انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول بهمن 89

ورکشاپ بازیگری انیمیشن

در نیمسال دوم سال ٩٠-٨٩  ورکشاپ بازیگری توسط استاد معتکف  در گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر صرفا برای دانشجویان انیمیشن این دانشگاه برگزار خواهد شد .

در پی کم شدن واحدهای پیش نیاز  بالاجبار واحد بازیگری حذف گردید .اما طبق قولی که به دانشجوها داده شد قرار ش که این واحد بسیار کاربردی بصورت ورکشاپ به آنها ارائه شود . احتمالا در ۵ جلسه سه ساعته و یا ٨ جلسه دو ساعته  برگزار میشود . تاریخ ثبت و روزهای کلاس متعاقبا اعلام خواهد شد .

در وبلاگ مهبد بذرافشان دانش آموخته انیمیشن دانشگاه هنر:

انیماتورها بازیگرانی هستند با قلمی در دست…..

 آقای بذر افشان مطلب  شما در باره بازیگری انیمیشن خیلی جالب بود مرسی از زحمت شما…استفاده کردم.برام جالبه که در مقالات ترجمه شده شما زیاد به مقوله بازیگری اشاره شده …و این خیلی خوبه شاید سوال روز اول  کلاس شما از من مبنی بر اینکه اصلا چرا باید بازیگری کار کنیم حالا پاسخ داده شده باشه.و امیدارم تونسته باشیم همه با هم کمی در ای زمینه تجربه کسب کنیم.از مقالات شما بسیار ممنونم غالبا پر بار هستند.موفق باشید.

[پاسخ]

خانم معتکف عزیز، به مرور برای من مسلم شده که بازیگری یکی از اساسی ترین و شاید مهجورترین( در ایران) بخشهای دنیای انیمیشن باشد.تجربه اولین روز کلاس بازیگری در حضور شما شاید برای همه ما کمی ناخوشایند بود( که دلیلش هم شاید پیشداوری و عدم اعتماد به نفس از سوی ما بود)،اما حداقل برای من این مزیت را داشت که بطور جدی به این بحث فکر کنم و حالا به بازیگری در انیمیشن همانقدر ایمان دارم که به کارگردانی در انیمیشن. این آگاهی را من به نوعی مدیون شما هستم. امیدوارم که بچه های امسال سر به راه تر از ما باشند(شوخی)

منبع :  http://www.todayanimation.com/1386/06

شجاعان به پیش

مراحل تکمیلی سه قسمت از مجموعه شجاعان تکمیل شده و بزودی دوبله ، صداگذاری و  با موزیک جذاب و هیچان انگیز آماده میشود .علی بیگی طراح شخصیتهای این مجموعه با گرافیک رئال و در عین حال متفاوت  توانسته  خلبانان هوانیروز  را در سیمایی دوست داشتنی به تصویر بکشاند . 

آیا این بار نیز سازندگان این انیمیشن همچون مجموعه پهلوانان خواهند توانست که مخاطب نوجوان ، جوان و بزرگسال را پای یک انیمیشن ایرانی  نیمه بلند ( 20 دقیقه ای ) بنشانند!

فضای دینامیک و پر از هیجان میدان جنگ این بار تصویر گر شجاعتها و ماجراهای جذاب قهرمانان ایرانی است .قهرمانان ایرانی در مقابل دشمن خارجی ...

قهرمانان سوار برمرکب تیز پرواز  به جنگ متخاصمان  می روند.  و با مهارت و تیزهوشی موفق از معرکه های سخت و نابرابر در مقابل دشمن بیرون می آیند . نوجوانان ما حال  خود را به جای قهرمانانی میگذارد که به درایت و شجاعت دشمن به اب و خاک را شکست می دهند .

ما چاره ای جز این نداشتیم که کار را جذاب و دیدنی کنیم ! برآورد مالی پایین مجموعه نیز نتوانست دلیلی برای سازندگان این مجموعه برای جذاب نشدن اجرای این فیلم بشود .گرچه مشکلات فراوانی بر سر راه  تولید آن بوجود آورد ، اما شک نداریم  اگر اتفاقی هم بیننده صحنه های کوتاهی از این کار را  ببیند جذب دیدن آن خواهد شد و تا انتها با ماجراهای عجیب و باور نکردنی آن همراه خواهد شد  . بخصوص مخاطب جوان و جویای ماجرا و هیجان  .. این بار همراه با فضای معنوی بیننده  قهرمانی های شخصیتهای ایرانی  است و مطمئنا از پیروزی آنها شادمان خواهد شد .

برای تولید این انیمیشن  تلویزیونی که با مضمون جنگی ساخته شده عوامل بسیاری دخیل بوده است . در ابتدا و از همه مهمتر داستان جذاب  و دیدنی که بتواند بیننده تنوع طلب ایرانی را که  ذائقه اش به انیمیشنهای پر خرج آمریکایی و ژاپنی عادت کرده است به سمت خود جلب کند .

دانشکده انیمیشن!

نه خیال بد ! نکنید خبری از ایجاد دانشکده  انیمیشن نیست . تیتر را برای جلب توجه نوشتم اما خداییش نگاه کنید :اینجا سر در دانشکده سینما و تاتر دانشگاه هنر است .! اشتباه نکنید !این جلویی تالار هنر است که هیچ ربطی به دانشکده سینما ندارد و مربوط به وزارت ارشاد است ! همون جا که با فلش خیلی قرمز نمایش داده شده . بله اینجا دانشکده پر سابقه سینما ، تاتر و البته انیمیشن  تنها دانشگاه تخصصی هنر ایران است . این تالار هنر هم که یکسالی هست شکل و شمایل آبرومندی پیدا کرده ، کج وکولگی ساختمان دانشکده  بیشتر تو ذوق میزنه .

 این نمای بیرونی دانشکده است . گرچه داخلش هم بهتر از بیرونش نیست ! ساختمان قدیمی دانشکده که قبل از انقلاب مدرسه عالی باله بوده و  در سال 1363 ( یعنی همون زمانی که من  رشته سینما قبول شدم ! ) تبدیل شده به دانشکده سینما و تاتر ( بدون انیمیشن! چون سال 71 رشته انیمیشن وارد دانشکده سینما شد ).اما همه این حرفا به کنار ، واقعا باید کلی قدردانشجوها را دونست که در دانشکده ای با این شکل و شمایل درس میخونند . بله میدونم ما مشکلات عجیب و غریب تری داریم که این توش گم میشه ! اما من هشت ساله که مدام میگم  یه دستی به سر و روی این دانشکده بکشین بخدا ثواب داره . تو هر جلسه تا  به این مسئله اشاره کردم با نگاههای عاقل اندر سفیه  و با عوض کردن موضوع جلسه ادامه پیدا کرد. اما من باز هم میگم  که این شکل و شمایل یک دانشکده هنری و بویژه انیمیشنی ( سینما و تاتر  بماند ) نیست که نیست . همین

انیمیشن های استانی!

جناب آقای صدیق به همراه گلپایگانی در حال بررسی طرحهای ارائه شده از  مراکز انیمیشن سیمای استانها  . به آب میوه و کیک نگاه نکنید ! طرحها همونجا زیر دستشون هست .

حاج میر صادقی در حال دفاع جانانه از طرحهای مراکزی که او ناظر کیفی آنهاست . آقای موسوی توجه اش به طرح قبلی است انگاری ! اما آقای میرمحمد شش دانگ به حرفهای میرصادقی گوش میکند. 

آقای سربخش باتفاق آقای صفورا در حال تصویب طرحها ( باور کنید طرحها بیشتر تصویب شدند )

ترح.. .!

کار :مجید صالحی

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٤:٠٩ ‎ب.ظ ; شنبه ٢ بهمن ۱۳۸٩