انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

رونمایی قلب سیمرغ -پایان نامه ها -یادداشت دوم- خانه کامپیوتر گرافیک -سال 2010

قلب سیمرغ رونمایی شد

 

به گزارش سینمافردا ، در این مراسم که از ساعت 16:30  روز سه شنبه ١۵ دی ماه ٨٨ در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، 7 دقیقه از انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» به کارگردانی وحید نصیریان نمایش داده شد.

در این مراسم، «وحید نصیریان» کارگردان،‌ «امیر سحرخیز» سوپروایزر، «پیام آزادی» سازنده موسیقی، «شفیع آقا محمدیان» مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، اسفندیار احمدیه، بهرام عظیمی، محسن امیریوسفی، دالوند و تعداد زیادی از عوامل فیلم حضور داشتند.تولید «قلب سیمرغ» در مراحل تدوین و صداگذاری است
وحید نصیریان در این جلسه گفت: ساخت این پروژه از سه سال پیش آغاز شد و در حال حاضر در مراحل پایانی کار هستیم.

وی افزود: یک سری جریانات مثل تغییر مدیریت و مسائل مالی باعث شد روند ساخت فیلم، کمی طولانی شود. در حال حاضر تولید فیلم در مرحله تدوین و صداگذاری است.

نصیریان ادامه داد: کل فیلم در فضای نرم ‌افزار MAX می‌گذرد و از نرم‌افزارهای پریمیر و افترافکت به صورت جنبی استفاده شده است.

کارگردان انیمیشن سینمایی «قلب سیمرغ» در ادامه بیان داشت: امیدوارم این انیمیشن به نفع کل انیمیشن ایران باشد. این آرزوی قلبی 95 نفری بود که در این پروژه کار می‌کردند.

پوستر قلب سیمرغ

نصیریان: فیمنامه کار، 9 بار بازنویسی شد
وی اضافه کرد: در این فیلم، 25 کاراکتر وجود دارد و قصه در سال 2300 که خیلی دور است، اتفاق می‌افتد. در واقع، کار ژانر آخرالزمانی دارد. کاراکتر اصلی ما «رسا» است. اژدهای این فیلم از ترکیب 7، 8 حیوان که برای مردم ایران بد به نظر می‌رسند، تشکیل شده است.

نصیریان اظهار داشت: نوشتن فیلمنامه کار، 6 ماه به طول انجامید و 9 بار بازنویسی شد و در حال حاضر هم دیالوگ‌ها تغییر می‌کند. مرحله پیش‌تولید هم 8 ماه به طول انجامید و ما در این مدت زمان نیرو تربیت می‌کردیم، به خاطر اینکه نمی‌توانستیم هزینه زیادی پرداخت کنیم. در نهایت یک سال و 10 ماه قبل، تولید کار به صورت جدی آغاز شد.

امیدوارم «تهران 1500» رکورد «قلب سمیرغ» را بشکند
وی در ادامه با بیان این که یکی از مشکلات انیمیشن در کشور، مدیریت انیمیشن است، گفت: امیدواریم استودیو رسا، یک جاده صاف‌کن خوب برای پروژه‌های بزرگ باشد. امیدوارم «تهران 1500» رکورد «قلب سیمرغ» را بشکند.

وحید نصیریان، شهنام صفاجو  و امیر سحرخیز در مراسم رونمایی از انیمیشن سینمایی قلب سیمرغ

وحید نصیریان، شهنام صفاجو و امیر سحرخیز در مراسم رونماییسحرخیز: هنوز اخلاق حرفه‌ای در تولید انیمیشن سه بعدی وجود ندارد
امیر سحرخیز کارگردان فنی و سوپروایزر انیمیشن در این جلسه گفت: تولید یک انیمیشن 5 دقیقه‌‌ای با یک انیمیشن 90 دقیقه‌ای را نمی‌توان به نسبت زمانش مقایسه کرد. به نظر من هنوز اخلاق حرفه‌ای در تولید انیمیشن سه بعدی وجود ندارد. در مورد مسائل تکنیکی هم مشکلات زیادی وجود ندارد.

سحرخیز: دیدهای منفی هنوز در خانواده انیمیشن وجود دارد
وی افزود: همیشه ذهنیت مثبتی نسبت به تولید این چنین انیمیشنی وجود ندارد. متأسفانه دیدهای منفی در خانواده انیمیشن وجود دارد حتی وقتی که می‌بینیم کار جلو می‌رود، باز هم این دید منفی از بین نمی‌رود و حتی تشدید هم می‌شود.

سحرخیز ادامه داد: در حال حاضر تعداد انیمیشن‌های بلند از تعداد انیماتورها بیشتر است. از جهتی که تعداد تولیدات زیاد شده، خوب است. امیدوارم با زیاد شدن تعداد انیمیشن، ظرفیت پذیرش انیمیشن‌های بلند هم زیاد شود. گاهی اوقات یک نقد مثبت به کل گروه انرژی می‌دهد ولی تاکنون این نقد مثبت هم دریغ شده است.

هزینه ساخت فیلم با هزینه یک ماهه استودیو در آمریکا برابری می‌کند
وحید نصیریان در خصوص هزینه‌‌ پروژه گفت: خیلی روشن و قاطع می‌گویم هزینه‌ای که به کل پروژه اختصاص داده شد، شاید با هزینه یک ماه یک استودیو در اروپا و یک یا دو هفته در آمریکا برابری کند.

وی افزود: هزینه‌ تولید این فیلم بسیار پایین بوده و اگر فیلم در حال به اتمام رسیدن است، با پول تهیه‌کننده، مرکز گسترش و وحید نصیریان نبوده بلکه با عشق این کار انجام شده است.

اگر سریال یا وله می‌ساختم،‌ 40 برابر دستمزد می‌گرفتم
نصیریان ادامه داد: اگر این 3 سال را صرف ساخت سریال، وله و....می‌کردم، 30، 40 برابر پول می‌گرفتم ولی من دنبال پول نبودم بلکه دنبال اجر معنوی و اخروی کار بودم.

اگر «محمد آفریده» نبود، «قلب سیمرغ» ساخته نمی‌شد
کارگردان انیمیشن قلب سیمرغ اضافه کرد: اگر آقای «محمد آفریده» نبود، این فیلم شروع نمی‌شد اگر تمام می‌شود به مدد آقای آفریده بود. رقم ساخت این فیلم خیلی پایین‌تر از فیلم‌های زنده است و اگر کمک روحی بعضی از افراد نبود، کم می‌آوردیم.

وی تصریح کرد: ممکن است حتی این افراد اکران نشود ولی اگر اکران شود، به موفقیت‌اش امیدوارم. امیدوارم در کار بعدی‌ام، مشکلات این کار وجود نداشته باشد.

نصیریان ادامه داد: ما با کشورهای صاحب این صنعت، غیر قابل مقایسه‌ایم ولی امیدواریم صنعت انیمیشن ما رشد کند چرا که انیمیشن می‌تواند درآمدی 3 برابر درآمد نفتی داشته باشد و اشتغال‌زایی کند.

پیام آزادی سازنده موسیقی انیمیشن قلب سمیرغ در این جلسه گفت: این کار شاید تنها کاری باشد که 60 درصد ملودی‌های آن را کر، پر کرده باشد. سعی کردیم موسیقی ایرانی را هم در کار دخیل کنیم. نی، کمانچه، تنبور، سه‌تار و دف نمونه‌هایی از کار هستند.

اسفندیار احمدیه در مراسم رونمایی از انیمیشن سینمایی قلب سیمرغ

اسفندیار احمدیه در جلسه رونمایی حضور داشتند .

 

 

 

پایان نامه های تصویب شده

موضوع تئوری : استفاده از تکنولوژی در انیمیشن دوبعدی

موضوع عملی : فیلم " گمشده ی خیال "

دانشجو : سعیده سادات موسوی

استاد راهنما : دکتر محمد رضا حسنایی

                           *     *     *

موضوع تئوری : سیر تحول کات - اوت در انیمیشن ایران

دانشچو : نجمه بهنام نیا

استاد راهنما : علیرضا گلپایگانی

استاد مشاور : وجیه الله فرد مقدم

 

یادداشت دوم

* باید یاد بگیرم

باید یاد بگیرم که دیگه زیاد حرف نزنم ! کلا زیاد حرف زدن  عاقبت نداره . باید از همین امروز شروع کنم.نه از فردا  شروع میکنم ! امروز که باید حرف بزنم و بنویسم . نمیشه که! میشه ؟

*اخبار انیمیشن

اخبار انیمیشن کلا خیلی دیر به دیر به روز میشه . دنیا واحوالات انیمیشن یک حالت اسلوموشن داره ، مثلا وقتی میگی پروژه در حال پیش تولیده یعنی فعلا چند ماهی منتظر بمونید تا یک صفحه استوری بردی یا یک کارکتری رو زیارت کنید . یا مثلا اگر  شنیدید که یک پروژه در حال اتمامه ، یعنی حالا حالاها  باید منتظر دیدن یک فریم از اون کار باشید . اصلا خدا وکیلی به این اخبار انیمیشنی نمیشه اطمینان کرد !‌به نظر شما میشه ؟

* نوشتار اینجانب

 نوشتار اینجانب در آخرین شماره پیلبان کم کم  داشت کار دستم میداد . آخه تو اون یادداشت  خیلی عالمانه!  با حالت فیلسوفانه! توصیه کرده بودم که نکنه در مقابل افراط  کمیت گرایی به تفریط  کیفیت گرایی بیافتیم ! بسکه از همه چی ترسیدم که هر پایینی خب حتما یه بالایی هم دارد .دوستان سرزنش کردن که تو این هیر و ویر تو هم وقت کردی گیر دادی ها! دیگری لبخند معنی دار تحویلم داد که خوبه با دست خودت خودت رو ....ولی به هر حال  همه این حرفها که تو یادداست پیلبانیم نوشته بودم  متعلق بود به قبل از دیدار با مدیریت جدید صبا که  دور از انصافه که نگاه مثبت و صمیمانه ایشان را ندیده بگیرم. خب از  طرف دیگه آمارهای تصویب و مجوز ساخت هم نگرانی من را کمرنگ کرد . تصویب چندین پروژه جدید انیمیشن اون نگاه تنگ نظرانه را مردود  می کرد. خدائیش سعی میکنم به اون پند اول  یادداشت  بیشتر توجه کنم و همینجوری  حرف نزنم.  حالا درد این ژورنالیستهای پیلبانب را درک میکنم .خب اینجوری هم خوبه هم کم خطرتره! اینطور نیست ؟

* تکلیف

تکلیف  این ترم تحصیلی هم تو دانشگاه هنر حسابی به هم پیچ و واپیچ خورده ها! تاریخ امتحانات نزدیکه در حالیکه  تشکیل خیلی از کلاسها به حد نصاب  معمول  خودش نرسیده ! حالا بماند که  اصلا دانشجوها تو این ترم  حواسشون به درس بود یا نبود  !

* بالاخره روح

بالاخره روح خانم خوشبخت هم  از تصمیم ما برای دوبله کردن فیلمهای آموزشی جناب آقای  ریچارد ویلیامز با خبر شد  و از اون جالبتر نظر موافق خودشون رو بهمون اعلام کرد . حالا تازه میمونه جلب رضایت معاونهای پژوهشی دانشکده و دانشگاه برای سرمایه گذاری در این امر خیر . خدا بزرگه انشالله که بشه .

* تو این پروژه

تو این پروژه " شجاعان " برای طراحی و ساخت هر کارکتر سه بعدی یه عالمه هزینه کردیم . بگو ماشاالله ، ولی خدا وکیلی باورتون میشه ! با این بودجه صبایی  خودم هم   باورم نمیشه ! با این اوصاف آخر و عاقبت این پروژه را بخیر  کنه .

* کی جرئت داره

کی جرئت داره تو این وانفسایی یک پروژه تله سینمایی انیمیشن رو شروع کنه ؟ هان ؟

یک شرکت  اساسا کلیدی ،معلوم الحال و خوش خیال : م.............ن!

* شرکت دید

شرکت دید با حضور ش در نمایشگاه گیم در دبی نشون داد که داری هدفهای دورتری رو نشونه میگیره . انشالله که به هدف بشینه ما که بخیل نیستیم  ! هستیم ؟

*یک شرکت

یک شرکت معلون الحال انیمیشنی : میگم یه چند میلیون ناقابل از اون هشت میلیارد  با قابل را نمیدین به ما یه خوده کارمون پیش بره ؟

شرکت رائیکا ( رجوع شود به صفحات رو ،پشت ، نیم رو ، و سط  و .... پیلبان ): کدوم هشت میلیارد ؟آهان !ن............................................ه ؟

 *بعد از تغییر

بعد از تغییر مدیریت مرکز گسترش سینمای تجربی خبری از پروژه های جدید انیمیشن در آنجا به ما نمیرسد !  خب تو این اوضاع یه جا به صورت جد  طرفدار فیلمهای نقلی انیمیشن فستیوالی بود اونم همین مرکز تو میدون قندی بود . این همه مشتاق انیمیشن کوتاه چشم انتظارن بخدا !‌میگید نه ؟

* در گوشی

به گوش ما هم رسید که موسسه پویا مهر در صدد  ساخت فیلم سینمایی انیمیشن است اونم نه یکی بلکه دوتا ! حالا که موسسات دیگه جرئت رفتن به سمت انیمیشن کوتاه هم نمیکنن چه برسه به  سینمایی ! چه جایی بهتر از پویا مهر که بعد از ساخت سریال انیمشن برای کشور عراق حالا به فکر انیمیشن اونم از نوع بلندش برای داخل کشور   هم هست .

* هارد اکسترنال8wre3dr42o96lpsmkw7t.gif

هارد اکسترنال یکهزار گیگی ( مدل پاسپورتیش گرونتره ) شده زیر 100 هزارتومن! بابا بدوین بخرین و کل  آرشیوتون رو تو این هارد ذخیره کنین . به درد این دنیا و  آخرتتون میخوره . بجان  عزیزم می ارزه .این تکنولوژی هم عجیب هویجوری جلو جلو میره ها!

 * بعضی از دوستان1g5cu034jv41k0jd3x.gif

بعضی از دوستان  بزرگوار که جدیدا به عرصه انیمیشن و تولید آن پای نهاده اند  با ترکیب بازیگران زنده در زمینه های نقاشی شده و یا احیانا سه بعدی مدعی تولید تکنیک جدیدی در انیمیشن شده اند و  محصول خود را در زمان مدیریت قبلی صبا با نرخ انیمیشن ! به آرشیو  صبا تحویل هم داده اند . و احیانا بزودی اینگونه فیلمها! (و  نه البته انیمیشن ! ) را از شبکه های وطنی مشاهده خواهیم کرد. خب ضمن خسته نباشید بهتر است بعرض برسانم که این تکنیک ( نمایش زمینه های گرافیکی در پشت بازیگران زنده و سر حال  ) هیچ  ربطی به انیمیشن ندارد و نهایتا یک تکنیک اصطلاحا کروماکی در تولید فیلم زنده است . کاش در مدیریت سابق صبا یکی این مطلب را به این دوستان میگفت و اونها  را از رویای تولید 60 دقیقه انیمیشن! در ماه  با تکنیک جدید ! بیرون می اورد! نگید اون موقع کسی نبود بهشون بگه ! که من  باور نمیکنم !

* آمار

آمار بازدید کننده های وبلاگ از 167 نفر به 96 نفر در روز تقلیل پیدا کرده! راستش خودم میدونم برای چی ! شما چی فکر میکنید !؟

چرا!

tyrcp5wkfw5wuh3m8lk7.jpg

چرا میگن حرف اثر نداره! البته حرف داریم تا حرف و البته تا شنونده کی باشه !حالا خوب ببینین بچه های انیمیشن پای مونیتورهای سینتیک مشغول کار کردن هستند. آخیش داشتم کمکم ناامید میشدم ها!

pk7t9hh55etfs6czcjc2.jpg

فکر کنم حالا که مزه سینتیک وکوم اومد زیر دست بچه ها! باید فکر خرید چند تا مویتور دیگه م باشیم!!!

دیدار

تو این ایام سرد زمستونی دیداری داشتم با جناب مهرداد بهزاد اول( آدمو یاد پادشاهان میاندازه! نه؟ ) ، آهنگساز ، خواننده و مبتکر جوانی با 34 سال سن ( بهش نمیاد والا! خوب نگاش کنین ) که دیدن و شنیدن کنسرت متفاوتش که توش هم گیتار برقی بود هم کمانچه و هم دف  و هم فلوت و جاز و... که با صدای گرمش انصافا سرمای  وجودم را البته موقتا برطرف کرد .قرار است CDکارشو بهم هدیه کنم . دروغ چرا چشم انتظارم .

درفقدان یک استاد

دکتر عزیر گسیلی 

gbpyd3lwu8ttb5364pz.jpg

روز چهارشنبه ١۶ دی مراسم تشیع  دکتر گسیلی مدیر گروه رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر

دکتر عزیز گسیلی متولد 1339، عضو هیأت علمی و استاد سرشناس طراحی صنعتی دانشگاه هنر و دانشگاه الزهراء در روز 14 دی 1388 بر اثر بیماری به رحمت ایزدی پیوست. استاد گسیلی علاوه بر تدریس و تربیت تعداد زیادی از دانشجویان و هنرمندان کشور، به عنوان سرپرست دفتر توسعه طراحی و ترویج امور بسته بندی سازمان توسعه تجارت ایران و همچنین همکاری با فرهنگستان هنر، نقش مهمی در ارتقای هنری صنعت بسته بندی و همچنین ترویج هنر طراحی ایرانی داشتند.

کتاب های مکاتب و سبک های طراحی صنعتی در قرن بیستم، فرآیند طراحی نوآور، بسته بندی صادراتی در زمینه های محصولات کشاورزی و مواد غذایی و همچنین سردبیری مجله تخصصی طراحی صنعتی دستاورد، بخشی از تالیفات و خدمات استاد عزیز گسیلی در زمینه طراحی صنعتی بوده است.

2c3pnihpn4imeh13b6r2.jpg

دانشگاه هنر یک استاد عالم و پر بار خود را از دست داد

زندگی چرخش یک خاطره است
خاطر خاطره ها را نبریدش از یاد
زندگی چرخش ایام و گذار من و توست
زندگی می‌گذرد
کاش یک فاتحه مهمان شقایق باشیم
و زمین کوچک نیست
دل ما تنگ و نفس سنگین است
کاش میشد آموخت که سفر نزدیک است
خاطر خاطره‌ها را نبریدش از یاد
زندگی می‌گذرد
کاش یک فاتحه مهمان شقایق باشیم

2so96ohicxsl7k764xw.jpg

گروه طراحی صنعتی به مدد او فعالترین گروه آموزشی دانشگاه هنر شد .درصدد تاسیس دانشگاه طراحی صنعتی بود اما....

oik1mi9u2rjped9puigz.jpg

دکتر گسیلی در قطعه  نام آوران ...

دو دختر ۶ ساله و ٣ماهه او منتظر پدرشان هستندو...

خانه  کامپیوترگرافیک

بدینوسیله برنامه زمان بندی کلاسهای خانه کامپیوتر گرافیک  در زمینه طراحی ( از میتدی تا پیشرفته ) ، نرم افزرا سه بعدی مکس ، مدلسازی کارکتر ( مبتدی تا پیشرفته )، نورپردازی و .... را به اطلاعتان می رساند :
 

با توجه به شروع کلاسها از پانزدهم دی ماه از تمام هنرجویانی که مایل به شرکت در کلاسها هستند درخواست می شود حد اکثر تا پایان این هفته برای ثبت نام اقدام نمایند.

امکان ثبت نام تلفنی برای هنرجو مقدور می باشد (تماس با شماره 22271026)

موفق باشید

خانه کامپیوتر گرافیک – Cghous 

پایان نامه

کار پایان نامه خانم نجمه طاهایی آماده شد.

6qbkckdtogtlonqu96ty.jpg

 کاریکاتوری فکر کنیم !

دوایرانی برنده مسابقه کاریکاتورنخست وزیرهند
 دو کاریکاتوریست ایرانی نفر اول و دوم مسابقه کاریکاتوری کشیدن از چهره نخست وزیر هند شدند. 

کاریکاتوریست های ایرانی به نامهای وحید جعفری از تهران و سلمان محمدی از کردستان که در مسابقه بین المللی کاریکاتور هند شرکت کرده بودند توانستند با خلق کاریکاتور هایی از چهره نخست وزیر هند جایزه اول و دوم این مسابقات را به خود اختصاص دادند.
تبصره : کاریکاتور بالا اثر استاد جواد علیزاده است .

جالبه ! نه ؟

طراحی بر روی کف پیاده رو ! بپا نیفتی

eeugfuwj8eey0ifcxr8.jpg

اینم با حاله :)

شنیدی !؟

شنیدی که ....

از شما دعوت میکنم شنیده های خودتون رو در باره انیمیشن  برام بفرستین.

سال ٢٠١٠

s5hpofmde1rcp8b6l4k.jpgکار: آرش راد

 یک داستان کوتاه و تکراری!

جمعیت زیادی برای دیدن مسابقه و تشویق قورباغه ها جمع شده بودند..  

 

 

و مسابقه شروع شد....

 

 

 
راستش, کسی توی جمعیت باور نداشت که قورباغه های به این کوچیکی 
 

بتوانند به نوک برج برسند.

 
شما می تونستید جمله هایی مثل اینها را بشنوید


 

 "اوه,عجب کار مشکلی!!"  

 
"
اونها هیچ وقت به نوک برج نمی رسند."

 

   
یا:

 

 "هیچ شانسی برای موفقیتشون نیست.برج خیلی بلند ه!"

 

 

 

 قورباغه های کوچیک یکی یکی شروع به افتادن کردند...

 

 
بجز بعضی که هنوز با حرارت داشتند بالا وبالاتر می رفتند
... 

  
جمعیت هنوز ادامه می داد,"خیلی مشکله!!!هیچ کس موفق نمی شه
!" 
  

و تعداد بیشتری از قورباغه ها خسته می شدند و از ادامه دادن منصرف

 

...

 

 ولی فقط یکی به رفتن ادامه داد بالا, بالا و باز هم بالاتر.... 

    
این یکی نمی خواست منصرف بشه!

  
بالاخره بقیه ازادامه ی بالا رفتن منصرف شدند.به جز اون قورباغه

 

کوچولو که بعد از تلاش زیاد تنها کسی بود که به نوک رسید!  

 
بقیه ی قورباغه ها مشتاقانه می خواستند بدانند او چگونه این کا ر رو

 

انجام داده؟

   
اونا ازش پرسیدند که چطور قدرت رسیدن به نوک برج و موفق شدن رو پیدا
کرده؟  

 
و مشخص شد که
... 

 

 برنده ی مسابقه کر بوده!!! 
  


نتیجه ی اخلا قی این داستان اینه که

هیچ وقت به جملات منفی و مأیوس کننده ی دیگران گوش ندید... چون 
 

اونا زیبا ترین رویا ها و آرزوهای شما رو ازتون می گیرند--چیز هایی که

 

از ته دلتون آرزوشون رو دارید


هیشه به قدرت کلمات فکر کنید


چون هر چیزی که می خونید یا می شنوید روی اعمال شما تأثیر میگذاره
 
پس


همیشه
....  

 مثبت فکر کنید

 

و بالاتر از اون 

 

کر بشید هر وقت کسی خواست به شما  بگه که به آرزوهاتون نخواهید

 

رسید


و هیشه باور داشته باشید


 

 من همراه خدای خودم همه کار می تونم بکنم 

 

 

موفق باش

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٦:٢٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٩ دی ۱۳۸۸