انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم شهریور 90

عید بازگشت به خود مبارک

 

- - - - - - -

افطار انیمیشنی

هفتم شهریور در آخرین روزهای ماه رمضان به دعوت موسسه آوینی مهمان افطاری بودیم.  از راست به چپ :خوش نظر- دهستانی -فراهت - سربخش  - صفورا- گلپایگانی - مهران - رجبی پور - عکاس : رنجبر

http://up.vatandownload.com/images/arem79oi9a1yllywc95.jpg

 

جای اونهایی که نبودند خالی

کیفیت !

چندی پیش در آمارهای فیلمهای پرفروش اونور آب دیدم که فیلم کونگ فو پاندا2 در صدر فیلمهای در حال اکران است . شاید خبر جدیدی نباشد و فیلمهای انیمیشن دیگه ای هم در زان خودشون چند هفته ای در صدر فیلمهای پر فروش قرار گرفته اند . اینجا نمیخوام به جایگاه انیمشن در دنیا و اینجئر چیزها اشاره ای بکنم  نکته ای  که به اون اشاره میکنم استقبال مخاطبین از دیدن فیلم انیمیشن بر روی پرده است . با کیفیت عالی و صدای فوق العاده. فروش بالا یعنی اینکه تماشاگران بیشماری ترجیح داده اند که یک فیلم انیمیشن را با لذت و با کیفیت تصویری بالا بر روی پرده عریض سینما ببینند و این مدتهاست که در اون ور اب به یک فرهنگ تبدیل شده است . در مقابل این ور احساس میشود که در پیرامون  من و شما عادت شده است که انیمیشن را بر روی دی وی دی و بر روی صفحه تلویزیون کوچک خانه ( فوقش یک ال ای دی 42 اینچ!)  و یا بر روی صفحه مونیتور لب تاپ قدیمی شخصی نظاره گر باشیم !

سالها پیش برای اولین بار مهمان خانه دکتر عالمی بودم، در وهله اول در اتاق نشیمن استاد شاهد بزرگترین تلویزیون اون موقع و یکی از بهترین سیستمهای پخش صوتی و تصویری زمان خودش بودم.به شوخی گفتم وضع مالی انگار خیلی خوبه که همچین امکاناتی را در منزل تهیه کردید.دکتر عالمی لبخند زد و گفت : ابدا! من کلی از مخارجم را زده ام تا بهترین دستگاه ها را خریداری کنم ! چون این کار من است .اگر واقعا خودتون را حرفه ای کار هنر میدونید باید از بهترین دستگاهها استفاده کنید، این یعنی احترام گذاشتن به خود .

 این یعنی باید شما بعنوان یک حرفه ای صدا وتصویر را با بهترین کیفیت ببینیدو ذائقه هنری خود را تقویت کنید .

 

چند سال پیش به پیشنهاد یکی از کارگردانان انیمیشنی چند تن از دست اندرکاران انیمیشن کشورمون  در واقع یک تور انیمیشنی به دبی انجام میدادند! یعنی زمانی که چند فیلم انیمیشن سینمایی به همراه فیلمهای مطرج که داری ویژوال افکتهای انیمیشنی بودند در سینماهای دبی اکران میشد این تور نه برای خرید و سیاحت بلکه صرفا برای دیدن این چند فیلم سفری دو یا سه روزه انجام میدادند تا شاهد فیلمی انیمیشنی با تصاویر و صدای باکیفیت باشند . مطمئنا  هزینه کمی برای این کار پرداخت نمیشد و با در نظر گرفتن دستمزدها مطئنا از زفاه مالی بالایی هم برخوردار نبودند اما در واقع به این شکل به  خود و حرفه  خودشان  اجترام میگذاشتند. 

  

در یک  نیم روز  بهاری در یک نمایش خصوصی باتفاق چند تن از دست اندرکاران انیمیشن آخرین فیلم بهرام عظیمی بنام ماسوله را بر روی یک ال ای دی 42 اینچ دیدیدیم. فضای روشن اتاق و عوامل فرعی دیگر تفاوت چندانی با کارهای دیگر عظیمی مشاهده نشد . همین فیلم را در هنگام داوری بخش انیمشن جشن خانه سینما  در یک فضای مناسب در سالن سینمای خانه سینما  با کیفیت خوب صدا و تصویر  نگاه کردم .در این نمایش با ریزه کاری های کار جذابیت های آن روبرو شدم عاملی که دید و قضاوت من را نسبت به این فیلم تغییر داد . همه این ها تاکیدی دوباره  بر روی کیفیت است.

 زمانی که اغلب اهل فن این هنر حتی تجربه دیدن کار خود را با کیفیت  و در زمان مناسب را ندارند چگونه میشود انتظار داشت که مخاطبان عام انیمیشن را برای دیدن فیلمهای بلند انیمیشن ایرانی در ساعتهای پر بیننده به سالن های سینما کشاند و عادت دیدن انیمیشن بر روی صفحه تلویزیون را تغییر داد. فرهنگی که باعث میشود آینده مبهمی در مقابل نمایش آثار بلند انیمیشن ایرانی را بر روی پرده سینما ایجاد کند .این همان چیزی است که صنعت هنر انیمیشن به آن  نیازمند است که بتواند مخاطب خود را برای دیدن فیلمهای انیمیشن ایرانی با کیفیت به سالن سینما بکشاند و اقتصاد وابسته آن را دچار تحول نماید .

جشن انیمیشن‌ خانه سینما برگزار می‌شود


مدیر هماهنگی بخش انیمیشن جشن خانه سینما گفت:‌ داوری‌های بخش انیمیشن به پایان رسیده و برگزیدگان بخش‌های مختلف این بخش مشخص شده‌اند.

به گزارش ایسنا، اسماعیل شرعی درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای جشن انیمیشن خانه سینما که 15 شهریور ماه برگزار می‌شود، گفت: داوری‌ها در بخش‌های مختلف تمام شده و نامزدها و برگزیدگان آنها کاملا مشخص شده‌اند.

وی افزود:ما اکنون در حال تهیه تیزرهای جشن و اقدامات لازم برای تجلیل از چند پیشکسوت هستیم.

شرعی با اشاره به بخش تجلیل‌های جشن انیمیشن خانه سینما مطرح کرد: از سه پیشکسوت که در زمینه انیمیشن فعال بودند، تجلیل خواهد شد که اسامی آن‌ها در جشن اعلام خواهد شد.

به گفته وی، دیگر بخش‌های جشن انیمیشن شامل تجلیل از پیشکسوتان، برنامه موسیقی و میان پرده طنز است که تا فردا ریز برنامه‌های قطعی جشن مشخص می‌شود.

اعضای هیات داوری بخش انیمیشن جشن خانه سینما عبارتند از: سید علیرضا گلپایگانی، اسماعیل شرعی، علیرضا کاویان راد، مهرداد شیخان، حمید کریمیان فخار، حمیدرضا حافظی، امیر محمد دهستانی، علیرضا فرمانی،‌ فردین خلعتبری، بهروز غریب پور، مهدی خرمیان، سعید توکلیان، شهریار بحرانی، کامیاب درویشی، روانبخش صادقی، ویشکا آسایش و علی اکبر صادقی .

جشن انیمیشن خانه سینما پانزدهم شهریور ماه از ساعت 20:30 در تالار "ایوان شمس" برگزار می‌شود.

نشست انیمیشنی

هفته اول شهریوربه دعوت غرفه صبا در نمایشگاه قرآن نشست انیمیشنی برگزار شد .

 

در این نشست شهرام حیدریان و علیرضا گلپایگانی به مبحث تکنیکهای انیمیشن در کارهای ایرانی پرداختند و در انتها به سوال خرنگاران حاضر پاسخ دادند.

 اخبار آرشی

عجب کیفی! آرش در دانشگاه هنر سانفرانسیسکو