انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم آبان 89

سفر به مشهد

 بالاخره طلبیده شدیم و سعادت توفیق زیارت امام رضا حاصل شد. و برنامه اختتامیه جشنواره 8  بانی دعوت  من و دیگر دوستان به مشهد مقدس شد .پنجشنبه شب 6آبان 89 باتفاق امیر محمد دهستانی راهی مشهد مقدس شدیم . جای همگی خالی بود. نایب الزیاره همگی بودیم .

تو سرسرای هتل لاله مشهد یک تابلو نیمه برجسته توجه ام را جلب کرد . خوب دلیلش واضح بود !

 اینهم استاد امیر محمد دهستانی دربین دیگر زوار ،  به همت او بود که یک زیارت درست و حسابی نصیبمون شد . حال و هوای خوبی بود . جای همگی خالی

از همون لحظه ورود به مشهد ،دهستانی نیت زیارت آرامگاه مرحوم نخودکی را کرده بود که با جستجوی فراوان در گوشه صحن حرم حاصل شد .

 روز جمعه 7 آبان اساتید دیگر به جمع ما پیوستند . عکس هنگام ورود آقای عربانی و فرد مقدم در ورودی هتل ثبت شد.

 نمای داخلی و خارجی هتل لاله مشهد

لحظاتی قبل از برگزاری جلسه تحلیل فیلمهای جشنواره توسط دهستانی - گلپایگانی - علمداری

 این هم محل نمایش فیلمهای جشنواره 8 .لحظه ورود استاد امیر محمد دهستانی به سالن اجتماعات برای برگزاری جلسه تحلیل  آثار ارائه شده به جشنواره .

 علمداری از همان روز اول به فکر سوژه جمع کردن برای پیلبان بود . دهستانی و من در حال جرو بحث (گفتگو) برای جلسه تحلیل آثار جشنواره ،زود به نتیجه رسیدم /اما علمداری هنوز در حال جستجو سوژه.

صبح روز اختتامیه . آقای عربانی در حال تست صدا برای خواندن بیانیه ! که بالاخره  توسط فرد مقدم خوانده شد .داوارن  در نوشتن بیانیه سهیم بودند و واقعا هم کار سختی بود .باید تشکر ویژه از استاد فرد مقدم و استاد دهستانی بکنیم که زحمت اصلی را کشیدند .

 عکس یادگاری مراسم اختتامیه اولین جشنواره فیلم انیمیشن 8 - مشهد - دانشگاه امام رضا- 8 /8/89 

عطر عاشقی

سازندگان عطر عاشقی ،آقای مجید صبری و خانم منصوره خطیون، زوج هنرمند برندگان فیلم برتر جشنواره -

بعد از مراسم اختتامیه - رستوران برادران کریم - چلو گوشت ویژه - گرچه این شام نتونست دلخوری  هیئت داوران را که در مراسم اختتامیه حتی نامشان برده نشد و حتی برای دادن یکی از 24 جایزه به بالای سن فراخوانده نشدند برطرف کند!

عکس اختتامیهhttp://animation8.ir/fa/images/Gallery/Ekhtetamiye/_mg_0500.jpg

 

مدیر صبا در جشنواره 8
آقای ساری در روز اختتامیه  از همکاری  موسسه ها در تولید انیمیشن های دینی سخن گفتند.
دبیر جشنواره 8
انیماتورهای ایران - حسین عابدی ظهر روز شنبه 8 آبان در آیین اختتامیه نخستین جشنواره فیلمنامه و پویانمایی هشت در دانشگاه امام رضا (ع) مشهد اظهار داشت: فعالیت‌های پویانمایی در کشور مناسب نیست به‌طوری که تنها 50 شرکت رسمی در این زمینه فعالیت می‌کنند که این مقدار به هیچ وجه مناسب نیست.
دبیر نخستین جشنواره فیلمنامه و پویانمایی هشت ادامه داد: همچنین با توجه به آمارهای موجود در حال حاضر 20 هزار انیماتور در کشور داریم که حدود 2 هزار نفر از آن‌ها مشغول فعالیت در این عرصه هستند و این آمار بسیار کم و جای کمی تامل دارد.
عابدی با اشاره به اینکه صنعت پویانمایی ژاپن بعد از گردشگری در جایگاه دوم قرار دارد، تصریح کرد: ژاپن در این زمینه موفق عمل کرده است و فیلم‌هایی همچون فوتبالیست‌ها را تولید کرده که در حال حاضر به 70 زبان زنده دنیا ترجمه شده است و در کشور ما هم همه افراد آن را نزدیک به سه بار دیده‌اند و حتی این مهم سبب شد که ژاپن درباره وضعیت فوتبال خود تجدید نظر کند.
وی همچنین به پویانمایی آمریکا اشاره کرد و گفت:‌ در سال 2008 کشور آمریکا 100 میلیارد دلار بودجه به بخش انیمیشن اختصاص داده است که این نکته قابل توجه است.
دبیر نخستین جشنواره فیلمنامه و پویانمایی هشت همچنین در ادامه به فیلم آواتار اشاره کرد و گفت: 85 درصد این فیلم پویانمایی بود و توانست بیش از 3 میلیارد دلار در اکران فروش داشته باشد که باید ما هم این مهم را مورد توجه قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه 65 درصد از فیلم‌های پویانمایی در دنیا برای سرگرمی است، تصریح کرد: 20 درصد در زمینه پزشکی و 15 درصد دیگر در سایر علوم است و باید توجه کرد که در این فیلم‌ها چه محتواهای به کار برده می‌شود.
دبیر نخستین جشنواره فیلمنامه و پویانمایی هشت در ادامه درباره جزئیات برگزاری این جشنواره تصریح کرد:‌ نخستین جلسه هماهنگی این جشنواره با موسسه فرهنگی هنری صبا صدا و سیما سال گذشته همزمان با میلاد امام رضا (ع) برگزار شد که بعد از آن نیز در راستای استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های دو موسسه این مهم برگزار شد.
وی تقارن اختتامیه این جشنواره را با شب زیارتی امام رضا (ع) مبارک دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه معارف رضوی و ترویج این فرهنگ والا باید ابزارهای مختلف هنری را به خدمت گرفت.
عابدی با اشاره به آمار امیدوارکننده آثار رسیده به نخستین دوره جشنواره افزود: در بخش پویانمایی 201 اثر و در بخش فیلمنامه 66 اثر از 21 استان کشور در سه بحش سیره وزندگی حضرت رضا (ع)، مشهد و زیارت و موضوعات دینی و معناگرا به دبیرخانه جشنواره رسید.
وی اظهار داشت: در بخش مشهد و زیارت 12 اثر، در بخش زندگی حضرت رضا (ع) 33 اثر و در بخش دینی و معناگرا 68 اثر به مرحله نهایی داوری راه یافت که پس از بازبینی، هیئت داوران 43 اثر را برای نمایش عمومی انتخاب کرده و به صورت فشرده در چهار نوبت در دو روز برای علاقه‌مندان پخش کرد.
دبیر نخستین جشنواره فیلمنامه و پویانمایی هشت برپایی نشست‌های تخصصی نقد و بررسی آثار و کارگاه‌های تخصصی در حوزه انیمیشن با حضور 90 نفر از علاقه‌مندان به این هنر را از دیگر برنامه‌های جانبی جشنواره عنوان کرد و گفت: با وجود آغاز خوبی که داشتیم نسبت به توسعه این حرکت در آینده امیدواریم.
وی برپایی این جشنواره را گام کوچکی برای اعتلای هنر پویانمایی و جرقه‌ای برای حرکت‌های بزرگ‌تر در این مسیر عنوان کرد و گفت: معتقدیم کار برای کودک، یک کار زیربنایی و اصولی است و انیمیشن هم بهترین توانایی را برای تاثیرگذاری در انتقال پیام‌های ارزشی و انسانی به این قشر از جامعه دارد.
سفارش فیلمنامه
مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی با اشاره به وجود 7 میلیون زائر کودک و نوجوان در سال خواستار توجه بیشتر اهالی عرصه پویانمایی به تولید آثار مرتبط با زیارت و معارف رضوی با توجه به این حجم از تقاضا شد.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی جشنواره، محمد ضرابی در مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم نامه و پویانمایی هشت با تاکید بر بهره گیری از توانمندی ها و ظرفیت های هنر پویانمایی برای انتقال مفاهیم دینی و ارزشی گفت: آستان قدس رضوی از فیلم نامه ها و انیمیشن های خوب در حوزه معارف رضوی و زیارت حمایت می کند.
وی با اشاره به تقاضای بالا جامعه هدف بویژه در حوزه پویانمایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر سالانه 22 میلیون زائر در سال به مشهد مقدس می آیند که بالغ بر 7 میلیون از زائران، کودک و نوجوان هستند و با توجه به شرایط سنی خود، نیاز جدی به برنامه سرگرم کننده، جذاب و آموزنده دارند.
ضرابی با بیان اینکه فرهنگ زیارت در عرصه پویانمایی مورد غفلت قرار گرفته، گفت: حرم مطهر رضوی، دریای سوژه های عمیق معرفتی است.
مدیر روابط عمومی آستان قدس رضوی ادامه داد: کودکان و نوجوانان از اقصی نقاط دنیا از طریق تلفن و اینترنت با بارگاه رضوی تماس می گیرند و اظهار عشق و دلتنگی خود را به امامشان دارند، اینجاست که نیاز به هنر پویانمایی به شدت احساس می شود.
وی با اشاره به ضعف های موجود در حوزه فیلم نامه خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم از فیلم نامه نویسان و انیماتورهای خوب و با انگیزه در حوزه زیارت حمایت کنیم و منابع پژوهشی مستند و غنی را در اختیارشان قرار دهیم.
منبع :http://animation8.ir/fa/اخبار/اخبار-جشنواره/104-news.html

دیدار

این پنجشنبه ١٣ آبان  در کنار دوستان انیمیشنی قم خواهم بود . انشالله

حذف انیمیشن از جشنواره فجر

انیماتورهای ایران - ،روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گزارش داد:در این نشست مقرر شد به منظور تقویت جایگاه و منزلت جشنواره‌های

بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و نیز مستند حقیقت ، از این دوره بخش فیلم کوتاه و مستند جشنواره فیلم فجر حذف گردد.
همچنین با طراحی و تدارک جشنواره مستقلی برای فیلم‌های پویانمایی که در سال آینده برگزار خواهد شد، این بخش نیز از جشنواره فیلم فجر حذف گردید.
این گزارش می‌افزاید ، زمان آغاز جشنواره بیست و نهم فجر، 16 بهمن یعنی پس از پایان ماه صفر، در نظر گرفته شد.

همچنین همانند سال گذشته علاوه بر مسابقه اصلی سینمای ایران ، فیلم های اول کارگردانان در بخش مستقلی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.
یادآور می شود با توجه به تأسیس مؤسسه جشنواره‌های فیلم، مهدی مسعود شاهی امسال نیز دبیر بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر می‌باشد

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٦:٤٦ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٠ آبان ۱۳۸٩