انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

میلاد نور

میلاد پیامبر صلح و دوستی مبارک باد

       *  *

ییااددددااششتت

آقا...

آقا این اینترنت هوشمند!چقدر کنننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننده...مردیم بابا

جایزه

عکس از اکرمی

جایزه بهتری اثر تلویزیونی  در بخش آزاد جشنواره اصلاح الگوی مصرف  در  تاریخ ١٢ اسفند ٨٨ به فیلم " پهلوانان " تعلق گرفت. جایزه هم یک سکه طلا باضافه تندیس سنگین  جشنواره بود . فیلم توسط مرکز صبا به جشنواره ارسال شده بود ،و بعلت درگیر بودن زرین آبادی در دوبلاژ سری دوم پهلوانان من به نمایندگی از شرکت در مراسم حضور داشتم . آقای اکرمی هم که در سالن حضور داشت ما رو انداخت تو دوربین موبایلش .

توکلی

توکلی آبندانسری هنگام کار عملی بر روی در و دیوار دانشکده- حتما فکر میکنید بخاطر گرون شد کاغذ و مداد و اینجور چیزهاست ....

 

اما نه موضوع به این سادگی ها نیست . راستش همه اینها همش برمیگرده به وقتی که آقای  توکلی فیلمی رو گویا تو جشنواره پویا نمایی می بینه که شخصیتهای آن رو در و دیوار واقعی در حال حرکت هستند! خب  دیگه هیچی یک دل نه صد دل شیفته این تکنیک میشه و ....

 

گرافیتی به هنر نقاشی بر روی دیوار را میگویند اما چندی است که این هنر به همراهی تکنیک انیمیشن جلوه دیگری پیدا کرده است . توکلی در حال جلوه دادن به تکنیک گرافیتی!

 

خوبی دو قلو بودن هما بس که بعضی وقتها معلوم نیست که کدومشون داره کار میکند .

 

 

توکلی٢: کجا ما دوتا شبیه هم هستیم ! من که کلاه سرمه !

در صبا

خوبی اینکه آدم برای اینکه کارش جلو بره مدام باید به خود مرکز صبا مراجعه کنه اینه که آدمهایی رو که مدتهاست دوست داری ببینیشون می بینی . اینم بزرگمهر حسین پور که اومده بود پروژه نیمه تممومش رو تصفیه ! کنه .

 میگفت آخه این چه کاریه که ۴ قسمتی که ساختم رو اصلا نمیخوان نشون بدن بعد میگن بقیه شو چرا نمی سازی !!

حسین پور یکسری انیمیشن طنز آمیز در باره هنرمندان شناخته شده از جمله شهرام ناظری و... ساخته است که کمتر فرصت دیده شدن داشته اند. ظاهرا بخاطر همین از خیر ساخت بقیه مجموعه منصرف شده است .

بحث شیرین طنز در انیمیشن و گیم میان ما برقرار بود که نیمه تمام ماند! آقای ابوالحسنی که این روزها ایشون هم زیاد در کوچه پس کوچه های صبا در حال گذر است تو هوا موضوع را گرفت و فکر کنم قراردادش هم با بزرگمهر حسین پور همونجوری سرپایی امضا کردن! گمونم!

از برکات هر روز سر زدن به صبا ( از رو بیکاریه دیگه ) همین دیدن  آقای علیرضا شجاع نوری خوش تیپ در صبا  است ! هر کی ایشون رو نمی شناسه از اونهایی که ایشون را می شناسن بپرسن. همین

آل انیمیشن !

بهرام عظیمی بعنوان فیلمنامه نویس فیلم زنده ترسناک غیر انیمیشنی" آل " در مورد  کار با توجه به سابقه کار انیمیشن خود می گوید: زمانی که فیلم را می‌دیدم باورم نمی‌شد که بعد از سال‌ها داستانی که در ذهن داشتم ساخته شده است.

من همیشه از کودکی به 2 چیز معروف بودم؛به ترسو بودن و دلقک‌بودن. از وجه دلقکی و خنده‌داربودنم در انیمیشن‌سازی‌ استفاده کردم و در اینجا هم باز سعی کردم با توجه به فرهنگ خودمان یک داستان ترسناک بنویسم. با تماشای فیلم «شب بیست و نهم» سال‌ها پیش تحت‌تأثیر قرار گرفتم.

«آل» را 3 سال پیش نوشتم و از علی معلم خواستم که به‌صورت انیمیشن سه‌بعدی آن را بسازیم ولی ایشان پیشنهاد تبدیل کار به یک فیلم بلند سینمایی را دادند.

این فیلم سخت بود ولی خودم از تماشای فیلم لذت بردم، می‌دانم ایراداتی دارد که به قصه و داستان من برمی‌گردد اما کارگردانی بهرامیان، بازی‌ها و... هیچ وقت از ذهن من پاک نخواهد شد.

اتاق فکر...

روزهای آخر سال....

انیمیشنی !

هیچ چیز عجیب تر از واقعیت نیست !

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۸۸