انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم فروردین 90

تسلیت 

درگذشت پدر گرامی سرکار خانم دکتر شکیب را به ایشان و خانواده محترمشان تسلیت میگوئیم .

مراسم ختم  در بعد ازظهر  روز دوشنبه 22 فروردین  در مسجد  النبی  انتهای خیابان کارگر شمالی - نبش خیابان شانزدهم -روبروی کوی دانشگاه تهران از ساعت 18 تا 19:30 برگزار میشود .

نقش دولت د رانیمیشن

انجمن آسیفا سوال چه5 جوابی را برای اعضای خود از طریق پیامک ارسال کرده است :

نقش دولت در رشد انیمیشن ایران ؟

1- تاثیر گذار

2- بازدارنده

3- بی تاثیر

4- حمایت مالی و نظارت

5- سایر موارد

شما به کدامگزینه رای میدهید؟

انیمیشن تاجیکستانی

انیمیشن تاجیکستان بار دیگر جان می‌گیرد

به گزارش سینمافردا ، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و جنگ داخلی تاجیکستان (سال 1992 الی 1997 میلادی)، صنعت انیمیشن سازی در این کشور به طور کلی متوقف می‌شود و سال‌ها بعد نیز تحت تاثیر این وقفه، انیمیشن قابل توجهی ساخته نمی‌شود ولی طی یکی دو سال گذشته چند انیماتور تاجیکی در تلاش‌اند تا با الهام از داستان‌های مولانا و فرودسی، دو شاعر شیرین سخن ایرانی، به این صنعت جانی دوباره دهند.


«بختیار کاخوروف»، انیماتور حرفه‌ای تاجیک در این باره گفت: من سال 1986 به انیمیشن سازی روی آوردم و این درست همان زمانی بود که انیمیشن‌های تاجیک و روسی دائما ساخته می‌شد.


وی افزود: من اولین بار سال 1994 اولین انیمیشن مستقل خودم را با نام «اژدها» ساختم، ولی درست در شرایطی بود که تعداد زیادی از کاریکاتوریست‌ها و انیماتورهای مهم از تاجیکستان فرار کرده بودند و امیدی برای کار در این زمینه وجود نداشت.


وی گفت: باید بدانید که برای ساخت 10 دقیقه انیمیشن به حداقل 15 هزار نقاشی نیاز داریم که تنها عشق واقعی به این کار می‌توانست در این شرایط انسان را سر پا نگه دارد.


 «کاخوروف» و چند تن دیگر از دانشجویان رشته انیمیشن‌سازی اخیرا کار بر روی انیمیشن «پاییز» برگرفته از داستانی از «محمد جلال‌الدین رومی» شاعر فارسی زبان را به پایان رسانده‌اند و قرار است به زودی آن را به نمایش درآورند.


«کاخاروف» گفت: همه تولیدات ما انیمیشن‌های کلاسیک هستند که براساس شاعران بزرگ پارسی همچون رومی و فردوسی ساخته می‌شوند و موضوعات داستانی‌ آنها به برهه‌ خاص از تاریخ تعلق دارد.
وی افزود: هنگام ساخت انیمیشن، سخت‌ترین مرحله خلق شخصیت است که این اشعار در این مورد خیلی کمک‌کننده بوده‌اند. 

 

Caveman "PLUS" Pack [Flash]کلاس مایاAlan Run Cycle [Flash]Douglas Run Cycle [Flash]Jimmy Run Cycle [Flash]

بعضی از دوستان به شکلهای مختلف در باره کلاس آموزش متحرکسازی مایا  سوال داشتند  خوب اینم جواب :

ما بر اساس نیازی که در پروژه  سه بعدی در حال تولید خود با مایا  داشتیم از تنی چند از دوستان  که در زمینه متحرکسازی دو بعدی مهارت داشتند دعوت کردیم تا به طور فشرده فقط و فقط بخش کارکتر انیماتور مایا را فرا بگیرند  و به کمک ما در زمینه سرعت بخشیدن و همچنین بازیگری  کارکترهای حیوانی فیلم که متحرکسازی آنها بسیار دشوار است  است بیایند . همه میدونیم که که از نقط ضعف کلیه انیمیشنهای سه بعدی ایرانی همین مترحکسازی کارکترهاست که تکون میخرن ولی مفهمو و احساسی را منتقل نمیکنند ! به هر حال اگر انشالله این دوره جواب بدهد و در نهایت بتواند نیاز ما را در زمینه متحرکسازی و یا در واقع بهتر است بگویم بازیگری انیمیشن سه بعدی ما برطرف سازد  . دوره جدید را با اطلاع قبلی برگزار خواهیم کرد. شرط ورود به این دوره مهارت کافی در زمینه متحرکسازی دو بعدی  بود . تصور ما این است که  حس و حال افرادی که توان متحرکسازی دو بعدی را دارند مطمئنا میتوانند در زمینه متحرکسازی سه بعدی موفق عمل کنند . انشاالله 

به هر حال به امتحانش می ارزد!نه؟

 

 Dave "PLUS" Pack [Flash]جشنواره انیمیشنهای تلویزیونی

به گفته دکتر ساری مدیر پویانمایی سیما ( صبا ) امسال در اسفند ماه ٩٠ تقریبا برابر با جشنواره پویانمایی تهران شاهد برگزاری اولین جشنواره انیمیشنهای تلویزیونی خواهیم بود . هنوز اطلاعات دقیقی از این جشنواره و شرایط آن گفته نشده اما به نظر می رسد بالاخره مسئولان به فکر ارزیابی تولیدات  تلویزیونی برای ایجاد رقابت در جذب مخاطب عام افتاده اند . کاری که باید سالها پیش اتفاق می افتاد و سره از ناسره را از هم جدا میکرد...

 

کلاسها Baby New Year "PLUS" Pack [Flash]شروع شد

 

در کمال ناباوری کلاس فیلمنامه ، کارگاه 1 و کارگردانی 1 سر ساعت روز 14 فروردین با حضور نیمی از دانشجویان برگزار شد . باور نمیکنید !؟

 

 

Aaron "PLUS" Pack [Flash]در کنار جشنواره

 

هفتمین جشنواره بین المللی پویا نمایی تهران

این اولین جشنواره ی انیمیشنی بود که می دیدم پس نمی تونم با جشنواره های قبلی مقایسه کنم اما نا گفته پیداست که جشنواره انیمیشن بزرگترین رویدادیه که در این زمینه در ایران به وقوع می پیونده. خود جشنواره و نحوه ی برگزاریش خیلی خوب بود، برخوردها، برنامه ریزی ها و حضور دست اندر کاران حرفه ای انیمیشن کشور، اما نمی دانم چرا بچه های انیمیشن که براشون حضور در سینما فلسطین بهتر از سینما سپیده بود براشون  کارت مهمان سینما سپیده صادر شده بود!

تعداد فیلمها خیلی زیاد بود بعضی از انیمیشن ها اصلا در خور جشنواره نبودند هر چند دیدنشون نکات آموزشی در بر داشت اما در جشنواره بین المللی جایی نداشتند.

اغلب فیلمهای دیالوگ محور زیر نویس نداشتند و شخصا متوجه داستان نمی شدم مخصوصا کارهای روسی و فرانسوی.

خوشبختانه سعادت این رو داشتم که اکثر انیمیشن های این دوره رو ببینم، تجربه­ی جالبیه که این همه انیمیشن رو در پرده­ی بزرگ سینما ببینی، کاش این فرصت همیشه برای بچه­های انیمیشن مهیا باشه. مابین فیلمها آثار فوق العده ای وجود داشت که هر بیننده ای رو به تحسین وا می داشت، و جالب تر اینکه ما بین این آثار فوق العاده کارهای ایرانی کم نبود، این واقعا ترغیبم می کرد که هر چه سریعتر شروع به ساخت و کسب تجربه کنم.

از جمله کارهای خارجی که دیدم و دوست داستم:

- آمازونی به کارگردانی سام چن

- آنا بلوم به کارگردانی وسیلا دانچوا

- جست و خیز به کارگردانی جیکوب فرای

- دختر و شکارچی به کارگردانی جادویکا کوالسکا

- سکوت به کارگردانی بوریووژ دونیکوویچ

- کی جرات داره؟ به کارگردانی سانی لاتینن

- گاوی که می خواست یک همبرگر باشد به کارگردانی بیل پلیمپتون

- گلدان ها به کارگردانی رافائل سامر هالدر

- لوگو راما به کارگردانی فرانسوا آلوا/ هرودی کرسی/ لودویک هوپلین

- ماشا و خرس به کارگردانی اولگ اوژینوف

- محوطه پیاده رو سگها به کارگردانی لیونید شملکوف

- 9 زندگی به کارگردانی رامینا بورزی

 

و از جمله کارهای ایرانی که دیدم و دوست داستم:

- کشاورز و ربات به کارگردانی عبدا.. علیمراد

- به دنیا آمدن یک بچه پنگوئن به کارگردانی علی درخشی

- زندگی گرازی به کارگردانی علی درخشی

- الا گلنگ به کارگردانی محمود مختاری/ هادی طبسی

- پشت بوم به کارگردانی روح ا... سعادتمند

- محمد امین به کارگردانی علی احمدی

- پارازیت به کارگردانی امید خوش نظر

- نیم پرده به کارگردانی حمیده جوادی

- تو... به کارگردانی اشکان رهگذر

- گل های چوبی به کارگردانی ریحانه کاوش

- آواز مینا به کارگردانی مهدی آقاجانی

- نوازنده به کارگردانی کیانوش عابدی

- سر و پند به کارگردانی نجمه بهنام نیا

- سوسک کوچک به کارگردانی حسین ملایمی

میرعلی حسینی - دانشجوی انیمیشن


تولید سه انیمیشن مشترک در حوزه هنری


«علیرضا معراجی» معاون آموزش و پژوهش مرکز انیمیشن حوزه هنری درباره طرح تولید غیر متمرکز انیمیشن توسط مراکز استانی گفت: آثار تولیدی مراکز حوزه هنری استان‌ها در زمینه انیمیشن نمایانگر وجود پتانسیل و اشتیاق قوی و پویایی است که با جهت‌دهی و برنامه‌ریزی می‌توان آن را تبدیل به یک جریان قوی در تولید کیفی، سریع و ارزان در منطقه و حتی جهان کرد. 
وی افزود: برای شروع تولید انبوه انیمیشن با تکیه بر توانمندی‌های مراکز استان، باید یک فاز آزمایشی آغاز شود و در این فاز نحوه انجام کار (Work flow)، روش‌های مدیریت، پیاده سازی پروژه( Project managing) و پیگیری و به انجام رسانی ( Trace king & Resolution) آزمایش شده و براساس آن برای پروژه‌های بزرگتر برنامه ریزی شود. از این رو پیشنهاد می‌شود که ابتدا سه فیلم کوتاه 12 دقیقه‌ای برای سال 90 در برنامه تولید قرار گیرد و براساس نتایج حاصله از آن برنامه‌های آتی سازماندهی شود. 

معراجی خاطرنشان کرد: قدم بعدی تولید فیلم کوتاه 12 دقیقه‌ای 3D دیجیتال است که این فیلم با مشارکت مراکز استان لرستان، خراسان، فارس، آذربایجان غربی و مرکزی ساخته خواهد شد. به طوری‌که فیلمنامه آن در تهران نوشته شده و استوری برد، کانسپت و طراحی فضا و شخصیت توسط تیم هنری انجام خواهد شد. کار بعدی تولید فیلم کوتاه 12 دقیقه‌ای عروسکی (Stop Motion) است که این فیلم با مشارکت استان‌های گیلان و یزد ساخته خواهد شد. فیلمنامه نهایی در تهران نوشته می‌شود و استوری برد، کانسپت و طراحی فضا و کاراکتر توسط تیم هنری انجام خواهد شد. 

معاون آموزش و پژوهش مرکز انیمیشن حوزه هنری ادامه داد: قدم دیگری به برداشته خواهد شد، تولید فیلم کوتاه 12 دقیقه‌ای کات اوت است که این فیلم با مشارکت استان‌های قزوین، گلستان و چهارمحال بختیاری ساخته خواهد شد. در اینجا نیز فیلمنامه نهایی در تهران نگاشته خواهد شد و استوری بورد، کانسپت و طراحی فضا و کاراکتر توسط تیم هنری انجام می‌شود. همچنین یک تیم هنری متشکل از هنرمندان شیراز، همدان، گلستان و قم تشکیل خواهد شد که زیر نظر مرکز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری، شکل دهی فضای بصری و هنری آثار را بر عهده خواهد داشت.  

«آرنولد» انیمیشن می شود

در حالیکه سه ماه از کناره‌گیری «آرنولد شوارتزنگر» از مقام فرمانداری کالیفرنیا می‌گذرد، «استن لی» از کمپانی «مارول» قرار است تا انیمیشنی سه بعدی با محوریت شخصیت «آرنولد» به عنوان فرماندار، بسازد.

بنا براین گزارش، «آرنولد» خود در این فیلم صداپیشگی خواهد کرد، جزئیات بیشتر این پروژه قرار است تا اواخر این هفته اعلام شود.

به گفته «استن لی» در این انیمیشن علاوه بر «آرنولد» که در قالب فرمانداری سوپر قهرمان به تصویر کشیده می‌شود، دیگر اعضاء خانواده او نیز به تصویر کشیده خواهند شد.

 

هدیه روز مادر

 

انیمیشن "هدیه روز مادر" به کارگردانی پیمان دهقانی از واحد پویانمایی صدا و سیمای مرکز فارس در جشنواره محیط زیست ژاپن مقام برتر را کسب کرد
این انیمیشن 14 دقیقه ای زندگی پسربچه ای از عشایر ایل قشقایی فارس را حکایت می کند که نمی تواند در روز تولد حضرت فاطمه (س) هدیه ای برای مادرش تهیه کند و خود را برای دیدار به نزد مادر می رساند و مادر که مشتاقانه منتظر دیدار فرزندش بود ، با دیدن وی به او می گوید تو بهترین هدیه برای من هستی .

پیمان دهقانی کارگردان این انیمیشن گفت : این جشنواره هر سال در ژاپن برگزار می شود و امسال بیش از 90 اثر به بخش پویانمایی به جشنواره راه یافت.

نوزدهمین جشنواره محیط زیست از 12 تا 16 اسفند در شهر توکیو پایتخت ژاپن برگزار شد

 

نمک  نقره ایMikey Run Cycle [Flash]

دومین دوره جشنواره پویانمایی نمک نقره ای Salt Animation fest Silver در کشور هندوستان با مضمون نمایش فیلم های کوتاه انیمیشن در سراسر جهان ( در سطح بین المللی ) برگزار می شود .جشنواره SSAF که در تاریخ 21 می تا 3 جولای 2011 ( ٣١ اردیبهشت تا ١٣خرداد)برگزار می شود فراخوان و مقررات خود را به شرح ذیل اعلام کرده است:

1. فیلم های کوتاه انیمیشن در قالب آثار کوتاه ، تجربی و موزیک ویدئو می توانند در سطح بین المللی در جشنواره نمک نقره ای به رقابت بپردازند .

2. مدت زمان فیلم ها باید حداکثر 20 دقیقه باشد و در خصوص سال ساخت آنها محدودیتی وجود ندارد.

3. برنامه های جشنواره در تاریخ 5 می 2011 اعلام می شود.

4. ورودیه شرکت در این جشنواره تا 31 مارس 2011 ( ١١ فروردین ٩٠)رایگان می باشد و از این تاریخ به بعد تا 10 می 2011 ( ٢٠ اردیبهشت )علاقمندان فرصت دارند آثار خود را ارسال کرده و بابت هر فیلم ارسالی باید 30 دلار پرداخت شود.

علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت جشنواره به آدرس www.silversaltanifest.com مراجعه نمایند

افتتاح مرکزانیمیشن  در آبادان  وخرمشهر

ان
به گزارش روابط عمومی انجمن فرهیختگان جوان آبادان،مرکز پویانمایی جنوب یا همکاری حوزه هنری،معاونت سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی و کانون فیلم و عکس خرمشهر با 2 کلاس مجزا و با امکانات 10 رایانه و یک عدد ویدئوپروژکشن آغاز به کار نمود.
                                     

افتتاحیه شعبه 2 مرکز پویانمایی جنوب در خرمشهر مورخ جمعه 9/7/89 ساعت 10 صبح با حضور استاد علی اسکویی از داوران بین المللی در عرصه پویانمایی برگزار گردید. فعالیت این مرکز در دو سطح کودکان و بزرگسالان از آموزش تا تولید خواهد بود.
محمودرضا ابراهیمی مدیر مسئول انجمن فرهیختگان جوان آبادان راه اندازی این مرکز را نقطه عطفی در ارتقا سطح علمی کودکان، نوجوانان و جوانان شهرستان خرمشهر برشمرد و این حرکت را گامی موثر در جهت رشد شکوفایی و خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان و جوانان دانست و از خانواده های محترم خواست تا با ایجاد انگیزه  در تقویت سطح علمی و رشد روحیه خودباوری کودکانشان کوشا باشند.

                                         

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٥:٢٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩٠