انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم آبان 90

تهیه کننده انیمیشن!

روشهای تولید  انیمیشن انبوه در ایران مطمئنا مشابه خارجی ندارد و آنچه را که در مدلهای تولید انیمیشن در کتابها خوانده ایم وقتی در ساختار ایرانی آن پیاده میشود رنگ و بوی دیگری را پیدا میکند . ساختار های متعدد تولید انیمیشن شاید به تعداد تهیه کنندگان آن متنوع است .

 در مرسومترین شیوه آن که بعد از  گرفتن پیش پرداخت تولید صورت میگیرد  انتخاب یک نفر بعنوان سرپرست انیماتورها  است .این شخص با توجه به سابقه و توانایی افراد زیر مجموعه را انتخاب و در رابطه با شرایط مالی و زمان کار بصورت توافقی به تهیه کننده معرفی میشوند .تهیه کننده با تنظیم  یک قرارداد و گرفتن سفته  و یا چک (تقریبا به اندازه کل  و یا دو برابرمبلغی که در طول پروژه قرار است به فرد پرداخت گردد) با افراد انتخاب شده از طرف سرپرست انیماتورها  با قرار دادن فضا و کامپیوتر تولید را آغاز میکند و اغلب بخاطر عدم آشنایی کلیه مسئولیتها بعهده سرپرست انیماتورها قرار میگیرد .

2نمره برای مقاله

طبق مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه هنر  برای دانشجویان ورودی سال 89 به بعد سقف نمره پایان نامه نمره 18 است  و دونمره دیگر متعلق به ارائه مقاله از پایان نامه و تاییدیه آن از سوی نشریات علمی و پژوهشی خواهد  بود.

تفاهمنامه

این هفته طی یک ملاقات گرم و دوستانه  تفاهمنامه ای  برای همکاری در تولید میان شرکت حرکت کلیدی و استودیو برفی به امضا رسید.

 فیلمبرداری انیمیشن

این هفته کلاس فیلمبرداری انیمیشن به مدد استاد ژان یعقوب زاتکه در کارگاه عروسکی گروه برای دانشجویان فیلمبرداری انیمیشن  برگزار شد.

کنکور ارشد

ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد از ساعت 9 صبح روز سه شنبه 17 آبان آغاز می شود و تا ساعت 24 روز چهارشنبه 25 آبان ماه ادامه دارد و ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می شود.

 کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسی ارشد از روز 23 تا 26 بهمن به صورت اینترنتی توزیع شده و آزمون کارشناسی ارشد سال 91 در روزهای 26 تا 28 بهمن‌ماه 90 برگزار می شود.

 آثار ویدیویی کوتاه جشنواره فیلم کودک

اسامی آثار بخش مسابقه ویدیویی کوتاه بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان اعلام شد. 
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره، در این بخش از مسابقه سینمای ایران، انار میوه بهشت است (تیمور قادری)، آمین (ناصر ناصرپور)، سرخ و سفید و آئینه (نسرین پیران)،سکوت برکه‌ها (فاطمه دست مرد)، صدای پای آب(پرنیا کاظمی پور)،عروسک(محمد مهدی حاجت پور)، کلاس پنجم ب (میرعباس خسروی نژاد)، مرسی(سید محمدرضا هاشمیان)، و خدایی که ... (مهشید فریدفر) و یکی بود یکی نبود(میثم رازبانی) در این بخش از جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان رقابت می‌کنند. 
بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از ۲۳ تا ۲۷ آبان ماه سال جاری در شهر اصفهان برگزار می‌شود.

 در حاشیه : در روزهایی نچندان دور حال و هوای جشنواره کودک اصفهان همه اهل غیلم را به هیجان می آورد . در زمینه انیمیشن هم  حتی با توجه به اینکه فقط یک جایزه به این بحش تعلق میگرفت همه اهالی انیمیشن از اینکه در این روزها در اصفهان باشند خشنود می شدند. اصفهان محل ملاقات اهل سینما  چه فیلم زنده و چه انیمیشن بود . همیشه جشنواره کودک را با اصفهان در ذهنم بیاد می آورم .مخصوصا وقتی که یک جایزه برای فیلم انیمیشن " حکایت مرد و دریا " را از این جشنواره گرفتم و یک گونی صنایع دستی ( واقعا در گونی به من داده شد) که تزئین بخش خانه شدند ( نمیدوم چرا هیچوقت دستم به خرید صنایه دستی  نرفت ! )

باران می بارد

محمد علی صفورا

باران می بارد و من احساس خوبی دارم و ندارم

خبرها و نوشته ها دائم همه ما را تحت تاثیر قرار می دهند، و برای مدتها تحت تاثیر و استیلای آنها قرار می گیریم

اما تلاش من همیشه این است که با همه خبرها برخورد مثبت داشته باشم

الان به وب لاگ علیرضا ی عزیز سر زدم، باخواندن مطالب هوای او را کردم و دارم برایش می نویسم

متاسفانه فرصت زیادی نداریم برای کسانی و چیزهایی که دوست داریم وقت بذاریم

خواستم با این چند سطر ارادت و احترام همیشگی خودم را به علیرضا برسانم

او که با همه کمی وقت، همیشه برای ما وقت می ذاشت و می گذارد، در وب لاگش و در همه جا

اینکه او به استراحت احتیاج دارد تا به کارهای عقب مانده خودش برسد، خبر بدی نیست و خیلی هم خوب است، پس اگر برایش می نویسیم  غمگنانه ننویسیم و فقط یک خدا قوت بگوئیم، تا برای ادامه دادن، انرژی داشته باشد

حضور او همیشه و همه جا موثر بوده و خواهد بود و هیچوقت کم رنگ نخواهد شد

ای ویژگی اوست

ارادت

محمدعلی صفورا

■ جشنواره «جیپور» به انیمیشن ایرانی دو جایزه داد

نخستین جشنواره بین‌المللی انیمیشن «جیپور» دو جایزه به انیمیشن ایرانی داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که با هدف تبادل دانش و اطلاعات و ایده‌های جدید میان انیماتورهای جوان و ترویج دوستی و همکاری میان مردم جهان از طریق مدیوم انیمیشن برگزار شد؛ به یک انیمیشن ایرانی دو جایزه داد.


انیمیشن تنهایی به کارگردانی مهرداد شیخان جایزه بهترین انیمیشن جشنواره و همچنین جایزه VFX را دریافت کرد.
تنهایی داستان یک هیولای سنگی است که هزاران سال در تنهایی عمیقی در سرزمین سنگی‌اش به سر می‌برد.


جشنواره انیمیشن «جیپور» علاوه بر نمایش فیلم‌ها سمینار استفاده از خلاقیت و تکنیک در انیمیشن و سمینار انیمیشن‌های دو بعدی و سه‌بعدی و همچنین ورک‌شاپ نور و تصویربرداری را برگزار کرد. 
نخستین جشنواره بین‌المللی انیمیشن «جیپور» 12 و 13 اکتبر در هند برگزار شد.

مجلس ترحیم

روز جمعه 6 ابان مجلس ترحیم دوست خوبم علی دوراندیش در مسجد ی کنار ژارک ساعی برگزار شد . در این مجلس ساعد مشکی در وصف ویژگی های علی دوراندیش صحبت کرد...

تن تن

 

«ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ»، «گربه چکمه پوش» و «به موقع» با فروشی برابر با 2/56، 2/17 و 6/15 میلیون دلار به ترتیب در رتبه های اول تا سوم جدول پرفروش ترین فیلم های این هفته سینماهای جهان قرار گرفتند.

 انیمیشن سه بعدی «ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ» (The Adventures of Tintin: Secret of the Unicorn) به کارگردانی استیون اسپیلبرگ در نخستین هفته اکران خود توانست با فروشی برابر با 2/56 میلیون دلار عنوان پرفروش ترین فیلم این هفته سینماهای سراسر جهان را به خود اختصاص دهد.

شرکت فیلمسازی «پارامونت پیکچرز» (Paramount Pictures) مسئولیت اکران «ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ» را برعهده دارد و استیون اسپیلبرگ به همراه پیتر جکسون و کاتلین کندی تهیه کنندگان این فیلم سینمایی هستند.

این انیمیشن سه بعدی براساس مجموعه داستان هایی (Comic Book) از نویسنده ای به نام هرژه ساخته می شود و در این قسمت از «ماجراهای تن تن»، جمی بل نقش خبرنگاری را بازی می کند که با سفر به دور دنیا با آدم های بد و شرور مقابله می کند.

نقش شخصیت منفی این انیمیشن را نیز دنیل کرگ بازی می کند و بازیگران دیگری مانند اندی سرکیس، سایمون پگ، نیک فروست، گد الماله، توبی جونز، ماکنزی کرک از جمله دیگر چهره های سینمایی هستند که در «ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ» ایفای نقش می کنند.

همچنین استیون موفات (نویسنده فیلمنامه «شرلوک هلمز» (Sherlock Holmes)، ادگار رایت (نویسنده فیلمنامه «اسکات پیلگریم علیه دنیا» (Scott Pilgrim vs. the World)، جو کورنیش، دوگ میرو و کارلو برنارد نیز به طور مشترک فیلمنامه «ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ» را نوشته اند.

انیمیشن سه بعدی «ماجراهای تن تن: راز اسب تک شاخ» براساس تکنولوژی پیشرفته ساخت انیمیشن های هالیوودی ساخته شده است، به طوری که بازی بازیگران، به صورت دیجیتالی و با استفاده از رایانه های بسیار پیشرفته به انیمیشن تبدیل می شود.
همچنین این انیمیشن سه بعدی در بخش «آلیس» (Alice) ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم رم نیز با سایر آثار به رقابت می پردازد.

بنابر گزارش پایگاه اطلاع رسانی هالیوود ریپورتر، انیمیشن «گربه چکمه پوش» (Puss in Boots) به کارگردانی کریس میلر که نخستین هفته اکران خود را تجربه می کند نیز با فروشی برابر با 2/17 میلیون دلار در رتبه دوم پرفروش ترین فیلم های این هفته سینماهای جهان قرار گرفته است.

چارلز پرا و برایان لینچ به طور مشترک فیلنامه «گربه چکمه پوش» را نوشته اند و آنتونیو باندراس، سلما هایک و زک گالیفیلنکیس نیز در این انیمیشن به ترتیب به جای شخصیت های «گربه چکمه پوش»، «کیتی سافتپاوز» و «هامپتی دامپنتی» حرف زده اند.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٤٢ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۸ آبان ۱۳٩٠