انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته دوم فروردین 89

سینزده بدر شد!

بچه تر که بودم یه روز قبل از ١٣ بدر ، پدر خدا بیامرزم همراه با عموهام و خانواده هاشون یه اتوبوس کرایه میکردند و کل این جمعیت که حدود ٣٠ الی ۴٠ نفری می شدیم میزدیم به دشت و بیابون . اغلب یکی قبلا یه جایی رو شناسایی کرده بود  . حدود ظهر می رسیدیم . بچه ها که اصلا خیالشون نبود از دار و درخت بالا و پایین می رفتن . بزرگترها در تدارک نهار . اصلا یادم نیست که چی میخوردیم فقط یادمه که تا وقتی که هوا تاریک می شد همه شاد و خندون بودن. تا وقت خواب که برای ما بچه ها تازه اول شلوغ بازی بود ، کی میتونست بخوایه تا صبح  تقریبا همه بیدار بودن بعدش یه صبحونه تو هوای آزاد و باز بازی و شلوغی  تا عصر که با آوازهای دست جمعی می رسیدیم در خونه هامون ... الکی خوش بودیم ها!   

دید و بازدید عید

آقای ارگانی در روز ١۴ فروردین -اولین روز کاری صبا میزبان مهمانان و گله مند ازطولانی شدن تعطیلات.

 آقای کریمی در حال خوش آمد گویی به برادران یغمایی - دستان نادر یغمایی بخوبی در عکس پیداست .

شجاعان در سال ٨٩

زرین آبادی  کارگردان در حال کل کل با رجبی پور سوپروایزر مجموعه جنگی و سه بعدی " شجاعان " در هفته دوم فروردین ٨٩

جلسه شجاعان -سال نو -نگاه نو - با ریش و سبیل کوتاه شده نو! شاید فرجی بشه و امسال یهو همه چی خوب بشه ! دلم شیرین میزنه! میگید نه ؟

زرین آبادی: من که چشم آب نمیخوره ! همون بهتر که با دهن آب بخورم! با این حرفهای گلپا هم کم کم داره دلم شور میزنه ! 

آموزش انیمیشن در چک اسلواکی

سال ١٣۵۴ در یک اقدام بسیار جالب از طرف کانون پرورش فکری کوکان و نوجوانان ،استاد زرین کلک دو نفر از دانشجویانش را به همراه خود به چک اسلواکی می برد برای دیدن یک دوره آموزش انیمیشن عروسکی .وجیه الله فرد مقدم و عبدالله علیمراد این دو تن هستند .

چقدر دوست دارم بدونم که روزهایی که این دو آنجا تحت تعلیم استادانی چون کارل زمان و مادام تری لوا   بودند چگونه گذشته است .

هر سه این اساتید نقش موثری در ارتقا انیمیشن  ایران داشته اند . آیا این تجربه موفق نمی تواند  تکرار شود !؟

استاد مقدم بزودی آلبوم عکسی از این دوره را در یک سایت به نمایش خواهند گذاشت .

انیمیشن ملی باید صادرشود

مدرس دانشگاه و انیماتور در مورد صنعت انیمیشن درایران، گفت: انیمیشن ایران زمانی ملی شده و رشد می کند که به دنیا صادر شود.

علیرضا گلپایگانی، مدیر گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر وانیماتور در گفت و گو با پایگاه خبری حوزه هنری با اشاره به اینکه برای داشتن انیمیشن ملی، همه عناصرموجود است، ولی هنری که فقط در کشورمصرف شود ملی نیست، افزود: درحال حاضر ژاپنی‌ها انیمیشن ملی خود را به دنیا صادر می‌کنند و فرهنگ ژاپنی از این طریق به دنیا منتقل شده است.

وی ادامه داد: در این زمینه حوزه هنری اقداماتی کرده و این کار را شروع کرده اما باید این کار مستمر باشد.

وی با تاکید بر اینکه مشکل انیمیشن ایران در حال حاضر بیشتر مدیریتی است، اظهار کرد: انیمیشن ایران در شرایط فعلی نیازبه ساختاری دارد که از شخص محوری خارج شود و با تغییر مدیریت نباید همه چیز وهمه کس عوض شود.

وی همچنین گفت: در زمینه نیروهای خلاق و کارآمد انیمیشن کشورما رشد پیدا کرده است، اما از لحاظ فیلمنامه ضعیف هستیم و باید در این زمینه کار شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر نسبت به دهه 60 (اوایل انقلاب که کل تولیدات به دو ساعت نمی‌رسید)، دوران معجزه انیمیشن است و تولیدات در سال به 4 هزار دقیقه رسیده است واز نظر کمی رشد کرده ایم اما با جذابیت‌های کار خیلی فاصله داریم.

وی درباره سیاست حوزه هنری دراین راستا، گفت: حوزه هنری یک سیاستی را مد نظر گرفته و در مراکز استان‌ها انیمیشن تجربی را فعال کرده است که در زمینه فیلم‌های جشنواره‌ای یک حرکت بزرگ است ضمن اینکه یک بخش مستقل را نیز به تولید و مطالعه در زمینه انیمیشن اختصاص داده و کارهای خیلی خوبی ارایه کرده است.

 وی درباره لزوم راه اندازی دوره های آموزش تخصصی انیمیشن نیز گفت: در دوره‌های دانشگاهی دانسته‌های افراد نسبت به انیمیشن بالا می‌رود اما مهارت و تجربه آنها بالا نمی‌رود و برای این امر به زمان و خیلی بیشتری احتیاج دارند چون باید تجربه را در مدت زمان کسب کنند.

وی درپایان گفت: در آمریکا و انگلستان هم همین طور است و در کشورمان نیز دوره آموزشی که حوزه هنری راه اندازی کرده است به صورت مکمل و خیلی موثر است.

http://www.hhnews.ir/News.aspx?News_ID=1889&Sbj_ID=018

وبلاگ جدید فائز

این آدرس جدید وبلاگ فائز علیدوستی است:http://faezsketches.blogspot.com/

 علیرضا عزیز سلام
این آدرسی که پست شده آدرس وبلاگم هست

http://faezsketches.blogspot.com/


اما تصویر پست شده تصویر وبسایتم هست که به روز شده

http://www.wix.com/faezzz/faez+online+portfolio

با سپاس : فائز

شکرستان

 

این روزهای تعطیلی عید مجموعه انیمیشن شکرستان  کار بابک نظری داره از برنامه کودک شبکه ٢ پخش میشه ! قرار بود این مجموعه بصورت ٩٠ شب در ساعت پر بیننده   مثلا ٩ شب از تلویزیون پخش بشه! اما انگار هیشکی به هیشکی نیست !‌الآن که داره صبحها پخش میشه !حیف

اژدها و صلحشور

 

 

یک محصول سینمایی کوتاه با تکنیک استاپ‌موشن است که به کارگردانی نریمان گرانمایه و در ۱۶ دقیقه، از سال ٨۶در مرحله تولید قرار دارد. شایان ذکر است که این محصول نخستین محصول استاپ‌موشن تولیدی کشور با استاندارهای کیفی رده اول جهانی است که با انجام یافتن آن در داخل کشور به فنآوری تولید عروسک‌های مخصوص استاپ‌موشن و نیز تکنولوژی تولید این رده محصول دست خواهیم یافت.

منبع خبر : سایت حوزه هنری - عینا

صلحشور! سلحشور

گرونی

ان روزها حرف از گرونی زدن بیشتر خنده داره تا انتقادی! یک کباب ترکی پز هست کنار همون کبابی خیابون بهار( میدونید که کدوم رو میگم! ) قیمت مرغ بریان را همیشه بزرگ میزنه بالای مغازه اش  که مثلا چقدر ارزونه! من چون سالهاست شاهد این کارش هستم قیمت این مرغ کبابی اش همیشه تو چشممه. نمیدونم از کی ولی فکر کنم از ٢۵٠٠ تومن نمیدونم قیمت کی هست اما امسال  قبل از عید یهو از ۶۵٠٠ زد ٧٠٠٠ تومن منم ثبتش کردم. بد نیست برای د رج در تاریخ !

 

یک نامه یک جواب

سلام استاد
اتفاقی با وبلاگتون اشنا شدم . من یک سالی هست که دارم انیمیشن را کار میکنم تا بتونم به زودی یک پروژه دست بگیرم
چند تا سوال دارم.
1 آموزش انیمیشن دو بهدی را کجا باید ببینم. با کتاب میشه آمادگی کسب کرد البته زمینه قبلی دارم
2- الان دارم تی ری دی مکس و مایا کار میکنمپیرامنش
نظز خاصی دارید.
3-استاد من رشته گرافیک میخوام لیسانسم را هم ادامه بدم نظر خواسی ندارید
ودر پایان از شما تشکر و قدر دانی میکنم واگر نکته نظری دارید بفرمایید تا استفاده کنیم . ما جوانها تشنه نکته نظرات شما هستیم
نویسنده : محمد حسین کاویانی
جواب:
دوست عزیز و گرامی جناب  کاویانی عزیز
به جمع علاقمندان انیمیشن خوش آمدید . در پاسخ باید بگم :
- انیمیشن دو بعدی نیاز به صبر ، حوصله و پشتکار دارد .
- طراحی فیگوراتیو ( طراحی رئال) از اشیا و انسان زمینه لازم برای انیمیشن دو بعدی است. کار سختی است! اما نتیجه اش رضایت بخش است .برای کسانی که انیمیشن سه بعدی کار میکنند نیز ضروری است . از ما گفتن
_ خوشبختانه کتاب های خوبی برا فراگیری طراحی و طراحی برا انیمیشن در بازا موجود است . اما خریدن کتابها کافی نیست . بیشتر به تجربه و تداوم خودتون بستگی داره . هر چه بیشتر بهتر
- در مورد نرم افزارهای سه بعدی به نظر من اینها ابزارهای کار برای رشیدن به هدف هستند نه خود هدف ! مطمئنا هر چقدر مهارت شما بیشتر باشد نتیجه بختر خواهد بود و نتیجه یعنی فیلمی که داری پیام و هدف است .
- داشتن اطلاعات  در مورد گرافیک و توان اجرایی  در آن به ساخت یک فیلم انیمیشن بسیار کمک می کند . اما این تنها کافی نیست و مقوله های مربوط به سینما - موسیقی - ادبیات و.... کمکهای بعدی هستند .
نظز خاصی  ندارم . موفق باشید.
علیرضا گلپا

دوستی!

cid:1.3492960129@web37108.mail.mud.yahoo.com

بعضی دوستیها مثله قصه ی نوحه ، (از ترس توفان میآن پیشت ) .

 بعضی دوستیها  مثله قصه ی ابراهیمه ( باید همه چیزتو قربانی کنی ) .

 بعضی دوستیها مثله قصه ی مسیحه ( آخرش به صلیب میکشنت ).

 اما بیشتره دوستیها مثله قضیه موساست ، ( یه کم که دور میشی یه گوساله جاتو میگیره).

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:۱٧ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٩ فروردین ۱۳۸٩