انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم اردیبهشت 90

یادداشت هفته

دوست  تازه ای که به گمانم از دنیای بازی های  رایانه ای به جمع وبلاگ شخصی من پیوسته  اعتقاد دارد که بازی های  ریانه ای یا همان کامپیوتری هیچ ربطی به انیمیشن ندارد .  و خبر  بازی های رایانه ای ایران در این وبلاگ جایی ندارد . 

خوب از دیدگاه شخصی من مشترکات فراوانی بین بازی رایانه ای  و انیمیشن وجود دارد . هر دو دارای فیلمنامه و داستان هستند و کارکترها  از نظر گرافیکی با هم بسیار مشترک می باشند .مطمئنا دنیای بازی قواعد خاص خود را میطلبد همچنان که انیمیشن با اینکه زیر مجموعه سینما شناخته میشود اما قواعد خود را دارد بگونه ای که احساس میشود میتواند بصورت هنری مستقل برای خود جایگاه داشته باشد .اما با تمام این وجود در تمام گروه بندی های آموزشی و سرگرمی انیمیشن را زیر مجموعه سینما میدانند . برای دوستان شاید جالب  باشد که تا همین یک ماه پیش بنیاد بازی زیر مجموعه معاونت سینمایی وزارت ارشاد بود و به تازگی زیر نظر مستقیم وزیر قرار گرفت و این در حالی است که  مرکز  IT وزارتخانه مدعی مالکیت بنیاد بازی میداند و....به هر حال وظیفه من در بنیاد بازی های رایانه ای در واقع یک وظیفه فرهنگی برای بازی نامه ها و گرافیک و متحرکسازی کارکترهاست .در این زمینه از مشاوره بسیاری از دوستان جوان بهره می برم و بسیار یاد میگیرم . دنیای بازی های رایانه ای  جوان و تشنه تجربه و آموختن است . بسیاری از کارشناسان روانشناسی  با فرآیند تولید بازیها همکاری میکنند .  همانطور که انیمیشن صرفا تکان خوردن کارکترها و جابجا شدن آنها نیست . بازی ها هم صرفا کشتن و منفجر کردن نخواهند بود . حرف بسیار است و صد البته نیاز به تفاهم و تقابل اندیشه ها ست . 

پایان نامه تربیت مدرسی

جلسه خوب و خوش خانم میلانی در دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس . به راهنمایی دکتر حسنایی و مشاوره دکتر عالمی ،به همراه دکتر صفورا و مدیر گروه  انیمیشن

مثل همیشه در دقیقه 90 سیستم صدا از کار افتاد و کلنجار رفتن در جلو مهمانها و داواران برای راه انداختن سیستمهایی که در دقیقه 90 از کار میافتند!

روز یاد دادن و یاد گرفتن مبارک

امروزه  آدمها معلم خود هستند .  تجربه بزرگترین کلاس برای یاد گرفتن است .  این روز را به همه اونهایی که دارند یاد میگیرند و یاد میدهند تبریک میگیم .

سه شنبه های انیمیشنی  

سه شنبه هم که می بینم هم دیگر رو، با پوستر زیبای پگاه عزیز و فیلم های جالب و مهمان ویژه آقای حسین ملایمی که قراره به قول انگلیسی ها 
Give him a hard time
که ترجمه فارسی اش میشه:
"ازش سوالای سخت بپرسیم و ایرادهای بنی اسرائیلی بگیریم"

هنوز نمی دونم لاله (ضیایی) قراره این هفته فیلمشو نشون بده یا هفته بعد. خودتون با هم هماهنگ کنید و لطفا خبرش رو به ما هم بدید.

به امید دیدار سر ساعت 12 سه شنبه -( آمفی تاتر دانشکده سینما و تاتر و انیمیشن)

شکیب

 

پارازیت  در لندن

فیلم کوتاه انیمیشن "پارازیت" به کارگردانی امید خوش نظر و تهیه‌کنندگی سید مسعود صفوی از تولیدات مشترک مرکز تولید و مطالعات انیمیشن حوزه هنری و سوییس، به بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن ملبورن در استرالیا و همچنین جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن لندن راه یافت.

این دو جشنواره به ترتیب در ماه‌های خرداد و شهریور سال جاری برگزار می‌شوند و در نوع خود از معتبرترین جشنواره‌های انیمیشن در سطح جهانی هستند.

این فیلم کوتاه تلاش کرده است تا در کمترین زمان ممکن، با بهترین تکنیک‌های روز انیمیشن به موضوعی «ضد جنگ» بپردازد و بی‌کلام سخن های بزرگ بگوید. 

 اولین جشنواره انیمیشنهای تلویزیونی ایران

خبر می رسد که مسولین صبا در صدد راه اندازی اولین جشنواره انیمشنهای تلویزیونی را در اسفند ماه سالجاری هستند . در این دوره کلیه سریالها  و مجموعه های انیمیشن و فیلمهای کوتاه و بلندی که برای چارچوب تلویزیون  از بعد از انقلاب تاکنون ساخته شده  بررسی و داوری خواهد شد .

اولین جشنواره بازی های رایانه ای

نخستین جشنواره و نمایشگاه بازیهای رایانه ای تهران - هشتم تا دوازدهم اردیبهشت ماه 90 - سالن

همایشهای برج میلاد از ساعت ده تا بیست .

سالن همایش برج میلاد محل برگزاری نخستین جشنواره بازی های رایانه ای تهران.

سخنرانی دکتر مینایی مدیر عامل بنیاد ابزی در مراسم افتتاحیه جشنواره

سخنرانی و دیدار"علیرضا مخبر دزفولی" دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از نمایشگاه . از نکات حاشیه این دیدار تعریف ایشان از انیمیشن " پهلوانان "  بود .که خوب جالب بود دیگه !

نمایی از فضای نمایشگاه بازی های رایانه ای

ده توصیه بدرد بخور ، نخور!

۱)  مدرسه رفتن بی فایده است چون اگه باهوش باشی معلم وقت تو رو تلف میکنه اگه خنگ باشی تو وقت معلمو.

۲) دنبال پول دویدن  بی فایده است چون اگه بهش نرسی از بقیه بدت میاد اگه بهش برسی بقیه از تو.
۳) عاشق شدن بیفایده است چون یا تو دل اونو میشکنی یا اون دل تورو یا دنیا دل هردوتونو.
۴) ازدواج کردن بی فایده است چون قبل از 30 سالگی زوده بعد از 30 سالگی دیر.
۵) بچه دار شدن بی فایده است چون یا خوب از آب در میاد که از دست بقیه به عذابه یا بد از آب در میاد که بقیه از دستش به عذابن.
۶) پیک نیک رفتن بی فایده است چون یا بد میگذره که از همون اول حرص میخوری یا خوش میگذره که موقع برگشتن غصه میخوری.
۷) رفاقت با دیگران بی فایده است چون یا از تو بهترن که نمیخوان دنبالشون باشی یا ازشون بهتری که نمیخوای دنبالت باشن.
۸) دنبال شهرت رفتن بیفایده است چون تا مشهور نشدی باید زیر پای بقیه رو خالی کنی ولی وقتی شدی بقیه زیر پای تو رو خالی میکنن.
۹) انقلاب کردن بی فایده است چون یا شکست میخوری و دشمن اعدامت میکنه یا پیروز میشی و دوست اعدامت میکنه.
۱۰) وبلاگ نویسی بی فایده است چون یا خوب مینویسی که مطلبتو میدزدن و حرص میخوری یا بد مینویسی که مطلبتو نمیخونن و حرص میخوری.(البته در هر دوحال فحشو میخوری :)

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۳:٥۱ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩٠