انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم شهریور 89

www.golpaart.irananimators.ir

 ارگانی در صبا  

آقای ارگانی روز 30 شهریوربه محل کار خود برگشتند .  در آخرین خبری که در تاریخ 29 شهریور  از سوی یکی از اساتید انیمیشن  نقل شده بود از عدم پذیرفتن استعفای آقای ارگانی حکایت میکرد . 

مدیر صبا تغییر کرد! 

بصورت کاملا غیر منتظره در روز دوشنبه ٢٢ شهریور در حالیکه باید مراسم معارفه سه معاونت جدید در صبا صورت بگیرد خبر استعفای آقای ارگانی منتشر شد.روز بعد با مراسم خداحافظی آقای ارگانی از قسمتهای مختلف رسما تغییر مدیر صبا شکل گرفت . آقای حیدری که مسئولیت امور عمومی صبا را بعهده داشتند بعنوان سرپرست صبا تعیین گردید .

گفته میشود ...

* گفته میشود در صبا چه خبر است !؟باز هم ...

* گفته میشود  امسال دانشگاه هنر در مقطع کارشناسی در رشته سینما و تانر دانشجو نگرفته است. ظاهرا دلیل آن نداشتن جا برای برگزاری کلاس می باشد !بعضی  نیز معتقدند برای تغییر شرح درسهای این دو رشته نیاز به این فرصت احساس شده است.

*گفته میشود یکصدمین شماره مجله پیلبان بصورت ویژه نامه در روز اختصاصی جشن خانه سینما در باره انیمیشن منتشر خواهد شد .طبق همین  گفته  شرکت رائیکا بخشی از دفتر خود را در اختیار مجله پیلبان گذاشته است . گفته دیگر حاکی است که بدحسابی  سفارش دهندگان خارجی! رائیکا را نیز دچار مشکلات مالی کرده است .

* گفته میشود مقرارت جدیدی برای ورود به صبا از روز یکشنبه 21 شهریور  توسط حراست صبااعمال گردیده است . طبق همین گفته ظاهرا باید یک روز قبل با مسئول مربوطه هماهنگ و به نگهبانی اسم مراجعه کننده  اعلام بشود!ادر غیر این صورت از ورود افراد بصورت خیلی جدی جلوگیری خواهد شد .

* گفته میشود بابک نظری ادامه شکرستان  را با همان سبک و سیاق برای صبا خواهد ساخت. طبق همین گفته برخی از اصلی ترین افراد تیم بابک نظری دیگر او را همراهی نمیکنند  وخودشان درگیر پروژه های مستقل افتاده اند . بابک نظری از افراد تازه نفس جدیدیی در سری جدید شکرستان استفاده خواهد نمود.

* گفته میشود احمد عربانی  کاریکاتوریست و فیلمساز انیمیشن  طنز پرداز در حال انعقاد 12 کلیپ مذهبی برای صبا است . طبق همین گفته همه برای ایشان آرزوی موفقیت دارند .

* گفته میشود چندین فیلم سینمایی انیمیشن اغلب به صورت سه بعدب و با کمک موشن کپچر به سفارش وزرات فرهنگ وارشاد اسلامی در حال ساخت است . گفته میشود هزینه یکی از این فیلمها بالاتر از یک میلییارد و دویست میلیون تومان ااست . تمامی موضوعات این چند فیلم سیاسی و مذهبی می باشند . طبق همین گفته از کارشناسان خبره و پیشکسوت انیمیشن بعنوان ماظر در این پروژه ها استفاده خواهد شد .

* گفته میشود باز هم در این دوره جشن خانه سینما باز دواروان از نتیجه نهایی آرا خود بی اطلاع هستند ( این شیوه که گویا شبیه داوری اسکار! انجام میشود . داوران خود در مراسم پایانی  از نتیجه آراو جمعی خود با اطلاع میشوند ).صندوق آرا توسط مسئولین جشن خانه سینما  بدون حضور داوران بخش انیمیشن باز خواهد شد !گفته میشود چه هیجانی دارد !

* گفته میشود شش فیلم کوتاه صددر صد هنری ! با نظارت هنری گلپایگانی و به سفارش دومین جشنوره مقاومت در حال ساخت است . از مریم کشکولی ، بهزاد فراهت ، امیر مهران  و ... بعنوان چندتن از سازندگان این فیلمهای صددر صد ! هنری اسم برده میشود .طبق همین گفته هنوز خبری از قرارداد نیست که نیست !

* گفته میشود تغییرات جدیدی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال وقوع است . اتفاقاتی که ممکن است در سرنوشت انیمیشن این مملکت تغییراتی ایجاد کند.گفته دیگر نیز حاکی است پروژه 30 فیلم کتاب کانون نیز تحت الشعاع این تغییرات قرار خواهد گرفت .

آقای مهربان

پروژه تله فیلم آقای مهربان در حال تست گرافیک برای اجرای نهایی خود است . تصویر بالا تست گرافیک کار قای توانا و ایسوندی است . چشم نزنن کار دارد  خوب پیش می رود! چشم نزن دیگه!عه!

ضبط صدای شاهد آقای مهربان

ضبط صدای شاهد اقای مهربان توسط بهزاد فراهت در شرکت حرکت کلیدی در ٢۴ شهریور به پایان رسید.

دستش درد نکنه

تهران 1500

انیماتورهای ایران - بهرام عظیمی فیلم نامه نویس و کارگردان انیمیشن سینمایی "تهران 1500" در ارتباط با مراحل ساخت و کلیت این انیمیشن سینمایی که برای نخستین بار در ایران با این شیوه تولید می شود گفت: مهر ماه امسال تولد دو سالگی شروع ساخت انیمیشن "تهران 1500" است . در ابتدا قصد داشتیم تا این اثر را برای شرکت در جشنواره فیلم فجر امسال آماده کنیم اما هنوز چندین ماه زمان برای پایان این کار نیاز داریم و طبق ظواهر کار برای شرکت در جشنواره فیلم فجر آماده نمی شود، زیرا من و دیگر همکاران ام تجربه ای در ساخت این چنین انیمیشنی را نداشتیم وگرنه در ابتدا قصد داشتیم در جشنواره فیلم کودک همدان و فیلم فجر شرکت کنیم اما طبق زمان بندی ما این کار صورت نمی گیرد.

کارگردان "تهران 1500" ادامه داد: تمام هدف ما از تولید این اثر اکران این فیلم سینمایی انیمیشن در سینماهای ایران است و تلاش می کنیم تا این اثر همانند فیلم های سینمایی در سالن سینماهای کشور اکران شود.

عظیمی در ارتباط با ساخت سه بعدی این اثر و ویژگی آن که سبب تفاوتش با انیمیشن های سه بعدی می شود بیان کرد: انیمیشن سه بعدی که در جهان تولید می شود برای تماشا نیازمند عینک های مخصوص است. ما در تولید این انیمیشن از تکنیک سه بعدی استفاده کردیم و این تکنیک دیگر نیازمند تماشای اثر با عینک های مخصوص نیست البته از جانب شرکت ها و کشورها ی مختلف سفارش هایی مبنی بر تولید سه بعدی شدن این اثر شده است که این امر نیازمند یکسال دیگر زمان است و از جانبی دیگر برای ما اکران در تمامی سالن های سینمایی ایران اهمیت دارد. با این کار بسیاری از مخاطبان و سالن های اکران را از دست می دهیم زیرا در سینماهای خارج از ایران سالن های مجهز به این سیستم زیاد است اما این امکان برای سینماهای ایران وجود ندارد و نیازمند هزینه های بالای تولید است.

کارگردان انیمیشن "سیا ساکتی" در ادامه تولید انیمیشن "تهران 1500" به دو شکل سه بعدی و معمولی برای اکران در سینماهای خارج از ایران و ایران گفت: این شکل تولید مشکلات خاص خود را داراست و زمان بر است من تمایل ام از ساخت این انیمیشن برای اکران در سینماهای ایران است اما پس از اتمام این اثر برای ساخت قسمت دوم "تهران 1500" قصد دارم که از ابتدای شروع تولید کار را به دو شکل سه بعدی و معمولی آماده کنم.

عظیمی در ادامه این گفت و گو پروژه "تهران 1500" را بسیار سنگین دانست و بیان کرد: این کار برای نخستین بار در ایران به این شکل انجام می شود و من سعی داشتم که یک کار شیک و هنری که مورد پسند مخاطبان باشد تولید کنم تا مخاطبان عام نیز از آن استقبال کنند و مسولان نیز متوجه شوند که در ایران هم می شود با رعایت تمام استانداردهای سینما هم پای جهان به تولید آثار انیمیشن دست زد و مخاطبان را جذب کرد.

وی در ادامه تبلیغات پیرامون ساخت این انیمیشن سینمایی را زیاد دانست و گفت: تا به امروز اغلب افراد من را با ساخت انیمیشن های "سیا ساکتی " و "داوود خطر " می شناختند که مورد توجه مخاطبان در نوع خود واقع شده اند و این امر مسلما انتظارات مسولان و مخاطبان را از ساخت این اثر بالا می برد که این امر از جهاتی مثبت و از جهاتی منفی است. طرفداران انیمیشن سینمایی "تهران 1500" دوست دارند بدانند که بازیگران مورد علاقه شان در انیمیشن به چه شکل هستند و بازی می کنند و کلیت کار چگونه است این در حالی است که تا به حال به این شکل انیمیشنی در ایران ساخته نشده است و من و گروه ام در ساخت این اثر تجربه ای نداشتیم. به همین دلیل حدود 50 درصد از زمان ما در ساخت این اثر صرف کسب تجربه شد تا در اولین قدم بتوانیم کاری آبرومند ارائه دهیم و قصد نداشتم که به هر قیمتی در طول 5 الی 6 ماه کار را تولید کنم.

کارگردان انیمیشن "داود خطر" در ادامه با توجه به زمان و هزینه هایی که صرف تولید این اثر شده حساسیت سازنده های این اثر را بالا برده است و من در هنگام اکران باید با کسب تجربه هایی که داشتم توانایی هرگونه دفاع را از این اثر داشته باشم زیرا آبروی حرفه ای من و گروه ام وابسته به آن است.

این کارگردان در ادامه این گفت و گو خبر از درخواست کشورهای چون: ایتالیا، فرانسه و چین را برای اکران این انیمیشن در سینماهای این کشورها داد و گفت: در بسیاری از جشنواره های معتبر بین المللی من با حدود 8 دقیقه از این اثر شرکت کردم که مورد توجه بسیاری از کارشناسان رشته انیمیشن واقع شد و مدیر یکی از بزرگترین کمپانی های انیمیشن یک ماه پیش در چین چند دقیقه از این کار را مشاهده کرد و بسیار برایش قابل توجه بود که این انیمیشن در ایران تولید شده است زیرا تا پیش از این ایران را به واسطه آثار زنده و رئال سینمایی اش می شناختند و با مشاهده این اثر خواستار اکران این انیمیشن در کشور خود شدند.

وی شرکت در جشنواره های مختلف بین المللی و اکران این فیلم سینمایی را کار مشکلی ارزیابی نکرد و ادامه داد: اکران عمومی در سطح سینماهای جهان مورد توجه من است.

فیلم نامه نویس انیمیشن "تهران 1500" در ادامه این گفت و گو تاکید کرد: تا به حال در ساخت انیمیشن برای شبکه های تلوزیونی همواره به موضوعات روز زندگی مردم توجه داشتم و متهم بودم به اینکه رئال کار می کند من زمانی که کاریکاتور می کشیدم موضوعات روز مردم را بیان می کردم و پس از آن در تلویزیون و حالا در سینما نیز همواره سعی دارم تا موضوعات روز مردم را بیان کند.

عظیمی در ادامه فیلم نامه این انیمیشن را کار مشترکی از خود و امیرمسعود علمداری دانست و در ارتباط با مضمون این فیلم سینمایی گفت: مضمون کلی این اثر طنز است و در یک حال و هوای کاملا هنری به هنر سینما و تئاتر توجه دارد من در ساخت این انیمیشن صرفا قصد نداشتم که تنها مخاطبان را بخندانم بلکه سعی داشتم به دور از یک رویکرد کلامی در فضای لطیف انیمیشن به صورت جدی با استفاده از رگه های طنز به توصیف شخصیت های خیالی بپردازم.

وی در ادامه اظهار کرد : پس از ساخت چند انیمیشن برای تلویزیون از جانب چند بانک پیشنهاداتی مبنی بر تبلیغ داشتم و آن ها در ابتدا احساس می کردن که ساختار کار من بر پایه و متکی به طنز است برا ی این ریسک این کار برای شان سخت بود اما من به آن ها تضمین دادم که با استفاده از اصول گرافیک انیمیشنی می سازم که مورد توجه و تحسین باشد و حتی برای این کار راضی بود سند تمام دارای خود که خانه و ماشین ام هست را نیز برای تضمین کارم گرو قرار دهم زیرا به کار خودم ایمان دارم ،در تولید انیمیشن سینمایی "تهران 1500" نیز حضور بازیگران چهره و صاحب سبک با این شکل از تولید انیمیشن تضمین کار من است و من و گروه ام تمامی سعی خد را برای رکوردار شدن فروش این اثر انجام می دهیم.

این کارگردان تهیه کننگی این فیلم سینمایی را بر عهده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و موسسه نسل اندیشه که مدیریت آن محمد ابوالحسنی یکی از فعالان در زمینه انیمین است دانست و گفت: من خود حدود سه سال مدیر خانه انیمیشن سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران بودم و تمام مسولان شهرداری به کار من و گروه ام اطمینان دارند زیرا تا به حال هر وقت به کار ما اطمینان کردند نتیجه مثبت گرفتند.

وی در ادامه افزود: ساخت انیمیشن های فرهنگ ساز در سال 80، مردم ایران را با انیمیشن آشنا کرد. من و گروهم در ساخت انیمیشن "تهران 1500" نیز همواره سعی داشتیم اثری کاملا ایرانی و با محتوا و یک تیم کاملا ایرانی بسازیم. کلیه عوامل این اثر که حدود 80 نفر می شویم رنج سنی زیر 40 سال قرار دارند و من با 44 سن و مدیر تولیدمان با 47 سال سن پیرترین اعضای این گروه هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: من می توانستم این انیمیشن را در کشورهای دیگر و با عوامل خارجی مسلط تر با بودجه کمتری بسازم اما دوست داشتم که همه چیز این اثر از عوامل تا ساختار و موضوع همه ایرانی باشند.

عظیمی در پایان این گفت و گو هدف از ساخت این اثر را تنها خنداندن مخاطب ندانست و گفت: ما قصد داریم با ایجاد جذابیت های لازم در اثر، مخاطبان را به خواست خود چندین بار به تماشای این اثر در سینما بنشانیم و رکورددار فروش باشیم.

لازم به ذکر است بازیگرانی چون: هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش ، مهتاب نصیرپور، محمدرضا شریفی نیا، حبیب رضایی، حسام نواب صفوی و مرحوم محسن رسول اف در این انیمیشن حضور دارند و بازیگران استوری بورد عبارتند از: سیروس کهورری نژاد، امیر کربلایی، الهام جعفرنژاد، زهرا اکرمی، حجت شرقی پور، مینا مقدم حصاری.

در فیلم سینمایی انیمیشن "تهران 1500" به بازی می پردازند و دیگر عوامل این کار نیز به شرح زیر هستند:
مدیر پروژه: سید هادی منبتی، مجری طرح: محمد ابوالحسنی، مدیر تولید: اسماعیل شرعی، انتخاب بازیگران: حبیب رضایی، طراحی فضا و وسایل: حمید بهرامی، استوری برد: مانی وطن‌دوست، طراحی لباس: فائز علیدوستی، سوپروایزر هنری و لی اوت: بهرام ارجمندنیا، سوپروایزر جانبخشی:حمید حقانی، سوپروایزر جلوه های بصری: کیوان شادانفر، مدیر دوبلاژ: مهرداد رئیسی، آهنگساز و صدابردار:‌ علی میرآقاسی، موسیقی با کلام: استودیو سیگنال، استودیو عکاسی: مینا نقی‌لو، شرکت هفت هنر هفت آسمان، عکاس: میلاد پیامی، مدیریت شبکه و فن آوری اطلاعات: مهندس فرهاد کاظمی، کارشناسان شبکه و فن آوری اطلاعات: مهندس مازیار سلیمانی، مهندس محمد ستوده، مهندس محمد کاظمی، مهندس امیر پرکار، مهندس محمد زاهد، مدیر مالی: سید مهدی عطار، تبدیل فیلم: احسان عظیمی

دانشجویان جدیدانیمیشن سال ٨٩ دانشگاه هنر
١- نگاره حلیمی ( لیسانس نقاشی-دانشگاه تران)
٢-فاطمه سوهانی ( لیسانس صنایع دستی- دانشگاه هنر)
٣- فاطمه سادات طهوری ترکی( لیسانس فیزیک-دانشگاه تهران)
۴-دریا علی راد( لیسانس صنایع دستی - دانشگاه هنر)
۵-فاطمه ملکی( لیسانس مهندسی کامپیوتر- دانشگاه شهید بهشتی)
۶-پریسا منجزی( لیسانس ارتبط تصویری- دانشگاه شهید چمران اهواز)
٧-الیکا مهران پور( لیسانس ارتباط تصویری- دانشگاه تهران )
٨-سیامک تکلو ( لیسانس ارتباط تصویری - دانشگاه هنر )
٩- علی آقایی ( لیسانس مهندسی عمران - دانشگاه آزاد اسلامی اهواز )
١٠- میر علی حسینی اصلی ( لیسانس ارتباط تصویری- موسسه غیر انتفاعی نبی اکرم/ص تبریز)
١١- محمد امین ملکیان( لیسانس مجسمه سازی- دانشگاه تهران )

من ، شاه و بابام در اسپانیا

انیمیشن «من،شاه و بابام!» به فستیوال «انیماکم» اسپانیا راه یافت

انیماتورهای ایران - این انیمیشن، ماجرای پسربچه ای است که با عشق به پدرش سرنوشت یک سرزمین را تغییر می‏دهد.انیمیشن «من، شاه و بابام» اقتباسی آزاد از قصه کوتاه «وقتی بابا شاه شد» اثر تایری روبرشت است که در ساخت آن از تکنیک «کات آوت» استفاده شده است.
کارگردانی و انیمیت این پروژه به عهده آزاده معزی و صداگذار ی و آهنگسازی آن به عهده «مهرداد نبئی» بوده است.
golpaart: تبریک به خانم معزی و آرزوی موفقیت برای ایشان و همسر محترمشون جناب استاد دهستانی عزیز

خیلی دور خیلی نزدیک

در سرزمینهای دور...نه نه ببخشید در همین چند قدمی  تو پارک طالقانی( پارک کنار تقاطع  بزرگراه مدرس با بزرگراه جهان کودک ) . همین چند روز پیش این صحنه را ثبت کردم. جالبه ! نه؟

ساعت 7 صبح روزهای آخر ماه رمضان...همون پارک

کاربرد این اسبها در پارک !

 هفت تندیس و یک لوح تقدیر- 9 مهر در تالار ایوان شمس

 کامیاب درویشی دبیر اجرایی جشن انیمیشن گفت: در این دوره نگاه تخصصی و حرفه‌ای به انیمشن شده است به همین دلیل بخش‌های مختلف این هنر مورد توجه قرار گرفته و داوری‌ها هم با این نگاه انجام شده است. http://animation8.ir/fa/

وی افزود: در این مراسم به بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، طراحی شخصیت و فضا، متحرک‌سازی، موسیقی و صداگذاری تندیس اهدا و همچنین یک لوح تقدیر با عنوان جایزه ویژه هیئت داروان به برگزیده این بخش تقدیم می‌شود.

درویشی ادامه داد: این مراسم نهم مهرماه در تالار ایوان شمس برگزار می‌شود. در این برنامه بزرگداشت مرحوم نفیسه ریاحی و مرحوم جعفر تجارتچی پیشکسوتان عرصه انیمیشن برپا می‌شود.

وی درباره دیگر برنامه‌های این مراسم گفت: در این برنامه که اجرای آن برعهده احمد عربانی یکی از انیماتورهای قدیمی است، فیلم "بنی آدم" به نمایش در می‌آید. همچنین اجرای موسیقی و پخش نماهنگ از دیگر بخشهای برنامه است

اولین جشنواره فیلمنامه و فیلم هشت

 

مهلت ارسال آثار تا 31 شهریور 89

مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و مرکز فرهنگی هنری صبا هم زمان با ایام میلاد امام رأفت و رحمت حضرت علی بن موسی الرضا « علیه آلاف التحیه و الثناء » ، اولین جشنواره فیلم نامه و انیمیشن های کوتاه هشت را به منظور تشویق و ترغیب هنرمندان به خلق آثار پویانمایی و فیلمنامه های کوتاه با محوریت هنر معناگرا برگزار می کنند .


اهـداف :
1)    ایجاد بستری مناسب جهت خلق آثار پویانمایی با موضوعات هنر دینی و معناگرا
2)    گسترش و توسعه این رشته هنری و معرفی آن به عنوان یکی از تاثیرگذارترین رشته های هنری
3)    شناسایی هنرمندان جوان و مستعد و حمایت از ایشان و ترغیب به نوآوری و نو آفرینی
4)    ایجاد فضایی مناسب جهت تبادل آموخته ها و اندیشه ها به ویژه در بین هنرمندان جوان

موضوعات بخش مسابقه :

زندگی حضرت رضا (ع) از تولد تا شهادت شامل : ولادت ـ زندگی در مدینه ـ سفر از مدینه تا مرو ـ دوران ولایتعهدی ـ نماز باران ـ حدیث سلسله الذهب ـ مناظره های  علمی و ...
مشهد و زیارت شامل : زیارت حرم حضرت رضا (ع) ـ زیارتنامه ـ داستان های مربوط به زائران آن حضرت ـ  حرم مطهر ـ اماکن متبرکه ـ ابنیه و معماری اسلامی ویژه حرم مطهر ـ انواع هنرهای بکار رفته در حوزه حرم مطهر
موضوعات مذهبی شامل : مفاهیم و داستان های قرآنی ، روایات ، زندگی معصومین علیهم السلام و دیگر موضوعات معنی گرا

معرفی یک شرکت انیمیشنی

http://www.shokuhesib.ir

 شرکت انیمیشنی   پویانمایان شکوه سیب با مدیریت دکتر بلندا چهارده سال است که برای صبا در تبریز در حال  تولید اینیمشن است .

به درد بخوریم !

http://www.ehda.ir/RegisterMember/UserRegiseter.aspx

فعلا  که جسمم که با روح  فایده ای ندارد شاید بدون روحش بیشتر به درد بخورد !

 

 

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٢:٢٧ ‎ق.ظ ; دوشنبه ٢٢ شهریور ۱۳۸٩