انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم تیرماه 90

بانمک برگزار شد

جلسه پایان نامه آرش بهنود راد ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 29 تیرماه با حضور دکتر شکیب - خانم خلیلی- دکتر حسنایی و گلپایگانی برگزار شد.

کار آرش بانمک بود  !‌ منظورم اینه که  هم اسم  فیلمش " بانمک " بود و هم خود فیلمش  و هم خودش و هم....

حال وهوای انیماتوری

کافه سینما-رسول مختاری: «آستین مدیسون» انیماتور پیکسار نامه ایی دست نوشته و سر گشاده برای دل گرم کردن و تشویق هنرمندان مشتاق در زمانهایی که چشمه خلاقیتشان می‌خشکد، نوشته است. این نامه بسیار زیبا و قوی نوشته شده و حاوی نصیحت‌های ارزشمندی است. در حقیقت نامه مدیسون برای وبلاگ Animator Letters Project ارسال شده است. وبلاگی که هدفش جمع آوری نامه‌ها و توصیه‌های انیماتورهای موفق برای علاقه مندان این رشته است.

ترجمه‌ی نامه:

برای آنهایی که برایشان الهام بخش است،

من هم مانند بسیاری از هنرمندان دیگر، دائما در حال نوسان بین دو حس و حالم. اولی (که بسیار دلخواه‌تر از دومی ست) حال و هوایی است خلاقانه. زمانی پرشور و شوق، پر انرژی و با بالا‌ترین بازدهی. هنگامی که ایده‌ها از قلم شما سرازیر می‌شوند. فقط ۳ درصد زمان‌ها این اتفاق می‌افتد.

۹۷ درصد ما بقی را در حالی سپری می‌کنم که گوشه‌ی دفترم پر از برگه‌های مچاله شده است و ناراضی و در حال کشمکش هستم. اما مهم این است که در این مرداب یاس و ناامیدی تسلیم نشد و سخت تلاش کرد. در این زمان‌ها به داستان زندگی افراد حرفه ایی گوش دهید که برای دهه‌ها با وجود همین مشکلات سخت و طاقت فرسا فیلم ساخته‌اند.

خلاصه اینکه: پافشاری کنید

پافشاری کنید بر گفتن داستان دلخواه خود. پافشاری کنید بر ارتباط برقرار کردن با مخاطب خود. پافشاری کنید بر پایبندی به فکر و دیدگاه خود. به خاطر داشته باشید که پیتر جکسون گفت: «رنج رفتنی ست و فیلم ماندگار» و او قطعا بهتر از همه این را می‌داند.

در نتیجه زمان بعد که قادر به نوشتن نبودید، یا اینکه کامپیوترتان خراب شد و تمام کار شبانه روزیتان به خاطر نزدن دکمه سیو از بین رفت (همیشه سیو را بزنید)، به یاد داشته باشید: شما هرگز فاصله‌ی زیادی با زمان جوشش دوباره چشمه خلاقیت خدا دادیتان ندارید. آن ۹۷ درصد زمان‌های تیره و سخت را تلاش کنید تا به آن ۳ درصد زمانهایی برسید که از شما باقی خواهد ماند و همه شما را به خاطرش به خاطر خواهند سپرد.

من برایتان تضمین می‌کنم، هنر حقیقتا ارزش تلاش و کار را دارد.

دوست شما و خودم :آستین مدیسون.

با تشکر از سیاوش برادران

 هیئت انتخاب آثار انیمیشن پانزدهمین جشن سینمای ایران


هیات انتخاب انیمیشن جشن سینمای ایران معرفی شدند

 احمد عربانی، ناصر گل‌محمدی، محمدعلی صفورا، حسین مرادی‌زاده، پروین تجوید، مسعود مهرابی و سیف‌الله صمدیان مسئولیت بازبینی و انتخاب اثار آنیمیشن رسیده به دبیرخانه جشن سینمای ایران را بر عهده دارند.

بازنگری

داشتم می گفتم،‌یک سال گذشت، و تفاوت خوبی رو حس می کنم، راضی ام، و حس خوبی دارم، با اینکه در طول سال زیاد مقاومت می کردم _ مقاوت آدم ها در برابر تغییرات بدیهی است این یکی از نکات مهندسی نرم افزار در جاانداختن نرم افزار جدید در یک سازمان است_ داشتم عرض می کردم، علی رغم تمام مقاومت ها، غر غر ها، حرف برخی سال بالایی ها :« اینجا هیچی یاد نمی گیرید» و بد گفتن متواضعانه ی بچه های هنر از خودشان و و و

حس خوبی دارم، فیلم دیدن های سرکلاس استاد انیمیشنمان مفید بود، بحث های سینمای مستند و بیماری های روانی دید عمیق تر از تکنیک داد و فیلمنامه و اصول درام از زبان استاد سینما بسیار حس حرفه ای بودن می داد. طراحی مفهومی از کلاس های مفید بود و استاد عروسکی همه فن حریف متواضع آدم رو بیشتر به پویا بودن و یادگرفتن تشویق می کرد.

 

تنها یک چیز: امیدوارم روال های اداری دست و پاگیر نامه ای از این دانشکده رخت بربندد و آیدگان اگر خواستند از 4 تا کامپیوتر غراضه ی با مانیتور سی آر تی استفاده کنند مجبور نباشند ،‌نامه ی دسته جمعی نوشته به امضای مدیر گروه و رئیس دانشکده برسانند.

و امیدوارم آن اتاق خاک گرفته که سال های سال درش قفل است و یک دوربین مرموز که هیچ کس ازش استفاده نمی کند در آن است، درش باز شود،‌خالی شود و سایتِ کار انیمشن شود برای بچه ها. 

| نویسنده: دریماتور

 رنگ و نیرنگ در تلویزیون

انیمشن «رنگ نیرنگ» به تهیه‌کنندگی مرکز صبا روز یکشنبه ـ 26 تیر ماه ـ همزمان با نیمه شعبان از شبکه دو سیما روی آنتن می‌رود.

انیمیشن «رنگ نیرنگ» یکشنبه از شبکه دو پخش می‌شود

به گزارش سینمافردا ، شبکه دو سیما در این روز یک باکس نیم ساعته به نام «پیک صبا» را به این مرکز اختصاص داده که قرار است انیمیشن «رنگ نیرنگ» از ساعت 16 و 15 دقیقه روی آنتن برود.

 انیمیشن «رنگ نیرنگ» به تهیه‌کنندگی مرکز فرهنگی ـ هنری صبا و کارگردانی شاهین بهزادی در 14 قسمت 10 دقیقه‌ای و با تکنیک دو بعدی تولید شده است.

قصه‌ی این انیمیشن درباره گرگی است که برای حمله به گله گوسفندان لباس آنها را می‌پوشد؛ از قضا گرگ دیگری به گله حمله می‌کند و گرگی را که لباس گوسفند پوشیده شکار می‌کند در نتیجه گرگ رسوا می‌شود و در نهایت این دو گرگ تصمیم می‌گیرند با هم نقشه بکشند و به گله حمله کنند.

انیمیشن موزیکال بزغاله های ابری

 

انیمیشن موزیکال کوتاه بزغاله های ابری از مجموعه کتابفیلم های کانون پرورش فکری است که به کارگردانی حمید کریمیان با ترکیبی از انیمشن دو بعدی و سه بعدی در حال ساخت است.

در این فیلم سعی بر این است که قدرت تخیل و تجسم اشکال ابری برای کودکان به نمایش گذاشته شود.

این فیلم اقتباسی از کتاب بزغاله های ابری نوشته افسانه شعبان نژاد می باشد.

 عوامل: نویسنده وکارگردان: حمید کریمیان

مدیر هنری: مقداد اخوان

سوپروایزر انیمیشن: امیر صالحی

موسیقی: میلاد موحدی

 

بز و بزغاله در صبا

عکس انیمیشن بز و بزغاله

خانم بزغاله برای انجام کاری باید شهر را ترک کند و برای نگهداری از سه بزغاله اش نیاز به کمک دارد. هیچیک از اهالی شهر بخاطر شیطنت بزغاله ها راضی به نگهداری از بزغاله ها نیستند . آقا گرگه به قصد خوردن بزغاله ها داوطلب نگهداری از بچه ها میشود و مادر بزغاله می پذیرد .دم آقاگرگه در تلاطم گرفتن بچه ها برای خوردنشان کنده شده و به دست سه بزغاله شیطان می افتد .بچه ها شرط پس دادن دم آقا گرگه را آوردن عمو نوروز توسط آقا گرگه میکنند . گرگ می پذیرد و بعد از درگیری با محافظ عمونوروز( برای خوردن او ) عمو نوروز را به شهر می آورد و همه چیز به خوبی و خوشی تمام میشود.

13 قسمت این مجموعه به کارگردانی خانم کشانی باتمام رسیده و قرارداد 13 قسمت دیگر به تازگی منعقد شده است .

مرجان کشانی با اعلام این خبر افزود: این انیمیشن به صورت عروسکی ساخته شده و کاراکترهای آن که خیلی باهوش هستند، سعی می‌کنند با زیرکی خود، مسائل را حل کنند. یک شخصیت بیرونی به نام گرگ هم در این انیمیشن وجود دارد.

انیمیشن «بز و بزغاله» به دلیل تلاش برای ساخت فضایی متفاوت برای کودکان برنده‌ی دیپلم افتخار بخش مسابقه‌ی ایران از هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم پویانمایی تهران شده است.

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۸:٢٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٥ تیر ۱۳٩٠