انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول مهر 90

انیمیشن ایران زنده است

سه شنبه شب  ( پنجم مهر ) در برنامه ای تلویزیونی  در شبکه دو ساعت 9 شب  در پاسخ به مجری برنامه با صدایی آرام فریاد زدم! که انیمیشن ایران زنده است. انیمیشن ایران با  مهارت شگفت انگیز و ذهن آدمهای خلاق و فوق العاده اش زنده است و خیلی هم  بزرگ شده است .آنقدر بزرگ که شاید به راحتی دیده نمی شود !  اگر کسانی هستند که آنرا نمی توانند ببینند و هنوز در گذشته ای دور که انیمیشن  ایران  را با فقط چند عدد فیلم به تعداد انگشتان یک دست  که حتی  میشود آنها را به اسم نام برد به سر می برند   بهتر است عینک سیاهی که به چشمشان زده اند عوض کنند .  ببیند که هم اکنون اتفاق عظیمی در تولید انیمیشن  روی داده است .شاید  هنوز به آنچه که مستحق آن است دست نیافته است اما مگر میشود پیشرفت شگرفی که در دنیای انیمیشن ایران روی داده است منکر شد. شاید هنوز مدیران فرهنگی کشور به این نعمت  بزرگ  توجه ای نشان نمیدهند و همچون خیلی چیزهای دیگر توجه شان بیشتر به مسائل حاشیه ای است اما بر خلاف بیانیه های  آسیفایی! که با خودزنی انیمیشن ایران در اختتامیه جشنواره پویانمایی و جشن! های دیگر مرده اعلام میکند ! اینبار با صدای رسا اعلام میکنیم که انیمیشن ایران زنده است و هر روز از روز دیگر بزرگتر و با توان تر میشود . بزودی شاهد تاثیر گذاری  انیمیشن ایرانی  بر مخاطب جوان و بزرگسال خود خواهیم بود . و دوستان ناامید و خسته و فرتوت ذهنی خواهند دید که بر خلاف نظرشان  سالهاست آدمهای خلاق و توانمندی  پا به عرصه انیمیشن  ایران گذاشته اند  و مدیده گرفتن آنان  تاثیری در رشد و تجلی آنها در جامعه فرهنگی و جشنواره های بزرگ جهانی نخواهد داشت . . .

 در حاشیه:

سلام استاد... وقتتون به خیر
 خوبید؟ خدا بد نده چه به روز وبلاگتون اومده؟؟؟ از کل اینترنت یه دونه وبلاگ شما مونده بود که فیلتر نبود و به روز می شد امیدوارم مشکل جدی یی نباشه .
یه مطلب نوشتید : انیمیشن ایران زنده است ... بله من و انیمیشن ایران هر دو عین هم زنده ایم ...هر دو زنده ایم زحمت می کشیم به تدریج پیشرفت می کنیم علم می آموزیم ولی دیده نمی شیم کسی متوجه پیشرفتمون نمی شه به هدف خودمون نمی رسیم هر بار یه موقعیت خوب پیدا می کنیم یکی مانعمون می شه (چرا؟) ...ولی خوب فعلا هر دو زنده ایم... خدا را شکر

الهام-3D

 آغاز سال تحصیلی 90

رسما امروز  3 مهر ماه سال تحصیلی شروع شد

دانشجویان جدید انیمیشن:

1- عطا اخگر اندروز- گرافیک

2- مهدی ادیبی - هنرهای تجسمی

3- زهراسادات آیت الهی- نقاشی

4- فاطمه بخنوده - گرافیک

5- سعید بنازاده مقدم - مکانیک

6- سینا پاکزاد کسری- گرافیک

7- بهاره جابری - گرافیک

8- مهدی حیدریان - 

9- علی رحیمی - فرش

10- شیدا رضایی خامنه - 

11- نرگس شاعری کریمی -

12- کامیار شفیع پور-

13- صیقه شکری حیدری- گرافیک

14- مهدی صادقی راد - گرافیک

15- لیلا صحرایی--

16- آرش غنچه پور- مجسمه سازی

17-فرزانه قبادی - صنایع دستی

18- اعظم کاشفی کیا - چاپ صنعتی

19- فاطمه محمدی - گرافیک

20- لیلا- یادگاری تیرانی - نقاشی

شبکه انیمیشن ! 

معاون سازمان صدا و سیما در امور سیما وعده داد که شبکه فیلم و سریال در پاییز و شبکه‌های ورزش و انیمیشن تا پایان سال راه اندازی می شوند.

محدودیتی از نظر مالی برای تولید انیمیشن وجود ندارد

دارابی درباره راه اندازی شبکه پویانمایی نیز گفت: تولید انیمیشن‌های ملی که از طریق مرکز صبا پیگیری می‌شود در دستور کار صدا و سیما است و تولیدات این بخش به بیش از ۶۰۰ ساعت در سال رسیده است.

وی با اشاره به فعالیت مراکز استانی در حوزه پویانمایی گفت: هم اکنون گروه‌های مختلف و بخش خصوصی به حوزه انیمیشن ورود کرده اند و آثار متعددی در این حوزه تولید شده است.

دارابی با بیان اینکه شبکه‌های انیمیشن در دنیا با استقبال گسترده کودک و نوجوان و خانواده ها رو به رو هستند، گفت: در گام نخست راه اندازی این شبکه علاوه بر آثار پویانمایی داخل کشور از تولیدات خارجی و آرشیو سازمان بهره خواهیم گرفت.

وی گفت: سازمان صدا و سیما در تامین بودجه بخش انیمیشن هیچ محدودیتی ندارد و به هر میزانی که برنامه‌سازان در این عرصه تولید کنند، بودجه آن قابل تامین است.

در حاشیه :

* وی گفت: سازمان صدا و سیما در تامین بودجه بخش انیمیشن هیچ محدودیتی ندارد و به هر میزانی که برنامه‌سازان در این عرصه تولید کنند، بودجه آن قابل تامین است.

* چه خبر بشه با این همه انیمیشن !

 * شبکه کودک راه افتاد !؟

قوانین فیزیک دنیای کارتون

1.کاراکترهای کارتونی تا وقتی به پایین نگاه نکرده باشند، می توانند روی هوا راه بروند.

2.راه حل بی خوابی، دزدیدن بالون "" دیگری است.

3.قطاری که از تونل در می‌آید، فقط آدم بده را می کشد و آدم خوبه همیشه جان سالم به در می‌برد.

4. اسفناجی که می خورید مستقیما به بازوهایتان می رود و به عجیب ترین شکل عضله تبدیل می‌شود.

5. کاراکترهای خبیث می توانند کیت موشکی خریده و به آسانی سرهم کنند.

6. بمبی که همراهتان است، تا وقتی متوجهش نشده باشید، منفجر نمی شود.

7.اگر چشم‌هایتان را ببندید، هیولاها نمی توانند ببینندتان.

8.می توانید به آسانی شی ای بزرگتر از خودتان را ببلعید.

9.وقتی جانور خال خالی بترسد، خال هایش از تنش جدا می‌شوند.

10. بوی غذا ممکن است دیده شود و کاراکتر را با خودش ببرد.

11. موش ها و پرنده ها اغلب پیروز می‌شوند.

12. همه کاراکترها 4 تا انگشت دارند

 با تشکر از فرید یاحقی برای ارسال و فرناز خوشبخت برای ترجمه

وحید نصیریان و آموزش مضامین دینی برای کودکان

 وحید نصیریان کارگردان انیمیشن " قلب سیمرغ " برنده  دیپلم افتخار  جشن سینما با اشاره به ویژگی‌های جشنواره دینی رویش گفت: تاثیرگذاری فیلم انیمیشن دینی بر کودکان زیاد است. از این طریق می‌توان مضامین دینی را به آنها آموزش داد و الگوهای مناسبی را به آنان ارائه کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره رویش، برنده دیپلم افتخار فیلم اول جشن سینما با اشاره به تحولات زمانی گفت: در هر دوره باید فیلم‌ها را با توجه به اقتضائات زمانه بررسی کرد. می‌توان با نگرش‌های متفاوت با فیلم‌ها برخورد کرد ولی در این نگرش ها باید در جست و جوی کیفیت واقعی فیلم‌ها بود.
نصیریان تعریف فیلم کلیشه را از غیر کلیشه بسیار سخت خواند و گفت: فیلم‌ها خود مشخص می‌کنند کلیشه هستند یا نه. مثلا اگر در فیلم ها به موضوعی سطحی نگاه شده باشد به نظرم فیلم کلیشه‌ای است. خیلی از فیلم ها و سریال ها که مطرح هم می شوند کلیشه ای هستند. باید یک موضوع را تفسیر کرد نه که به صورت نصیحت گونه مطرح ساخت.
او جایگاه فیلم انیمیشن را در زمینه مضامین دینی مهم خواند و گفت: تاثیر گذاری فیلم انیمیشن بر کودکان زیاد است از این طریق می‌توان مضامین دینی را به آنها آموزش داد و الگوهای مناسبی را به آنان ارائه کرد.
هفتمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش 29 مهر تا دوم آبان ماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا پایان شهریور مهلت دارند در جشنواره شرکت کنند.

سوال و جواب !؟
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای گلپایگانی.من از بازدید کننده های وبلاگتون هستم.امیدوارم موفق باشید
 
بنده دارای لیسانس مهندسی برق قدرت هستم و علاقه شدیدی هم به انیمیشن دارم.میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم که صلاح هست که در مقطع ارشد به انیمیشن تغییر رشته بدم؟ البته با احتساب این که هیچگونه مطالعه ای در رشته انیمیشن تا اینجا نداشتم؟
اگر راهنماییم کنید ممنونتون خواهم شد.
با تشکر خدانگهدا
دوست عزیز سلام
حقیقتش جواب به این سوال خیلی دشواره ! چون در واقع  این انتخابی شخصی است که خودتان باید انجام بدید. تغییر رشته مخصوصا از یک رشته مهندسی به یک رشته هنری  ریسک کوچکی نیست . اما باطلاعتون برسونم که در بعضی از سالها تعداد دانشجویان رشته های غیر هنری در کارشناسی ارشد انیمیشن کم نبوده اند. حتما برخی گله میکنند که یعنی چی !چطور یک نفر که حتی هنر نخونده میتونه تو آزمون کارشناسی ارشد قبول بشه ! جوابش ساده است علاقه و پشتکار و تمرین که از سالها قبل شروع شده باشه . به هر حال قبول شدن تو آزمون کار ساده ای نیست حتی  برای اونهایی که دانش آموخته هنر باشند . به هر حال علاقه به هنر بسیار خوب است اما به هر حال کافی نیست  ونیاز به مطالعه و تمرین زیادی دارد . بهتون توصیه میکنم سری به این لینک بزنید :
 
این نوشته یکی از دانشجویانی است که لیسانس خود را در رشته فیزیک گرفته و در آزمون کارشناسی ارشد انیمیشن قبول شده است. امیدوارم برای شما و بقیه دوستان متقاضی  در آزمون مفید باشد.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ ; یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠