیدونیم از کی باید گله کنیم ! شاید از همه و شاید هم از هیچکس ! . چندی پیش یکی از دوستان  گله کرد که در این تیتراژ پهلوانان که در روز وفات پخش شد  چرا اسامی اونهایی که واقعا در آن کار کردند ه اند نیست !؟  از تعجب داشتیم شاخ در می اوردیم ! چطور ممکنه .هر چقدر توضیح دادیم که غیر ممکنه همچین اتفاقی افتاده باشه  شاهد اومد که نخیر همینطور بوده و در قسمتی از پهلوانان که اخیرا در روز  وفات یکی از امامان  پخش شده تیتراژ فیلم اشتباه بوده است .  عجیب بود و خوب  ما  برای هر قسمت  بطور جداگانه تیتراژ آماده کرده بودیم و روی این قضیه بسیار وسواس هم داشتیم که حق کسی نادیده گرفته نشود  حتی دوستانی که به دلایل مختلف  بعد از چند قسمت ما را رها کردند ورفتند .همیشه  در تیتراژ اون قسمتی که فعالیت داشتند اسم آنها ذکر شده بود . اما قضیه از چه قرار بود :

پخش شبکه دو که ظاهرا قسمتهای مختلف مجموعه پهلوانان را در عید و عزا !پخش می کند  بدون مشورت با ما و یا صبا تصمیم  میگیرد که برای روز های عزا یک تیتراژ که موسیقی عزا هم بر روی آن باشد برای مجموعه پهلوانان آماده کند  از قضا از سری دوم یک تیتراژ آنتخاب میکند و موسیقی عزا هم روی آن میگذارد ، حال هر وقت یک قسمت از پهاوانان را در روز عزا بخواهد پخش کند ) چه از سری اول و چه از سری دوم که همکاران متفاوتی  داشته است )آن تیتراژ آماده را به اول و آخر اون قسمت اضافه می کند و اینجوری همه زحمات ما را که برای حفظ جایگاه همه دوستانی که در این مجموعه به ما کمک کردند را به هم می ریزند .

ما در اینجا ضمن پیگیری برای رفع این نقیصه  از همه دوستان و همکارانم در مجموعه انیمیشن " پهلوانان " که به این دلیل( غیر عمدی ) آزرده خاطر شده اند عذر خواهی میکنیم .

علیرضا گلپایگانی - سیاوش زرین آبادی

             حرکت کلیدی

 

مدیر گروه جدید انیمیشن دانشگاه هنر

به پیشنهاد معاون  آموزشی دانشگاه هنر  دکتر سید حسن سلطانی  به سمت  سرپرست گروه تصویر متحرک منصوب شدند. 

دکتر سید حسن سلطانی

متولد یزد، 1343

فارغ التحصیل رتبه اول کارشناسی نقاشی دانشگاه هنر (پردیس اصفهان)، 1368

فارغ التحصیل رتبه اول کارشناسی ارشد نقاشی دانشگاه تربیت مدرس، 1371

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر، 1372

فارغ التحصیل دکترای هنرهای تصویری (گرافیک کامپیوتری) دانشگاه وگیک مسکو، 1382

معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه هنر

مدیر گروه کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته نقاشی دانشگاه هنر

عضو شورای انیمیشن فرهنگستان هنر ایران

7 نمایشگاه انفرادی

شرکت در بیش از 30 نمایشگاه گروهی داخل و خارج از کشور

فعالیت های متعدد در زمینه گرافیک و انیمیشن

عضو هیأت داوران و انتخاب جشنواره های متعدد در زمینه نقاشی، گرافیک و انیمیشن

سخنرانی و ارائه مقالات پژوهشی در بیش از 20 سمینار داخلی و خارجی  

نشست تخصصی گروه انیمیشن

انیمیشنی های دانشگاه هنر
!بشتابید...بشتابید
!بالاخره نشستهای تخصصیمون دوباره راه افتاد
ریمایندرهاتونو فعال کنید: هر هفته، سه شنبه، از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۴ !غفلت موجب پشیمانیست

برنامه ی این هفته(۱۷ آبان): نمایش و نقد و بررسی آثار دانشجویی دانشگاه
UCA
انگلستان(۲۰۱۱) توسط دکتر شکیب

در ضمن: تا اطلاع ثانوی، با شرمندگی زیاد، از پذیرفتن مهمانهایی غیر از دانشجویان دانشگاه هنر معذوریم!(الان عرق شرم روی پیشونی من نشسته)ء
(لطفا اگر فوروارد میکنید با ذکر این نکته فوروارد کنید)ء

منتظرتون هستیم
با تشکر

پگاه ایزدیان
ورودی ۸۸-عضو فعلی انجمن علمی انیمیشن دانشگاه هنر
شنبه ۱۴ آبان 

بازهم ویلیامز

فکر میکنم اکثر دوستان انیمیشنی جریان چاپ ناجوانمردانه کتاب
Survival Kitو اقدام غیر حرفه ای انتشارات فارابی رو به خاطر داشته باشن.(اشخاصی که اطلاع ندارن میتونن مطالب مربوط به مرداد 88 رو ببینن).انواع اقدامات و پیگیری های فراون من اعم از تلفنی، حضوری و حتی نامه نگاری های پی در پی به جایی نرسید و مسوولین به ظاهر محترم این بنیاد حتی یک بار هم جوابی ندادن.
روز چهارشنبه آبان مطلع شدم این بنیاد برای اثبات بیشتر بی مسولیتی و صحه گذاشتن به موجودیت خودش، کتاب رو به چاپ دوم!! رسوندهبه معنای دهن کجی به همه اعتراضات صاحب اثرو جالب اینه که بعد از گذشت دو سال و اندی، نه تنها هنوز یک تماس هم با من گرفته نشده، بلکه حتی یک نسخه از کتاب رو هم برای من نفرستادهاند.
قابل توجه دوستان عزیزاگر یادتون باشه، همون موقع هم گفتم اگر دست نگه دارین و این نسخه دزدی کتاب رو نخرین، مدتی بعد نسخه با کیفیت و صحت مناسب چاپ میشهحالا این که یک عده با عجله رفتن و نسخه مجعول با اون کیفیت و بدون رضایت صاحب اثر رو گرفتن حرف دیگهایه، ولی لازم دونستم بگم کتاب ویلیامز توسط انتشارات آبان در دست چاپ و در حال حاضر در لیتوگرافیه و حداکثر تا 3-4 هفته دیگه منتشر میشهاگر هم اهمیتی به نابودی حقوق مولف و ناجوانمردی ناشر و... نمیدین، به فکر خودتون باشین و برای احترام به خودتون به جای کتابی سیاه و سفید و مملو از غلط، نسخهای تمام رنگی با 15 صفحه اضافه تر و ترجمه و ویرایش درست، و با قیمتی تقریبا برابر تهیه کنین.
دیگه خود دانید.
به نقل از وبلاگ فرناز خوشبخت

سوال و جواب


سلام جناب گلپایگانی
آدرس وبلاگ شما رو از ویکی‌پدیا، صفحه‌ی دانشکده سینما و تئاتر پیدا کردم، از اون‌جا هم آدرس ایمیل‌تون رو
یه سوال از شما داشتم که توو این آشفته‌بازار فکری ممکنه خیلی کمک‌ام کنه، اگه لطف کنید

من دانشجوی کارشناسی مهندسی مکانیک هستم ولی خب هیچ علاقه‌ای به رشته‌م ندارم (اواخرش هم هست)‏
کمی از هر چیزی می‌دونم (از شاخه‌های مختلف هنر گرفته تا فلسفه و جامعه‌شناسی و ...)‏ که این باعث شده آشفته بشم توو انتخاب یه مسیر روشن برای آینده‌ی زندگی‌م
می‌خوام (و یه جورایی مجبورم) کارشناسی ارشد بخونم. خواستن‌اش از سر علاقه و علم آکادمیک داشتن و قرار گرفتن تووی فضای هنری‌ئه، مجبور بودن‌اش از این‌که برای فرار از سربازی و معاف‌شدن، باید سه سال دیگه درس بخونم که معافیت کفالت بگیرم

بعد از بالا-پایین کردن‌های زیاد، به پیشنهاد چندتا از دوستام، تصمیم گرفتم رووی سینما بیشتر فکر کنم. قبل از این به ادبیات و جامعه‌شناسی فکر کرده‌بودم و هیچ‌کدوم نتونست قانع‌ام کنه برای ادامه

اصل حرف یا سوال‌ام از این‌جاست:‏
یکی از دوستان گفت سینما از رشته‌های دیگه ارشد نمی‌گیره. یعنی این‌طور نیست که مثل رشته‌های دیگه هرکسی بتونه تووش شرکت کنه با مطالعه‌ی از پیش و مدرک کارشناسی غیرمرتبط. می‌گفت حتمن باید از کارشناسی شروع بشه. هرچی گشتم اطراف‌ام کسی نبود که آکادمیک سینما رو بشناسه. می‌خواستم درخواست کنم اگه ممکنه راهنمایی‌م کنید

ببخشید کمی طولانی شد
یک دنیا ممنون می‌شم اگه بی پاسخ‌ام نذارید
سلام 
خوب برای آمدن به رشته هنری انگیزه های مختلفی وجود دارد . از اینکه صریح قصد خودتون میگین  نشانه صداقت شماست. حقیقتش  آمدن به دنیای هنر از دانشگاه شروع نمیشه و  مثل ورزش ‍ژیمناستیک باید از سنین پایین شروع  بشه .هنر بر خلاف نظر رایج که صرفا آن را یک تفنن میبینند برای من  بسیار جدی است و سعی میکنم در زمینه  آن با دقت و با علم روز برخورد کنم . اما جواب شوال شما  : در رشته سینما بهتر است به دفترچه کنکور مراجعه کنید . ظاهرا برای ثبت نام دوره کارشناسی ارشد از امروز در اینترنت ثبت نام میشود .شادی در سایت مربوطه پیش نیاز رشته های کارشناسی ارشد ذکر شده باشه .اما تا جایی که میدنم  در کلیه رشته های هنری از جمله سینما از هر کارشناسی میواند رد آزمون کارشناسی ارشد سینما شرکت کنند .من مدیر گروه کارشناسی ارشد انیمیشن  دانشکده سینما بودم و سال گذشته حداقل 5 نفر از دانشجویانی که برای کارشناسی ارشد انیمیشن گرفتیم از رشته ها غیر مرتبط بودند اما نمره قبولی را در آزمون دریافت کرده بودند.
این آدرس وبلگ من است :
www.golpaart.persianblog.ir
در بخش سمت راست وبلاگ بخش کنکور انیمیشن وجود  دارد یکی از دانشجویان من که کارشناسی فیزیک بوده چگونگی قبولی اش در آزمون کارشناسی ارشد انیمیشن گفته است. امیدوارم مفید برایتان باشد.
موفق باشید
علیرضا گلپایگانی 
چهل و یکمین دوره جشنواره رشد
سینما, مقاله, تاریخ هنر, کتاب, شعر, فجر, نقد, جشنواره, گزارش , یادداشت, فرهنگی و هنری, معماری, میراث فرهنگی, هنر های تجسمی, قالی بافی, عکاسی, نقاشی, گرافیک, کاریکاتور, تلویزیون , radio, رسانه‌ها, رادیو اف ام, تلفزیون, موسیقی, موسیقی سنتی, اندیشه, انقلاب اسلامی, RSS
جوایزبخش پویانمایی
تندیس زرین به فیلم غول An Ogne)ژرار اولیویه) از فرانسه

تندیس سیمین به فیلم شهر خاموش (امیر مهران) از ایران
دیپلم افتخار به فیلم مسیرهای نفرت Paths of Hate (دیمیان وندوف) از لهستان
تقدیر از فیلم بی بازگشت (کیانوش و فرنوش عابدی) از ایران

عکس 

آرش بهنود راد  در آنور آب

 

ایده !

انیمیشنی فکر کنیم !

نکته!

تنها اتاقی همیشه مرتبه و همه چیز سر جاش می‌مونه، که توش زندگی نکنی!
اگه زندگیت گاهی آشفته میشه و هیچی سر جاش نیست، بدون هنوز زنده‌ای!
اما اگر همیشه همه چی آرومه و تو چقدر خوشحالی! یه فکری برای خودت بکن!


   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠