انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم آبان

تنهایی مهرداد شیخان برنده شد

فیلم تنهایی به کارگردانی مهرداد شخان موفق به دریافت بهترین انیمیشن ٢۵ دوره  جشنواره فیلمهای کوتاه تهران شد. بهروز شهامت برای ضدا گذاری این فیلم نیز برنده بهترین صداگذاری جشنواره شد.

نه مهرداد شیخان و نه بهروز شهامت در سالن حضور نداشتند  و این بهزاد رجبی پور بود که به عنوان سرپرست انیماتورهای این فیلم هر دو جایزه را از دست  مسئولین دریافت کرد.

تبصره

  «تنهایی» در نخستین جشنواره آنیماسیروس از که 19 تا 21 سپتامبر (29 تا 31 شهریور) در جزیره سیروس یونان برگزار می‌شود، حضور خواهد داشت. همچنین در جشنواره فیلم کوتاه ماربلا که از 11 تا 14 مهرماه در اسپانیا برگزار می‌شود به نمایش درخواهد آمد.

کارگردان انیمیشن تنهایی با بیان این نکته که حسین علیزاده موسیقی این انیمیشن را ساخته ،گفت: استادم حسین علیزاده زحمت بسیار زیادی برای ساخت موسیقی این انیمیشن کشیدند و من فکر می‌کنم یکی دیگر از آثار جاودانه از ایشان ساخت موسیقی متن تنهایی است.

وی همچنین افزود: تنهایی انیمیشن 10 دقیقه‌ای و سه بعدی است که نخستین قسمت از تریلوژی است که آرزو دارم آن را بسازم. فیلمنامه تنهایی در سال 1371 نوشته شد و 2 قسمت باقیمانده آن را به زودی خواهم ساخت.

«تنهایی» داستان غولی سنگی است که هزاران سال بر فراز سیاره سنگی‌اش در تنهایی ژرف به سر می‌برد و اتفاقاتی برای او می‌افتد.

عوامل تولید فیلم عبارتند از: نویسنده، کارگردان، طراح و تهیه کننده:مهرداد شیخان؛ آهنگساز: حسین علیزاده، سرپرست تیم انیمیشن و انیماتور: بهزاد رجبی پور،مدلینگ و بافت: علیرضا رنجبرشورابی، نورپردازی و زمینه: سعید زارع و طراحی فضا: لیلا درانی.

موفقیت دهستانی در ایتالیا

فیلم کوتاه پوریای ولی به کارکردانی امیر محمد دهستانی موفق به دریافت دیپلم افتخار از جشنواره فیلمهای ورزشی میلان ایتالیا شد.

تبریک

جشنواره فیلم کوتاه تهران

بهترین پویانمایی

تندیس جشنواره و مبلغ 20 میلیون ریال اهدا شد به مهرداد شیخان برای تنهایی
دیپلم افتخار اهدا شد به ‌لیدا فضلی برای چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟
تندیس جشنواره و مبلغ 10 میلیون ریال اهدا شد به سیدهاشم عمره‌ای برای آفرینش

بهترین صدا
دیپلم افتخار اهدا شد به مهرشاد و مهران ملکوتی و امیرنوبخت برای دندان آبی
تندیس جشنواره و مبلغ 12 میلیون ریال اهدا شد به بهروز شهامت برای انیمیشن تنهایی

بهترین فیلمنامه
دیپلم افتخار اهدا شد به لیدا فضلی برای چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟

در حاشیه :

عدم حضور بعضی از فیلمهای انیمیشن بویژه پایان نامه ها  که تو این یکسال ساخته شده بودند  باعث تعجب است .

 

 

 

 

 

 

دوشنبه ۲۷ آبان - تالار اندیشه حوزه هنری  - مراسم اهدای جوایز

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

بخش بین المالل

انیمیشن فیلمساز ایرانی در جشنواره بیلبائو

پنجاهمین دوره جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند بیلبائو بدون حضور فیلمی از ایران برگزار می‌شود و تنها فیلمی از یک فیلمساز ایرانی تبار مقیم کانادا را به نمایش می‌گذارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال 80 فیلم به برنامه رقابتی جشنواره بیلبائو راه یافته‌اند که در بخش‌های آثار داستانی، مستند، انیمیشن و تجربی با هم رقابت می‌کنند.
نام یازده گل رز ساخته پدرام گشتاسب‌پور انیماتور و متخصص جلوه‌های ویژه مقیم کانادا در فهرست فیلم‌های پذیرفته شده به چشم می‌خورد.
این انیمیشن سیاه و سفید در سال 1929 در یک شهر کوچک رو به پیشرفت می‌گذرد و داستان دو مرد را روایت می‌کند که سعی در جلب نظر یک زن دارند.
یازده گل رز پیش از این در جشنواره‌های پالم اسپرینگز، میامی، نوادا، رین‌دنس و کلرمون فران به نمایش درآمده و در جشنواره فیلم‌استاک و مسابقه فیلم کوتاه موینگ پیکچرز جایزه برده است.
جشنواره بیلبائو امسال بخش‌های ویژه‌ای را به سینمای کوتاه ونزوئلا، آمریکایی‌ها در بیلبائو و سینمای مستند فرانسه اختصاص داده است.
نگاهی به دیگران و نمایش‌های ویژه از دیگر بخش‌های پنجاهمین دوره جشنواره بیلبائو هستند.
ایران در حالی امسال در این جشنواره غایب است که در سال‌های گذشته جوایزی را از این جشنواره قدیمی به دست آورده بود.

فیلم انیمیشن به روش کلاسیک در مشهد ساخته شد

فیلم انیمیشن به روش کلاسیک یا نقاشی بر روی کاغذ توسط کانون انیمیشن باشگاه جوانان مهر وابسته به مووسسه خدمات مشاوره‌ای جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی در مشهد ساخته شد.

 

به گزارش روز پنجشنبه آستان قدس رضوی مدت زمان این محصول هنری با نام "او یک فرشته بود" چهار دقیقه است.

این انیمیشن به روایت قصه مادر بیماری می‌پردازد که به کمک فرشته‌ای که در قالب دختر خردسالش درآمده، مادر را از مرگ نجات می‌دهد.

این فیلم کوتاه برای حضور در "جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی" به دبیرخانه آن جشنواره ارسال شده است.

اعضای کانون انیمیشن باشگاه جوانان مهر مشهد دارای تخصص دانشگاهی در زمینه طراحی هستند که این اثر هنری را با شیوه قدیمی روی کاغذ نقاشی کرده‌اند.

این باشگاه در بخشهای مختلف پژوهشی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، علمی و معرفتی در حال فعالیت است و شامل ‪ ۱۰‬کانون تخصصی دیگر نیز می‌شود

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱:٤٠ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٩ آبان ۱۳۸٧