انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

دیدار -شجاعان به پیش ! -کوتاهترین - اوس محسن- دانشمندان بزرگ- قلب سیمرغ -نکته

دیدار...

کاویان راد - شکیب- گلپایگانی-ضیایی- دهستانی- یکدانه

پنجشنبه ٢٧ آبان در یک دیدار دوستانه از انیمیشن  با هم حرف زدند .

رو ی جلد شماره ٩٢-٩١ نشریه انیمیشنی پیلبان مورد گفتگو قرار گرفت .تصویر رو و پشت جلد این شماره مثل شماره قبل پیلبان  بصورت آگهی از سوی یک شرکت تازه تاسیس خریداری شده است .

این شرکت ضمن دعوت از دست اندرکاران انیمیشن برای  کمک به تولید انیمیشن  خبر مهم تولید یک فیلم انیمیشن بنام "‌ایران باستان " با سرمایه اولیه ٨ میلیارد تومان را باطلاع رسانده است . برای اطلاعات بیشتر به پیلبان همین ماه مراجعه کنید .

شب کریسمس ٢٠١٠احتمالا دوستان خارجی عشق انیمیشن ایران، غافلگیر خواهند شد .

Pilban International در این شب در سراسر جهان توزیع خواهد شد .

حسین ضیایی دبیری این شماره را نیز همچون دیگر شماره های پیلبان بعهده خواهد داشت .

درباره سایتها و وبلاگهای انیمیشن  ایران هم کلی خندیدیم ! ببخشید حرف زدیم .

شجاعان به پیش

پروژه انیمیشن  شجاعان  مراحل پیش تولید خود را میگذارند . سیاوش زرین آبادی نویسنده و کارگردان این مجموعه است .

مهدی علی بیگی طراح شخصیتهای  این مجموعه جدید شرکت حرکت کلیدی است . قرار است که این مجموعه در 39 قسمت 15 دقیقه ای تولید شود . خلبانان ناشناخته هوانیروز قهرمانان این مجموعه هستند . این پروژه به صورت سه بعدی و با رندری متفاوت  ساخته خواهد شد .

 زرین آبادی به همراهی دانش گیتی  فیلمنامه های این مجموعه را نوشته است . سرهنگ  خلبان بازنشسته سلطانی کارشناس نظامی پروژه  خواهد بود .

آقای موحد طراح فضا و مدیر هنری پروژه شجاعان است

آقای موحد طراح فضا و مدیر هنری پروژه شجاعان است

آی عظیمی مدلساز کارکترهای مجموعه شجاعان است

وعلیرضا گلپایگانی مجری طرح این پروژه عظیم انیمیشن است .

رجبی پور در جمع شجاعان

بهزاد رجبی پور به جمع شجاعان پیوست . او بعنوان مسئول بخش فنی وسوپروایزر انیمیشن  در این مجموعه بزرگ فعالیت خود را از نیمه آبان آغاز کرده است .

 کوتاهترین داستان دنیا!

کوتاه ترین داستان جهان توسط "ارنست همینگوی" نوشته شده است:

For Sale: Baby Shoes , Never Worn

برای فروش: کفش بچه ، هرگز پوشیده نشده

 

گفته میشود ارنست همینگوی این داستان 6 کلمه ای را برای شرکت در یک مسابقه داستان کوتاه نوشته و برنده مسابقه نیز شده است. همچنین گفته میشود که وی این داستان کوتاه را در یک شرطبندی با یکی از دوستانش که ادعا کرده بود با 6 کلمه نمیشود داستان نوشت، نوشته است.

 

کوتاه ترین داستان ترساک دنیا نیز داستان زیر است که نویسنده اش مشخص نیست:

 

آخرین انسان زمین تنها در اتاقش نشسته بود که ناگهان در زدند

دیدار تازه شد

 

پنجشنبه 27 آبان یک روز قبل از اینکه بهرام جواهری دوباره به کانادا بازگردد توفیق دیداری از نزدیک حاصل شد . بهرام جواهر ی دانش آموخته انیمیشن دانشگاه هنر و یکی از  فیلمسازان خوب انیمیشن  ایران است .بهرام بعداز طی یک دوره یکساله انیمیشن دیجیتال در ونکوور کانادا قصد  دارد یک انیمشن مولتی تکنیک  را به زیر دوربین دیجیتالیش ببرد . البته به قول خودش اگر زندگی بگذارد .

 مجسمه های اوس محسن

گرچه محسن رمزی اولین مجسمه اش را در ٧٠ سالگی ساخت اما تجربه بیش از ۶ دهه کار با فلز ، بعنوان یک صنعتگر را به همراه داشت . ۶ دهه تجربه های گوناگونی که می تواند هزینه شکوفایی لحظه ای نهفته در زندگی یک هنرمند  خود آموخته باشد . اوس محسن ( نامی که در طول زندگی کاریش به آن شناخته می شد ) هیچگاه فرصت خواندن و نوشتن نیافت . اما اینک در آستانه ٧۵ سالگی در گوشه ای خلوت ، بیتی از شعر آفرینش را به زبان خود برای ما ترجمه میکند .

نمایشگاه مجسمه های محسن رمزی ( اوس محسن ) پنجشنبه ٢٨ آبان ٨٨ ساعت ١۶ الی ٢١  و بازدید تا ۵ اذر ساعت ١١ الی ٢٠ آبان

گالری دست -الهیه - خیابان خزر - خیابان فریبا - شماره ٩

تلفکس : ٢٢۶٠٣٠٩۴ موبایل : ٠٩١٩۶۴۴۵٣۶٢

کتاب «همیشه بهار» در جشنواره فیلم کوتاه منتشر شد

خبرگزاری فارس: هم‌زمان با جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، کتاب «همیشه بهار» به قلم دوازده تن از کارشناسان، صاحب‌نظران و هنرمندان کشور منتشر می‌شود.


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، این کتاب که با هدف بازخوانی متون کهن برای اقتباس در فیلم کوتاه به همت انجمن سینمای جوانان ایران انتشار می‌یابد، به کوشش مهدی فرودگاهی گردآوری شده است.
بر اساس این گزارش، این کتاب به قلم عزیزالله حمیدنژاد، پوران درخشنده، حمید دهقان‌پور، جواد طوسی، عبدالله علی‌مراد، محمود کلاری، علیرضا گلپایگانی، مهدی محقق، ابراهیم مختاری، داریوش مودبیان، محمد میرکیانی و سهیلا نجم نوشته شده است.

تشکر فدراسیون ورزشهای باستانی از تهیه انیمیشن پهلوانان

  
موسسه فرهنگی هنری صبا اقدام به ساخت و تهیه فیلم ٢۶ قسمتی انیمیشن پهلوانان نموده است  که سیزده برنامه از فروردین ماه 1387 از شبکه های مختلف سیما  پخش گردیده است .
این برنامه که نویسنده وکارگردان آن سیاوش زرین آبادی ومجری طرح آن سید علیرضا گلپایگانی است به مفاهیم آیین های پهلوانی و زندگی اجتماعی مردم و پهلوانانی که در روزگار پیش از ما می زیسته اند پرداخته است .مورد استقبال مخاطبین به ویژه نونهالان ونوجوانان واقع شده است
 سیاوش زرین آبادی که قبلا آثاری چون مجموعه میان پرده های زبر وزرنگ را ساخته است از آثار وی علاوه بر ایران درکشورهای اروپایی ومجامع بین المللی ورزشی استقبال زیادی شده است.
 وی تاکنون جندین جایزه بین المللی انیمیش ورزشی رااز FICS فدراسیون بین المللی فیلم های ورزشی دریافت نموده است 
IZSF تهیه این مجموعه فیلم های پهلوانی انیمیشن را به صدا وسیماجمهوری اسلامی ایران , موسسه صبا ودست اندکاران ومجریان طرح تبریک می گوید وامیدوار است باحمایت بیشتر تولیدات اینچنینی موجبات معرفی ارزشها ومرام وآیین های پهلوانی واخلاقی را درجامعه بیشتر معرفی نمایند.

دانشمندان بزرگ در دومین جشنواره فیلم کتاب

فرخ یکدانه کارگردان دانشمندان بزرگ 

مجموعه انیمیشن "دانشمندان بزرگ" در 33 قسمت 10 دقیقه‌ای در دومین جشنواره

فیلم مستند کتاب به نمایش درمی‌آید...


 این مجموعه سعی دارد تا اندیشمندان بزرگ ایرانی را برای کودکان ونوجوانان به زبان ساده معرفی کند. از جمله مطالب این مجموعه طراحی و گرافیک منحصر بفرد آن است که سبب شده بسیاری از تولیدکنندگان به تبعیت از آن اقدام به تولیدات مشابه کنند.

این مجموعه به تهیه‌کنندگی شهاب کسرایی و مدیریت تولید رضا تقدسی و نویسندگی و کارگردانی فرخ یکدانه در سال‌های 1385 تا 1387 در موسسه حور تهیه و تولید شده است.

دومین جشنواره فیلم کتاب به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی 28 تا 30 آبان ماه به همت معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود.

قلب سیمرغ در فجر
 
 
مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با حضور در مؤسسه فرهنگی- هنری رسا، از چگونگی مراحل تولید فیلم سینمایی انیمیشن «قلب سیمرغ» به کارگردانی «وحید نصیریان» بازدید به‌عمل آورد تا مقدمات حضور این فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم فجر فراهم آید.
به‌گزارش روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، «شفیع آقامحمدیان» در نشستی باحضور کارگردان و عوامل فیلم، ضمن بیان این نکته که تولید فیلم‌های سینمایی انیمیشن در ایران، سخت و طاقت‌فرسا بوده و هنرمندان این عرصه‌ می‌بایست از سوی مسئولین مورد حمایت قرارگیرند، تصریح کرد: با توجه به پتانسیل بالای بخش‌های مختلف تولیدی انیمیشن در کشور و وجود انیماتورهای شایسته، این «مرکز» مقدمات تهیه چندین پروژه مهم انیمیشن را آغاز کرده و «قلب سیمرغ» از جمله‌ی این آثار است که می‌توان به اکران موفق آن امیدوار بود، به این شرط که عوامل تولید این فیلم سینمایی انیمیشن، انتظارات کارشناسان و مردم را در پروسه تولید بالا نبرده و ضمن رعایت استانداردهای جهانی، راه را برای تولید پروژه‌های بعدی باز نمایند.»
مدیرعامل «مرکز» با بیان اینکه «قلب سیمرغ» قصه و تمی ایرانی دارد، خواستار آن شد تا سازندگان این اثر، از «موسیقی ایرانی» حداکثر استفاده را ببرند.
«وحید نصیریان» کارگردان این فیلم نیز ضمن ارائه توضیحات مبسوط، اظهار داشت که «قلب سیمرغ» را به جشنواره بین‌المللی فیلم فجر خواهد رساند.
گفتنی است: قصه‌ی «قلب سیمرغ» در سال 2300 روایت می‌شود. زمانی که جنگ اتمی در جریان و جهان، رو به نابودی است، اژدهاک از دل کوه دماوند سربرون آورده و به جنگ با سیمرغ می‌پردازد....
 
روابط عمومی
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی
 
 
انیمیشنهای  ٢۶ دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران ٨٨
 
در بخش بهترین فیلم پویانمایی:

*تندیس جشنواره و مبلغ ‌٢٠ میلیون ریال به عنوان بهترین فیلم پویانمایی به «محمدعلی سلیمان‌زاده» برای فیلم «گرگ‌ومیش» از تهران

ضمنا در بخش بهترین فیلم با موضوع اقتباس ادبی از متون کهن فارسی نیز:

*تندیس جشنواره و مبلغ ‌١٢میلیون ریال به عنوان اقتباس ادبی از متون کهن فارسی اهداشد به «محمدعلی سلیمان‌زاده» برای فیلم «گرگ‌ومیش» از تهران

*جایزه ویژه هیات داوران:

جایزه ویژه هیات داوران و مبلغ ‌١٠ میلیون ریال برای «مهین جواهریان» برای فیلم پویانمایی «بارون میاد جرجر» از تهران

*تندیس جشنواره و مبلغ ‌٣٠٠٠ یورو جایزه بهترین فیلم انیمیشن در بخش مسابقه بین‌الملل به فیلم «چهره» ساخته «فرانک کاکو» از کشور مجارستان

* تندیس جشنواره و مبلغ ‌١۵٠٠ یورو جایزه بهترین نگاه در بخش مسابقه آسیا «جلوگاه شرق» مشترکا اهدا شد به فیلم‌های «خون سرد» ساخته «می هی پارک» از کشور کره‌ جنوبی و «بارون میاد جرجر» ساخته «مهین جواهریان» از کشور ایران

*دیپلم افتخاردر بخش بهترین فیلم پویانمایی از میان ‌پنج کاندیدای دریافت جایزه تعلق گرفت:

 به «سارا نامجو» برای فیلم «صخره» از تهران

و «مجید بلادپس» برای فیلم «ماه و پلنگ» از تبریز

 

 
14 قانون از قوانین انیمه


مکتب ژاپن پایه گذار سبکی از انیمیشن است که انیمه نامیده می شود. این مکتب از ویژگی هایی در طراحی و فرم برخوردار است و همچنین داستان پردازی و مفاهیم موجود در این آثار از اصول و قوانین خاصی تبعیت می کند. این نوشته به چهارده مورد از اساسی ترین آنها اشاره دارد.

1-قوانین متافیزیک منطقی از قوانین فیزیک پیروی نمی کنند.
2-قانون تفاوت جاذبه : وقتی کسی می پرد یا چیزی پرتاپ می شود ، حرکت آسمان افزایش سرعت می یابد.
3-در فضا صداهای بلند مانند انفجار بسیار بلند تر شنیده می شود ، زیرا هوایی وجود ندارد که جلوی آن را بگیرد.(قانون اول آکوستیک انیمه)
4-ماشین های مکانیکی هر چقدر بزرگ تر ، سریع تر. مکاهای زرهی (mecha)سریع ترین وسایلی هستند که دانش بشریت به آن دست سافته است.
5-زمان قطعی نیست . هر وقت که قهرمان داستان کاری جالب یا خارق العاده متوقف می شود. زمانی که دوستان اش کشته می شود و در زمان مبارزه سرعت می گیرد.
6-آدم های خوب و آدم های بد هر دو به یکی از این دو راه می میرند: آن قدر سریع که نمی فهمد چه اتفاقی افتاده و یا در یک مدمت زمان طولانی در برابر دیدگان عموم .
7-زمان مردن آدم های بد طولانی تر است (بدون توجه به صدمات جسمی )؛ حتی اگر قانون اول شش باشد.
8-صحنه هایی با نهایت اکشن با فریم های ثابت یا صحنه های سیاه با برقی از نور رنگی (معمولاً نور قرمز یا سفید ) تفکیک می شوند.
9-صحنه هایی که یک بار اتفاق می افتند ، معمولاً حداقل سه بار و از یه زاویه مختلف دیده می شوند.
10-همه چیز منفجر می شود. همه چیز!
11-تقریباً از همه زخم های مرگ بار نور ساطع می شود.
12-همیشه یک افزایش انرژی وجود دارد.
13-قدرت تخریب هر سلاح با اندازه آن معمولاً نسبت مستقیم دارد.
14-هیچ کس «هیچ وقت» دچار کمبود فشنگ نمی شود ، مگر به شرطی که در گوشه ای گیر بیفتد یا کمبود نفرات داشته باشد با بیهوش باشد.

نوشته : شروین فضلعلی زاده ( پیلبان )

منبع: سایت ایرانیان انیمیشن
توضیح : آِیا کسی متن اصلی این مقاله را میتواند برای وبلاگ بفرستد ؟

 

منبع : انیماتورهای ایران

 

نکته

هرگز تاثیر رفتارهای خود را دست کم نگیرید. با یک رفتار کوچک، شما می توانید زندگی یک نفر را دگرگون نمایید: برای بهتر شدن یا بدتر شدن.

نکته بعدی!

مغز شما نیز همانند بدن شما نیازمند ورزش کردن است تا به خوبی فعالیت نماید.در صورتی که مغز ورزش نکند ، به مرور سست و بی فایده می شود.شما از طریق مطالعه کردن ، بحث کردن با افراد باهوش می توانید سلولهای مغزی خود را وادار به ورزش کنید. گفتگو با دیگران در رابطه با کارگردانان فیلم ها و سیاست و نظیر اینها برای ذهن شما خوب است و این بهتر از پرخاش کردن بر سر دیگران است .

یک نکته دیگر!

 تلویزیون خیلی کم نگاه کنید، زیرا ذهن شما توسط برنامه های تلویزیون اشغال می شود و دیگر قادر نیستید خلاقانه فکر کنید ، گویی با دیدن تلویزیون مغز شما از گوش ها و چشم های شما نشت کرده و خارج می شود .

 یکی دیگه

به قول یکنفر:· طورى کار کنید که انگار نیازى به پول ندارید،

· طورى عشق بورزید که انگار هرگز آزرده خاطر نشده‌اید،

· طورى برقصید که انگار هیچکس شما را نمی‌بیند،

· طورى آواز بخوانید که انگار هیچکس صداى شما را نمی‌شنود،

· و بالاخره طورى زندگى کنید که انگار زمین، بهشت است.

انیمیشن‌های دارای گرافیک دوبعدی از جذابیت بیشتری در میان کودکان

 برخورداراست
 انیمیشن خردسال نه تنها به واسطه نیاز به ویژگی‌های خاص در جذب مخاطب، بلکه از آن رو که در ایجاد و تقویت تجربه های دیداری کودکان پیش دبستانی نقشی پرمعنی دارد، از جایگاه ویژه‌ای در پژوهش های مخاطب محور برخوردار است.

محمد علی شریف‌پور، کارشناس ارشد انیمیشن که این طرح پژوهشی در قالب پایان نامه وی انجام و ارائه شد، گفت: پژوهش‌هایی که تا کنون پیرامون چنین موضوعی صورت گرفته مشخص کرده است که خردسالان در تماشای برنامه‌ها توجهی انتخابی دارند و به عناصر ویژه‌ای در صوت یا تصویر اهمیت بیشتری می‌دهند.

تصورات قالبی ارائه شده را درمی یابند و از رفتار آموزشی، روش‌های خلاقیت و خشونت به نمایش درآمده تاثیر می‌پذیرند.

وی تاکید کرد: چنین داشته هایی این اندیشه را بارور می‌کند که این دسته از انیمیشنها به منظور حفظ مخاطب و نقش پرورشی خود باید در زمینه محتوا، تصویر و صدا از ویژگیهای مشخصی برخوردار باشند.

دانش‌آموخته دانشگاه تربیت مدرس در تشریح مراحل طرح خود افزود: 36 کودک پیش دبستانی ( 18 دختر و 18 پسر) در این پژوهش شرکت داشتند که طرح داستانی، گونه و رفتارهای شخصیتی، موسیقی، جلوه‌های صوتی، جنس صدای راوی، رنگ و گرافیک مورد علاقه آن ها در سه مرحله مجزا تعیین و بر مبنای پژوهش‌های پیشین و به ویژه نظریات مهم در روانشناسی رشد (نظریه رشد روانی - جنسی فروید، نظریه گستره زندگی اریکسون، نظریه رشد شناختی پیاژه، نظریه رشد ارگانیسمی- تطبیقی ورنر، نظریه یادگیری اجتماعی بندورا و نظریه گشتالت) تبیین و توضیح داده شد.

شریف پور در پایان به نتایج به دست آمده اشاره کرد و گفت: نتایج بدست آمده نشان داد که سطح توقع خردسالان از انیمیشن بالاتر از تصور معمول است. همچنین داستان های پرتکرار، فاقد نصایح اخلاقی، دارای شخصیت‌های حیوانی و رفتارهای بین فردی، رنگ های گرم و اشباع شده، گرافیک دوبعدی، موسیقی ریتمیک، حضور جلوه های صوتی و صدای زنانه و کودکانه از جذابیت بیشتری برخوردارند.

گفتنی است این تحقیق با راهنمایی دکتر محمدرضا جلالی!(‌احتمال قوی حسنایی) انجام شد.

یک سوال یک جواب

Ba salam
Aghay golpayegani man chand vaght pish web site shoma ro vaghti dashtam dar morede ketabe simiya search mikardam peyda kardam. Ye chandta soal dashtam ke agar lotf konid be man javab bedid khali mamnon misham.
Man lisanse computer daram ama vase edame tahsil mikham animation bekhonam. Mikham beram Italiya ama nemidonam kodom daneshgahhay italiya in reshte ro daran. Mikhastam bedonam shoma etelaati dar in rabete darin. Va bad mishe mano rahnamayi konid vase animation khondane che manabeyi beman komak mikone?
                                             Khali mamnon
                                              
Shekufeh

سلام دوست عزیز
متاسفانه من اطلاعاتی در باره ادامه تحصیل در زمینه انیمیشن در کشور
ایتالیا ندارم. اما اگر مایل بودید در ایران ادامه تحصیل بدید به یکی از
مقالات که لینکش همین وبلاگم هست مراجعه کنید.
شاد  موفق باشید

انیمیشنی رفتار کنیم !

 کافیست یک بار  امتحان کنید !

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٦ آبان ۱۳۸۸