انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

8یاد...داشت- ایمیل جدیدمن: golpaart@yahoo.com

یاد..................................داشت!

 

عجب!

عجب !‌این ایمیل جی میل ما درست نشد که نشد !  اصلا راه نمیده لاکردار! حیف اون همه مشخصات دوستان که من حتی نتونستم ایمیلهاشون رو باز کنم! آقا شرمنده...

 پس آستینمون رو که مدتی است بالا است بالاتر زدیم و دوباره برگشتیم سراغ یاهووووووووووووووووو قدیمی خودمون و یک ایمیل تر و تازه برای وبلاگ نقلی خودمون راه انداختم . با ١٠١ هزار پوزش دیجیتالی لطف کرده تا یاهو  سرپا !‌است مطالب و عکس و .... خودتون رو به این ایمیل یعنی :

golpaart@yahoo.com

بفرستید . یادتون نره ! ایمیل Gmail من کار نمیکنه . نگید نگفتم ها! دوستانی هم که برای عضویت در خبر نامه  وبلاگ با ایمیل جی میل ثبت نام کردند .لطف کنند و بی زحمت دوباره مشخصات خودشون رو به ایمیل golpaart@yahoo.com ارسال کنند .

 بازم ممنون

تصویب موضوعات

موضوعات زیر در  جلسه ٣/١٢/٨٨ شورای تحصیلات تکمیلی تصویب شد

١- ملائکه فرهنگ ادیب- انیمیشن و ساعات پر مخاطب تلویزیون - استاد راهنما دکتر حسنایی - نام فیلم عملی : مثل یک رویا استاد راهنما : علی احمدی

٢- حسن توکلی آبندانسری- گرافیتی در حرکت : بررسی انیمیشن های دیواری و توانایی های بیانی آثار گرافیتی - استاد راهنما : دکتر شکیب - کارعملی : خیابان یکطرفه - استاد راهنما : علیرضا گلپایگانی

٣-شهره جهانی - امکان سنجی کاربرد شخصیت های دفتر پنجم داستانهای مثنوی معنوی در فیلمهای های انیمیشن - استاد راهنما : سارا خلیلی - کار عملی : گاو استاد راهنما : سارا خلیلی

پایان نامه

خب چی میشد یه نمره بیشترمی دادید!! این صدای خانم نجمه هاشم الحسینی بود که نه با زبان که با چشمانش  بعد از شنیدن نمره 19 از سوی هسئت داوران گفته شد.

آخیش راحت شدم ! گفته زیر لبی خانم الهام نیکو بعد از شنیدن نمره 20 از زبان مدیر جلسه ! خیلی ها با گوش جان آنرا شنیدن ! میگید نه؟

استاد صفورا : آه چه خاطراتی دارم تو این سالن نمایش دانشکده سینما . یادش بخیر

استاد حسنایی (بایک عالمه قرص و دارو و دستمال کاغذی)، استاد خلیلی ، استاد سلطانی و خودم ( پشت عکسم دیگه !) 

در حاشیه:

شرکت توی یه جلسه پایان نامه انیمیشن با فکر اینکه یه روزی خودت باید تو جایگاه شخصی باشی  که قراره کارهاش قضاوت بشه خیلی هیجان انگیزه ! به تمامی سئوالات و نقطه نظر های اساتید خوب گوش می دی و با خودت تصمیم می گیری که من فلان اشتباه رو نمی کنم یا من هم همین کار رو برای پایان نامم انجام می دم . اما با این اوضاعی که من دیدم باید بیشتر از اینها تلاش کنم ، حقا که اساتید واقعا مایه گذاشته بودند و روی خط به خط تمامی پایان نامه ها دقیق شده بودند ، و حتی از خیر غلط املائی هم نگذشته بودند  !!! کارهای بچه ها هم خیلی  بود و دانشجویانی که نیامده بودند واقعا از دست دادند ...
نویسنده: سنا’ [khoorzad@yahoo.com]

 

 خبر

 

خبر اینکه شنبه  اول اسفند 88قرار بود برای دانشجویان ورودی جدید کارشناسی دانشگاه هنر (دانشکده کاربردی) مراسم معرفه و خوشامدگویی برگزار شود.

انجمن علمی انیمیشن هم در لابی تالار فارابی یک میز داشت تا به معرفی رشته انیمیشن بپردازد. به همین منظور برگه هایی آماده کردیم تا دانشجویان اطلاعات موجزی درباره انیمیشن دانشگاهی آن هم از نوع دانشگاه هنری دریافت کنند. البته از 200 برگه آماده شده تنها حدود 20 عدد توسط دانشجویان گرفته شد، که بعضی ها هم به زور اطلاع رسانی شدند!

البته این حرکت خوبی بود که دانشجویان بتوانند با یک رشته در مقطع ارشد آشنا شوند تا از همین حالا بدانند چه پیش نیازهایی باید بدانند، اما راستش را بخواهید میز انجمن علمی انیمیشن کم بازدید  کننده ترین میز بود و ما پشت میزی ها هم کم دیده شونده ترین دانشجویان!!!  

گلرخ الوان

 

انیماتورهای صرب در ایران

به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این کارگاه‌‌ها با حضور میومیر رایکوویچ انیماتور و ایگور گیموس دستیار وی از کشور صربستان از روز 27 بهمن آغاز شده است.
نخستین روز کارگاه‌های این دو استاد انیمیشن به "اصول و مواد تولید رسانه‌ای در سواد رسانه‌ای " و "معرفی وسایل و ICT جدید " اختصاص داشت و در آن دو انیماتور سرشناس کانون عبدالله علیمراد و بهزاد فراهت به عنوان میهمان و پنج کارشناس و مربی و 10 عضو کانون از پنج استان کشور به عنوان هنرآموز حضور داشتند.
در روز 28 بهمن نیز چهار کارگاه "فیلم انیمیشن و "Box، "درس‌هایی در باره قصه‌گویی و فیلم‌نامه (سناریو) " و "کار عملی با Box و نرم‌افزار انیمیشن " برگزار می‌شود.
سومین روز هم با چهار کارگاه دیگر ادامه پیدا می‌کند «جرقه‌های فکری (بحث و گفت‌وگو و...) و اتمام فیلم‌نامه»، «طرح فیلم‌نامه» و "کار عملی با Box و نرم‌افزار انیمیشن " عناوین کارگاه‌‌های روز 29 بهمن است.
روز 30 بهمن نیز کارگاه‌های "شروع فیلم‌سازی(تولید فیلم) "، "اصول اولیه صداگذاری " و کار عملی با Box و نرم‌افزار انیمیشن " در مرکز آفرینش‌های فرهنگی، هنری کانون برپا می‌شود.
کارگاه آموزشی کارگردان‌های صرب در پنجمین روز به عناوینی مانند "شروع فیلم‌سازی(تولید فیلم) "، "اصول اولیه صداگذاری " ، "کار عملی با Box و نرم‌افزار انیمیشن " و "مرحله نهایی تولید فیلم (تدوین و صداگذاری) ارزیابی فیلم " اختصاص یافته است.
این کارگاه در روز 2 اسفند با دو موضوع "مرحله نهایی تولید فیلم (تدوین و صداگذاری) ارزیابی فیلم " و "اجرای نهایی و مراسم اختتامیه به کار خود پایان داد.

سیدصادق رضایی در مراسم پایانی کارگاه آموزشی انیمیشن دو کارگردان صرب در تهران خاطرنشان کرد که جای خالی چنین شورایی در کانون به چشم می‌خورد و قرار است این شورا با مدیریت وی برای توسعه این هنر تشکیل شود چرا که عالی‌ترین مقامات کشور دلبسته تاثیرگذاری انیمیشن هستند.

سری بزنید به :

تو گشت وگذارم تو وبلاگها  به این وبلاگ برخوردم .به نظرم جالب اومد. خیلی سوژهها از توی همین خاطرات بیرون میاد . دوست داشتید سری بزنید به :

خاطرات یک عاقد http://www.1aghed.blogfa.com/

روحانی نیستم و سنم زیاد نیست .کارم عقد کردن و پیوند دادن جوانانه. در آن لحظات خاص اتفاقات گوناگونی می افته. گاهی البته بامزه. شما هم با من بیاید تا سر سفره عقد بشینیم و ببینیم اتفاقات غیر معمول این مراسم چیا هستن... 

 

* سخن بعضی ها

سخن بعضی ها کلا بیشتر به دل میشینه ! اصلا بعضی حرفا مهمه که از دهن کی در میاد . مثلا همین گاندی بزرگورا که تنها چند روز پیش از مرگش بر روی یک تکه کاغذ هفت موردی که بدون هفت مورد دیگه خطرناک هستند را بر روی یک تکه کاغذ نوشت و داد به نوه اش که بماند برای ماها! اینم اون هفت مورد :

 

1-ثروت، بدون زحمت
2-لذت، بدون وجدان
3-دانش، بدون شخصیت
4-تجارت، بدون اخلاق
5-علم، بدون انسانیت
6-عبادت، بدون ایثار
7-سیاست، بدون شرافت
ای چاخان!

اثر هنری گلپا در یک نمایشگاه بین المللی! چه زل زده این !

او زبان هنر را زبانِ کار و ارتباط با کودکان دانست و افزود: تمامی مربیان و کارشناسان کانون با همین زبان با کودکان و نوجوانان سخن می‌گویند و به باور من اگر کسی آن را مورد غفلت قرار دهد مخاطب خود را فراموش کرده است.

مدیرعامل کانون در ابتدای انتصاب خود به این سمت در ماه بهمن، تولید فیلم‌های مناسب انیمیشن برای کودکان و نوجوانان را اولویت کاری خود برشمرده بود.

سیدصادق رضایی اکنون بر این نکته نیز تاکید کرد که به توسعه جشنواره قاصدک (فیلم‌های کودکان برای کودکان) توجه جدی نشان خواهد داد و هرقدر در این زمینه از منابع موجود بهتر استفاده شود در نهایت بهره بیشتری نصیب مخاطبان خواهد شد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در همین جلسه عنوان کرد که در نشستی با هنرمندان داخل و بیرون از کانون در عرصه انیمیشن شرکت کرده و قرار است با دعوت از مجموعه شرکت‌های تولید کننده این فیلم‌ها، نحوه گسترش همکاری‌ها در این زمینه مورد بررسی قرار گیرد.

وی توضیح داد که در این جلسات‌ قابلیت‌ها در عرصه‌های جشنواره‌ای، تولید انبوه فیلم‌های انیمیشن و نحوه استفاده از این فیلم‌ها در مراکز کانون بررسی خواهد شد. رضایی از جوانان فعال در عرصه انیمیشن قدردانی کرد و گفت: این جوانان با استعداد به پیشرفت‌های خوبی در زمینه ساخت انیمیشن دست یافته‌اند و ما به صورت جدی در کانون از آن‌ها حمایت خواهیم کرد.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ; پنجشنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸۸