انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم بهمن 89

پایان نامه ها در حال برگزاری 

اواخراین هفته کلی پایان نامه برگزار میشود.از همه دانشجویان و علاقمندان دعوت میشود که دراین جلسات حضور پیدا کنند .اطلاعات این پایان نامه ها در وبلاگ گذاشته میشود .

هشدار :پایان نامه ها را دانشجویان دیر به دست اساتید میرسانند . احتمال خوانده نشدن آنها بشدت وجود دارد!!!این به نفع هیچکس نیست ...

فیلمها در آخرین لحظات برای نمایش چک میشوند ! این اصلا خوب نیست .

پایان نامه خانم هما تیموری

 پنجشنبه ٢١ بهمن -ساعت ١٠

بررسی علل شکل گیری انیمیشن بزرگسالانه و اثیرات آن بر فرمهای بیانی معاصر در انیمیشن

استاد راهنما تئوری : خانم دکتر فرشته حسینی شکیب

فیلم : روشنایی

اساد راهنمای عملی : خانم دکتر فرشته حسینی شکیب

استاد مشاور: علیرضا گلپایگانی

پایان نامه خانم شهره جهانی

امکان سنجی شخصیت پردازی در دفتر پنجم مثنوی معنوی و کاربرد آن در فیلمنامه های انیمیشن

رو زپنجشنبه ٢١ بهمن -ساعت ١٢

استاد راهنمای تئوری و عملی : سارا خلیلی

پایان نامه خانم لاله ضیایی

 پنجشنبه ٢١ بهمن -ساعت ١۴

بازنمود افسانه های دیو و غول ایرانی در انیمیشن ایران و جهان

استاد راهنما  تئوری : دکتر فاطمه حسینی شکیب

فیلم : قصه دخترک و غول

استاد راهنمای عملی : سارا خلیلی

پایان نامه خانم اعظم آقالوی آغمیونی

یکشنبه ٢۴ بهمن - ساعت ١٢ - سالن نمایش دانشکده سینما

اصول و قواعد محرکسازی شخصیته در بازیهای رایانه ای و بررسی محدودیت های متحرکسازی در بازیهای رایانه ایفیلم : زمین تا آسمون

استاد راهنمای تئوری و عملی : علیرضا گلپایگانی

پایان نامه محمد حسین اعظم پوربرگزار شد

بررسی اسرار جذابیت در مجموعه انیمیشن پلنگ صورتی

روز چهارشنبه ٢٠ بهمن - ساعت ١٢ - سالن نمایش دانشکده سینما

استاد راهنمای تئوری : فرخ یکدانه

فیلم : مردی بدون دم

استاد راهنمای عملی : علی احمدی

در حاشیه : این آقای  اعظم پور به وسواس خیلی زیاد معروف است . حالاباید ببینیم روز پایان نامه اش چه اتفاقاتی میافتد. اتفاق افتاد یعنب بر خلاف انتظار همگان یک فیلم خوب و با نک ساخته شده بود . دستش درست . رشاله هم انصافا مطالب خواندنی زیاد داشت  اما به روش و سیاق آقا حجت که خب یخوده باید ادبیاتش آکادمیک تر بشه . همین

 

پایان نامه خانم مهسا شجاع عراقی برگزار شد

بررسی ویژگی های نور و نور پردازی در انیمیشن استاپ موشن با تاکید بر آثار یرژی ترنکا

روز  سه شنبه ١٩ بهمن -ساعت١٢-   سالن نمایش دانشکده سینما

 

استاد راهنما تئوری : دکتر شهاب الدین عادل 

استاد راهنمای عملی : دکتر محمد رضا حسنایی

استاد مشاور : ژان یعقوب زاتکه

در حاشیه :این پایان نامه با ماجراهای عجیب و غریبی همراه شد که فکرکنم خودم خانم شجاع عراقی باید یک فیلمنامه برای آن بنویسد . به هر حال بخاطر ١٠٠١ دلیل پایان نامه با بخش تئوری شروع شد و با تاخیر بسیار فراوان فیلم در آخرین دقایق بخشی بدون صدا! و بخشی ناسینک پخش شد . همه همراه با خود خانم شجاع عراقی ناراحت شدند . این داستان همیشه تکرا میشه که اتفاقات غیر مترقبه  درست اون لحظه ای پیش میاد که نباید پیش بیاد . اما میشد جلو اون را گرفت! نه؟ 

ضمنا نمره خانم شجاع عراقی بخاطر تاخیر زیاد  که در ارائه آن ایجاد شد از سقف ١۶ داده شد . یعنی همان ١۶ . مبارک باشد

یعقوب زاتکه- گلپایگانی - عادل- شجاع عراقی-حسنایی- فرد مقدم

در حاشیه پایان نامه .فیلمساز جوانی که خبر از ساختن فیلمش میداد .

 

 

نکنه داستان لو بره !

بهرام عظیمی» کارگردان انیمیشن سینمایی «تهران 1500»  در پاسخ به این سوال که چرا قسمت‌هایی از این انیمیشن که اعلام شده بود در جشنواره پخش می‌شود به نمایش درنیامد، بیان داشت: یک هفته مانده به شروع جشنواره فیلم فجر، تهیه‌کننده «تهران 1500» تصمیم گرفت فیلم به نمایش در نیاید؛ چراکه معتقد بود با توجه به هزینه بالای تولید، ممکن است با پخش این انیمیشن داستان فیلم لو برود و او این ریسک را نپذیرفت.
این کارگردان در ادامه گفت: در مرحله رندر کار قرار داریم و تا اردیبهشت‌ماه تصاویر آماده خواهد شد و صداگذاری انجام می‌شود و اگر به همین ترتیب کارها انجام شود، تولید فیلم در تابستان تمام می‌شود و اکران احتمالی آن پاییز خواهد بود.

دایرة المعارف تکنیک‌های انیمیشن منتشر شد

  ریچارد تیلور نویسنده «دایرة المعارف تکنیک‌های انیمیشن در این اثر خود تلاش دارد تا مخاطب خود را با تکنیک‌های ساخت انیمیشن آشنا کند.
نویسنده این کتاب معتقد است که انیمیشن‌ها با سه هدف سرگرمی، آموزش و اطلاع رسانی ساخته می‌شوند، بنابراین به خوبی پیداست که رویکرد این کتاب به انیمیشن تنها به بعد هنری و سینمایی آن خلاصه نمی‌شود، بلکه انیمیشن را بیشتر نوعی صنعت می‌بیند.
انیمیشن (پویا نمایی) جزیی از طراحی صنعتی محسوب می‌شود، به همین دلیل این کتاب برای طیف گسترده‌ای از مخاطبان قابل استفاده است. مخاطبان علاقه مند به انیمیشن می‌توانند، هم با رویکردی سینمایی و هم با رویکرد صنعتی، این کتاب را راهنمایی برای ساخت انیمیشن، مورد مطالعه قرار دهند.
کتاب «دایرة المعارف تکنیک های انیمیشن» نوشته ریچارد تیلور و با ترجمه مهیار جعفرزاده تولید مرکز مطالعات و تولیدات فیلم انیمیشن حوزه هنری است که در 173 صفحه،قطع رحلی و در تیراژ 2 هزار و 500 نسخه و با قیمت 4 هزار و 900 تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

 

دشت بابونه بذر افشان

 سریال انیمیشن «دشت بابونه» در 26 قسمت هفت دقیقه ای با تکنیک دو بعدی در واحد پویانمایی مرکز فارس تولید شده است. داستان این انیمیشن روایت حشرات دشت بابونه است که در کنار هم زندگی خوبی دارند و به پرورش بابونه مشغولند. آن هااز بابونه استفاده های گوناگونی می کنند و محصولات متنوعی از آن می گیرند تا اینکه حشراتی موذی در مرداب مجاور آن ها مستقر می شوند و نقشه تصاحب آن جارا می کشند. تهیه کنندگی این برنامه برعهده مازیار محمدنژاد و کارگردان آن مهبد بذرافشان است.

کدو قلقله زن در تلویزیون

    

   به گزارش روابط عمومی اداره کل پویانمایی (صبا) : کدو قلقله زن عنوان یکی از تولیدات جدید صباست که به کارگردانی و تهیه کنندگی احمد عربانی در مدت زمان 45 دقیقه و با تکنیک دو بعدی به نویسندگی شادروان منوچهر احترامی آماده پخش گردیده است کدو قلقله زن بر اساس قصه ای قدیمی تحت عنوان افسانه های کهن با برداشتی آزاد بازنویسی شده است .

 قصه سرگذشت پیرزنی تنها است که به تازگی دخترش عروس گشته و در روستای مجاور با همسر جوانش زندگی می کند . روزی پیرزن که جای خالی دخترش او را دلتنگ نموده عزم سفر به خانة دخترش می کند و با تهیه بار و بنه ای درحد توان راهی روستای محل زندگی دخترش می شود . در مسیر راه با خطرات مختلفی روبرو می گردد از جمله جانوارانی که قصد خوردن او را دارند و او هر کدام را به حیلتی وعده به بازگشت می دهد ، تا او را در راه برگشت به خانه اش بخورند . پس از استراحت چند روزه در خانة دخترش قصد بازگشت می کند و برای رهایی از چنگال حیوانات داخل کدوی بزرگی شده و قل قل زنان راهی     خانه اش می شود . جانوران فریب این ترفند را خورده و به دنبال اینکه کدویی بیش نیست از کنارش می گذرند تا آخرین جانور که گرگ است و متوجه حیله پیرزن می شود و...

 متن این فیلم تماماً بصورت شعر آزاد نگاشته شده و با لحنی آهنگین اجرا می گردد.

 نویسندة فیلمنامه احاطه کافی به ادبیات فولکلوریک داشته و در این زمینه مطالعات فراوانی انجام داده و بنا داشته جهت آشنایی نونهالان این دیار با متون کهن فارسی افسانه های گوناگون که سینه به سینه به      نسل های بعدی انتقال یافته را تدوین و گردآوری کند و با مدیوم سینما ، شاخه انیمیشن که زمینه ای بسیار مساعد جهت انتقال مفاهیم به کودکان و نوجوانان و چه بسا بزرگسالان می باشد، ضمن پند آموزی و روایت های عبرت آمیز مخاطبان را تا حدودی از سر گرم شدن و تأثیر پذیری از آداب و سنن بیگاناگان در قالب داستان بی نیاز کند .

 

عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از :

 طراح استوری برد : احمد عربانی ،

لی اوت : شهرام شیرزادی

 طراحان کلید ، بهنام برنجی ، احمد عربانی

طراحان میانی : فائزه حسن وری ، اعظم ولی زاده ، مرجان غنی پور ، گلنوش صحرانورد ، فاطمه مسچی

دسن : سولماز عبدالهی

 کامپوزیت : عباس صالحی فر ، صهبا صمدی

موسیقی : پیروز ارجمند

صدا گذاری و میکس : محمد حقیقی

 مدیر دوبلاژ : چنگیز جلیلوند

دستیار کارگردان و مدیر تولید : معصومه گدازچیان

 همچنین دفتر طرح و برنامه و نظارت اداره کل پویانمایی در پی فراخوان جهت دریافت طرح های جدید با مضامین دینی ، اخلاقی و امید و آگاهی در پی استقبال از این طرح فرصت دریافت متن کارهای کوتاه و کارهای تک قسمتی ( تله فیلم ) با مضامین فوق با قابلیت تبدیل به فیلمنامة انیمیشن را تا پایان خرداد ماه سال 1390 تمدید کرد .

 لطفاً طرح ها و فیلمنامه های خود را  با مضامین دین ، اخلاق ، امید و آگاهی به آدرس اداره کل پویانمایی به آدرس تهران – خیابان شریعتی – خیابان یخچال – شماره 58 طرح و برنامه و نظارت ارسال نمایید .

  منبع : روابط عمومی صبا

 

قصه های شیرین 

انیمیشن های «قصه های شیرین»،و«عافیت باشه» » در صا و سیمای مراکز استانها تولید شدند.به گزارش ایسنا، انیمیشن «قصه های شیرین» در 26 قسمت دو دقیقه ای در واحد پویانمایی مرکز همدان تولید شده است. این برنامه احکام اسلام را با داستان های مختلف به کودکان آموزش می دهد. تهیه کننده این برنامه آرش مینایی و کارگردانان آن آرش مینایی و سیدحامد موسوی هستند. «عافیت باشه...» از دیگر انیمیشن های تولیدی سیمای استانهاست که در قالب 13قسمت در واحد پویانمایی سیمای کرمانشاه تولید شده است. این مجموعه، پیام های سلامتی را به شکلی نو برای کودکان به تصویر می کشد.

 

انیمیشن کشتیبان ایرانی

سری جدید انیمیشن "کشتیبان ایرانی" به تهیه کنندگی و کارگردانی مصطفی یادگار به سفارش صدا و سیمای مرکز یزد شبکه استانی تابان برای پخش از شبکه دو تولید می شود. مصطفی یادگار تهیه کننده و کارگردان انیمیشن "کشتیبان ایرانی" در این باره به خبرنگار مهر گفت: این مجموعه در 20 قسمت 10 دقیقه ای به سفارش شبکه استانی تابان تهیه می شود و از شبکه دو روی آنتن می رود. داستان"کشتیبان ایرانی" درباره ناخدا هرمز و ملوانانی که همراه او هستند، است که در دریا با مشکلاتی روبرو می شوند که با تجربه و درایت ناخدا خلیل و ناخدا صالح مشکلات رفع می شود.
وی افزود: حکایت های این مجموعه، قصه هایی است از سفر و ماجراهایی که برای "هرمز" و همراهانش پیش می آید تا برای همیشه یادآور رشادت های دریانوردان ایرانی در خلیج فارس باشد. هرمز، کشتیبان جوانی است که دلاورمردی و شیردل بودن او پس از گذشت ایام هنوز در یاد وخاطره حاشیه نشینان خلیج فارس مانده و از او به نیکی یاد می کنند. به همین دلیل این انیمیشن را تهیه کردیم. یادگار با بیان اینکه سری اول این مجموعه سال گذشته به مدت 100 دقیقه تولید و از شبکه دو سیما پخش شد، ابراز داشت: انیمیشن "کشتیبان ایرانی" در جشنواره شانزدهم مراکز استان ها سه جایزه
طراحی صحنه، دوبله، موسیقی و طراحی شخصیت را کسب کرده است. سری دوم این مجموعه به مدت 200 دقیقه هم اکنون در دست تولید است که تا پایان سال تمام می شود.
عوامل انیمیشن "کشتیبان ایرانی" عبارتند از نویسندگان: سعید شهریار، سیدمحمد حسینی خواه، انیماتورها: مصطفی یادگار، روح الله یادگار، خدیجه گلبایی، ندا دهقانی و سید یوسف حسینی نصب، جلوه های ویژه: حسن عریان زاده، مدلسازی: مرضیه دهقان و فروزان دهقان و تدوین: ندا دهقانی
.

جشنواره انیمیشن شهر الکترونیک

فاطمه باغبان‌بهار  در همدان اظهار داشت: باید از شیوه‌های نوین تبلیغات و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌ها برای معرفی جشنواره انیمیشن شهر الکترونیک به مخاطبان استفاده کرد.
وی تصریح کرد: بیش از 2 هزار پوستر در سطح سازمان‌ها، ادارات، نهادها، دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و فرهنگی سراسر کشور توزیع شده است.
رئیس کمیته اطلاع‌رسانی جشنواره انیمیشن شهر الکترونیک ادامه داد: تاکنون اقدامات مناسبی در زمینه نصب پوستر تبلیغات جشنواره صورت گرفته است و پیش‌بینی می‌شود، استقبال خوبی در ادامه نیز صورت گیرد.
وی بیان داشت: تاکنون 18 نوبت روزنامه‌های سراسری و محلی به معرفی این جشنواره پرداخته‌اند و در سطح شهر نیز 17 تخته بنر جشنواره ملی انیمیشن‌های الکترونیک شهر همدان نصب شده است.
باغبان‌بهار خاطرنشان کرد: جشنواره ملی انیمیشن‌های شهر الکترونیک در راستای فرهنگ‌سازی و ترویج فرهنگ استفاده از خدمات شهر الکترونیک در تیر ماه سال آتی با محورهای تصویرسازی شهر الکترونیک در 10 سال آینده، برگزار می‌شود.
وی در پایان با بیان اینکه جشنواره ملی انیمیشن‌های شهر الکترونیک با همکاری صداوسیما، شهرداری همدان، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه بوعلی ‌سینا، دانشگاه صنعتی، انجمن سینمای جوان و حوزه هنری همدان برگزار می‌شود، افزود: دبیرخانه این جشنواره در شورای اسلامی شهر همدان است و علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به دبیرخانه مراجعه کنند.

 

 

دانشکده انیمیشن با تاکید رئیس کمیسیون امنیت ملی

 

بخش هایی از گفته های آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس :
 
* تأکید رییس کمیسیون امنیت ملی بر ایجاد دانشکده انیمیشن در بروجرد 
** ضرورت ایجاد  شهرک سینمایی انیمیشن  در بروجرد
 
*** انیمیشن ابزاری مناسب برای به تصویر کشیدن مسائل دنیای اسلام است

**** بازار انیمیشن را می توانیم از شرکت های غربی، چینی و ژاپنی بگیریم

*****حجم عظیمی از آثار انیمیشن از بدو تولد تا پایان زندگی می توانند مورد استفاده انسان قرار بگیرد
منبع :www.farsnews.com/newstext.php?nn=8908241460

مجری برنامه کودک و انیمیشن هنری

گیتی خامنه

 گیتی خامنه، مجری قدیمی برنامه کودک تلویزیون برای بسیاری از کودکان دیروز، خاطره‌ای شیرین است. او پس از 25 سال دوری از تلویزیون، جسته و گریخته در شبکه تهران و جام جم برنامه اجرا می‌کند.

اما عکس ایشون را که در جلسه گویا نقد و بررسی یکی از فیلمهای فجر شرکت کرده بود را همینطوری نگذاشتم . خانم گیتی خامنه در دهه شصت از رشته ترجمه زبان آلمانی به رشته سینما تغییر رشته داد سالهای 65 یا 66 به کارگاه آزاد انیمیشن دانشکده آمد و بالخره در پایان دوره کارشناسی سینمایش فیلمی ساخت که عباس کیارستمی در سالن به تحسین آن پرداخت . در این فیلم فکر کنم 30 دقیقه ای حدود 10 دقیقه انیمیشن وجود داشت . انیمیشن آن را  را مهرداد شیخان کار کرده بود . فیلم بسیار خوبی که متاسفانه  هیچوقت  در تلویزیون و  جشنواره ها نمایش داده نشد .   

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱٤ بهمن ۱۳۸٩