انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم مرداد 90

 یا علی . . .

                                     *    *    *    *

غزلی برای خداحافظی

 

 

 

پس از گذشت تقریبا ده ماه و با نهایی شدن اساسنامه و آیین نامه واحد پویانمایی ، حکم این جانب مبنی بر

 

" راه اندازی واحد پویانمایی"رسما در این روز به پایان رسید ، به همراه آرزوی موفقیت دیگران در ادامه این مسیر .

 

در این فرصت سعی بر آن شد که بنیان یک سیستم تئوریک ایده آل  برای کانون پایه گذاری شود که با همکاری مدیر عامل کانون و با همدلی مثال زدنی معاونت تولید تا حدی که رضایت فعلی ما را تامین کند ، به سر انجام رسید.

 

اساسنامه و آیین نامه و تنظیم قراردادهای منصفانه توسط هنرمندان این رشته همراه با کپی رایت و سود پس از فروش به عوامل تولید و ایجاد سیستم شفاف گردش مالی وهمچنین کلید زدن همکاری با اسپانسر و سرمایه گذار خارجی و دیگر مواردی که حتی اجازه رسیدن تئوریک به آنها شبیه یک افسانه بود.

 

در این راستا مواجه با این  مشکلات نیز پیش رو بود که اجرای آن را شدیدا لازم دانستم ، مواردی نظیر :

 

 

-  تفهیم انحصاری نبودن بودجه کانون تنها برای کلونی داخلی

 

 

-  اصرار در اتخاذ حقوق درون سازمانی اداره پویانمایی

 

- تعدیل قراردادهای نامعقول در مقیاس چهارمیلیارد ریال . (که محصول یک نابسامانی داخلی کانون بود )

 

هر چند تفهیم این سه اقدام فوق با چالش های قابل پیش بینی مواجه گردید ،که شکل مرسوم آن مماشات و
 
حق السکوت به درخواست های نا به جا بود ، ولی شخصا ایستادن در مقابل این جو را ، به نفع هنرمندان شریف . ترجیح دادم .

 

در ادامه لازم به توضیح است تمامی موارد مثبت این دوره در ابتدا محصول همت دوستانی چون آقایان سلیمان زاده، احدی ، یقین لو و در ادامه به  همراه کارگروه رسمی واحد ( خانم ها جواهریان ، سربندی ، گودرزی ، اثنی عشری و آقایان محقق ، چیتایی و معین صمدی ) تحقق یافت.

 

و در پایان آرزوی موفقیت مدیریت محترم جدید در به عمل رسانیدن این افسانه را دارم

 

ضمنا جهت نقد  فعالیت این جانب در این مدت می توانید با این آدرس مکاتبه فرمایید      bd.farahat@gmail.com

 

 با تشکر
بهزاد فراهت 
 31/5/90

 

پایان نامه انیمیشن

قابلیتهای انیمیشن در تصویر کردن موسیقی با نگاهی به آثار موسیقی محور

دانشجو : ستاره گودرزی

استاد راهنمای تئوری / دکتر امیر حسن ندایی

استاد راهنمای بخش عملی : فاطمه شکیب

استاد مشاور : مریم کشکولی نیا

چهارشنبه اول شهریور 90 - گروه انیمیشن دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس

 فیلمهای  انیمیشن کنار چیپس و پفک

مدت زیادی نیست که مجموعه های تلویزیونی و قبل از آن فیلمهایی که مدتی  از نمایش آنها در سینما گذشته در کنار پیشخوان لبنیات فروشی ها جلب نظر میکند . این محصولات فرهنگی در فروشگاه های ارائه دهنده ارزاق که حضورشان در کنار چیپس و پفک کمی نامتعارف به نظر می رسید هم اکنون کاملا عادی و مرسوم  شده است . و در واقع میشود گفت که در سبد خرید خانوارها خرید سی دی های فیلم هم  کم کم دارد جای خودش را باز میکند .

نکته جالب این پدیده در واقع بگونه ای  جهت گیری تولیدات سینمایی و ویدیویی برای رسیدن به یک جور استقلال از ضوابط حاکم برای پخش اینگونه آثار است . یعنی تا قبل از این برای هر سریال تلویزیونی هیچ جایگاهی جز تلویزیون برای پخش تصور نمیشد و لی هم اکنون تهیه کنندگان مستقل و غیر دولتی به فکر  ورود به این عرصه هستند . علاوه بر آزادی عمل بیشتر در شکل و محتوای این آثار  ظاهرا گردش مالی قابل توجه ای در این نوع بازار نیز در حال گردش است . در واقع تهیه کنندگان انیمیشن هم از این گروه مستثنی نیستند . خبرهایی  میرسد که مجموعه شکرستان بزودی بصورت  س دی به بازار عرضه خواهد شد .از طرف دیگر  گفته میشود که مجموعه طنز انقراض علی درخشی برای حضور در این بازار  آماده میشود و  شنیده میشود علی احمدی نیز کار بعدی خود را برای ارائه در بازار ویدیو خانگی آماده میکند . همه اینها در واقع زمزمه حضور انیمیشن در بازار عرضه محصولات فرهنگی برای استفاده در خانه هاست و گرفتن حق الزحمه از دست خود مخاطبان است . کاری که به نظر میرسد در صورت موفقیت  خون تازه ای در شریان تولید  انیمیشن ایران به جریان خواهد انداخت .

تیتراژ شجاعان

http://parsaspace.com/files/9104414884/?c=742

داوری انیمیشنی جشن خانه سینما

داوری فیلمهای انیمیشن برای جشن خانه سینما 90 روز سه شنبه اول شهریور در خانه سینما برگزار میشود . در این روز حدود 30 فیلم انتخاب شده داوری خواهد شد . یکی از نکات عجیب این داوری عدم اطلاع خود داوران از نتیجه نهایی است !  بدین صورت که بر اساس اساسنامه جشن خانه سینما داوران رای های خود را در صندوقی خواهند انداخت که توسط هیئت مدیره جشن خانه سینما  باز خواهد شد  و وداوران مانند بقیه  روز   جشن از نتیجه آرائ خود  مطلع میشوند! جالبه ! نه؟

جشنواره انیمیشن های تلویزیونی صبا

طبق آخرین تصمیم ظاهرا تاریخ برگزاری اولین جشنواره انیمیشن های تلویزیونی صبا به دی ماه سالجاری موکول گردید ه است !

سوال:

ba arze salam va khaste nabashid khedmate aghaye golpayegani.
 
mikhastam khahesh konam ke ye seri etelate ezafi dar morede jashnvare animation saba to sitetoon garar bedid.maslan in ke mohlate ersale asar key hast va aya hame mitoonan sherkat konan ya faghat male ye seri ashkhase khas hastesh?
 
kholase in ke aghe emkanesh baratoon bood mamnoon misham etelate kafi dar moredesh bezarid.
 
az site khoobetoon ham tashakor mikonam
Jafari
جواب :
دوست عزیز اطلاعات من بیشتر از شما نیست .این اخبار هم مستقیم از زبان مدیر صبا نقل شده است .  حالا با زمانی که برای برگزاری جشنواره  بوجود آمده مطمئنا طی یک فراخوان  روز و محل تحویل آثار اعلام خواهد شد .  حتما همه میتوانند دراین جشنواره شرکت کنند به شرطی اینکه کارشان از تلویزیون پخش شده باشد ( نه در حال تولید !)و احتمالا  تولیدات چند سال اخیر مد نظر خواهد بود .  .

شوراهای تعیین صلاحیت کارگردانی و تهیه کنندگی

مرکز صبا جهت بررسی صلاحیت افرادی که  می خواهند برای  اولین بار بعنوان کارگردان با صبا همکاری کنند شورایی  متشکل از چند کارگردان را در بخش اطلاعات و برنامه ریزی صبا تشکیل داده است. این شورا سعی بر آن دارد  ضمن شناسایی  و امکان تولید برای افراد صالح  از ورود افراد ناوارد به کارگردانی انیمیشن جلوگیری نمایند.

گفته میشود بزودی شورای مجزایی  از مدیران صبا جهت تعیین صلاحیت  متقاضیان تهیه کنندگی انیمیشن نیز تشکیل شود . 

در حاشیه: با تمام تفسیرات مثبت و منفی میتوان گفت که نفس وجود چنین شوراهایی لازمه حرفه ای شدن  صنعت هنر انیمیشن در ایران است . کاری که شاید توقع میرفت آسیفا بعنوان انجمن انیمیشن ایران انجام دهد .

ناظر کیفی برای همه!

گفته میشود که بزودی برای همه پروژه های انیمیشن صبا ناظر کیفی تعیین خواهد شد . ابتدا برای پروژه های خاصی ناظر کیفی تعیین می گردید اما ظاهرا مدیران صبا تمایل دارند! برای همه پروژه های صبا یک نفر بعنوان ناظر کیفی تعیین نمایند . این کار که تقریبا در همه پروژه های صدا و سیما مرسوم است به انگیزه کنترل پروژه در طول ساخت آن است و همچنین بالا بردن سطح کیفی کارهای تولید شده . اما آنچه که در شرایط  فعلی بیشتر مورد بحث قرار گرفته است شرایط تعیین ناظران کیفی است ف مقوله های که حداقل یکسالی طول میکشد تا حسابی جا بیفتد .شرح وظیفه و سطح اطلاعات و سوابق ناظر از موارد قابل بحث این موضوع است .

اکران فیلمهای انیمیشن در سینما 

مسیر دشوار تولید تا اکران

اکران 7 فیلم کوتاه انیمیشن درسالن شماره 2سینما سپیده، اگر چه در ظاهر اتفاق ساده‌ای است، اما انیمیشن‌سازان ایرانی، آن را به فال نیک می‌گیرند و امیدوارند تا در آینده دنبال و تکمیل شود.

بهرام عظیمی، هنرمندی که به واسطه کارهای تلویزیونی‌اش مشهور است و این روزها در حال کارگردانی انیمیشن بلند «تهران 1500» است،ضمن آن که از اکران فیلم‌های کوتاه پویانمایی در سینما سپیده استقبال می‌کند، به «جام‌جم» می‌گوید: نمایش آثار پویانمایی ایرانی در سینماها، حکایت عجیبی دارد. از یک طرف مسوولان و سینما داران می‌گویند فیلم بلندی در این حوزه تولید نمی‌شود تا بخواهیم برایش برنامه اکران بگذاریم و از سوی دیگر، انیمیشن‌سازان و نهاد‌های فرهنگی تاکید می‌کنند چون مطمئن هستند کارهایشان به نمایش عمومی در نمی‌آید، رنج ساخت آثار سینمایی را به جان نمی‌خرند.

او با اشاره به این که سرمایه‌گذاری نکردن سازمان‌ها و نهادها در این حوزه و وضعیت نامشخص اکران فیلم‌های بلند پویانمایی دست به دست هم داده تا هنرمندان گرد ساخت چنین آثاری نگردند، ادامه می‌دهد: خود من که مدتی طولانی است درگیر ساخت فیلم بلند «تهران 1500» هستم، این نگرانی را دارم که کارم آن طور که باید و شاید اکران نشود. برای همین وظیفه مسوولان و مدیران است تا راه نمایش عمومی آثار پویانمایی را هموار سازند تا سرمایه‌گذاران و هنرمندان رغبت کار کردن در این حوزه را پیدا کنند.

بی‌توجهی مسوولان به پویانمایی

بعد از عظیمی، سراغ نادر یغماییان می‌رویم که تهیه‌کنندگی انیمیشن‌های بلند «جمشید و خورشید» و «خورشید و مصر» را در کارنامه دارد که تنها یکی از آنها فرصت اکران را پیدا کرد. او پس از چند سال سکوت به «جام‌جم» می‌گوید: اگر چه قبول دارم سرمایه‌گذاری در ساخت انیمیشن‌ها کم صورت می‌گیرد و به قول مسوولان، فیلم چندانی در این حوزه برای اکران وجود ندارد، اما یک نفر پاسخ دهد که چرا از همین 2 فیلم بلندی که ما ساختیم، حمایتی صورت نگرفت و به شکلی مناسب اکران نشد؟

او البته پاسخ این پرسش را خودش این گونه می‌دهد: واقعیتش را بخواهید، مسوولان سینمایی کشور هنر انیمیشن را باورندارند و از ساخت و اکران این آثار حتی در حد حرف هم حمایت نمی‌کنند.

این تهیه کننده ادامه می‌دهد : بعد از آن که «خورشید مصر» از اقبال عمومی برخوردارشد، ما تلاش و سرمایه خود را سال‌ها بر سر ساخت انیمیشن «جمشید و خورشید» گذاشتیم که متاسفانه اکران نشد و همه زحمت و سرمایه ما برباد رفت. در حالی که اگر این اثر پویانمایی بلند به نمایش عمومی در می‌آمد، تا امروز ما چند فیلم دیگر هم در این حوزه می‌ساختیم. نادر یغماییان با اشاره به این که کشور توان هنری و مالی ساخت آثار سینمایی پویانمایی را دارد ودر این میان تنها خواست و همت مسوولان دیده نمی‌شود، تاکید می‌کند: اگر انیمیشنی بلند و موزیکال با داستانی ایرانی ساخته شود، بی‌شک مردم ازآن استقبال می‌کنند و در آن صورت است که می‌توانیم در گام‌های بعدی، افق‌های جهانی را هم چشم‌انداز برنامه‌های آینده خود قرار دهیم.

سپیده سعیدی 
جام‌جم- مرداد 90

"هرمز و افسانه‌های گمشده"

این انیمیشن  به کارگردانی جمال رحمتی در واحد انیمیشن صدا و سیمای خلیج‌فارس تهیه شده و داستان درباره پسربچه‌ای به نام هرمز است که در زمان‌های قدیم در بندرعباس زندگی می‌کند.

او به همراه دوستان خود برای به دست آوردن کتاب دانش بشری به راه می‌افتند و ...برای ساخت انیمیشن "هرمز و افسانه‌های گمشده" تکنیک کات اوت در محیط سه بعدی استفاده کردند.جمال رحکتی کاریکاتوریست و دانش آموخته انیمیشن دانشگاه هنر است .وی در کنار کار کاریکاتور و انیمیشن به فیلمسازی کوتاه زنده نیز می پردازد.

عوامل این پروژه عبارتند از :

فیلمنامه‌نویس: بهزاد خداپرستی، مدیر تولید: شیرین شاهرخ‌شاهی، صداگذار: مهدی رحمتی، موسیقی: دیوید گالوسیان، مدیر دوبلاژ: مهدی بقاییان، انیماتورها: جمال رحمتی، ملیحه احمدی، فرشته محرمی، شبنم شکری و افسانه صانعی.

مورچه تنبل در «سرزمین مادری»

 

محمدمهدی خداکرمی درباره ساخت این مجموعه بلند 50 دقیقه‌ای انیمیشنی گفت: در ساخت این انیمیشن از تکنیک سه بعدی استفاده شده و به دلیل تعدد شخصیت‌ها، پیش تولید آن یک سال و نیم طول کشیده است و پیش بینی می‌کنیم دی ماه امسال برای پخش آماده شود.
نویسنده این انیمیشن افزود: برای ایجاد فضای مفرح و شاد، دو سکانس از این فیلم به صورت موزیکال و با شعر و آواز همراه است.
خداکرمی آموزش هوشمندی و دوری از تنبلی در میان کودکان و نوجوانان را مهم‌ترین پیام این انیمیشن بیان کرد و افزود: این فیلم، داستان مورچه‌ای تنبل است که به واسطه رفاقت با چند مورچه مهاجم تمام اطلاعات کلونی را به آنان می‌دهد و حوادثی را برای بقیه مورچه‌ها ایجاد می‌کند.
دیگر عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از:انیماتورها:کاوه بارویتان، سیدحامد موسوی و فردین یعقوبی، طراح شخصیت‌ها و ساخت کارکترهای سه بعدی: رسول مشیری و مسعود طالبی، طراحی قصه: رضا نعیمی، بک راند: محسن پناهنده و کاوه باروتیان.

قصه های شیرین  در صبا

این مجموعه که موضوعاتش برگرفته از کتب کهن و حکایت‌های پندآموز قدیمی در قالب طنز است، با گرافیک و فضایی ایرانی ساخته شده و شخصیت‌پردازی این داستان جذاب و متفاوت است، تکنیک کار دو بعدی بوده و در حال حاضر مراحل تولید این پروژه در قسمت دستی به اتمام رسیده است.
این مجموعه ساختار بسیار پرکار و پرزحمت را به خود اختصاص داده و بیش از 2 سال روی آن بطور فعال کار شده است.
کارگردان قصه‌های شیرین همچنین در مورد مدت زمان کار گفت: داستان قصه‌های شیرین در 9 قسمت 10دقیقه‌ای تولید شده و آماده مونتاژ است.
دیباوری در مورد این که چه تولیداتی می‌توانند انیمیشن ما را بیشتر معرفی کنند؟گفت: کارهایی که بافت فرهنگی و ملی ایرانی و مذهبی دارند بیشتر انیمیشن ما را معرفی می‌کنند. باید به جایی برسیم که زبان کار ما یک زبان ملی باشد و به نوعی شناسنامه کاری داشته باشیم.
یکی از آسیب‌های جدی عرصه پویانمایی تغییر سریع مدیریت‌ها بوده چرا که بی‌ثباتی در کار چالش‌هایی ایجاد می‌کند. خوشبختانه مرکز پویانمایی صبا در سال جاری با مدیریتی کار آمد تغییرات محسوسی در آثار خود ایجاد کرده است که از آن جمله وجود ناظران کیفی - شورای گرافیک و برگزاری جشنواره پویانمایی سیما است.
از دیگر نکات مهم این تغییرات پخش ثابت بخشی از کارهای صبا هر روز به طور مدوام در یک ساعت خاص است.
عوامل پروژه قصه‌های شیرین عبارتند از:
نویسنده: ژیان دیباوری، کارگردان و تهیه کننده: ژیان دیباوری، دستیار کارگردان: زهرا عیشی، طراح استوری برد و لی آوت: شهرام شیرزادی، طراح شخصیت: ژیان دیباوری، کامپوزیت: عباس گرمابی- ابراهیم پناهی‌شاد، طراحان کلید: سیدارشاد میرشجاعی - علیرضا ابراهیمی‌نژاد - مهسا حامد.

طنز انیمیشنی

شب عملیات بود .حاج اسماعیل حق گو به علی مسگری گفت:ببین تیربارچی چه ذکری میگه که اینطور استوار جلوی تیرو ترکش ایستاده و اصلا ترسی به دلش راه نمیده .

نزدیک تیر بارچی شد و دید داره با خودش زمزمه میکنه :دِرِن ، دِرِن ، دِرِن ،...(آهنگ

پلنگ صورتی!)

معلوم بود این آدم قبلا ذکرشو گفته که در مقابل دشمن این گونه ،شادمانه مرگ رو به بازی گرفته

حاج حسین یکتاhttp://tanz.isarblog.com

عکسهای یادگاری

 این هم آخرین عکسهای مراسم افطاری آرش راد  برای خداحافظی از دوستان که بخوبی و خوشی برگزار شد.الآن که خودش نیست ولی عکسش که هست .خدا هر جا هستش در پناه خودش نگه بداره.

 

 خوب دوست برای چی خوبه ! برای همین روزاست دیگه!

انیمیشنی زندگی کنیم


 اینجا استانبول یا بیروت نیست اینجا همین دو قدمی در شمال تهران در کنار کوه و رستورانی است بنام اسپیو که کباب کوبیده اش از همه غذاهایش معروفتر و از نظر قیمت مناسب ترین است .اینجا برای خنک کردن محیط  هر چند وقت یکبار بخار آب خنک را درفضای  باز رستوران پراکنده میکنند و صحنه بدیعی بوجود میآید  که باعث تفرج مهمانان هم میشود و بچه ها که سرو صدایشان از خوشحالی محیط را سرزنده و شاداب تر میکند. زندگی در همین چند قدمی پر از دیدنی هاست کافی است با چشمان باز ببینیم .

انیمیشنی هم می بینیم!

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۳ امرداد ۱۳٩٠