انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول دی 89

هفته پژوهش

سلام به همگی

خواستم به اطلاع همه بچه های انیمیشن برسونم که این هفته در دانشکده سینما تئاتر هفته پژوهش است و در روزهای یکشنبه تا سه شنبه اساتید گروهای سینما، تئاتر و انیمیشن سخنرانی ، میز گرد و یا ورکشاپ دارند.

 تا جایی که اطلاع دارم کلاسهای انیمیشن در روز سه شنبه  که روز اساتد انیمیشن است تعطیلند تا همه دانشجوهای علاقمند بتونن در سخنرانی ها وورکشاپها شرکت کنند
برنامه سه شنبه از این قرار است:
صبح:
ساعت 9 تا 9:30- آقای دکتر حسنایی باعنوان بازیگری در انیمیشن
ساعت 9:30 تا 10:30 شکیب با عنوان مطالعات انیمیشن چیست؟
ساعت 10:30 تا 12 ورکشاپ آقای مجید شیخ انصاری با عنوان
و بیان سینمایی  CGI 
بعد از ظهر:
ساعت 14:00 تا 15:30 میزگرد آقای گلپایگانی و آقای مهندس امیر سحر خیز با عنوان کاربرد تروکاژهای انیمیشن در سریال مختارنامه

از حضور همگی شما خوشحال می شیم و خبر رسانی به آنها که نمی دانند اما ممکن است علاقمند باشند.

ممنون
شکیب
استاد عربانی در دور میز شب
سه شنبه ٧ دی ماه ساعت ٢١ -شبکه چهار سیما - حسین ضیایی با احمد عربانی گفتگو خواهد کرد . موضوع بحث : بررسی نقش نسل دوم انیمیشن ایران
تبصره :بخش هنرهای اغراق گرا  هر سه شنبه شب در همین برنامه
پانته آ واعظ نیا میهمان این هفته ی "دور میز شب
 
ایران کارتون:
"دور میز شب" عنوان برنامه ای است که به موضوعات فرهنگی - هنری می پردازد و مدتی است که جایگزین برنامه "دو قدم مانده به صبح" شده است.
در واقع همان تیمی که برنامه "دو قدم مانده به صبح" را تولید می کرد، "دور میز شب" را روی آنتن می برد.
بخش کاریکاتور این هفته که با اجرای بهرام عظیمی همراه است شامل بخش های مختلفی چون: گپ و گفت با میهمان برنامه در ارتباط با موضوع ارائه شده و بررسی آثار وی، معرفی هنرمندان مطرح ایرانی و خارجی و ارائه ی آثارشان و ...
گفتنی است موضوع این هفته برنامه "سفر" است و میهمان برنامه "پانته آ واعظ نیا" می باشد.
علاقمندان برای تماشای "دور میز شب" می توانند دوشنبه 6 دی ماه 1389 از ساعت 21:30 بیننده ی شبکه چهار سیما باشند.
تمدید مهلت جشنواره مقاومت
دومین جشنواره تجسمی هنر مقاومت تا 30 دی تمدید شد
بخش های جشنواره:
طراحی/ نقاشی/ پوستر/ عکاسی/ کارتون/ طرحهای حجمی/ انیمیشن/ هنرهای جدید و مفهومی
موضوعات:
1- انقلاب اسلامی (زمینه ها، دستاوردها، رویدادها، و...)
2- دفاع مقدس
3- فلسطین با تاکید بر حماسه و مظلومیت غزه
4- بسیج (بسیج و سازندگی، بسیج و پیشرفت های علمی، بسیج و امنیت ملی، بسیج و شکوفایی اقتصادی، و...)
5- جنگ نرم
6- جهان اسلام (جهان اسلام و وحدت اسلامی، جهان اسلام و استکبار ستیزی، جهان اسلام و احیای تمدن اسلامی، و...)
جوایز:
نفر اول: 30 میلیون ریال، دیپلم افتخار و تندیس مقاومت
نفر دوم: 25 میلیون ریال، دیپلم افتخار و تندیس مقاومت
نفر سوم: 20 میلیون ریال، دیپلم افتخار و تندیس مقاومت
5 جایزه ویژه هرکدام به مبلغ 6 میلیون ریال
مهلت ارسال تصویر آثار:
30 دی 1389
آدرس دبیرخانه جشنواره:
تهران-خیابان کریم خان زند- حافظ شمالی- کوچه وحدت- پلاک 5، طبقه اول
تلفن: 88911215-88911214- دورنگار: 88911219
آثار انیمیشن این دوستان  تاکنون به جشنواره رسیده است :

حامد شریفی/ شاهین خلق پرست/ عدنان نصاری/ محمد کارگر

سفر به کرمان

یک سفر تقزیبا دو روزه  در 1دی ماه به استان کویری کرمان- برای بررسی طرحهای انیمیشن این مرکز .

 

 

نمایش فیلم

نمایش و بررسی انیمیشن coraline سه شنبه ۷ دی ماه از ساعت ۱۷:۳۰ الی ۱۹:۳۰ در آمفی تاتر مجتمع فنی تهران واقع در سعادت آباد... 

شیما سعادت

با سلام و تشکر از شما استاد بزرگوار
خیلی ممنون از لطفتون
می خواستم به همه دوستانی که علاقمند به شرکت تو این جلسه هستن بگم که شرکت برای عموم علاقمندان در این جلسه آزاده و آدرس دقیق مجتمع اینه: سعادت آباد- روبروی بیمارستان شهیذ مدرس-باغستان یکم  نبش بلوار بهزاد - شماره ۴۴- مجتمع فنی تهران
نویسنده: شیما سعادت

اساسنامه جدید آسیفا ایران

اساسنامه جدید انجمن سینمایی فیلمسازان انیمیشن ایران را در آدرس زیر ببینید :

http://www.asifairan.ir/ViewNews.php

روابط عمومی آسیفا

والیبالیستهاآمدند!

مجموعه «والیبالیست‏ها» با استفاده از تجربه‏های بازیکنان و تحقیقات علمی و میدانی به مسائل نوجوانان و ورزش والیبال می‏پردازد.  
 
به نقل از روابط عمومی اداره کل پویانمایی، صبا، «والیبالیست‏ها» جدیدترین مجموعه سیزده قسمتی است که تولید آن به تهیه کنندگی صبا و کارگردانی «مرضیه کاظم زاده ایرانشهر» به پایان رسیده است.

 این مجموعه که با تکنیک سه بعدی رایانه ای و در سیزده قسمت دوازده دقیقه ای تولید شده است، سعی دارد در مخاطب خود علاقه و انگیزه ای نسبت به ورزش والیبال ایجاد کند.

به گفته کاظم‏زاده ایرانشهر  در این مجموعه علاوه بر نمایش و آموزش برخی تکنیکهای ورزشی، سعی شده با استفاده از تکنیک های اجرایی قوی جذابیت خاصی به بیننده القا شود.

او همچنین اظهار کرد: خوشبختانه امروزه جوانان ما با کسب مقامات عالی در رشته والیبال در عرصه های جهانی موجب شده اند این ورزش بیش از گذشته مورد توجه قرر بگیرد. شاید با ساخت چنین مجموعه هایی در شرایط فعلی والیبال کشور گوشه ای ناچیز از زحمت های والیبالیست های کشورمان را ارج نهاده باشیم .

فرید نصرت‏خواه، مدیر فنی پروژه، نیز درباره مراحل ساخت این مجموعه گفت: در تولید «والیبالیست‏ها» تیمی متشکل از بخش های هنری و تکنیکی دور هم جمع شدند و با ساختاری مشابه ساختار تیم‏های تولید انیمیشن در شرکت های بنام دنیا شروع به پیش تولید این پروژه کردند. همزمان با تأیید کارگردان، تیم مدل سازی نیز به ساخت مدل ها پرداخت..

 نصرت‏خواه در ادامه افزود: با توجه به نیاز پروژه برای ایجاد حس، لازم بود کاراکترها به بهترین نحو ممکن اسکلت گذاری شوند و برای این هدف بیش از 70 ماهیچه در صورت هر کاراکتر به کار گرفته شد.

 

عوامل تولید این مجموعه عبارتند از : کارگردان هنری قسمت اول و دوم: حسین مرادی زاده، کارگردان هنری قسمت سوم و چهارم: نیما رئوفی، طراح شخصیت: علی اصغر قربانی، مدل ساز: علی بیطرف، علی اخباری، ندا محمدیان، حجت احمدی، رنگ: فرید نصرت خواه، ندا محمدیان،استوری برد: محمد پیغمبر زاده، پویانمایی: نیما رئوفی، آرش احسان، مشهود ولیان، رضا هادیانی، اصغر امیری، علی عباس ، اله نقدلو، ندا محمدیان، فرید منتظر

طراح زمینه: سعید جلابی، خروجی تدوین: حامد صادقی، بهمن زارعی، حجت احمدی، کامپوزیت: محمد رضا رستمی، صدا پیشگان: اشکان صادقی، مجید حبیبی، دیانوش آصف وزیری، آیسان نوروزی، احسان مهدی، حامد بیطرفان، بابک پاییزان، علی باقرلی، محمد ثانی خان ، سعید شریف، معصومه آرامی. دوبله این مجموعه را نیز اشکان صادقی و تنظیم آن را علی کریمی به عهده داشته است .

موضوع مجموعه «والیبالیست ها» درباره زمین خاکی محله توسط شهرداری تبدیل به یک سالن ورزشی شده است. بچه های محله که برای فوتبال بازی کردن دچار مشکل بی جایی شده بودند، پس از افتتاح سالن متوجه می شوند که این سالن تنها دارای یک زمین والیبال بوده و خبری از زمین فوتبال نیست. آنها که شناخت و نیز علاقه‏ای به والیبال ندارند، تصمیم می گیرند بی توجه به کاربری زمین، فوتبال بازی کنند. اما سرانجام با مخالفت مسئولان و نگهبان سالن مواجه می شوند. در کل، این مجموعه به درگیری و ماجراهایی که بچه ها خواهند داشت و در نهایت ایجاد علاقه به والیبال که معمولا نسبت به فوتبال جایگاه کمرنگ تری میان نوجوانان دارد، خواهد پرداخت.

گزارش سیزدهمین جشنواره‌ی انیمیشن هیروشیما: سفرنامه‌ی هیرو شیما
نورالدین زرین‌کلک:
دهه‌ی 1980، ربع قرن پیش. در جشنواره‌ی آنسی (فرانسه) ناگهان ناوگان مورچه‌های ژاپنی همه جا را پر کرده‌اند. چپ می‌چرخی یک چشم‌بادامی است، راست می‌چرخی یک چشم‌بادامی دیگر. یقه‌ات را می‌گیرند که آیا عضو آسیفا هستی؟ چه بگویی بله، چه بگویی نه، کارت ویزیت است که باریدن می‌گیرد. بله، جشنواره‌ی انیمیشن هیروشیما دارد بذرش را می‌پراکند.
جشنواره‌ی هیروشیما تنها مختص فیلم‌های انیمیشن است و هر دو سال یک بار در روز هفتم اوت یعنی درست وسط تابستان شروع می‌شود. انتخاب چنین فصلی با چنین هوای داغ و شرجی، نه از کج‌سلیقگی پایه‌گذاران این جشنواره، که برای یادآوری قربانیان اولین انفجار بمب اتمی است که این شهر را  از روی نقشه‌ی جغرافیا پاک کرد؛ در ششم اوت 1945. بزرگ‌ترین فاجعه‌ی بشری به دست بشر از پیش از عصر یخ‌بندان تا امروز.

منبع : مجله فیلم همین ماه

   

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ; جمعه ۳ دی ۱۳۸٩