انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

آخرین هفته سال 88- سال نو خواهد شد

یادداشت

اول

یا مقلب القلوب و الابصار، 

 

یا مدبر اللیل و النهار، 

 

یا محول الحول و الاحوال، 

 

حول حالنا الی احسن الحال

 

***********************************

روز جهانی انیمیشن بود!؟

تو خبرها اومده بود که روز  جهانی انیمشن بوده  ! شما خبر دارین !؟

http://www.farsnews.net/newstext.php?nn=8812210005 .

دو خط نامه و ١٠٠ خط جواب!

جناب آقای علیرضا گلپایگانی
سلام
اینجانب مسلم نعیمی یکی از اعضای وبلاگ مفید جنابعالی میباشم که به همراه تعدادی از دوستان خود در  شهرستان  به تولید انیمیشن مشغول میبا شیم.
ضمن تشکر از شما در مورد قیمت تولید انیمیشن (ترجیحا 2 بعدی ) سوالی داشتم که خواهشمندم تا حد ممکن بنده ودوستانم را راهنمایی بفرمایید.اینکه قیمت انیمیشن 
دو  بعدی در چه محدوده ای میباشد و این به اصطلاح تلورانس سقف قیمت و کف قیمت به چه عواملی مرتبط میشود. البته قبلا در وبلاگتان به این موضوع اشاره ای 
فرموده بودید ولی خواهشمندم در صورت امکان توضیح بیشتری فرموده و در مورد سفارش کار بلند ، سریال و کار کوتاه توضیح بفرمایید.چرا که وضعیت دستمزدها در
شهرستان ما واقعا اسف بار بوده وبا وضع موجود هنرمندان شهر ما دیگر قادر به تولید انیمیشن نخواهند بود.
متشکرم   
 دوست عزیز جناب آقای نعیمی
از اینکه به همت خود و دوستانتان مشغول تولید انیمیشن هستید بسیار خوشحالم و بهتون تبریک میگم . هیچ چیز به اندازه تجربه نمیتواند در یادگیری به آدم کمک کند .
اما در مورد قیمت ، همانطور که همه می دونیم تقریبا هیچ قاعده ای تکرار میکنم هیچ قاعده ای ندارد!اما بزرگترین سفارش دهنده انیمیشن در ایران یعنی صدا و سیما احتمالا با توجه به هزاران نکته ! که بر ما پوشیده است تعرفه هایی را برای  تولید انیمیشن  به تولید کننده ها ارائه می دهند . مثلا مرکز صبا در زمان مدیریت قبلی تقریبا سه دسته قیمت داشت ٣٠٠ الی ۵٠٠ برای تولید در شهرستانها و یا برای تولید کنندگان تازه کار! قیمت ۵٠٠ الی ٨٠٠ برای تولید کنندگان با سابقه که با تکنیک دو بعدی  و یا عروسکی کار میکنند . ٨٠٠ الی ١۵٠٠ برای انیمیشن های سه بعدی با توجه به تعداد قسمتها و البته  درجه ارتباط با مدیریت ! هر چه قسمتهای کار بیشتر بود که در مدیریت قبلی بسیار روی این بخش تولید  کننده را نخت فشار قرار میداد قیمت به ٨٠٠ نزدیکتر میشد . کلا قیمت ٨٠٠ یکجور  رقم ثابت به تولید کننده بود حالا میخواد کار ساده باشدبا یک کارکتر  و یا چهل کارکتر و داستانهای پیچیده تر!  سوال هم نمی شد کرد چون جوابی  داده نمیشد . کلا در زمان مدیریت قبلی بسیار به توان تولید کننده برای کمیت تولیدش حساب باز میشد و البته روابط حسنه دیگر که از بحث ما خارج است .
اما در رابطه با قیمت کار در شهرستانها ، تا جایی که میدونم تاهمین پارسال قیمتها زیر٣٠٠ یا ۴٠٠ تومن بوده است . البته نه اینکه این پول به دست تولید کننده ها برسد ! در بغضی موارد این مبلغ توسط مدیر مرکز  نصف شده و در اختیار تهیه کننده قرار میگرفته و تهیه کننده آنرا نصف و در اختیار تولید کننده قرا میداده و تولیده کننده آنرا نصف و .... به هر حال یکی از دلایل ( یکی از دلایل! ) افت کیفیت در تولید انیمیشن در شهرستانها به این مورد بر میگردد. اما در امسال فکر کنم حدود مرداد ماه مرکز سیمای استانها در تهران تصمیم گرفت که برای بالا بردن کیفیت تلید انیمیشن در شهرستانها این مسیر را تغییر دهد  و با افزایش نرخ تولید فکر کنم بین ۵٠٠ الی ٨٠٠  و همچنین قرار دادن افرادی  بعنوان ناظر کیفی که کنترل کنند که آیا بودجه به دست اهلش  می رسد این مسیر نسبت به قبل اصلاح گردیده است . توصیه میکنم که در صورتیکه مرکز سیمای شهرستانتان با شما همکاری نمیکند سری به سیمای استانها در تهران بزنید  و طرح خودتون را به آنجا ارائه کنید البته با نمونه کار و .... گرچه شما را دوباره به مرکز شهرستانتان حواله میدهند اما فرقش اینه که تهران در جریان طرح شما هست .
اما در کل کار دو بعدی از سه یعدی بسیار سخت تر و هزینه بردارتر است اما نمیدونم چرا در قسمت ارزیابی در همه بخشها معکوس عمل می شود !
توصیه دیگه اینکه برای تولید تلویزیونی کار پیچیده از نظر داستان و گرافیک  انتخاب نکنید . یادتان باشد که کارتان قرار است بطور متوسط از یک تلویزیون ٢١ اینچ و در ساعت روشن روز که فعالیت های دیگر هم همزمان با نمایش فیلم شما در حال اجرا است ( جارو زدن خانه ! و یا احتمالا مشق نوشتن دانش آموزان هنگام دیدن کارتون! )و در یک فاصله ٢ یا سه متری از آن دیده شود . پس پیچیدگی ها گرافیکی و ...بیشتر  به نظر پارازیت تصویری خواهند بود تا زیبایی تصویر. به صدای فیلمتان بیش از گذشته توجه کنید .از دیالوگ بیشتر استفاده کنید ( کار تلویزیونی بدون دیالوگ وجود ندارد! حالا میخواد انیمیشن باشد یا سریال کبری ١١! ) ..دیگه سلامتی وجودتان. موفق باشید
 
کتاب کتاب انیمیشنی
 مرکز حوزه هنری کتاب‌های «تصور حیات»، «هنر لی‌اوت و استوری برد»، «دفترچه تمرین برای انیماتورها»، «اصول طرحی منظره»، «طراحی‌های یک ذهن طنز‌پرداز»، «طراحی ژست برای انیمیشن»، «طراحی شخصیت کسب مهارت دو بعدی» و «نوشتن برای انیمیشن، کمیک و بازی» را به زودی منتشر خواهد کرد.
کتاب «تصور حیات» به نویسندگی اولی جانسو و فرانک توماس و ترجمه مهبد بذرافشان و مهیار جعفرزاده، کتاب «هنر لی اوت و استوری برد»، نوشته مارک‌تی - بایرن و ترجمه سلما محسنی اردهالی، کتاب «دفترچه تمرین برای انیماتورها» به نویسندگی تونی وایت و ترجمه پریسا کاشانیان، کتاب «اصول طراحی منظره» نوشته برینگتون باربر و ترجمه دکتر علی حسن ‌پورحجار در دست چاپ است.
همچنین، کتاب «طراحی‌‌های یک ذهن طنزپرداز» به نویسندگی کریستوفر هارت و ترجمه پریسا کاشانیان، کتاب «طراحی ژست برای انیمیشن» نوشته والت استنچ فیلد و ترجمه آرنمیز نیازی، کتاب «طراحی شخصیت (کسب مهارت دو بعدی)» نوشته استیو رابرتز، کتاب «نوشتن برای انیمیشن، کمیک و بازی» نوشته کریستی مارکس و ترجمه مهرداد عملداری و کتاب «چگونه به شیوه مارول طراحی کنیم» به نویسندگی استن لی جان بوشما و ترجمه مهیار جعفرزاده در دست انتشار هستند
 
فیلم رئال انیمیشن راز دشت تاران
 
فیلم سینمایی راز دشت تاران
داریوش بابائیان» : فیلم نسبت به نسخه به نمایش در آمده در جشنواره تغییری نمی‌کند و هیچ سکانسی از فیلم حذف نخواهد شد.  برنامه‌ریزی ما برای اکران فیلم در خرداد 89 است و به همین منظور تنها به دلیل اینکه فیلم برای نمایش در جشنواره مراحل فنی خود را شتابزده طی کرد، مقداری بر روی کیفیت فنی کار از جمله بحث افکت‌ها و جلوه‌های ویژه کار بیشتری صورت خواهد گرفت. 
در این پروژه که مراحل مختلف ساخت آن سه سال به طول انجامیده، ترانه علیدوستی، رزیتا حفیظ، رضا شفیعی‌جم، ارژنگ امیرفضلی، امید میرعلائی، سارا روستاپور، آرمین عظیمی ، کسری جان‌زاده و حنانه محمدی ایفای نقش کرده‌اند.
قصه «راز دشت تاران»، برگرفته از نشان‌ها و اندیشه‌های ایران زمین است.
این فیلم با بهره گیری از جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های ویژوال افکت در ایران ساخته شده و داریوش بابائیان آن را تهیه کرده است.
فیلم سینمایی راز دشت تاران
«راز دشت تاران» در بیست‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر توانست جایزه ویژه دبیرخانه را در بخش فیلم‌های اول و دوم از آن خود کند.
 
استثناء‌هایی که باید به قاعده تبدیل شوند
1- پر مخاطب شدن انیمیشن ایرانی
2-کنترل هزینه تولید  با هزینه دریافتی
3- حرفه ای شدن مدیریت تولید در انیمیشن ایران
4- شناخت سینما برای کارگردانان و دست اندرکاران انیمیشن ایران
5- انتخاب آزاد موضوع توسط تولید کنندگان انیمیشن
6- برآورد واقعی تولید انیمیشن بر اساس معیارهای تخصصی
7- حضور دست اندرکاران با تجربه در ترسیم راه کارهای کلان تولید انیمیشن
8- وام  کلان برای خرید کارگاه تولید انیمیشن  و پرداخت آن بصورت اقساط کم بهره
9-صادرات انیمیشنهای فرهنگی  به کشورهای منطقه
10- تشکیل انجمنهای صنفی و فرهنگی حرفه ای  انیمیشن

درسهای زندگی
 
* وقتی به شدت عصبانی شدی دستهایت را در جیبهایت بگذار.
*  یادت باشد بهترین رابطه میان تو و همسرت زمانی است که میزان عشق و علاقه تان به هم بیش از میزان نیازتان به یکدیگر باشد. 
* مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر. 
* اگر کسی تو را پشت خط گذاشت تا به تلفن دیگری پاسخ دهد تلفن را قطع کن.  
* هیچوقت به کسی که غم سنگینی دارد نگو " می دانم چه حالی داری " چون در واقع نمی دانی .  
* یادت باشد گاهی اوقات بدست نیاوردن آنچه می خواهی نوعی شانس و اقبال است. 
* هیچوقت به یک مرد نگو موهایش در حال ریختن است. خودش این را می داند. 
* از صمیم قلب عشق بورز. ممکن است کمی لطمه ببینی، اما تنها راه استفاده بهینه از حیات همین است. 
* در مورد موضوعی که درست متوجه نشده ای درست قضاوت نکن.  
* وقتی از تو سوالی را پرسیدند که نمی خواستی جوابش را بدهی، لبخند بزن و بگو:  "برای چه می خواهید بدانید؟" 
* هرگز موفقیت را پیش از موقع عیان نکن. 
* هیچوقت پایان فیلم ها و کتابهای خوب را برای دیگران تعریف نکن.  
* با زنی که با بی میلی غذا می خورد ازدواج نکن. 
* وقتی احساس خستگی می کنی اما ناچاری که به کارت ادامه بدهی، دست و صورتت را بشوی و یک جفت جوراب و یک پیراهن تمیز بپوش. آن وقت خواهی دید که نیروی دوباره بدست آورده ای.  
* هرگز پیش از سخنرانی غذای سنگین نخور.  
* راحتی و خوشبختی را با هم اشتباه نکن.  
* هیچوقت از بازار کهنه فروشها وسیله برقی نخر.  
* شغلی را انتخاب کن که روحت را هم به اندازه حساب بانکی ات غنی سازد.   
* سعی کن از آن افرادی نباشی که می گویند : " آماده، هدف، آتش "   
* هر وقت فرصت کردی دست فرزندانت را در دست بگیر. به زودی زمانی خواهد رسید که او اجازه این کار را به تو نخواهد داد.  
* چتری با رنگ روشن بخر. پیدا کردنش در میان چتر های مشکی آسان است و به روزهای غمگین بارانی شادی و نشاط می بخشد.   
* وقتی کت و شلوار تیره به تن داری شیرینی شکری نخور.   
* هیچوقت در محل کار درمورد مشکلات خانوادگی ات صحبت نکن.  
* وقتی در راه مسافرت، هنگام ناهار به شهری می رسی رستورانی را که در میدان شهر است انتخاب کن.   
* در حمام آواز بخوان.  
* در روز تولدت درختی بکار. 
* طوری زندگی کن که هر وقت فرزندانت خوبی، مهربانی و بزرگواری دیدند، به یاد تو بیفتند.  
* بچه ها را بعد از تنبیه در آغوش بگیر.
* فقط آن کتابهایی را امانت بده که از نداشتن شان ناراحت نمی شوی.  
* ساعتت را پنج دقیقه جلوتر تنظیم کن.  
* هنگام بازی با بچه ها بگذار تا آنها برنده شوند.  
* شیر کم چرب بنوش. 
* هرگز در هنگام گرسنگی به خرید مواد غذایی نرو. اضافه بر احتیاج خرید خواهی کرد.  
* فروتن باش، پیش از آنکه تو به دنیا بیایی خیلی از کارها انجام شده بود.   
* از کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد، بترس.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٥:٢۳ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ اسفند ۱۳۸۸