انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم مرداد 89

لطفا به آدرس جدید من بروید :

http://golpaart.irananimators.ir

شجاعان

سه قسمت 20 دقیقه ای شجاعان تحویل صبا شد. پس از یک پیش تولید مفصل و طولانی ! و از آن سخت تر بدست آوردن شیوه و گرافیگ تولید! بالاخره  سه قسمت از این مجموعه بدون موسیقی و صدا تحویل آرشیو صبا گردید.

انیمیشن به دست انیماتورها

انیمیشن را بدست انیمیشن کارها بسپارید این گفته روانبخش صادقی مدیر عامل آسیفا است که در یک گفتگو در برنامه دو قدم مانده به صبح خطاب به مدیران انیمیشن ( صبا!) ابراز کرده است . گفته ای که قطعا به مذاق مدیران خوش نیامده است  و آنان را نه تنها به صادقی بلکه شاید به کل خانواده انیمیشن محتاط تر و حساس تر نموده است .

 از دیگر نظرات بحث برانگیز صادقی ، حضور افرادی است که در شورای گرافیک صبا مشغول فعالیت هستند  . گفته هایی که به قول صادقی از طرف  تولید گنندگان انیمیشن شائبه برانگیز است چرا که این افراد ( از جمله گلپایگانی )  خود در صبا دارای قرارداد انجام پروژه انیمیشن هستند !

آقای مهربان

بهنام دلداده در حال آنالیز فیلمنامه " آقای مهربان " برای شروع تامنیل ( پیش استوری برد )

مبارک است

حضور علی درخشی در روز 17 مرداد به حرکت کلیدی در واقع اعلام کننده یک خبر خیلی خوشحال کننده بود ، و آنهم خبر نامزدی آقای علی درخشی کاریکاتوریست و فیلمساز انیمیشن با خانم ندا معتمدی ( از همکاران ما در پروژه پهلوانان ) است .ما که شیرینی  آن را خوردیم . خیلی هم خوشمره بود .

پیشاپیش تبریک تبریک تبریک میگوئیم .

جلسه روز 16 مرداد

خانم عرب نژاد - صفورا_ میر صادقی در جلسه بررسی فیلمنامه های انیمیشن در  روز 16 مرداد در معاونت سیمای استانها- طرحهای مرکز سیستان و بلوچستان و یک طرح از کیش مورد بررسی قرار گرفت.

چه خبر از کجا ؟

                                                                                   رضا یوسف زاده دانشجوی بورسیه دکتری انیمیشن دانشگاه هنردر دانشگاه

the University for the Creative Arts, UK

"salma aghaye golpayegani, khoshhal shodam peighametoono didam. man khoobam, mashghoole hamoon karaye hamishegi, omidvaram shoma ham khoob bashid. be bachehaye animation salam beresoonid."

کارگردانی 3 انیمیشن

پوستر آرش راد برای واحد کارگردانی 3 انیمیشن (گلپایگانی ) - ترم چهارم نیمسال دوم 89-88

ناراحتم ...

وقتی از سفر اداری کیش برمیگشتم متوجه شدم پسرها و دخترهای جوانی  که در کنار من نشسته اند  همگی از گروه موسیقی بنیامین هستند . بنیامین را پسر جوانم با یک کاست از آلبوم اولش به من معرفی کرد . تقریبا جایی نبود که صدای آهنگهای او شنیده نشود . آمار های غیر رسمی از وجود یک رکورد در فروش رسمی کاست ( بدون در نظر گرفتن کپی های غیر مجاز آن ) یعنی یک میلیون خبر دادند .

خود بنیامین هم آمد و در صندلی جلو من نشست .  بی اختیار موبایلم را برای گرفتن عکس بالا بردم  فکر میکردم برای وبلاگم  جالب باشد ،که صورت معترض و ناراحت بنیامن در کادر دوربین پدیدار شد ! با اعتراض علت گرفتن عکس را ازم پرسید و اینکه چرا اول از او اجازه نگرفتم . من   لبخند زدم و عذر خواهی کردم .... اما خیلی ناراحت شدم... فقط از خودم .

سوال و جواب

سوال :علت نامگذاری روز انیمیشن چیست ؟

جواب :در 28 اکتبر سال 1892 مخترعی فرانسوی به نام امیل رینو در موزه گروین در پاریس اولین پخش عمومی ازانیمیشن را به وسیله دستگاهی که خودش اختراع کرده بود *2( تئاتر نوری ) برگزار کرد. آسیفا تصمیم گرفت که ااین رخداد تاریخی را به عنوان روز جهانی انیمیشن انتخاب کنه و جشن بگیره تا به این وسیله به ارتقاء بخش هنری انیمیشن در تمام جهان کمک کنه.از سال 2004 به بعد  بسیاری از گروه های بین المللی آسیفا در حوالی تاریخ 28 اکتبر  اقدام برگزاری جشنهایی همزمان به عنوان یک مانیفست در کشورهای مختلف میکنند.

با تشکر از مونا شاهی

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱۸ امرداد ۱۳۸٩