انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

ویا علی مدد- شواری انیمیشن -انجمن علمی انیمیشن- پنجمین جشنواره رویش- انیمیشن فجر

یا علی مدد . . .

              *   *    *

 سومین جلسه شورای تخصصی گروه انیمیشن

در روز سه شنبه ١٧ آذر  اعضای شورای تخصصی گروه انیمیشن سرکار خانم دکتر شکیب ، سرکار خانم خلیلی ، سرکار خانم بختیار منش    ،  جتاب آقای دکتر حسنایی و علیرضا گلپایگانی در دفتر گروه کارشناسی ارشد انیمشن دانشگاه هنر تشکیل گردید .

ار مهمترین مصوبات  این جلسه تایید طرح پژوهشی راه اندازی دوره کارشناسی و طرح پژوهشی بازنگری دروس  کارشناسی ارشد انیمیشن  بود . بررسی طرحهای پژوهشی کوتاه در نیمسال دوم سالجاری از مباحث دیگر این جلسه بودند که ادامه آن به جلسه بعدی موکول گردید.

بررسی علل عدم استقبال دانشجویان از کار در کارگاههای مجهز دانشکده - تقلیل واحدهای پیش نیاز به دستور معاونت آموزشی دانشگاه از ١۶ واحد به ١٢ واحد - تجهیز کانون فیلم انیمیشن به فیلمهای بیشتر و مکانیسم آرشیوی برای آن - ادامه  فعالیت نشریه تخصصی  گروه سیمیا - تولید جزوات درسی  ار دیگر  مباحث مطروحه در این جلسه بود .

انجمن علمی  انیمیشن دانشگاه هنر

سر فصلهای اولین جلسه انجمن علمی دانشجویان انیمیشن دانشگاه هنر :

1- مونا شاهی به عنوان دبیر انجمن انتخاب شد
2- قرارشد با اساتید صحبت شود تا به دانشجویانی که در این روزها مریض می شوند بگویند که خودشان سر کلاس نیایند به خاطر آنفولانزا
3- چهارشنبه 12:30 یک جلسه ی توجیهی اندر فوائد نرم افزار انیمه استدیو برگزار میشود تا بعد کسانی که مایل بودند در کلاسش شرکت کنند
4- گلرخ الوان و سنا کریمی به عنوان مسئول برد انیمیشن انتخاب شدند
5- مونا شاهی قرار شد چگونگی ارسال آثار به جشنواره هیروشیما را بررسی کنه
6- قرار شد اکرمی لیست و کل آرشیو حوزه هنری را بگیرد و ارتباطی بین آرشیو دانشکده و حوزه برقرار کند.
7- قرار شد موضوع اردو و بازدید های شهری مثل موزه ها مورد توجه قرار بگیره که خانم الوان پیگیر خواهند شد

در ضمن جای مدیر گروه خالی! عده یی از بچه های هر سه گروه ورودیهای جدید، ورودی ٨٧ و ورودی پیش از ما 5شنبه به حوزه هنری رفتیم و فیلم "بالا" رو روی پرده دیدند.

برندگان بخش انیمیشن  رویش  پنجم

مراسم اختتامیه پنجمین دوره جشنواره فیلم رویش روز پنجشنبه 12 آذر در  مشهد برگزار گردید . رضا میرکریمی، مجتبی راعی، علیرضا گلپایگانی، مهرداد اسکویی و فرهاد صادقی این آثار را داوری کردند

فیلم پویانمایی

1ـ لوح افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی "سقوط " تعلق می‌گیرد به پیمان براهین و صمد خطیبی.

2ـ لوح افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی "پرنده و درخت " تعلق می‌گیرد به محمود رضا سلطانپور.

3ـ لوح افتخار و مبلغ دوازده میلیون ریال به خاطر کارگردانی پویانمایی "آرزوهای من " تعلق می‌گیرد به روح ا... سعادتمند.

4ـ هیئت داوران جایزه بهترین فیلم پویانمایی را به طور مشترک به شرح زیر تقدیم می‌دارد:

ـ تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ بیست و دو میلیون ریال برای پویانمایی "گنچ پنهان " به بابک نظری.

ـ تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ بیست و دو میلیون ریال برای پویانمایی "شهر خاموش " به امیر مهران.

الف ـ بخش مسابقه فیلمنامه

1ـ فیلمنامه پویانمایی
هیئت داوران با تقدیر از نگارش فیلمنامه‌های "زره " نوشته نواب محمودی و "مترسک " نوشته علی احمدی، تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ ده میلیون ریال جایزه نقدی را به عنوان بهترین فیلمنامه پویانمایی تقدیم می‌کند به نویسنده فیلمنامه "راز ماهی قرمز " سید رحیم موسوی.

در حاشیه جشنواره چهارم رویش سال ٨٧ :

مجید مجیدی که پنج‌شنبه شب و در آیین اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم کوتاه دینی، با انتقاد از عنوان جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» گفت: عنوان رویش برای این جشنواره لقب بسیار مناسبی است اما با قرار دادن کلمه «دین» در کنار آن در حقیقت دین را مهجور کرده‌ایم.

کارگردان «آواز گنجشک‌ها» ادامه داد: دین مقوله‌ای کاملاً جاری و ساری در زندگی است که به همین سادگی وجود دارد و نباید دنبال پیچیدگی در آثار سینمایی برای نشان‌ دادن آن باشیم.
این کارگردان سینمای ایران افزود: چه نیازی است که برای نشان‌ دادن دین به سراغ جن و پری و معجزه‌های پیچیده برویم وقتی بزرگ‌ترین معجزه رسول گرامی اسلام (ص) کلام خداوند است که در حقیقت همان دستورات زندگی است.

عضو فرهنگستان هنر تاکید کرد: قرآن کتابی نیست که برای یک دوره خاص نوشته شده و دیگر اثری نداشته باشد، اما متاسفانه این کتاب آسمانی امروز مهجور واقع شده زیرا به شعائر دین به ‌طور سطحی عمل کرده‌ایم.

وی اضافه‌ کرد: جوهره دین محبت کردن، گذشت، فداکاری و رسیدگی به امور همسایه و پدر و مادر بسیاری تعالیم دیگر است اما چرا اینها در آثار سینمایی جایی ندارد.

کارگردان فیلم نماینده ایران در اسکار 2009 افزود: تقبیح ضدارزش‌هایی همچون بداخلاقی‌های اجتماعی، دروغ گفتن، ریا، تهمت‌زدن و غیبت که متاسفانه در جامعه امری طبیعی شده چرا هیچ‌جایی در مضامین سینمایی ندارند.

وی ادامه داد: اگر کسی یک‌بار غیبت کند یعنی تا 45روز اعمال عبادی‌اش مقبول واقع نمی‌شود و این یعنی با 9بار غیبت هیچ‌ کدام از نماز یا روزه‌های فرد در طول یک سال ارزشی ندارد.

این کارگردان نام ‌آشنای سینمای ایران و جهان تاکید کرد: عناوینی همچون سینمای معناگرا و سینمای دینی آسیب بزرگی به اصل جریان دینی ما زده است.

وی با اشاره به شعارهایی که دولت نهم مطرح کرده ‌است گفت: این شعارها، حرف‌هایی اصولگرا، درست و مبتنی ‌بر مبانی و ارزش‌های انقلاب و دستاوردهای آن ارزشمند است که ما هم از آن استقبال می‌کنیم.

مجیدی در عین حال تصریح کرد: آیا هیچ فکر نکرده‌ایم که از این حرف‌ها درس بگیریم و آیا فکر نمی‌کنید که دیگر خسته شده‌ایم و گوش‌هایمان پر شده ‌است و باید واقعاً به آنها عمل ‌کنیم.

همچنین ابراهیم حاتمی‌کیا نیز در حاشیه اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» و در گفتگوی کوتاهی  با اشاره به انتقاد مجیدی از عنوان جشنواره گفت: اگر از عنوان این جشنواره کلمه «دینی» حذف شود راحت‌تر می‌توان با‌ آن کنار آمد.

وی افزود: این جشنواره‌ها بسیار خوب است اما اینکه عنوان دینی داشته باشد و به تبع آن تظاهُرات دین را نشان دهد، من خیلی جدی نمی‌گیرم.

کارگردان فیلم دعوت همچنین در پاسخ به این سئوال که آیا روزی به سینمایی که معتقد بودید «در آن پایتان هنوز در دستان بسیجی شهید عملیات بدر است» باز خواهید گشت، اظهارداشت: من در همان سینمای خودم قرار دارم و اگر جستجو کنیم آن بسیجی امروز یکی از چنین‌هایی است که من به آن احترام می‌گذارم .

 

بازبینی آثار پویانمایی جشنواره فیلم فجر به پایان رسید

هیئت انتخاب این بخش کار بازبینی60 پویانمایی رسیده به دبیرخانه را به پایان رساند و اسامی آثار برگزیده را اعلام می‌کند.

در بخش نقش خیال که برای اولین بار در جشنواره بیست و هشتم فیلم فجر مستقل برگزار می‌شود، دو سیمرغ بلورین به بهترین آثار پویانمایی اهدا خواهد شد.

یک سیمرغ بلورین در بخش نقش خیال به بهترین کارگردانی پویانمایی کوتاه و نیمه‌بلند و دیگر سیمرغ این بخش نیز نصیب بهترین کارگردان پویانمایی بلند خواهد شد. بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر از 5 تا 15 بهمن‌ماه در تهران برگزار می‌شود.

فیلم زمزمه با باد بهترین اثر جشنواره فیلم براتیسلاوا شد

فیلم سینمایی «زمزمه با باد» به کارگردانی شهرام علیدی در جشنواره بین المللی فیلم «براتیسلاوا»، جایزه بهترین فیلم را از طرف هیأت داوران دانشگاههای اسلوواکی دریافت کرد.
تبصره : شهرام علیدی از دانشجویان انیمیشنی بود که بعلت  حضورش در سینمای زنده تحصیل در زمینه انیمیشن را در نیمه رها کرد . با  آرزوی موفقیت روزافزون برای او

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٥:٥۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸