انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول آبان 87- جشنواره فیلمهای کمدی گل آقا -

تولید انیمیشن سریع ارزان و خوب!

سخنرانی علیرضاگلپایگانی در بخش هنر نمایشگاه هنرهای دیجیتال درباره تولیدانیمیشن سریع- ارزان و خوب ! -روزدوشنبه ۶ آبانماه - ساعت ۱۶

آموزش و دیجیتال برگزار شد
سخنرانی  علیرضاگلپایگانی در بخش هنر نمایشگاه هنرهای دیجیتال در باره حضور ابزارهای دیجیتالی و نقش آن در آموزش
ساعت ۱۶روز یکشنبه ۵ آبان ماه- مصلای تهران برگزار شد.

View Full Size Imageحضور عادل احمدی در نمایشگاه هنرهای دیجیتالhttp://tinypic.com/view.php?pic=2imbals&s=4 

۴۰۰  رزومه و یک عالمه مصاحبه!
 

انیمیشن ایرانی در فستیوال مادرید

فیلم کوتاه انیمیشن «اما اگر بهار نیاید» ساخته علیرضا درویش، گرافیست، نقاش و انیماتور ایرانی، در بخش مسابقه فستیوال بین‌المللی فیلم‌های انیمیشن انیمادرید به نمایش درمی‌آید.

این فستیوال از ۲۶ سپتامبر شروع شده و تا سوم اکتبر ادامه خواهد داشت.

«اما اگر بهار نیاید» انیمشین کوتاهی است که با نگاهی سوررئالیستی و بر اساس اشعار فروغ فرخزاد ساخته شده است.


این فیلم، پیش از این در فستیوال‌های مختلف از جمله فستیوال فیلم‌های کوتاه و انیمیشن بروکلین، ایتالیا و فستیوال فیلم‌های ایرانی در نیویورک به نمایش درآمد و درفستیوال فیلم‌های انیمیشن مصر هم پذیرفته شده است.

علیرضا درویش فارغ‌التحصیل رشته تاریخ هنر و نقاشی از ایران است که در حال حاضر در آلمان سکونت دارد.
انیمیشن‌های «پرنده»، «زندگی کوتاه است» و «رد پا بر روی آب» از دیگر فیلم‌های انیمیشن اوست.

آقای درویش، سال‌ها با نشریاتی چون دنیای سخن و نقش قلم در ایران و دلیبروس در اسپانیا به عنوان گرافیست همکاری داشته و تا کنون نمایشگاه‌های متعددی از کارهای نقاشی و گرافیک وی در شهرهای مختلف آلمان، اسپانیا و کانادا برپا شده است.

                 مراسم جشنواره فیلمهای گل آقایی
عصر روزسه شنبه 30 مهر به دعوت  امیرداوودی گل عازم ساختمان  اریکه ایرانیان درشهرک قدس شدیم. جایتان سبز حتی یک صندلی  که چه عرض کنم جای جنبیدن هم نبود .
مهمانان هم جورواجوراز هرطایفه و حزب و دستگاه ...چند دقیقه ای ایستادیم ولی انگاری صبوری چهل سالگی رو دیگه ندارم. باخوردن اب سیبی و ساندویچی مجلس را ترک کردیم.جای همه منجمله خودم خالی بودساکت
در تیزر جشنواره گل‌آقا، حمید جبلی و رونالدینیو به مسابقه فوتبال پرداختند و در آن حمید جبلی، رونالدینیو را برد!

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، شب گذشته دومین جشنواره فیلم کمدی گل‌آقا در مجموعه اریکه ایرانیان در میان شور و شوق حاضرین کار خود را به پایان رساند.
بنا بر این گزارش، در ابتدای این مراسم که اجرای آن را علیرضا خمسه دبیر جشن برعهده داشت، تیزر جشنواره به نمایش درآمد. در این تیزر انیمیشن حمید جبلی و رونالدینیو به مسابقه فوتبال می‌پردازند و حمید جبلی، رونالدینیو را می‌برد و پشت صحنه این انیمیشن به نمایش در آمد.

تولیدات دانشجویان در سومین جشنواره فیلم دانشجویی خریداری می شود


فیلم های تولیدی در بخش تله فیلم، مستند و انیمیشن از دانشکده صدا و سیما، در سومین جشنواره فیلم دانشجویی خریداری می شود.


به گزارش بزرگترین پایگاه اطلاع رسانی فیلم کوتاه به نقل از روابط عمومی معاونت آموزش و پژوهش دانشکده صدا و سیما، مدیرکل تامین برنامه های خارجی سیما برای همکاری و مشارکت در زمینه تولیدات دانشجویی، اعلام آمادگی کرده است.

"علی اصغر غلامرضایی" مدیرکل تامین برنامه های خارجی سیما، همچنین حمایت های مادی و معنوی خود را برای خرید تله فیلم، مستند و انیمیشن از تولید دانشجویی اعلام کرده است.

سومین جشنواره ملی فیلم دانشجویی پنجم تا نهم آبان ماه جاری با حضور مدیران ارشد و برنامه سازان در دانشکده صدا و سیما برگزار می شود

 

 

انیمیشن در بخش مسابقه جشنواره رویش

27 فیلم انیمیشن به بخش اصلی مسابقه چهارمین جشنواره رویش راه یافت.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» سید علیرضا گلپایگانی، محمدحسین نیرومند و حسن نجفی 150 عنوان فیلم انیمیشن را  مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند و از میان آنها 27 عنوان فیلم انیمیشن را برای حضور در رقابت بخش اصلی (پویانمایی) چهارمین دوره از جشنواره رویش برگزیدند.
فیلم‌های راه یافته به بخش اصلی مسابقه  عبارتند از: The coin (بهروز بصیری)، روزی که آتش آمد و چهار برابر صفر (سید علی موسوی نژاد)، چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند (لیدا فضلی)، مباهله (بهرام توکلی)، پوریای ولی (امیرمحمد دهستانی)، ابر صورتی (مسعود قدسیه)، آفرینش (سید قاسم هاشمی امرئی )، وقتی بابا نبود (مهدی شجاعی سنجابی)، در خانه‌ ما (مریم کشکولی‌نیا)، خورشید حجاز (سعید کائینی)، خانه تعادل (احسان احمدوند)، عکس (مریم خلیل‌زاده)، Foolish (راضیه فرمانی)، جای جان (سجاد فروغی)، گودال (اکبر تراب‌پور)، دنیای کوچک من (شهاب آب‌روشن)، پلاک 121 (امین منتظری)، سر سحر (شهرام بیگی)، درخت (محمدعلی ولی زاده)، نقطه نهایی (علی لطفی)، زیرا (محمد جهان‌تیغ)، چنگال عقاب (پیمان براهین)، کاش یکی پیدا بشه (حامد بانک)، نوا (حسن خراسانی)، پیراهن ستاره (بهزاد مظاهری)، پازل (علی‌اکبر فرشباف).
چهارمین جشنواره سراسری فیلم رویش به همت حوزه هنری از 6 تا 9 آبان در مشهد مقدس برگزار می‌شود.

انیمیشن حماسه تیرگان

کارگردان : کیاوش پارسا - اشکان رهگذر

تهییه کننده : استدیو هفت آسمان

مجری طرح : اشکان رهگذر

انیماتور : کیاوش پارسا

دسن : نگار متولی

بک گراند : فرسام سنگینی

جلوه ویژه و انیمیشن ۳ بعدی : اشکان رهگذر

زمان : ۵ دقیقه

تکنیک : ۲ بعدی ۲۴ فریم

 

  

 

تصویر بالا، تصویری از انیمیشن دو بعدی "گاو دیوانه" است.  

می توانید این انیمیشن کوتاه را در آدرس زیر ببینید:

http://microflash.persiangig.com/Html/0cow.htm

 

 

 

 

یک نرم افزار جدید

در چند وقت اخیر، مشغول ور رفتن با Autodesk Mudbox بودم.

خیلی نرم افزار توپیه. همون کار z brush رو انجام میده، البته به قدرت z brush نیست، اما من با Mudbox راحت تر کار می کنم.

دلیلش هم اینه که محیط Mudbox  بیشتر از z brush به Max و Maya شباهت داره.

این هم مجسمه نیم تنه یک سرباز هخامنشی، ستونهای پشت مال ایوانهای آپادانا هستن.

جزئیات صورت رو با Mudbox کار کردم.

فکر میکنم دوستهایی که طراحی با دستشون خیلی قویه، با این نرم افزار خیلی راحت کار کنن

وقتی با Mudbox کار میکنی ، احساس مجسمه ساز بودن بهت دست میده :)

و این هم جزئیات بیشتر…

و باز هم جزئیات بیشتر…

خیلی نرم افزار سختی نیست، ولی میشه کارهای محشری باهاش انجام داد،

امیدوارم از تصاویر لذت ببرین!

نوشته ای از میثم کشاورز

درباره انیمیشن ...

آیا می دانید هزینه ساخت انیمیشن وال ای یکصد و هشتاد میلیون دلار بود؟

 

آیا می دانید درآمد صادرات انیمیشن ژاپن از درآمد نفتی ما بیشتر است ؟

آیا می دانید که تاثیر انیمیشن در امور فرهنگ سازی و ... جامعه خیلی بیشتر از فیلم ، سریال و... است ؟

آیا می دانید که انگلیس در جنگ جهانی دوم برای ترغیب مردم به جنگ از انیمیشن استفاده کرد ؟

آیا ...

همه اینهارو گفتیم که به یک نتیجه مهم برسیم و آن اینکه صنعت انیمیشن در کشورمان احتیاج به توجه بیش از این دارد..

ما هم می توانیم با توجه به پتانسیل نیروی متخصص در کشورمان و توجه مسئولان ، به تولید انیمیشن با کیفیت بالا بپردازیم .

ما هم می توانیم به جای خرید انیمیشن از ژاپن و چین که هیچ سازگاری با فرهنگ ما ندارند به حمایت از تولیدکنندگان داخلی بپردازیم تا این صنعت را هرچه زود تر در کشور عزیزمان شکوفا کنیم.

ما هم می توانیم با یک بستر سازی مناسب جزو کشورهای صادر کننده این صنعت باشیم .

 

در این که انیمیشنهای چینی و ژاپنی ارزانتر و با کیفیت تر از تولیدات داخلی ما هستند هیچ بحثی نیست.

 اما سوال اینجاست که اگر این کشورها از همان ابتدا به جای بها دادن به انیمیشنهای داخلی خودشان ( که حتما گرانتر از خرید انیمیشن از کشورهای دیگر برایشان تمام می شد ) به خرید انیمیشن از کشورهای دیگر می پرداختند آیا امروز می توانستند تولیداتی با کیفیت بالا و قیمت مناسب داشته باشند ؟

امید است به یاری خدا و همکاری مسئولان و از همه مهمتر تلاش مداوم جوانان متخصص ایران زمین ، یک روزی برسد که ما هم جزو کشورهای صادر کننده این صنعت قرار بگیریم .

نوشته شده توسط سید جواد سید محسنی 

 
  فیلم پویانمایی بدون عنوان 1 علیرضا چیتایی آماده نمایش شد

          فیلم جدید علیرضا چیتایی کارگردان سینمای پویانمایی ایران «بدون عنوان _ 1» نام گرفته و به تازگی آماده نمایش شده است.

          به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این فیلم 4 دقیقه‌ای با شیوه رنگ و روغن روی طلق و یا سبک انیمیشن انتزاعی ساخته شده است.

          «بدون عنوان _ 1» تلاش میکند فضائی کهکشانی را به بیننده خود القا کند که در آن، ماه‌ها در حالتی از جذبه و کشش به یکدیگر می‌پیوندند.

          در این نوع فیلم‌های پویانمایی انتزاعی موسیقی نقشی اساسی دارد و از مهمترین ویژگی‌های آن هم می‌توان به نقش فرم در بیان اثر اشاره کرد به نحوی که در هم‌ آمیزی فرم‌ها به فیلم روح و غنا می‌بخشند.

          علیرضا چیتایی کارگردان سینمای پویانمایی ایران پیش از این، فیلم‌های «جریان»، «حضور» و «خواب» را در کارنامه هنری خود ثبت کرده و این آثار در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی نیز موفقیت‌های زیادی را به دست آورده است.

          موسیقی فیلم «بدون عنوان _ 1» را کیوان هنرمند بر اساس قطعه‌ای از یوهان سباستین باخ انتخاب و تنظیم کرده است.

            چیتایی قرار است به زودی ساخت فیلم جدید خود را با عنوان «برای زندگی» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز کند.

 

انسانیت بدون نمک و فلفل


یکی از جانبازان جنگ تحمیلی که پس  از مجروح شدن به علت وضع وخیمش به ایتالیا اعزام شده بود و در یکی از بیمارستانهای شهر رم  به مداوا مشغول بود. از قضا متوجه میشود که خانم پرستاری که از او  مراقبت می کند نام خانوادگی اش "مالدینی" است ابتدا تصور میکند که تشابه اسمی باشد  اما در نهایت از او سوال میکند که آیا با پائولو مالدینی ستاره شهیر تیم میلان   ایتالیا نسبتی دارد ؟

.... و خانم پرستار در پاسخ می گوید  که پائولو مالدینی برادر وی می باشد ، دوست جانباز نیز در حالی که بسیار خوشحال شده  بود از خانم پرستار خواهش می کند که اگر ممکن است عکسی از پائولو مالدینی برایش به  یادگار بیاورد و خانم پرستار قول می دهد که برایش تهیه کند صبح روز بعد دوست جانباز  هنگامی که از خواب بیدار می شود کنار تخت خود مالدینی را می بیند که با یک دسته گل به  انتظار بیدار شدنش نشسته است...

مالدینی از شهر میلان واقع در شمال غربی ایتالیا به شهر رم واقع در مرکز کشور  ایتالیا که فاصله ای حدودا ششصد کیلومتری دارد آمده تا از این جانباز جنگی که  خواستار داشتن عکس یادگاری اوست عیادت کند

 

 

یک داستان کوتاه

یک برنامه‌نویس و یک مهندس در یک مسافرت طولانى هوائى کنار یکدیگر در هواپیما نشسته بودند. برنامه‌نویس رو به مهندس کرد و گفت: مایلى با همدیگر بازى کنیم؟ مهندس که می‌خواست استراحت کند محترمانه عذر خواست و رویش را به طرف پنجره برگرداند و پتو را روى خودش کشید. برنامه‌نویس دوباره گفت: بازى سرگرم‌کننده‌اى است. من از شما یک سوال می‌پرسم و اگر شما جوابش را نمی‌دانستید ۵ دلار به من بدهید. بعد شما از من یک سوال می‌کنید و اگر من جوابش را نمی‌دانستم من ۵ دلار به شما می‌دهم. مهندس مجدداً معذرت خواست و چشمهایش را روى هم گذاشت تا خوابش ببرد. این بار، برنامه‌نویس پیشنهاد دیگرى داد. گفت: خوب، اگر شما سوال مرا جواب ندادید ۵ دلار بدهید ولى اگر من نتوانستم سوال شما را جواب دهم ۵٠ دلار به شما می‌دهم. این پیشنهاد چرت مهندس را پاره کرد و رضایت داد که با برنامه‌نویس بازى کند.  

برنامه‌نویس نخستین سوال را مطرح کرد: «فاصله زمین تا ماه چقدر است؟» مهندس بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد. حالا نوبت خودش بود. مهندس گفت: «آن چیست که وقتى از تپه بالا می‌رود ۳ پا دارد و وقتى پائین می‌آید ۴ پا؟» برنامه‌نویس نگاه تعجب آمیزى کرد و سپس به سراغ کامپیوتر قابل حملش رفت و تمام اطلاعات موجود در آن را مورد جستجو قرار داد. آنگاه از طریق مودم بیسیم کامپیوترش به اینترنت وصل شد و اطلاعات موجود در کتابخانه کنگره آمریکا را هم جستجو کرد. باز هم چیز بدرد بخورى پیدا نکرد. سپس براى تمام همکارانش پست الکترونیک فرستاد و سوال را با آنها در میان گذاشت و با یکى دو نفر هم گپ (chat) زد ولى آنها هم نتوانستند کمکى کنند.   بالاخره بعد از ۳ ساعت، مهندس را از خواب بیدار کرد و ۵٠ دلار به او داد. مهندس مودبانه ۵٠ دلار را گرفت و رویش را برگرداند تا دوباره بخوابد. برنامه‌نویس بعد از کمى مکث، او را تکان داد و گفت: «خوب، جواب سوالت چه بود؟» مهندس دوباره بدون اینکه کلمه‌اى بر زبان آورد دست در جیبش کرد و ۵ دلار به برنامه‌نویس داد و رویش را برگرداند و خوابید ...

آموزش نکته های اساسی کامپیوتربصورت رایگان

http://dlera.com/dl/ebook/585-assemble.html
نکته های تکراری !اما ضروری

 • خوب گوش کردن ما را برای بهتر گفتن آماده می‌کند.

   

 • مطالعه کردن به ما فرصت می‌دهد تا حرفی برای گفتن داشته باشیم.

   

 • درباره آنچه اطلاعات نداریم اظهار نظر و صحبت نکنیم.

   

 • از به کار بردن کلماتی که معنای آن را نمی‌دانیم خودداری کنیم.

   

 • به جز آغاز ارتباط سعی کنید اگر از شما پرسش نشد درباره خودتان سخن نگویید.

   

 • هنگام گفتگو به دیگران نیز فرصت گفتن بدهید.

   

 • درباره آنچه علاقمند هستید و اطلاعات دارید صحبت کنید.

   

 • سعی کنید از نظرات بزرگان هنگام سخن گفتن نقل قول کنید.

   

 • در سخن گفتن از دیگران تقلید نکنید.

   

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۸٧