انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم اردیبهشت 89

گزارش

گزارشی از جلسه نمایش فیلم های انیمیشن پایان نامه های دانشجویان سال های     82 83 - 84

 

   در تاریخ چهارشنبه 15/2/89 سری اول از مجموعه جلسات نمایش فیلم های انیمیشن پایان نامه های دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد انیمیشن در سالن شهید فلاحت پور دانشکده سینما و تاتر برگزار شد. همین جا عرض معذرت داشته باشم؛ با وجود اینکه در پوستر تبلیغاتی ساعت شروع فیلم ها 12 اعلام شده بود،‌ جلسه با تاخیر از ساعت 12:50 آغاز شد تا دانشجویان بتوانند ناهار خود را نیز به موقع میل کنند.اما حقیقتا تا 12:30 سالن تقریبا خالی بود و این به علت تداخل با ساعت ناهار بود. نمایش فیلم ها به صورت پشت سرهم و سلسله وار صورت گرفت و فیلم های دانشجویان 82 و نیمی از 83 بر پرده نمایش داده شد. در حدود دقیقه 40 ام نمایش،‌ مشکل فنی صدا پیش آمد که بعد از دقایقی مرتفع شد. جلسه در ساعت 14:10 دقیقه به اتمام رسید و ادامه برنامه به چهارشنبه هفته بعد موکول شد.

   سری دوم جلسات نمایش فیلم ها در تاریخ چهارشنبه 22/2/89  از سر گرفته شد. این بار پوسترها تنها در دانشکده سینما تئاتر نصب شدند و اطلاع رسانی از طریق سایت های اینترنتی و دوستان و آشنایان صورت پذیرفت. برنامه از ساعت 12:35 تا 14:10 نمایش داده و مجموعه فیلم های سال های 84-83-82 کامل شد. در جلسه نمایش مجموعه دوم به علت آنکه فیلم ها دوبار چک شده بودند بدون هیچ ایرادی پخش شدند و مشکل فنی جلسه اول دیگر تکرار نشد،‌ البته گاه صدا بسیار بلند بود که بلافاصله پس از تذکر حضار این مشکل بررسی می شد. در پایان مراسم تماشاگران با آبمیوه و کیک پذیرایی شدند. امیدوارم علاقه مندان انیمیشن از اینگونه جلسات استقبال بیشتری داشته باشند. انشاا... این جلسات در هفته های آتی ( البته به غیر از این هفته یعنی 29 ام)  ادامه خواهند یافت، که البته این امر ملزم به پیگیری علاقه مندان از اخبار برگزاری جلسات در سایت های اینترنتی چون فیس بوک و وبلاگ آقای گلپایگانی مدیر گروه انیمیشن دانشگاه هنر و همچنین بردهای دانشکده های سینماو تئاتر و کاربردی می باشد.

عکس مربوط به حضار این جلسات نیز توسط خانم سناء کریمی است:

 عکسی از جلسه نمایش روز 15 اردیبهشت یعنی  اولین هفته نمایش - عکاس: خانم کریمی . البته عکس مربوط به پایان جلسه بوده و نیمی از تماشاگران سالن را ترک کرده بودند

باتشکر

گلرخ الوان

عضو انجمن علمی انیمیشن

27/2/1389

صدای پهلوانان

 

آقای قاسمی در هر حال صداگذاری مجموعه پهلوانان 2

زرین آبادی کارگردان پروژه پهلوانان در حال  بررسی  نهایی صدا ی مجموعه

پهلوانان 2

جشنواره انیمیشن

هو المصور

 
مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و مرکز فرهنگی هنری صبا هم زمان با ایام میلاد امام رأفت و رحمت حضرت علی بن موسی الرضا « علیه آلاف التحیه و الثناء » ، اولین جشنواره فیلم نامه و انیمیشن های کوتاه هشت را به منظور تشویق و ترغیب هنرمندان به خلق آثار پویانمایی و فیلمنامه های کوتاه با محوریت هنر معناگرا برگزار می کنند .


اهـداف :
1)    ایجاد بستری مناسب جهت خلق آثار پویانمایی با موضوعات هنر دینی و معناگرا
2)    گسترش و توسعه این رشته هنری و معرفی آن به عنوان یکی از تاثیرگذارترین رشته های هنری
3)    شناسایی هنرمندان جوان و مستعد و حمایت از ایشان و ترغیب به نوآوری و نو آفرینی
4)    ایجاد فضایی مناسب جهت تبادل آموخته ها و اندیشه ها به ویژه در بین هنرمندان جوان

 

موضوعات بخـش مسابقـه :

زندگی حضرت رضا (ع) از تولد تا شهادت شامل : ولادت ـ زندگی در مدینه ـ سفر از مدینه تا مرو ـ دوران ولایتعهدی ـ نماز باران ـ حدیث سلسله الذهب ـ مناظره های  علمی و ...

مشهد و زیارت شامل : زیارت حرم حضرت رضا (ع) ـ زیارتنامه ـ داستان های مربوط به زائران آن حضرت ـ  حرم مطهر ـ اماکن متبرکه ـ ابنیه و معماری اسلامی ویژه حرم مطهر ـ انواع هنرهای بکار رفته در حوزه حرم مطهر

موضوعات مذهبی شامل : مفاهیم و داستان های قرآنی ، روایات ، زندگی معصومین علیهم السلام و دیگر موضوعات معنی گرا

 

 

مقررات بخش مسابقه
الف ـ فیلمنامه های کوتاه
آثار می باید در حد  تولید یک اثر پویانمایی به مدت 8 دقیقه باشد.
فیلم نامه می باید بصورت تایپ شده با فرمت
word  همراه با پرینت و cd ارایه گردد .
محدودیتی از نظر تعداد فیلمنامه برای اشخاص حقیقی یا حقوقی نخواهد بود .
ب ـ پویانمایی :
زمان اثر پویانمایی می باید حداقل 30 ثانیه و حداکثر 8 دقیقه باشد.
اثر می باید در قالب
DVD همراه با عکس و پوستر فیلم ، پیشینه هنری و سوابق تجربی فیلمساز و دیگر اطلاعات ضروری ارسال گردد.
آثار تولید شده می باید محصول سال های 85 تا 89 باشد.
تبصره : در صورتی که اثر ، تولید سال های قبل تر بوده یا مدت زمان آن بیشتر از 8 دقیقه باشد تیزر فیلم تا 3 دقیقه پذیرفته می شود.
هیچ گونه محدودتی از نظر تعداد آثار ارسالی برای اشخاص و مؤسسات نخواهد بود.
تکمیل فرم شرکت در بخش مسابقه و ارسال اثر به معنی پذیرفتن شرایط جشنواره بوده و هر گونه اثبات ادعای مالکیت اثر بعهده شرکت کننده خواهد بود.
دبیرخانه جشنواره مجاز خواهد بود تا از آثار رسیده در تبلیغات جشنواره و یا پخش از رسانه ملی استفاده نماید .

 

 

جوایز :
جوایز برگزیدگان بخش فیلمنامه های کوتاه :
نفر اول : تندیس ـ دیپلم افتخار و خرید اثر
نفر دوم : لوح زرین ـ دیپلم افتخار و خرید اثر
نفر سوم : لوح زرین ـ دیپلم افتخار و خرید اثر
نفر چهارم تا هشتم : دیپلم افتخار و خرید اثر

 

جوایز برگزیدگان بخش پویانمایی
دبیرخانه اولین دوسالانه پویانمایی هشت ، به هشت برگزیده بهترین فیلمساز ، هشت برگزیده بهترین کارگردانی و هشت برگزیده بهترین گرافیک اثر به ترتیب جوایزی شامل تندیس ، لوح زرین ، دیپلم افتخار ، خرید اثر و مجموعاً 40 سکه بهارآزادی تقدیم خواهد شد .
ضمناً در صورتی که آثار قبلاً واگذار شده باشد قرارداد ساخت یک اثر جدید با برگزیدگان منعقد خواهد شد .
علاقه مندان می توانند برای اطلاع دقیق تر به مطالب مندرج در سایت جشنواره مراجعه نمایند .

 


امتیازات ویژه :
1)    همه برگزیدگان به مدت 2 روز میهمان بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) خواهد بود.
2)    مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی و مرکز فرهنگی هنری صبا به برگزیدگان طی قراردادهایی جداگانه ، آثاری را جهت تولید و پخش از رسانه ملی سفارش خواهند بود.
3)    به همه شرکت کنندگان در بخش مسابقه گواهی شرکت اعطا خواهد شد .

گاه شمار جشنواره :
1)    1/7/89  مهلت ارسال آثار
2)    5/7/89   داوری آثار
3)    4/8/89  مراسم  افتتاحیه و نمایش آثار در مشهد
4)    6/8/89  کارگاه انیمیشن با حضور اساتید پویانمایی در مشهد 
5)    8/8/89  اختتامیه و تقدیر از برگزیدگان در مشهد

نحوه ارسال آثار :
آثار می باید همراه با فرم تکمیل شده در بخش مسابقه به آدرس جشنواره ارسال گردد .
تبصره : تحویل آثار بصورت حضوری نیز پذیرفته می شود .
آدرس دبیرخانه جشنواره در مشهد : خیابان کوهسنگی ـ خیابان عدالت  ـ عدالت 18 ـ شماره 1/9  ( مؤسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی )

دبیرخانه فیلمنامه و پویانمایی کوتاه 8
تلفن : 4ـ 8445142   ،   فاکس : 8422015

http://animation8.ir

یک فیلم سینمایی انیمیشن

  به نقل از روابط عمومی معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «افسانه قلعه آبی» به تهیه کنندگی جهانگیر الماسی و محمد نجفی‌زاده و کارگردانی جعفر مالمیر (ژانر کودک و نوجوان) عنوان پروژه‌ای است که از این شورا پروانه ساخت دریافت کرده است.
این گزارش می افزاید: این شورا برای
انیمیشن سینمایی «حماسه روزبه» به تهیه کنندگی مهدی خروشی و کارگردانی علی نوری اسکویی (ژانر کودک و نوجوان/ تاریخ صدر اسلام) موافقت اصولی صادر نمود.

انیمیشن در جشنواره فیلم و عکس دانشجو.یی

انیماتورهای ایران - یه نقل از ستاد خبری این جشنواره، راز نو ساخته سعید شاهوردی از دانشگاه علمی کاربردی خرم‌آباد، دشمن مردم ساخته حمیدرضا صالحی از دانشگاه پیام نور خرم‌‌آباد و علمدار نیامد به کارگردانی پگاه خرم‌آبادی از دانشگاه علمی کاربردی این شهر، سه نماینده خرم‌آبادی حاضر در این رویداد هستند.
سکانس پرواز ساخته مصطفی بهمنی از دانشگاه آزاد کاشان و بازگشت به کارگردانی علی مقنی از دانشگاه پیام نور این شهر نیز دو نماینده کاشانی این جشنواره هستند. ذوالجناح ساخته رامین رهبر هم از دانشگاه علمی کاربردی همدان در این بخش حضور خواهد داشت. دیگر فیلم‌های جشنواره به تفکیک دانشگاه‌های شرکت‌کننده نیز به شرح زیر است:
دانشگاه علمی کاربردی 17 تهران: فیلم‌های تولد ساخته ندا ولوی و نشانی ساخته رویا معظمی
دانشگاه هنر: فیلم‌های فلیپ بوک ساخته هژیر روشنگر و Trash only ساخته نگین خزاعی و شیوا شروه
دانشجویان دانشکده صدا و سیما: فیلم‌های صبرآمد قتل عامی در کار است ساخته جواد آقایی و سلام ساخته طه غنیمی‌فرد
دانشگاه تربیت مدرس: پرواز به کارگردانی سارا کاظم‌نژاد و دنیا چه جوریه؟ ساخته محمدعلی شریف‌پور
از دانشگاه‌های دیگر نیز این آثار در جشنواره حضور دارد: شهر زیبا ساخته سیدمصطفی سیدابراهیمی از دانشگاه تهران، مخصوصا موسیقی ساخته سینا عطائیان از دانشگاه سوره، بهار، تابستان، پاییز، زمستان و بهار ساخته محمدحسین صفری رودبار از واحد هنر و معماری دانشگاه آزاد تهران، کافه دولاپه به کارگردانی اشکان رهگذر از مرکز آموزش عالی انقلاب اسلامی و نماز بارن ساخته محمد همدانی دانشگاه امام صادق (ع).
ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس دانشجویی پس از برگزاری پنج دوره موفق، هفتم تا یازدهم خردادماه امسال ششمین دوره خود را به شکل بین‌المللی با میزبانی دانشگاه علامه طباطبایی در دو رشته فیلم و عکس برگزار خواهد کرد. این جشنواره که تنها جشنواره مختص دانشجویان در ایران است، آثار تولید شده توسط جمعیت چهار میلیونی دانشجویان مشغول به تحصیل در مراکز آموزش عالی (دانشگاه‌های سراسری، آزاد، پیام نور، علمی کاربردی، غیرانتفاعی و ...) را قضاوت و بررسی می‌کند

نگاه

با تشکر از پگاه ایزدیان

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٩