انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم آذر 89 - 2

یا حسین ...

           *   *   *

«فرمانروایان مقدس» جمعه‌ها درشبکه آموزش

 


 مجموعه «فرمانروایان مقدس» به کارگردانی امیرمحمد دهستانی و تهیه‌کنندگی موسسه فرهنگی صبا از شبکه آموزش روی آنتن می‌رود.
مجموعه «فرمانروایان مقدس» در مورد انبیاء الهی و برگرفته از قرآن مجید ساخته شده است.
برنامه انیمیشن «فرمانروایان مقدس» در 29 برنامه 30 دقیقه‌ای برای پخش از شبکه آموزش تهیه و تولید شده است. این برنامه جمعه‌ها ساعت 11:50 از شبکه هفت سیما پخش می‌شود.

 «همت مضاعف، کار مضاعف» بهرام عظیمی

کارگردان مجموعه انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» گفت: قرار است تا پایان سال جاری این مجموعه انیمیشن 10 قسمتی به تهیه‌کنندگی موسسه تصویر شهر تولید شود که در هفته جاری اولین قسمت مجموعه آماده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، «بهرام عظیمی» کارگردان مجموعه انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» گفت: پیشنهاد تولید انیمیشنی با موضوع «همت مضاعف، کار مضاعف» اوایل امسال از سوی قالیباف شهردار تهران داده شد. اوایل مهرماه با کمک موسسه تصویر شهر وابسته به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران کار تولید مجموعه 10 قسمتی انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» را شروع کردیم.
وی افزود: فیلمنامه هر 10 قسمت این مجموعه توسط تیم سه نفره فیلمنامه‌نویسی نوشته شده و مدل‌سازی و فضاسازی‌ها نیز تمام شده است. در هفته جاری تهیه و تولید اولین قسمت از این مجموعه انیمیشن به پایان می‌رسد. هر قسمت از مجموعه انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» که به صورت 3 بعدی ساخته می‌شوند، مدت زمانی بالغ بر 120 ثانیه دارند.
این کارگردان خاطرنشان کرد: طبق فرمایش و تاکید مقام معظم رهبری، سال 89 سال «همت مضاعف و کار مضاعف» نامگذاری شده است و بنا به حساسیت و اهمیت خاص این مسئله، اهتمام و توجه خاصی روی فیلمنامه‌های این مجموعه انیمیشن اعمال شد و 10 داستان مورد تائید شورای ویژه موسسه تصویر شهر قرار گرفت و قرار بر این شد که تا پایان سال جاری ساخت این مجموعه به پایان برسد.
عظیمی درباره موضوع فیلمنامه‌های مجموعه انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» گفت: داستان تمامی انیمیشن‌‎های این مجموعه 10 قسمتی، بر مبنای زندگی واقعی بنا شده است به ویژه آدم‌های موفقی که توانسته‌اند با کارآفرینی، شرایط موفقیت دیگر افراد جامعه را نیز فراهم کنند. فضای شهری آن فقط مختص تهران نیست. داستان‌ها در شهری اتفاق می‌افتند که نمادی از شهرهای کل کشور است.
وی ادامه داد: تمام گروه‌های سنی می‌توانند مخاطبان مجموعه انیمیشن «همت مضاعف، کار مضاعف» باشند اما تاثیرگذاری آن بر روی مخاطبان نوجوان و جوان بیشتر خواهد بود.
به گزارش فارس، تیمی 15 نفره در ساخت این مجموعه انیمیشن همکاری دارند که تعدادی از آنها شامل مدیر پروژه دکتر ابراهیم داروغه‌زاده، مدیر واحد تولید محمدعلی حجازی، سرپرست نویسندگان محمد امین، سوپروایزر جان بخشی و مدلسازی فتح الله ندیمی، آهنگساز شهاب شرفی، طراحی شخصیت‌ها نعیم تدین و بهرام عظیمی، تدوین و صداگذاری احسان عظیمی، کارگردانی و استوری‌برد بهرام عظیمی هستند.

دیدار با سازنده اولین انیمیشن در ایران

 مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اسفندیار احمدیه؛ هنرمند پیشکسوت نقاشی و سازنده اولین انیمیشن در ایران دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی دفتر هنرهای تجسمی، محمود شالویی یک‌شنبه شب 14 آذر ماه در منزل اسفندیار احمدیه حضور یافت و ضمن جویا شدن حال او از آثار این هنرمند دیدن کرد.
مدیرکل هنرهای تجسمی با اشاره به فعالیت هنری احمدیه گفت: اسفندیار احمدیه از پیروان مکتب کمال‌الملک سال‌هاست که در عرصه هنری فعالیت می‌کند و جدیت او در تولید آثار هنری که به لحاظ کیفیت و کمیت قابل توجه است، در خور تحسین است.
شالویی افزود: احمدیه در آثارش زندگی مردم اطراف خود، زندگی‌های سنتی، حماسه‌های تاریخی و روایت‌های مذهبی را به خوبی به تصویر می‌کشد.
اسفندیار احمدیه متولد 1307 است و در سال 1324 نزد علی اصغر پتگر نقاشی را فرا گرفت و سال 1326 به هنرستان کمال الملک رفت و نقاشی را به صورت آکادمیک آموخت.
احمدیه در امتداد مکتب کمال الملک قرار گرفته است و تابلوهای او حال و هوای آثار کمال الملک و شاگردان او را دارد و طبیعت، زندگی، کار، آداب و سنن مردم عادی و طبیعت بی‌جان از مضامین آثار اوست.
از جمله آثار او می‌توان آتش زدن تخت جمشید، آرش کمانگیر، رستم و سهراب، قیامت ، اصحاب فیل، سبزه میدان، کوچه‌های سرچشمه، عاشورا، پارچه فروش دوره گرد، ساخت سی و سه پل و ... را نام برد.
احمدیه سال 1336 داستانی از ملانصرالدین را به انیمیشن تبدیل کرد که این اثر اولین انیمیشن ایران محسوب می‌شود.
اسفندیار احمدیه در حال حاضر هفت‌خوان رستم و تهران قدیم را به تصویر می‌کشد.

تولید مجموعه انیمیشن ماجراهای حسگر در شهرستان کاشمر

تولید مجموعه انیمیشن ماجراهای حسگر در قالب 26 قسمت  3 دقیقه ای با محوریت اصلاح الگوی مصرف ، بهره وری و هدف مندی یارانه ها  به سفارش مرکز پویانمایی  صدا و سیما ( صبا ) از دی ماه سال 1388 آغاز وهم اکنون در واحد تولید فیلم و انیمیشن آموزشگاه  سینمایی تصویر روشن کاشمر در حال تولید می باشد . قرار است تمامی قسمتهای  این مجموعه که تا کنون 12 قسمت از آن  دوبله و صداگذاری شده تا پایان سال 89 برای پخش از شبکه دوم سیما آماده شود لازم به ذکر است که این انیمیشن برای اولین بار در شهرستان کاشمر با تکنیک کامپیوتری و بصورت  فول تری دی full 3d ساخته می شود

حسگر نام یک رباط است که  توانایی  جستجو و بررسی محیط  اطراف خود جهت کشف فرایندهای غیر بهینه و هرگونه هدر روی را دارا ست این رباط که  توسط یک مخترع جوان با نام مسعود خوشبخت ساخته شده  در هر قسمت با ماجراهای جذاب و اموزنده ای روبرو می شود که در قالب طنز بیان شده است.نویسندگی و کارگردانی این اثر را سید علی موسوی نژاد به عهده دارد  دیگر عوامل تولید این اثر عبارتند از سید محسن موسوی نژاد محمود قاسمی سید احمد موسوی نژاد  دانیال حسینی الهام چناری  مصطفی شرافتی جواد مهجوری عزت هاشمی اکرم حاجی زاده مرتضی بحرینی سید محمد موسوی نژاد  و . . .

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:۱۳ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ آذر ۱۳۸٩