انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

جشنواره هنرهای دیجیتال- نمایشگاه فرزاد گلپایگانی -طراحی شخصیت بازی-

 

جشنواره هنرهای دیجیتال در انحصار انیماتورها

این قسمت از نمایشگاه به هنرهای دیجیتال اختصاص یافته است . آنچه از عبارت هنر دیجیتال به ذهن متبادر می‌شود شامل ساخت انیمیشن و جلوه‌های ویژه در فیلم، موسیقی الکترونیکی و سازهای دیجیتال، عکاسی دیجیتال، ویدیو آرت و از این قبیل است

گزارش: پریسا سجادی

 اما در بخش هنر دیجیتال نمایشگاه شرکت‌های سازنده انیمیشن وانیماتورها  بخش اعظم فضا را در انحصار خود دارند و به عبارتی هنر دیجیتال در انیمیشن خلاصه شده است . این شرکت‌ها در کنار شرکت‌های چاپ دیجیتال، طراحی وب سایت، ارایه دهندگان cdهای آموزشی و سرگرمی کودکان فضای هنر دیجیتال نمایشگاه را پر کرده‌اند. اگرچه  جای خالی سایر هنر های دیجیتال ضعفی برای نمایشگاه قلمداد می شود و به خصوص دبیر این بخش را که خود انیماتور است در معرض انتقاد قرار می دهد  ، اما با اینحال  صرف اختصاص فضایی به موضوع هنر دیجیتال ، دست کم انیماتور‌ها را دلگرم کرده است. چنان که تکتم مسیبی، انیماتور شرکت پویا نمایی نقش جهان که در نمایشگاه شرکت دارد، صرف اختصاص بخشی به هنر دیجیتال در نمایشگاه را مایه شکرگذاری می‌داند.

وی می‌گوید: انیمیشن در کشور ما تازه متولد شده و در حال شکل گیری است و قطعا نیازمند حمایت وتوجه بیش‌تر به ویژه در حوزه آموزش است. مسیبی می‌گوید: انیمیشن‌های ایرانی البته قابل مقایسه با انیمیشن‌های جهانی نیست اما با توجه به هزینه و زمانی که به ساخت انیمیشن‌های داخلی اختصاص می‌یابد، رشد قابل ملاحظه‌ای داشته‌ایم. وی درباره فعالیت‌های شرکت پویا نمایی نقش جهان می‌گوید: این شرکت در زمینه ساخت انیمیشن دوبعدی، سه بعدی، تلفیق دو بعدی و سه بعدی و ترکیب انیمیشن و زنده فعالیت داشته و تمامی محصولات آن قابلیت تولید روی فرمت‌های مختلف بتاکم، دی‌وی‌دی کم، 35 میلی‌متری، HD و DVD را دارا است. وی می‌افزاید: این شرکت در زمینه ساخت جلوه‌های ویژه، تیتراژ فیلم و سریال، محصولات مالتی مدیا، خدمات بازی‌های رایانه‌ای، شبیه‌سازی صنعتی و آموزشی، طراحی معماری و سایر خدمات گرافیک و تصویری فعالیت می‌کند. انیمیشن‌های غوری و کوری، کوشا و نیوشا و قصه‌های ادب از جمله محصولات تولیدی این شرکت است.

    تصاویر 4 بعدی معلق در فضا

در بخشی از سالن هنر دیجیتال یک LCD قرار دارد که با قرار گرفتن در فاصله 4 متری آن امکان تماشای تصاویر 4بعدی بدون داشتن عینک‌های مخصوص فراهم می‌شود؛ اینجا غرفه مجتمع فنی تهران است که در آن بازدیدکنندگان با دوره‌های آموزشی این مجتمع در زمینه هنر‌های دیجیتال آشنا می‌شوند. سهیل مقیمی، مدیر دپارتمان فیلم، صدا و گیم مجتمع فنی می‌گوید: دپارتمان فیلم، گیم و صدای مجتمع فنی تهران با سابقه‌ای 4 ساله اساس کار خود را روی سینمای دیجیتال قرار داده است؛ موضوعی که در ایران کمتر بدان پرداخته شده و آموزش در این بخش به شیوه‌های سنتی انجام می‌شده است.

وی می‌افزاید: مجتمع فنی، نرم‌افزار‌های دیجیتالی تدوین فیلم که در ‌هالیوود مورد استفاده قرار می‌گیرد را خریداری و در کنار روش‌های سنتی آموزش تدوین فیلم نیرو‌هایی را آموزش می‌دهد که توانایی ورود به بازار کار را دارند.

مقیمی می‌گوید: دوره‌های آموزشی ساخت انیمیشن، جلوه‌های ویژه و بازی‌های رایانه‌ای برای نخستین بار در کشور توسط مجتمع فنی ارایه شد و از آبان ماه امسال دوره‌های جدیدی تحت عنوان ساخت حقه‌های سینمایی دیجیتالی در این مجتمع ارایه می‌شود.

مدیر دپارتمان فیلم، گیم و صدا از ارایه دوره‌های آموزش فیلم‌سازی کودکان و نوجوانان در مجتمع فنی خبر داده می‌گوید: هم‌اکنون این دوره‌ها فقط در کشورهای آمریکا، کانادا و هند آموزش داده می‌شود و ایران چهارمین کشوری است که به این دوره‌ها دسترسی دارد. وی می‌افزاید: کودکان در این دوره‌ها ایده پردازی کرده وبا روند ساخت فیلم آشنا می‌شوند. به گفته وی روش آموزشی این دوره‌ها باعث رشد خلاقیت وتقویت دید بصری کودکان و نوجوانان می‌شود.

مقیمی درباره LCD  و تصاویر سه بعدی آن که مقابل غرفه مجتمع فنی قرار گرفته است، می‌گوید: این سیستم توسط شرکت بحرالعلومی و برای نخستین بار به کشور و حتی خاورمیانه وارد شده است. وی می‌افزاید: این سیستم سینمای 4 بعدی است که بدون عینک می‌توان تصویر آن را مشاهده کرد و علاوه بر پخش مسطح تصاویر، اشیا آن خارج از فضای LCD در فضا مشاهده می‌شوند.

 وی درباره کارکرد این تکنولوژی می‌گوید: این فناوری در زمینه تبلیغاتی به ویژه بیلبوردها مورد استفاده قرار گرفته و در بخش‌های صنعتی، معماری، طراحی داخلی، طراحی صنعتی، آموزشی و طراحی پلان‌های نظامی کارایی دارد. وی می‌افزاید: هم‌اکنون این فناوری قابلیت ارایه روی 64 LCD اینچ را داشته و از نسل بعدی آن در سینما‌ها استفاده می‌شود.

    ضحاک در خان هفتم اقتصاد دولتی

انیمیشن سینمایی" آخرین داستان"، برداشتی آزاد از داستان ضحاک شاهنامه فردوسی است که دموی آن توسط شرکت "هورخش آسمان هفتم " با تکنیک انیمیشن دو بعدی تهیه شده است و در نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

اشکان رهگذر، مدیر عامل شرکت هورخش آسمان هفتم درباره این انیمیشن سینمایی می‌گوید: این کار در قد و قواره انیمیشن جهانی ساخته شده است و دو شرکت اسپانیایی و کویتی نیز کار را دیده و 40 درصد از تامین هزینه تولید آن را نیز پذیرفته‌اند. همچنین شرکت عربی YELLOCAPE کار پخش آن را به صورت ویدیویی در خاورمیانه گرفته است. وی اما از نبود حمایت دولتی برای ساخت این فیلم گلایه کرده می‌گوید: ما برای جلب حمایت سازمان‌های دولتی مثل مرکز گسترش سینمای مستند و حوزه هنری برای ساخت این فیلم مراجعه کردیم اما هیچ گونه همراهی با ما نشد.

وی می‌افزاید: سازمان‌های دولتی به جای برون سپاری پروژه‌های انیمیشن خود به بخش خصوصی، خود اقدام به ایجاد بخش تولید انیمیشن کردند و این حوزه را در ساختار دولتی نگه می‌دارند و نتیجه هم می‌بینیم که مورد انتظار نبوده است. وی می‌گوید: الان 3 سال است حوزه هنری بودجه‌ای 2 میلیاردی را صرف ساخت انیمیشن اسکندر در استودیو های دولتی خود می‌کند و هنوز هیچ نتیجه‌ای از آن حاصل نشده است.

 نمایشگاه دیجیتال اما بدون اینترنت

کانون تبلیغات اتمسفر یکی دیگر از حاضران در بخش هنر‌های دیجیتال است. این شرکت که در زمینه طراحی وب، مالتی مدیا، گرافیک، صفحه آرایی و چاپ فعالیت می‌کند از نحوه برگزاری نمایشگاه گلایه دارد. نبود تبلیغات و اطلاع رسانی درباره برگزاری نمایشگاه و درنتیجه کاهش بازدید کننده‌ها، قطعی اینترنت و در نتیجه اخلال در روند ارایه و معرفی محصولات و خدمات شرکت  از جمله ضعف‌هایی است که از سوی این شرکت‌کننده ابراز می‌شود.

انجمن پرده آبی، با حضور در این نمایشگاه بازدیدکنندگان را با خدمات آموزشی خود آشنا می‌سازد. بیگدلی، کارشناس گرافیک این شرکت می‌گوید: انجمن پرده آبی که از سازمان ملی جوانان مجوز رسمی دریافت کرده است در زمینه انیمیشن و جلوه‌های ویژه کارگاه‌های فوق تخصصی برگزار می‌کند و به هنرجویان مدرک رسمی ارایه می‌دهد.

غرفه‌های چاپ دیجیتال روی CD، سنگ و کاشی ، CD های آموزشی و سرگرمی کودکان مثل خاله ستاره از دیگر بخش‌های نمایشگاه هنر دیجیتال است که اگرچه جنبه هنری چندانی ندارد اما بازدید کنندگان خود را جلب کرده‌اند.

 تبصره :با تماسی که با پویا داشتیم از اهل سینمای دیجیتال ومراکز آموزشی و آهنگسازان دیجیتال و غیره دعوت کردیم تااز این موقعیت کم نظیر استفاده نمایند متاسفانه ه کدام با بهانه هایی کوتاهی کردند البته زمان کوتاه برای فراخوان هم مزید برعلت بود


نمایشگاه نقاشی های فرزاد گلپایگانی


8 تا 13 آبان 1388 / ساعات بازدید: 16 تا 20
بلوار میرداماد ، میدان مادر (محسنی) ، خیابان بهروز ، کوچه شریفی ، پلاک 3 ، واحد 8 ، نگارخانه گلزاده

 

 مسابقه تخصصی طراحی شخصیت بازی

 
زمان : 15 مهر ماه الی 30 آذر 1388  
برگزار کننده : CGart.ir  

حامیان : گروه شرکت های آواژنگ | سامسونگ | استدیو مبنا | مجله 3D Creative | سایت 3DTotal.com | مجله بازینما | مجله جدید

 
هیئت داوران : حمید بهرامی - سهیل دانش اشراقی - محمد مدرس  
 http://www.cgart.ir/gallery.php?jdev=gamehero

 مسابقه طراحی کاریکاتور از چهره خودتان!

سایت ایرانیان انیمیشن اقدام به برگزاری مسابقه ای با عنوان طراحی کاریکاتور از چهره نموده است .
 
جهت شرکت در این مسابقه شما می بایست کاریکاتوری از چهره خود را ترسیم نموده و آن را به همراه عکس خودتان تا پایان دی ماه سال 88 برای سایت ایرانیان انیمیشن ارسال نمائید.تیم داوری سایت از بین کاریکاتورهای ارسالی به سه کاریکاتور برتر جوایز ارزنده ای را تقدیم مینماید.
همچنین پس از انتخاب تیم داوری آثار ارسالی جهت امتیاز دهی از طرف اعضای سایت ایرانیان انیمیشن در گالری تصاویر این سایت به نمایش گذاشته می شوند .به این ترتیب کاربران هم میتوانند با امتیاز دهی به آثار بهترین اثر را از دید خود انتخاب کنند.
به علاوه پس از برگزاری مسابقه نمایشگاهی از اصل آثار ارسالی در نگارخانه پارک جمشیدیه جهت مشاهده عموم بر پا خواهد شد .
جوایز نفرات برتر از قرار ذیل هستند :
1-    نفر اول ، سکه تمام بهار آزادی
2-    نفر دوم ، سکه نیم بهار آزادی
3-    نفر سوم ، سکه ربع بهار آزادی
تصویر اسکن شده کاریکاتور و  عکس را به همراه  مشخصات کامل خود به ایمیلiraniananimation@gmail.com  یا   iraniananimation@yahoo.com ارسال نمایید .

گاهی لیوان را زمین بگذار!
استادی در شروع کلاس درس ....لیوانی پر از آب به دست گرفت آ نرا بالا گرفت که همه ببینند .
بعد از شاگردان پرسید : به نظر شما وزن این لیوان چقدر است ؟
شا گردان جواب دادند: پنجاه گرم / صد گرم / صدوپنجاه گرم
 
استاد گفت : من هم بدون وزن کردن نمی دانم دقیقا وزنش چقدر است
 اما سوال من این است :اگر من این لیوان راچند دقیقه همین طور
نگه دارم چه اتفاقی می افتد؟
یکی از شاگردان گفت : دستتان کم کم درد می گیرد . حق با توست...
حالا اگر یک روز تمام آ نرا نگه دارم چه ؟
شاگرد دیگر گفت :دستتان بی حس می شود / عضلات به شدت تحت فشار
قرار می گیرند وفلج می شوند ومطمئنا کارتان به بیمارستان خواهد کشید و
همه ی شاگردان خندیدند
استاد گفت : خیلی خوب است .ولی آیا در این مدت وزن لیوان تغییر کرده است؟
شاگردان جواب دادند  : نه
چه چیز باعث فشار روی عضلات می شود؟ در عوض من باید چه بکنم؟
شاگردان گیج شدند .یکی از آ نها گفت : لیوان را زمین بگذارید
 استاد گفت : دقیقا مشکلات زندگی هم مثل همین است اگر آ نهارا چند دقیقه در ذهن تان نگه دارید اشکالی
ندارد اما اگر مدت طولانی تری به آ نها فکر کنید به درد خواهید آ مد .
اگر بیشتر ازآن نگه شان دارید فلج تان می کنند ودیگر قادر به انجام هیچ کاری نخواهید بود.
فکر کردن به مشکلات زندگی مهم است ....اما مهم تر آ ن است که در پایان هر روز وپیش
ازخواب آ نها را زمین بگذارید . به این ترتیب تحت فشار قرار نمی گیرید .
 هر روز صبح سر حال وقوی بیدارمی شوید و قادر خواهید بود از عهده ی هر مسئله وچالشی که
برایتان پیش می آید .....  بر آ یید  !!!!!!!
 
دوست من : یادت باشد که لیوان آ ب را همین امروز زمین بگذاری
                       
                        زندگی همین است

همیشه گل بکاریم !

http://www.procreo.jp/labo/flower_garden.swf

دستهای کوچک دعا

دعاهای زیر از کتاب  سومین  جشنواره بین‌المللی "دستهای کوچک دعا" است. این جشنواره سهسال است که در تبریز برگزار می‌شود و دعاهای بچه‌های دنیا راجمع ‌آوری می‌کند و برگزیدگان را به تبریز دعوت و به آنها جایزه می‌دهد. دعاهایی که می‌خوانید از
 بچه‌های ایران است.
>
> آرزو دارم سر آمپول‌ها
> نرم باشد! (تاده نظر‌بیگیان /
> ۵ ساله)
>
>
> خدای مهربانم! من در
> سال جدید از شما می‌خواهم اگر در
> شهر ما سیل آمد فوراً من را به ماهی
> تبدیل کنی! (نسیم حبیبی /
> ۷ ساله)
>
>
>
>
>
>
> ای
> خدای مهربان! پدر من آرایشگاه
> دارد. من همیشه برای سلامت بودن او
> دعا می‌کنم. از تو می‌خواهم بازار
> آرایشگاه او و همه آرایشگاه‌ها را
> خوب کنی تا بتوانم پول عضویت کانون
> را از او بگیرم چون وقتی از او پول
> عضویت کانون
>  را می‌خواهم می‌گوید بازار
> آرایشگاه خوب نیست! (فرشته جبار
> نژاد ملکی / 11 ساله)
>
>
> خدای
> عزیزم! من تا حالا هیچ دعایی نکردم.
> میتونی لیستت رو نگاه کنی. خدایا
> ازت میخوام صدای گریه برادر
> کوچیکم رو کم کنی! (سوسن خاطری / 9
> ساله)
>
>
> خدایا!
> یک جوری کن یک روز پدرم من را به
> مسجد ببرد. (کیانمهر ره‌گوی / 7
> ساله)
>
>
> خدای
> عزیزم! در سال جدید کمک کن تا
> مادربزرگم دوباره دندان دربیاورد
> آخر او دندان مصنوعی دارد! (الناز
> جهانگیری / 10 ساله)
>
>
> آرزوی
> من این است که ای کاش مامان و بابام
> عیدی من را از من نگیرند. آنها هر
> سال عیدی‌هایی را که من جمع
> می‌کنم از من می‌گیرند و به بچه‌
> آنهایی می‌دهند که به من عیدی
> می‌دهند! (سحر آذریان /
> ۹ ساله)
>

>
> بسم الله الرحمن
> الرحیم. خدایا! از تو می‌خواهم که
> برادرم به سربازی برود و آن را
> تمام کند. آخه او سرباز فراری است.
> مادرم هی غصه می‌خورد و می‌گوید
> کی کارت پایان خدمت می‌گیری؟ (حسن
> ترک / 8 ساله)
>
>
>
>
>
>
> ای خدا! کاش همه مادرها مثل قدیم
> خودشان نان بپزند من مجبور نباشم
> در صف نان بایستم! (شاهین روحی / 11
> ساله)
>
>
> خدایا! کاری کن وقتی آدم‌ها
> می‌خوان دروغ بگن یادشون بره!
> (پویا گلپر / 10 ساله)
>
>
> خدا جون! تو که اینقدر بزرگ هستی
> چطوری میای خونه ما؟ دعا می‌کنم
> در سال جدید به این سؤالم جواب بدی!
> (پیمان زارعی / 10 ساله)
>
>
> خدایا! یک برادر تپل به من بده!!
> (زهره صبورنژاد / 7 ساله)
>
>
> ای خدا! کاری کن که دزدان کور
> شوند ممنونم! (صادق بیگ زاده / 11
> ساله)
>
>
> خدایا! در این لحظه زیبا و عزیز
> از تو می‌خواهم که به پدر و مادر
> همه بچه‌های تالاسمی پول عطا کنی
> تا همه ما بتوانیم داروی "اکس
> جید" را بخیریم و از درد و عذاب
> سوزن در شبها رها
>  شویم و در خواب شبانه‌یمان مانند
> بچه‌های سالم پروانه بگیریم و از
> کابوس سوزن رها شویم... (مهسا فرجی /
> 11 ساله)
>
>
> دلم می‌خواهد حتی اگر شوهر کنم
> خمیر دندان ژله‌ای بزنم! (روشنک
> روزبهانی / 8 ساله)
>
>
> خدایا! شفای مریض‌ها را بده هم
> چنین شفای من را نیز بده تا مثل همه
> بازی کنم و هیچ‌کس نگران من نباشد
> و برای قبول شدن دعا 600 عدد صلوات
> گفتم ان شاء الله خدا حوصله داشته
> باشد و
>  شفای همه ما را بدهد. الهی آمین..
> (مهدی اصلانی / 11 ساله)
>
> خدایا! دست شما درد نکند ما شما
> را خیلی دوست داریم! (مینا امیری / 8
> ساله)
>
>
> خدایا! تمام بچه‌های کلاسمان زن
> داداش دارند از تو می‌خواهم مرا
> زن دادش دار کنی! (زهرا فراهانی / 11
> ساله)
>
>
> ای خدای مهربان! من سالهاست آرزو
> دارم که پدرم یک توپ برایم بخرد
> اما پدرم بدلیل مشکلات نتوانسته
> بخرد. مطمئن هستم من امسال به
> آرزوی خودم می‌رسم. خدایا دعای
> مرا قبول کن... (رضا
>  رضائی طومار آغاج / 13 ساله)
>
>
> ای خدای مهربان! من رستم دستان را
> خیلی دوست دارم از تو خواهش
> می‌کنم کاری کنی که شبی او را در
> خواب ببینم! (شایان نوری / 9 ساله)
>
>
> خدایا ماهی مرا زنده نگه دار و
> اگر مرد پیش خودت نگه دار و
> ایشالله من بتوانم خدا را بوس کنم
> و معلم‌مان هم مرا بوس کند!!
> (امیرحسام سلیمی / 6 ساله)
>
>
> خدیا! دعا می‌کنم که در دنیا یک
> جاروبرقی بزرگ اختراع شود تا دیگر
> رفتگران خسته نشوند! (فاطمه
> یارمحمدی / 11 ساله)
>
>
> ای خدا! من بعضی وقت‌ها یادم
> می‌رود به یاد تو باشم ولی خدایا
> کاش تو همیشه به یاد من بیوفتی و
> یادت نرود! (شقایق شوقی / 9 ساله)
>
>
> خدای عزیزم! سلام. من پارسال با
> دوستم در خونه‌ها را می‌زدیم و
> فرار می‌کردیم. خدایا منو ببخش و
> اگه مُردم بخاطر این کار منو به
> جهنم نبر چون من امسال دیگه این
> کار رو نمی‌کنم!
>  (دلنیا عبدی‌پور / 10 ساله)
>
>
> آرزو دارم بجای این که من به
> مدرسه بروم مادر و پدرم به مدرسه
> بروند. آن وقت آنها هم می‌فهمیدند
> که مدرسه رفتن چقدر سخت است و این
> قدر ایراد نمی‌گرفتند! (هدیه
> مصدری / 12 ساله)
>
>
> خدایا مهدکودک از خانه ما آنقدر
> دور باشد که هر چه برویم، نرسیم.
> بعد برگردیم خانه با مامان و کیف
> چاشتم. پاهای من یک دعا دارند آنها
> کفش پاشنه بلند تلق تلوقی (!)
> می‌خوان دعا می‌کنند
>  بزرگ شوند که قدشان دراز شود!
> (باران خوارزمیان / 4 ساله)
>
>
> خدایا! برام یک عروسک بده. خدایا!
> برای داداشم یک ماشین پلیس بده!
> (مریم علیزاده / 6 ساله)
>
>
> خدایا! می‌خورم بزرگ نمیشم! کمکم
> کن تا خیلی خیلی بزرگ شوم! (محمد
> حسین اوستادی / 7 ساله)
>
>
> خدایا! من دعا می‌کنم که گاو
> باشم (!) و شیر بدهم تا از شیر، کره،
> پنیر و ماست برای خوراک مردم
> بسازم! (سالار یوسفی / 11 ساله)
>
>
> من دعا می‌کنم که خودمان نه، همه
> مردم جهان در روز قیامت به بهشت
> بروند. (المیرا بدلی / 11 ساله)
>
>
> خدای قشنگ سلام! خدایا چرا
> حیوانات درس نمی‌خواننداما ما
> باید هر روز درس بخوانیم؟ در سال
> جدید دعا می‌کنم آنها درس بخوانند
> و ما مثل آنها استراحت کنیم!
> (نیشتمان وازه / 10 ساله)
>
>
> اگر دل درد گرفتیم نسل دکترها که
> آمپول می‌زنند منقرض شود تا هیچ
> دکتری نتواند به من آمپول بزند!
> (عاطفه صفری / 11 ساله)
>
>
> خدای مهربان! من یک جفت کفش
> می‌خواهم بنفش باشد و موقع راه
> رفتن تق تق کند مرسی خدایا! (رویا
> میرزاده / 7 ساله)
>
>
> خدایا! من یک دوستی دارم که پدرش
> کار نمی‌کند فقط می‌خوابد و همین
> طور تریاکی است! خدایا کمک کن که از
> این کار بدش دست بردارد. خدایا
> ظهور آقا امام زمان را زود عنایت
> فرما.. (لیلا
>  احسانی فر / 11 ساله)
>
>
>
> در یادداشت دبیر جشنواره
> در ابتدای کتاب نوشته شده:
>
>
> "هزاران نفر
> برای باریدن باران دعا می‌کنند
> غافل از آنکه خداوند با کودکی است
> که چکمه‌هایش سوراخ
> است."

با تشکر از خانم مونا شاهی

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٥٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٥ مهر ۱۳۸۸