انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم آبان ماه 89

"عید  قربان  مبارک"

             *     *     *

حرف ...

* دلم میخواست  عید قربان مبرفتم بروجرد برای مراسمی که ظاهرا برای شروع رسمی فعالیت پایتخت انیمیشن ایران است همراه با نامگذاری میدان و پارکی به نام پویانمایی برای تثبیت این ماجرا . نشد که برم .اما دلم میخواست که برم و اونجا با دالوندها و دیگران به گفتگو بشینم که که اهداف این مرکزیت دادن به شهر بروجرد چه نقشی در کل انیمیشن ایران و نه تنها بروجرد دارد؟ اینکه در گفتگوها ی مسئولین شهر شنیده میشه که این کار برای رفع بیکاری جوانان بروجرد بوده است ! آیا واقعا اینگونه است !؟آیا برنامه ای برای اصلاح وضع موجود انیمیشن ایران باز تاکید میکنم ایران ! در دستور کار هست ! چه امنکاناتی در اختیار شما گذاشته اند وآیا این امکانات برای پایتخت نشینان خواهد بود ؟ دوست داشتم بپرسم که دست اندرکاران انیمیشن  غیر بروجردی  بهتون کمک میکنند یا دست تنهائید ! و چرا ؟ و... حیف شد که نتونستم برم و جواب سوالهامو بگیرم .

تبصره : امروز شنبه 29 آبان بهم خبر رسید که مراسم کلا برگزار نشده و جالبتر اینکه اصلا به من که مهمان مراسم بودم اصلا خبر  کنسل شدن آن نرسید ! چون دعوت خانوادگی هم بود خودون تجسم کنید که مت با خانواده تو میدون پویانمایی بروجرد سرگردان دنبال یه چیزی میگردم ...

* جشنواره پویانمایی تهران در کرمانشاه

از شنیده و ها و بطور غیر رسمی اعلام شده که این دوره جشنواره پویانمایی تهران در کرمانشاه برگزار میشود !خب من پیش خودم فکر کردم لابد میخواهند این دوره بطور همزمان در دو شهر برگزار شود ، خب این بد نیست .اما اگر کلا به کرمانشاه میخواهد منتقل شود مثل این است که جشنواره انسی در پاریس و جشنواره هیروشیما در توکیو و جشنواره اتاوا در ونکوور و ....برگزار شوند !  جشنواره پویانمایی تهران اسم جشنواره است و بالطبع باید از اسم خود تبعیت کند .به هر حال اگر این جشنواره اگر در کرمانشاه برگزار میشد و بعنوان جشنواره پویانمایی کرمانشاه شناخته شده بود همانقدر عجیب بود که بعد از این مدت در تهران برگزار شود !!انشالله بزودی خبر رسمی آن اعلام خواهد شد . صبری باید

سخت ترین کار در دانشگاه

سخت ترین کار من تو تمام مدت تدریسم در دانشگاه مرحله نمره دادن است . هیچ لذتی از این کار نمیبرم که شاید  برعکس در عذاب بی انتهایی قرا میگیرم . شما فکر کنید دارم زیادی اغراق میکنم .چه نمودارهایی و چه معیارهایی برای خودم میچینم تا حقی زائل نشود اما همیشه احساس میکنم که ناخواسته حقی را ندیده گرفته ام .... باور کنید اینگونه است ....

جشنواره فیلمهای قرآنی

صبح روز شنبه 29 آبان  ساختمان دفتر جشنواره ها وزارت ارشات در نزدیکی های باغ فردوس- کوچه طوس- نبش خیابان دلبر - فیلمهای اینیمشن اولین دوره جشنواره فیلمهای قرآنی را باتفاق دکتر گل محمدی - انیسه شاه حسینی و شهریاربهرانی دیدیم . قرار است هفته آینده در اصفهان برنده ها  را تعیین کنیم . 15 سکه طلا برای بهترین فیلم انیمیشن !و یک عالمه سکه دیگه برای فیلمنامه و موسیقی و ادیت فیلمهای مستند و داستانی .اما برای اینیمشن فقط و فقط یک جایزه !

در حاشیه : برای خداحافظی به دفتر آقای مسعود شاهی رئیس  کل همه جشنواره های ارشاد از جمله همین جشنواره فیلم قرآنی  رفتم و در اونجا مرتضی صداقت همکلاسی دوره سینمای خودم را که فکر کنم 20 سالی بود ندیده بودم دیدم . او مقیم آلمان  شده بود ولی در همون دید و بوسی نمیدونم به شوخی و یا جدی گفت اومدم که بمونم .

امیر مهران و جایزه ها

پشت صحنه!

پشت صحنه جلسات شواری گرافیک صبا ! بعضی از فایلها تو پلیرهایمعمولی باز نمیشن و باید با کامپیوتر دیده شوند. نوصیه میکنم با فرمتی بفرستید که بشه  تو تلویزیون بزرگ دید. بهتره ها!

101منتشر شد

یکصد و یکمین شماره پیلبان  در صد صفحه منتشر شد. برید بخرید دیگه !

پراکسینوسکوپ

تو گشت و گذار اینترنتی به فروشگاهی اینتنرتی ایرانی برخوردم که پراکسینوسکوپ می فروخت! برام جالب بود . دوست دارم برای دانشکده بگیرم .هدیه خوبی است :)

تهران - توچال - پاییز 89
جمعه 28 آبان به هما پسرم قصد رفتم به استخر کردیم ! جالب که به در هر استخری رفتیم یا  تعطیل بود و یا مختص بانوان . خب راهی توچال شدیم .همینجوری!
اینجا ایستگاه اول است با تله کابین اومدیم .رفتش برای هر نفر 3500 تومن بود . برای یکبار تجربه بد نیست . امتحان کنید. اما اشتباه ما را تکرار نکنین ! پایین اومدن سخت تر از بالا رفتنه! باور کنید.
یه خانواده آلمانی که عینا همون کاری را کردند که ما کردیم ! یعنی یه ایستگاه با تله کابین اومدن بالا و بعد پیاده اومد پایین ! عجب ورزشی:)
تو صف برای سوار شدن به تله کابین . زیاد شلوغ نیست اما بازم طول کشید. قیمت رفتن به ایستگاه 7 توچال با ناهار فکر کنم 30 هزارتومن میشد. بفرمائید  جون من مهمان  باشید :) خب این همه پول از انیمیشن درمیارید خب یه جوری باید خرجش کنین دیگه !
اینم ما ! من و پسرم :) جدیدا همش اخم میکنم ! پسرم میگم بخاطر نور زیاده!
عکس
خیلی که کوچولو بودم تو بروجرد سوار درشکه میشدم  . حالا که بزرگ شدم باز درشکه می بینم اما اینجوری اونم تو تهران اونم تو خیابان فردوسی نزدیک باغ ملی - آبان 89! جالبه ها
خاطره
این جشنواره 8 با همه جمع و جوریش کلی خاطره شد برای من. یکیش همین بن غذای متبرک  ! انشالله قسمت همه بکنه . اما بعد از بیرون اومدن چهره ملتمسانه آدمهایی که برای یک تکه نان همین غذا و یا بخشی از آن فقط برای تبرکش ارز آدم خواهش میکردند دل آدم را به درد می آورد ... کاشکی  غذا را نمیخوردم...
عکس یادگاری
عکس روز اختتامیه جشنواره فیلم 8 در مشهد است . باز یاد اون روز و حرفهای آقای صفورا که چرا برای اهدای جئایز حتی از یکی از داورران برای رفتن روی سن دعوت نشد!( هنوز یادمونه ! ) عکاس خودم هستم .استاد عربانی هم حواسش هست !
یکی از نکاتی که یک سفر را خاطره انگیز میکنه همسفران خوب آن است . خدائیش همسفرهای خوبی  داشتم . جای همه دوستان خالی
 
نکته !
بدون شرح!

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٧ آبان ۱۳۸٩