انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم خرداد 90

یادداشت هفتگی

هفته ای که گذشت پر بود از ماجراهای ریز و درشت که یادآوری اونها  برای خودم حداقل خالی از لطف نیست :


*جمعه پیش در حالیکه آماده میشدم که از کیش به تهران برگردم تلفنی از دبیرجشنواره نهال مطلع شدم که خانم رخشان بنی اعتماد از همه داورها خواسته اند که یکساعت قبل از  مراسم اختتامیه برای بررسی یک فیلم با هم نشستی داشته باشیم .من با چه شکلی خودم را به این جلسه رساندم بماند ، اما به واقع حرفه ای بودن و احساس مسئولیتی که خانم بنی اعتماد از خودشون بروز دادن را هیچوقت فراموش نخواهم کرد.

*مراسم اختتامیه هم که مخصوصا با اجرای موسیقی  گروه " فاصله" به سرپرستی آقای " مهرداد اول " حسابی پور شور بود .اما نکته اصلی این ماجرا ابراز علاقمندی اقای مهرداد اول برای ساخت موسیقی برای فیلمهای انیمیشن بود  که خوب به نوبه خودش جالبه دیگه!

*جلسه روز دوشنبه در شورای گرافیک صبا قصه دیگه ای داشت

، چون ریا میشه اسم نمیبرم .یک قسمت از یک مجموعه ای به نمایش درآمد  و قرار بود که شورا نظر خودشون رو بدهند.شاید تعجب کنید اما همه شورا باتفاق کار را تایید کردند اما به پیشنهاد من و کاویان راد یک کار غیر مرسوم انجام شد! اونهم تشویق سازندگان بود!! که اتفاقا هم کارگردان و هم تهیه کننده پشت در نشسته بودند. حالا خودتون قیافه اونها را تجسم کنید که گروه گرافیک  بجای نقد تند و تیز دارند از سازندگان تشکر میکنند . قبول کنید که کم پیش میاد . خیلی دوست دارم بدونم اونها بعد از رفتن از جلسه چه حالی داشتند!؟

* دوبله چند قسمت از مجموعه جنگی " شجاعان" باتمام رسید. در حال صداگذاری و میکس است . همه بچه های شجاع حرکت کلیدی  منتظرن تا انیشن شجاعان را با صدا ببینند . میگن کار بدون صدا روح نداره ! داره؟

*این کیه !؟

بله درست حدس زدید ! ایشون استاد احمد عربانی کاریکاتوریست و فیلمساز انیمیشن  معروف هستند در سالهایی که خیلی هم دور به نظر نمیرسه. خودشون این رو تو جلسه شورای گرافیک به ما نشون دادند و خواستند که از نظر گرافیکی با امروزشون مقایسه بشه که شد ! واقعا شبیه نیست! هست ؟

* سری به  یادداشتهای وبلاگ زدم که گمونم برای آدمهای کنجکاو همیشه خواندنی است . این عکس گذاشتن و عکس العمل دوستان خودش داستانی است . مدتی پیش یکی از دوستان ازم خواست که به هیچوجه دیگه عکس و مطلبی  در باره اش در وبلاگ نگذارم ! منم بدون پرسیدن دلیل اطاعت کردم . حال که می بینم که بعضی از حرفها و حتی عکسها میتونه اختلاف نظرهای   بعضا بسیار جدی ! را آشکار سازد و حتی باعث کدورت و ناراحتی  دیگران را ببار آورد  احساس میکنم که هنوز خیلی کارها اشتباه است .هنوز وقت خیلی حرفها و گفته ها و حتی عکسها نیست ! چقدر عوض شده ایم !‌مگه نه؟

دیدار از استودیو برفی

روز پنجشنبه فرصتی شد که به دعوت بچه های استودیو برفی به دیدارشان بروم .

گفتگوها بر اساس تولید خوب و سریع و گرفتن پروژه از سازمانهای مختلف برای حفظ استودیو برفی دور میزد .این دیدار خوب وصمیمی  در محدوده پل سیدخندان انجام شد  .

این استودیو که به همت برخی ازدانشجویان انیمیشن دانشگاه هنر شکل گرفته است فعلا مشغول اجرای دو پروژه پایان نامه حامد اکرمی و آرش بهنود راد است .

حامد اکرمی یکی از موسسان استودیو برفی تمام وقت در حال کارگردانی و انیمه پروژه " کرماندو" است .

روزگار بد انیمیشن!

 

نورالدین زرین کلک معتقد است که وقتی تعریف درستی از اقتصاد کلان وجود ندارد، سخن گفتن از اقتصاد انیمیشن کار بیهوده​ای است.

 به گزارش​خبرآنلاین، این هنرمند پیشکسوت که به همراه احمد عربانی، مهین جواهریان و بابک نظری در روز چهارشنبه ١١ خرداد مهمان کافه خبر بود، در بحث آسیب‌شناسی انیمیشن یادآورشد: «انیمشین به عنوان یک عنصر فعال، جاندار، محکم، مستقیم و گویا که قدرت بیان همه چیز را دارد، امروز به دلیل بی‌معرفتی مدیران و مسوولان در روزگار تاسف​باری به سر می​برد.»

 احمد عربانی انیماتور و کارگردان انیمشین «تبر» نیز در این نشست گفت: «در حال حاضر در عرصه انیشمین جو کاذبی از نظر کمیت ایجاد شده که البته انسجام هنری لازم را ندارد و اینطور نیست که بگوییم فلان سازمان و یا ارگان خاص برنامه​ریزی مشخصی در زمینه اعتلای انیمیشن داشته است. ‌‌نهایت اتفاقی که برای کار‌ها می‌افتد این است که از تلویزیون پخش بشود و یا در فلان جشنواره شرکت کند. یعنی افق دید مدیران ما به همین محدود است، در حالی که می‌توان مثلا بر روی شبکه‌های تلویزیونی منطقه و یا بازارهای بین​المللی برنامه​ریزی کرد.»


 مهین جواهریان کارگردان انیمشین «بارون میآد جرجر» نیز با اشاره به اینکه هنوز مدیران ما لزوم و اهمیت انیمیشن را حس نکرده‌اند؛ آسیب‌شناسی این مساله و تحقیق در عرصه انیمیشن را از مهم‌ترین گام​هایی دانست که باید برای اعتلای این هنر در ایران برداشته شود. وی گفت: «حتی اگر یک روز دیگر همین انیمشین‌ها هم در کشور ما وجود نداشته باشد، هیچ کس جای خالی آن را حس نخواهد کرد، به این خاطر که اهمیت آن شناخته نشده است.»

بابک نظری کارگردان مجموعه «شکرستان» نیز که از دیگر میهمانان این نشست بود، به بحث عدم نگاه اقتصادی مدیران به انیمیشن پرداخت و گفت: «مطمئنا هر مساله‌ای که نگاه اقتصادی به آن وجود نداشته باشد، کم کم در حاشیه قرار می‌گیرد و رنگش را از دست می‌دهد. اگر انیمشین هم به این سمت و سو می‌رفت که در آمد زا باشد، مسلما امروز جایگاه بهتری داشت. الان تنها تلویزیون است که خریدار انیمیشن است و طبیعتا در موارد مختلف اجازه رشد این صنعت را برای اقتصادی شدن به آن نداده است. در صورتی اگر انیمیشن مثلا نتواند وارد شبکه خانگی و به طور کلی چرخه اقتصادی بشود و اگر فکر درستی برای انیمشین وجود نداشته باشد، ما تا چند وقت دیگر اصلا حرفی در این زمینه نخواهیم داشت.»

بنیاد ملی انیمیشن

بر اساس اعلام سیاستهای جدید معاونت سینمایی وزارت ارشاد در جهت حمایت از تولیدات انیمیشن فعالیتهای تولید انیمیشن از سینمای تجربی جدا و در  بنیاد ملی انیمیشن متمرکز خواهد شد. اطلاعات بیشتری در باره شکل و اشخاص این بنیاد داده نشده است .اما از شنیده ها حاکی است حجت السلام محمدی که مسئولیت فرهنگی مساجد کل ایران را بعهده دارد یکی از افراد این بنیاد خواهند بود.

جهت یادآوری:

جعفری جلوه تولید و عرضه انبوه انیمیشن،نیازسنجی،بازاریابی و ورود به بازارهای جهانی را از جمله برنامه‌هایی عنوان کرد که باید در یک تعامل جمعی به آن پرداخته شود.
وی همچنین از تشکیل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای و بنیاد انیمیشن خبر داد و گفت:بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل بنیاد بازی‌های رایانه‌ای بر عهده معاونت سینمایی وزارت ارشاد است و این فرصتی است تا در ادامه راه تجربه‌های ملی،بنیاد بازی‌های رایانه‌ای را به سمت و سوی تشکیل بنیاد ویژه‌ای به نام بنیاد انیمیشن سوق دهیم تا به تولید و عرضه انیمیشن در سطح ملی و بین‌المللی دست یابیم و کشوری نشسته بر سر سفره خود و متکی به فرهنگ غنی خود باشیم.

جعفری جلوه- معاونت سینمایی ارشاد - سال 1385

جشنواره نهال


کامپوزیا پرتویی-ابراهیم مختاری-رخشات بنی اعتماد- حمید فرخ نژاد-بایرام فضلی-شهرام مکری-علیرضا گلپایگانی

جمعه 6 خرداد 90 ساعت حدود پنج و نیم مراسم اختتامیه هشتمین دوره جشنواره دانشجویی سینمایی نهال در سالن فارابی دانشگاه هنر با حضور عده ای کثیری از دانشجویان برگزار شد.

در این دوره رخشان بنی اعتماد ، واروژ کریم مسیحی ، حمید رضا فرخ نژاد ، ابراهیم مختاری ، کامپوریا پرتویی ، شهرام مکری، بایرام فضلی.و  علیرضا گلپایگانی داوران این دوره را تشکیل میدادند.

در حاشیه :

-استقبال بی نظیر دانشجویان و علاقمندان به حدی بود که تمام سالن فارابی دانشگاه هنر پر و گروهی ایستاده مراسم را نظارهگر بودند

-اجرای موسیقی توسط گروه فاصله که موسیقی محلی را به شیوه ای متفاوت و تقریبا حماسی برگزار کردند در همان ابتدای جلسه شور و حال بسیار خوبی به حاضرین در مراسم اختتامیه کرد.

- حضور دکتر عالمی در ردیف جلو مراسم در هر قسمت که نام برندگان  اعلام میشد با عکس العمل متفاوت و صمیمانه ایشان همراه بود . ایشان در هنگام اعلام نام یکی از برندگان  با امتناع از خواندن نام برنده  لحظات  شیرینی را بوجود آوردند.

_ خانم رخشان بنی اعتماد با جمله اینکه من شرمنده ام که در شهری زندگی میکنم که قدر جوانانش را نمیداند مورد تشویق حضار اغلب جوان سالن قرار گرفت.

- قد بلند مجری جوان مراسم  که گویا اولین اجرای جدی از اینگونه  ایشان بود در چندین مورد مورد  شوخی آقای فرخ نژاد  قرار گرفت.

 - فیلم رها در بخش های مختلف کاندید و در بسیار از آن جوایز اصلی را به خود اختصاص داد . هر بار که نام فیلم رها حتی بعنوان نامزد جایزه اعلام میشد  گروه کثیری که از دانشکده سینما دانشگاه هنر بودند با تشویق زیاد آن را همراهی میکردند .

- رقابت فیلمهای  دانشگاه سوره و دانشگاه هنر در کسب  جوایز دیدنی بود . کل کل سازندگان آن در رابطه با این رقابت شور دیگری در مراسم ایجاد میکرد. 

بهترین فیلم انیمیشن این دوره استثنا به دو فیلم تعلق گرفت  :

سر و پند: نجمه بهنام نیا- دانشگاه هنر

آواز مینا: مهدی آقاجانیان- دانشگاه هنر

 

سفرکیش

پنجشنبه پنجم خرداد به همراه اعضای شورای فیلمنامه سیمای استانها  برای بررسی طرحهای  انیمیشنی جدید  مرکز کیش به آنجا یعنی جزیره کیش سفر کردیم .

آقای سلیمی مسئول واحد انیمیشن مرکز کیش:عدم حضور نیروهای بومی  متخصص در کیش مانع تولید انیمیشن در کیش است .

دیدار از واحد انیمیشن مرکز کیش . یک اتاق کوچک اما پر از ایده های بزرگ

در این سفر به خانه داریوش ببخشید هتل داریوش کیش هم رفتیم . با یک ورودیه ١۵ هزارتومنی!  گرچه هزینه ها بعهده میزبان بود .اما انصافا زیبا بود و ارزش دیدن را داشت.

برگزیدگان بخش انیمیشن جشنواره شهر


در  مراسم اختتامیه جشنواره شهر داوران بخش انیمیشن آقایان حمید جبلی، احمد عربانی، بهرام عظیمی و نیرومند برای اهدای جوایز به برگزیدگان این بخش به جایگاه آمدند و برگزیدگان این بخش بدین ترتیب اعلام شدند
جایزه ویژه جشنواره را فرهنگ ادیب برای فیلم (مثل یک رویا) دریافت کرد.


مهدی آقاجانی جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم (آواز مینا) به خود اختصاص داد و مهرناز علیزاده جایزه بهترین فیلم را برای ساخت (مثل سبز، زرد، قرمز) دریافت کرد.

نمایش فیلم انیمیشن

ازیکشنبه 8 خردادو به مدت سه‌روز، پنج فیلم کوتاه انیمیشن در سالن شماره 2 سینما سپیده اکران عمومی می‌شوند.
 به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در برنامه این هفته‌ اکران عمومی فیلم‌های انیمیشن در سینما سپیده، فیلم‌های ابر صورتی (مسعود قدسیه)، عکس (مریم خلیل‌زاده)، قفس (وحید نصیریان)، خرمالو (فرشید شفیعی) و قصه کوچک ما (آمنه اسلامی) در سالن شماره 2 این سینما روی پرده خواهند رفت.
عموم علاقه‌مندان سینمای انیمیشن به منظور تماشای این آثار می‌توانند در چهار سانس بعد از ظهر (13، 15، 17،19) روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه این هفته (8 تا 10 خرداد) به سالن شماره 2 سینما سپیده واقع در خیابان انقلاب، نبش خیابان وصال شیرازی مراجعه کنند.
ضمن اینکه حضور دانشجویان، خبرنگاران، اعضای صنوف خانه‌سینما، آسیفا و کانون فیلم سینماحقیقت در تمامی نمایش‌های سالن شماره 2 سینما سپیده، با ارائه کارت شناسایی رایگان است.

"شکرستان" نماد انیمیشن ایرانی اسلامی است

تهران-دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مجوعه تلویزیرنی شکرستان تنها یک کارتون معمولی نیست ، بلکه این مجموعه نماد انیمیشن ایرانی اسلامی است.


 به نقل از روابط عمومی مرکز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنـری، 'محمدرضا مخبردزفولی'در بازدید از نمایشگاه و جشنواره بازی های رایانه ای تهران، گفت: تولید مجموعه های فرهنگی نظیر شکرستان که ریشه در قصه های کهن و اصیل ایرانی دارند،توانسته مخاطبان بسیاری را جذب کند.
مخبر ، تولید از این دست مجموعه ها را ضروری خواند و دست اندرکاران تولید مجموعه شکرستان تقدیر کرد.

«نهنگ یونس» در خوزستان

"نهنگ یونس" عنوان انیمیشنی است که به مدت 15 دقیقه به تهیه‌کنندگی رحیم کریم‌زاده تولید می‌شود.

انیمیشن «نهنگ یونس» در خوزستان تولید می‌شود

 داستان این انیمیشن درباره نهنگی کوچک است که با پدر و مادرش زندگی می‌کند. تا اینکه یک روز در پی حمله شکارچیان پدر و مادرش را از دست می‌دهد و در دریا سرگردان می‌شود.

در ادامه نهنگ با شنیدن صدای غیبی مأمور می‌شود که یونس پیامبر را ببلعد. یونس در شکم نهنگ توبه کرده و خدا را عبادت می‌کند و نهنگ مأموریت می‌یابد تا او را به ساحل نجات برساند.

نویسنده، تهیه کننده و کارگردان، تدوین و افکت و انتخاب موزیک این انیمیشن را مصطفی کریم‌زاده به عهده دارد.

دیگر عوامل انیمیشن "نهنگ یونس" عبارتند از :

استوری بورد: حسین خوشنود

انیماتور: مهدی اسکندری

طراح: مهدیه بختیاری، نسرین رحیمی و رویا عالیوند

انیمیشن موزیکال کوتاه آواز شب به سفارش کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان،مراحل پایانی ساخت را پشت سر می گذارد.این فیلم دنیای ستارگان و زیبایی شب را با نواها و موسیقی لالایی گونه برای کودکان به نمایش می گذارد.

 

عوامل: نویسنده و کارگردان: معین صمدی

سوپروایزر انیمیشن: امیر صالحی

موسیقی: میلاد موحدی

سی جی سوپروایزر و کامپوزیت: حمید کریمیان

طراح حرکات موزون: ساره شفیعی پور

بزغاله های ابری

انیمیشن موزیکال کوتاه بزغاله های ابری از مجموعه کتاب فیلم های کانون پرورش فکری است که به کارگردانی حمید کریمیان با ترکیبی از انیمشن دو بعدی و سه بعدی در حال ساخت است.

در این فیلم سعی بر این است که قدرت تخیل و تجسم اشکال ابری برای کودکان به نمایش گذاشته شود.این فیلم اقتباسی از کتاب بزغاله های ابری نوشته افسانه شعبان نژاد می باشد.

 

عوامل: نویسنده وکارگردان: حمید کریمیان

مدیر هنری: مقداد اخوان

سوپروایزر انیمیشن: امیر صالحی

موسیقی: میلاد موحدی

با دون شرح!

آقای کریمی و خانم مشیری - جلسه شورای گرافیک صبا

فیض آبادی کاریکاتوریست و فیلمساز انیمیشن  پروژه دو بعدی خود را به سه بعدی تغییر داده است !

انیمیشنی عمل کنیم !

با تشکر از فاطمه طهوری

رویا!

با تشکر از خانم خوشبخت

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ ; شنبه ٧ خرداد ۱۳٩٠