انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم بهمن

تغییر در مدیریت صبا..مهدی ارگانی

 

ظاهرا در صبا تغییراتی رخ داده است . از منابع موثق اعلام شده است که  آقای ارگانی ( مدیر سابق فیلم و سریال شبکه 2) به جمع مدیران صبا پیوسته است . و ظاهرا روز یکشنبه ٢٠ بهمن مراسم معارفه ایشان به عمل آمده است . از شنیده های دیگر اینکه گویا ممکن است مرکز صبا دوباره مستقل شود!

 

 از سایت های دوستانhttp://www.ariya3d.blogfa.com

با خبر شدیم آقای مهدی ارگانی ( از مدیران با سابقه تلویزیون ) به مدیریت مرکز فرهنگی هنری صبا منتصب شدند .مراسم تودیع مقصود نعیمی ذاکر و معارفه مهدی ارگانی به عنوان مدیرجدید اداره کل پویانمایی سازمان صدا و سیما، با حضور مدیر شبکه دو سیما و جمعی از کارکنان و تهیه کننگان مرکز صبا(اداره کل پویا نمایی) در محل این مرکز برگزار شد. به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مقصود نعیمی ذاکر که از مهرماه سال 85 به صلاحدید معاون سیما از مدیریت گروه کودک و نوجوان شبکه دو به مرکز صبا انتقال یافت، بیش از دو سال در این مرکز مدیریت کرد و تجربه الحاق مرکز صبا به شبکه دو سیما را نیز پشت سر گذاشت. او طی حکمی از سوی مهدی فرجی (مدیر شبکه دو سیما) جای خود را به مهدی ارگانی داد که این روزها بیشتر نام او را در سمت ناظر پخش سریالها می‌دیدیم.مهدی ارگانی در رشته علوم اجتماعی مدرک کارشناسی گرفته است. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد عرصه‌های فرهنگی شد. مهدی ارگانی  در سال 1358 به عضویت شورای طرح و برنامه سیمای جمهوری اسلامی ایران درآمد. در سال 1359 مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران شد و تا دو سال این سمت را به عهده داشت. در سال 1362 به عضویت شورای فرهنگی بنیاد فارابی و شورای تصویب فیلمنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و در همین زمان مدیر شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی شد.از دیگر سمت‌های وی می‌توان به مشاور ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مدیر‌عاملی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مشاور فرهنگی هنری شهرداری تهران، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیئت مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد. ارگانی چندین دوره دبیر جشنواره انتخاب کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دو دوره دبیر جشنوارة مهر بوده است. ارگانی در تیر 1380 موفق به دریافت لوح افتخار درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

 مهدی ارگانی

مهدی ارگانی در سال 1332 در خرمشهر به دنیا آمد. دوره تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علامه شادگان و دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی همان شهر گذراند. در سال 1351 وارد دانشگاه شد و در رشته علوم اجتماعی مدرک کارشناسی گرفت. در سال 1355 از خدمت نظام وظیفه معاف پزشکی شد. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیتهای اجتماعی و سیاسی او در محیط دانشگاه بود و پس از پیروزی وارد عرصه‌های فرهنگی شد. مهدی ارگانی  کم بیناست و در سال 1358 به عضویت شورای طرح و برنامه سیمای جمهوری اسلامی ایران درآمد و به عنوان مسئول واحد بررسی آثار ادبی کودکان و نوجوانان مشغول کار شد. هم‌زمان مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را به عهده گرفت. در سال 1359 مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران شد و تا دو سال این سمت را به عهده داشت. در سال 1362 به عضویت شورای فرهنگی بنیاد فارابی و شورای تصویب فیلمنامة وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد در همین زمان مدیر شبکه دو سیمای جمهوری اسلامی شد.
از دیگر سمتهای وی می‌توان به مشاور ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، مدیر‌عاملی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مشاور فرهنگی هنری شهرداری تهران، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو هیئت مدیره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اشاره کرد. وی در سال 1378 به ریاست کمیته هنری ستاد یکصدمین سال تولد امام خمینی‌(ره) منصوب شد.
وی چندین دوره دبیر جشنواره انتخاب کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و دو دوره دبیر جشنوارة مهر بوده است. ارگانی در تیر 1380 موفق به دریافت لوح افتخار درجه یک هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

برگرفته شده از سایت سوره مهر

تغییر و تحول مدیران سازمان صدا و سیما؛
ارگانی جایگزین نعیمی ذاکر، رضا داد مشاور مدیر شبکه دو و لشگری پور مدیر گروه فیلم و سریال این شبکه سرویس: تلویزیون و رادیو
1387/11/16
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: تلویزیون و رادیو


با تغییر مدیر اداره کل پویانمایی سازمان صدا و سیما، مهدی ارگانی جایگزین مقصود نعمیمی ذاکر شد. همچنین طی احکام جداگانه‌ای مدیر گروه فیلم و سریال شبکه دو سیما و مشاور امور کودک و نمایش مدیر شبکه دو معرفی شدند.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، مقصود نعیمی ذاکر که از مهرماه سال 85 به صلاحدید معاون سیما از مدیریت گروه کودک و نوجوان شبکه دو به مرکز صبا انتقال یافت، بیش از دو سال در این مرکز مدیریت کرد و تجربه الحاق مرکز صبا به شبکه دو سیما را نیز پشت سر گذاشت.


او طی حکمی از سوی مهدی فرجی (مدیر شبکه دو سیما) جای خود را به مهدی ارگانی داد که این روزها بیشتر نام او را در سمت ناظر پخش سریالها می‌دیدیم.


مهدی ارگانی در رشته علوم اجتماعی مدرک کارشناسی گرفته است. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد عرصه‌های ف
نویسنده:
علی اشرفی

 

 پایان نامه ها

روز یکشنبه 20 بهمن برگزار شد .

1- سروناز ساکی   ساعت 10

2- آدریا آقاسی      ساعت 12

3- شیلا توکلی      ساعت 14

روز دوشنبه 21 بهمن

1- آقای سپهری راد    ساعت 10- برگزار نمی شود!

2- آقای طاهری قمی   ساعت 12

3- آقای ضامنی           ساعت 14

جلسات پایان نامه همگی در سالن نمایش فیلم دانشکده سینما در خیابان ورزنده- جنب استادیوم شهید شیرودی ( خیابان مفتح جنوبی ) - برگزار میشود.

دومین جلسه همایش ملی انیمیشن 2

دومین جلسه هماهنگی و سیاستگذاری دومین همایش ملی انیمیشن در مرکز گسترش سینمای تجربی عصر روز16 بهمن برگزار شد.

موارد مطرح شده :

گزارش عملکرد همایش اول کامل شود.

حدود اختیارات برگذار کننده مشخص و شفاف شود.

به دبیران علمی همایش توجه بیشتری شود.

انجمن مطالعات انیمیشن ایران بوجود بیاید.

 " آموزش " و یا " تولیدات تلویزیونی " از طرف استاد صفورا برای عنوان همایش بعدی پیشنهاد شد.

کمیته های علمی و اجرایی همایش اعلام شد :

کمیته علمی همایش : گل محمدی - گلپایگانی- صفورا- خلیلی - شرعی - گرشاسبی- توکلیان- حسین نژاد

کمیته اجرایی: فرخنده کیش- سلطانی - صادقی- حیدریان- نصیریان- علمداری ( روابط عمومی ) - زندی - درویشی

مجددا دکتر عالمی را برای دبیری همایش دوم پیسنهاد گردید.

بهترین فیلمهای کوتاه جشنواره فجر امسال

 

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم کوتاه داستانی بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از سوی هیات داوران بخش سودای سیمرغ معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، در این بخش پنج فیلم کوتاه داستانی برای کسب سیمرغ بلورین رقابت می‌کنند.
پیرمردها نمی‌میرند ساخته رضا جمالی، تنهایی ساخته مهرداد شیخان، خانه فاطمه کجاست؟ ساخته فریدون نجفی، رباعی آب شهرام علیدی، کلیدهای رویا ساخته سارا نامجو در این بخش از جشنواره رقابت می‌کنند.
هیات داوران بخش سودای سیمرغ  اثر برگزیده این بخش را در مراسم اختتامیه معرفی خواهد کرد.

 

آموزشگاه انیمیشن      

۶٠ کشور در جشنواره پویانمایی تهران 

 

 

کشور بریتانیا با ارسال ۸۳ فیلم به بخش مسابقه بین‌الملل ششمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران در صدر کشورهای متقاضی حضور در این جشنواره قرار گرفت.

به گزارش کارتون3000 و به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پس از بریتانیا کشورهای آلمان با ۷۳ فیلم، فرانسه با ۶۸ فیلم، امریکا با ۵۹ فیلم و روسیه با ۴۷ فیلم قرار دارند.

از ۸۳ فیلم بریتانیایی ارسال شده به ششمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران، هیأت انتخاب ۱۸ فیلم را برای حضور در بخش مسابقه بین‌الملل انتخاب کرده است.

جشنواره پویانمایی تهران 

آلمان با ۱۷ فیلم، فرانسه با ۱۴ فیلم، روسیه با ۱۳ فیلم و امریکا با ۸ فیلم در این بخش حضور دارند.

در مجموع ۸۲۴ فیلم از ۶۰ کشور جهان به این جشنواره فرستاده شده که هیأت انتخاب از میان آنها ۱۴۰ فیلم را برای رقابت در بخش مسابقه انتخاب کرده است.

بسیاری از این فیلم‌ها جوایز متعددی از جشنواره‌های معتبر بین‌المللی دریافت کرده‌اند و جشنواره امسال شاهد حضور آثار شاخصی از فیلم‌های برتر جهان است.

ششمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی ۱۱ تا ۱۵ اسفند در تهران برگزار می‌شود

..............................................................................

 موسسه فرهنگی هنری فیلم و پویا نمایی  برادران بیات

 

...برگزار میکند...
 
 دورهای آموزشی فیلمسازی و پویانمایی
با قیمت مناسب و تضمین کیفیت در آموزش
 

نام درس

تعداد جلسات

قیمت ( ریال )

کارگردانی مقدماتی

7

٠٠٠/٧٠٠

کارگردانی پیشرفته

7

٠٠٠/٢٠٠/١

تدوین ( 1 )

10

٠٠٠/٧٠٠

تدوین ( 2 )

8

٠٠٠/٢٠٠/١

فیلم نامه نویسی

11

٠٠٠/٧٠٠

متحرک سازی ( 2d ) 1

11

٠٠٠/٧٠٠

متحرک سازی ( 2d ) 2

15

٠٠٠/٢٠٠/١

طراحی شخصیت ( 1 )

11

٠٠٠/٧٠٠

طراحی شخصیت ( 2 )

15

٠٠٠/٢٠٠/١

استوری بورد

11

٠٠٠/٧٠٠

 
برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر با شماره  تلفن :66593211 021تماس حاصل فرمایید
با تشکرابولفضل بیات
 مرکز صدا و سیمای فارس قطب انیمیشن کشور است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، حجت‌الله یراق‌طلایی که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، از ساخت 2 هزار و 270 دقیقه‌ای انیمیشن توسط صدا و سیمای مرکز فارس خبر داد و افزود: این مرکز به‌ عنوان قطب انیمیشن‌سازی کشور معرفی شده‌ است.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس گفت: ساخت و تولید مجموعه جزیره سه بعدی رایانه‌ای، حکایت سعدی، جورواجور، حکیم جوان، ققنوس، کلمات جادویی، مجموعه 26 قسمتی دو دوست، دشت بابونه و گام‌های بلند در واحد انیمیشن صدا و سیمای مرکز فارس در حال ساخت است.
وی همچنین از دریافت 285 جایزه در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی خبر داد و افزود: از این تعداد 39 جایزه بین‌المللی بوده و در بخش انیمیشن نیز فیلم سینمایی هفت رنگ در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و جوان در همدان به‌ عنوان اثر برتر شناخته شده ‌است.
وی در ادامه افزود: صدا و سیمای مرکز فارس با نصب و راه‌اندازی 9 ایستگاه رادیویی در کشور مقام برتر را به‌ خود اختصاص داده‌ است و در دهه مبارک فجر دهمین فرستنده در شهرستان قیروکارزین به بهره‌برداری می‌رسد.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس همچنین یادآور شد در سه سال گذشته تاکنون هزار و 151 فرستنده تلویزیون، 296 فرستنده اف. ام رادیویی راه‌اندازی شده‌است.
یراق‌طلایی تولیدات سیمای این مرکز را در سال 87 حدود هزار و 350 ساعت و 4 هزار و 500 پخش برنامه رادیویی اعلام کرد و افزود: تولید برنامه‌های رادیویی این مرکز در سال 87، 3 هزار و 800 ساعت برنامه بوده‌است.
مدیرکل صدا و سیمای مرکز فارس گفت: بسترسازی و ایجاد اتوماسیون رادیویی به‌صورت دیجیتالی، راه‌اندازی اتوماسیسون خبر سیما در آینده، زیرساخت آی.تی، مجهز شدن صدا و سیما به خطوط ارتباط زمینی با فیبر نوری، ماهواره‌ای و ماکروویوی و همچنین وصل شدن صدا و سیمای فارس به شبکه آبلینگ ماهواره‌ای و افتتاح دفاتر خبری اقلید، لارستان و فسا، بازسازی زیرساخت بیسیم مرکز و راه‌اندازی شبکه خبر، آموزش و قرآن در 22 شهر و 26 شهرستان از جمله فعالیت‌های صدا و سیمای مرکز فارس بوده‌است.
وی با اشاره به اینکه باید قدر استان فارس را در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی کم نگیریم افزود: آنهایی‌که در پشت درهای بسته می‌نشینند و حرف‌های تمسخر‌آمیز می‌زنند، خود را مورد تمسخر قرار می‌دهند زیرا شیرازی‌ها همواره متدین، فرهنگی و مبارز بوده‌اند.
یراق‌طلایی یادآور شد: در 17 شهریور 57 در حدود 15 شهر کشور و تهران حکومت نظامی شد و از این تعداد سه شهر شیراز، جهرم و کازرون در استان فارس بوده ‌است.
وی همچنین اضافه کرد: در 15 خرداد 42 در فیضیه قم شاهد به خاک و خون کشیده‌شدن طلاب بودیم که در این مدت مردم شیراز نیز حماسه‌ها آفریدند.
 

 

 موفق ترین در ژاپن

شرکت تولید و توزیع «توهو» بعنوان موفق‌ترین شرکت فیلم‌سازی کشور ژاپن در سال 2008 معرفی شد.

از تحلیل‌گران می‌گویند شرکت توهو برای کسب مقام اول جدول گیشه و خلق یک رکورد تازه با شرایط سختی روبروست.

پیلبان

 

 

این شرکت - که لقب بزرگ‌ترین شرکت تولید و توزیع فیلم‌های سینمایی را در این کشور اسیایی به خود اختصاص داده است - در سال گذشته میلادی یک فروش 5/817 میلیون‌دلاری را در گیشه نمایش سینماها تجربه کرد.
این سومین سال پی‌درپی است که شرکت توهو با خلق یک رکورد تازه در صدر کشورها و کمپانی‌های موفق فیلم‌سازی کشور قرار می‌گیرد.
در عین حال این موفقیت کلان منعکس‌کننده این واقعیت نیز وجود دارد که تولیدات داخلی در ژاپن از قدرت بسیار بالا و زیادی برخوردار هستند.
مسئولین شرکت توهو یکی از دلایل اصلی موفقیت چند سال اخیر خود را در استراتژی جدید و کلان این شرکت می‌دانند که براساس آن با چند شبکه مختلف تلویزیونی همکاری‌های نزدیکی را شروع کرده‌اند.
این همکاری جدید شامل تولید جدید فیلم‌های سینمایی و اکران عمومی آنها می‌شود موفق‌ترین محصول سینمایی شرکت توهو در سال 2008 انیمیشن «پونیا روی صخره کنار دریا» ساخته هایائو میازاکی - ملقب به والت دیزنی ژاپن- بود.
این فیلم که ماه ژولای گذشته (اواسط تابستان) به روی پرده سینماها رفت در کل حدود 170 میلیون دلار فروش کرد. این فروش خیره‌کننده باعث تعجب و حیرت تحلیل‌گران اقتصادی سینما و دست‌اندرکاران سینمایی ژاپن شد.
تا قبل از این فقط انیمیشن‌های خود میازاکی موفق به فروش‌هایی نزدیک به رقم این فروش شده‌اند.
به گفته میازاکی: «تماشاگران قصه و حال و هوای فیلم مرا پسندیدند و این مساله باعث موفقیت فیلم و استقبال آنها از آن شد ولی در این رابطه نوع تبلیغات و بازاریابی شرکت توهو را نباید نادیده گرفت. شیوه جذاب کار آنها و شکلی که براساس آن فیلم را به خیل عظیم تماشاگران معرفی کردند باعث موفقیت بیشتر انیمیشن ما شد.»
مسئولان شرکت قدیمی توهو کارشان را خیلی خوب بلد هستند و می‌دانند برای هر فیلمی باید چگونه تبلیغات کنند. «هیائو میازاکی» قصد دارد تولید انیمیشن تازه‌اش - که هنوز اطلاعاتی پیرامون قصه و نام آن منتشر نکرده است - را نیز به همکاران قدیمی‌اش در شرکت توهو بسپارد.
مسئولان این شرکت امید دارند امسال برای چهارمین بار با خلق یک رکورد تازه در صدر جدول گیشه نمایش قرار گیرد و مقام موفق‌ترین تولیدکننده فیلم‌های سینمایی را دوباره به خود اختصاص دهند اما تحلیل‌گران اقتصادی سینما در این رابطه با شک و احتیاط نظر می‌دهند.
جدول گیشه نمایش سینماهای ژاپن در ماه دسامبر در مقایسه با دسامبر سال 2007 با یک افت فروش 43 میلیون دلاری روبرو بوده است به همین دلیل برخی

 

نامه ها

 

 

 

با سلام و خسته نباشید
جوانی هستم در حدود 27 سال وسخت کوش
 می خواستم در صورت امکان مرا راهنمایی کنید که برای زدن یک شرکت انیمیشن جه باید کرد و چه آموزشهای باید دید؟
متشکر می شود
حمید
سلام حمید سخت کوش عزیز
سوالت خیلی کلی است . من شناختی از سابقه شما ندارم. نمیدونم چقدر جدی هستید وهمچنین چقدر سابقه کار دارین. محل کارتون کجاست و تا حالا در چه پروژه هایی شرکت داشتید .و سرمایه شخصیتون چقدر است .چند تا همکار دارین .آیا سفارش کاری گرفته اید ؟ آیا با روش تولید انیمیشن به صورت گروهی آشنا هستید ؟
. آیا ....
پیشنهاد میکنم ابتدا در صورت امکان  در یک شرکت انیمیشن مشغول کار شوید و با مشکلات و شیوه اداره یک پروژه از نزدیک آشنا شوید.
به هر حال  موفق باشید
گلپایگانی
 
در حاشیه
نویسنده : الهام - ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٧ آذر ۱۳۸٧
 

خیلی وقت بود دلم می خواست استاد گلپایگانی رو ببینم فرصتی شد وعصر روز دوشنبه بدون اطلاع قبلی رفتم شرکت حرکت کلیدی , یه فضای کاری بی سروصدا وآروم همه مشغول کار و سکوت حاکم در فضابود.

آقای زرین آبادی واستاد گلپایگانی رو دیدم یک ساعت با ایشون صحبت کردم نمی دونم چرا همیشه منو یاد آقاجونم ( پدربزرگم ) میندازند واقعا خودم هم نمی دونم چرا !

در رابطه با خیلی مسائل صحبت شد و من استفاده کردم . واقعا پشت همه کارها ومسائل بزرگ چقدر دردسر وسختی وجود داره

همه آدمایی که انیمیشن کار می کنند با عشق کار می کنند قید خیلی ازمسائل رو زدند یعنی مجبورشدند که بزنند ودنبال صدای دلشونند ...

امیدوارم موفق و موید باشند.http://elhamart00.persianblog.ir/post/64 

 

 .

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:۳٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٦ بهمن ۱۳۸٧