انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول مهر 87- کلاسها شروع شد

جلسه معارفه انیمیشنی برگزار شد

روز سه شنبه ساعت ۱۳ روز ۹ مهردر سالن آمفی تاتر دانشکده سینما برای دانشجویان جدید گروه انیمیشن و البته دانشجوهای قدیمی جلسه ای خودمانی بادانشجویان تازه وارد برگزار شد. در این جلسه تمامی دانشجویان ورودی جدید که ۸ نفر بودند حضور داشتند. در این جلسه که بعلت برگزاری جلسه پایان نامه  کارشناسی ارشد با نیم ساعت تاخیر برگزار شد. با نمایش فیلم در خانه ما ساخته مریم کشکولی شروع و با خیر مقدم از سوی گلپایگانی ادامه یافت. استاد فرد مقدم و استاد سماکار به دانشجویان جدید چند کلمه ای صحبت کردند. خانم بختیاری منش  بعلت سفر در جلسه نتوانستند شرکتکنند و آقای فیروزکوهی هم مشغول رفع و رجوع مرکز کامپیوتر بود. خانم خلیلی بعلت مشغله فراوان و اخیر در برگزاری از حضور در جلسه عذر خواهی  کردند .

سجاد شاهدی از دانشجویان یار آشنای سینما در جمع  دوستان تازه وارد  تا آخر جلسه حضور داشت و همچنین فقط دو دانشجوی سال بالاتر.جای همه خالی  

کلاسها شروع شد

*کلاسها طبق برنامه از اول مهر ببخشید ازدوم مهر شروع شد.به جز چند کلاس مربوط به کارگردانی ۲ و تمهیدات سینمایی تقریبا بقیه کلاسها شروع بکار کردند.

* بعد از یکهفته  پر از التهاب و هیجان جلسات پایان نامه دانسجویانی که به موقع  فیلم و رساله خودشون را آماده  کرده بودند فضای گروه به آرامش رسیده است . گرچه نامه بقیه دانشجوهایی که پایان نامه شون آماده نیست  هفته پر التهاب دیگه ای را رقم خواهد زد برای گرفتن فرصت برای تکمیل  پایان نامه ها.

* تو یادداشتهایی که  تو وبلاگ گذاشته شده بود یکی  خواسته بود که نظر من رو در باره جلسات و نمره هایی که به دانشجو ها داده شده  بدونه! حقیقتش خیلی با خودم کلنجار رفتم که این کار رو بکنم یا نکنم. خوب حرف و حدیث  پیرامون این نمره ها کم نیست . خوب و بدش هم به گوش من میرسه. اما قبول کنید که خیلی سخته! من هنوز چشمان خسته و سرخ خانم بنکدار را در جلسه پایان نامه فراموش نمیکنم. و حالت چهره خسته اش زمانیکه انتقادات من رو نسبت به  فیلمش  می شنید . چهره دوستانش   بعداز پایان جلسه گویای شرایط نچندان دلچسب  آن لحظات بود. واقعا  شاید بهتر بود نظراتم را در جلسه خصوصی به اومیگفتم نا زمزمه این را نشنوم که فلانی چقدر خوشش میاد اطلاعاتش رو به رخ دیگران بکشونه!!! خیلی حساس شده ام  مثل بقیه ...تحمل انتقاد رو از دست دادم. .هنوز با خودم در حال کلنجار رفتن هستم ...

*همسر خانم بیانی بهم گفت که وبلاگ من را می بیندو ازم خواست که مثل قبل نقد و انتقادم را بیشتر بنویسم.فکر نکنم خود خانم بیانی  اصلا فرصت کرده باشه وبلاگ رو ببینه. اما نمیدونم چرا اینقدر خوشحال شدم که ایشون اینقدر به  مطالب وبلاگ توجه داشت.

*جشنواره رسانه های دیجیتال در راه است.

جشنوارهفیلمهای دینی رویش ۴ جایزه برای  انیمیشن های ارسالی در نظر گرفته است .

هچ محدودیتی نیست

معاون امور مجلس و استان‌های صدا و سیما  حجت‌الاسلام رمضانعلی موسوی‌مقدم   : انیمیشن بزرگترین وسیله برای انتقال فرهنگ و بهره برداری ملی، دینی و سیاسی است . رسانه‌ی ملی در تولید انیمیشن و تولید فیلم هیچ محدودیتی ندارد.

انیمیشن ترفند جدید تلویزیون‌های عربی برای جذب مخاطب در ماه مبارک رمضان

شبکه‌های تلویزیونی کشورهای عربی، مدتی است که پس از گرایش به بخش سریال در ماه مبارک رمضان، به بخش انیمیشن در این ایام تمایل نشان داده‌اند.

به گزارش سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رویکرد شبکه‌های عربی به پخش برنامه‌های نمایشی در ماه رمضان طی سال‌های اخیر با پخش مجموعه‌های انیمیشن شکلی دیگر به خود گرفته است و اتفاقا این ساختار که باتعریف مخاطب کودک و بزرگسال به روی آنتن می‌رود، مخاطبان بسیاری را جذب خود کرده است.

به نقل از روزنامه‌الاخبار لبنان، انیمیشن‌های ویژه‌ی ماه رمضان، علاوه بر مخاطبان تلویزیونی، بسیاری از هنرمندان را نیز به این سمت کشانده‌، به‌نحوی که بزرگترین ستاره‌های عالم سینما و تلویزیون به صداپیشگی در این آثار علاقه‌مند هستند.

درگزارشی که روزنامه‌ی الاخبار بیروت جمعه (15 شهریورماه) منتشر کرده اعلام شده است که پخش انیمیشن برای بزرگسال درایامی چون ماه رمضان تنها دوسال است که در کشورهای عربی آغازشده است و پیش از این، در دنیای عرب تنها این ساختار مختص به گروه سنی کودک شناخته می‌شد.

براین اساس، استقبال قابل توجه از انیمیشن‌های عربی در این کشورها باعث شد که سازندگان این مجموعه‌ها در مصر و کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس به فکر ساخت انیمیشن‌هایی بیفتد که گروه سنی بزرگسال را هدف قرار می‌دهد و این‌گونه بود که تولید و پخش انیمیشن‌های ویژه بزرگسالان در ایامی چون ماه مبارک رمضان در تلویزیون‌های عربی رواج پیدا کرد.

فیلمنامه‌ی انیمیشن‌های ماه رمضان، همگی با طرح موضوعات روز، سعی در طرح مسائل بزرگسالان دارند تمامی المان‌هایی که دراین آثار به کار گرفته شده جذب این گروه سنی از مخاطبان را هدف قرار داده است. دراین میان حتی بسیاری از ستاره‌های عالم سینمای عرب به شدت علاقه‌مند به صداپیشگی دراین انیمیشن‌ها هستند چرا که اصولا مراحل تولید این آثار به راحتی صورت می‌گیرد.

مراحل آسان تولید، باعث شده است که تنها طی چند روز، چندین اپیزود از این کارتون‌ها آماده‌ی نمایش شود و بار اصلی زحمات کار برروی دوش تهیه‌کنندگان قرار گیرد که باید نسبت به سینک‌بودن صدای هنرپیشگان با حرکت‌های لب شخصیت‌های کارتونی، دقت نشان دهند.

پیشواز برای شبکه‌ی کودک
یک فیلم یا انیمیشن ویژه کودکان و نوجوانان به شبکه دو سیما اضافه می‌شود

با تغییر تعریف شبکه دو سیما به عنوان شبکه‌ی کودک و نوجوان، یک باکس فیلم‌ سینمایی و انیمیشن در این گروه سنی به روزهای جمعه این شبکه اضافه می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، شبکه دو سیما طی روزهای شنبه تا پنج‌شنبه هر هفته در دو باکس 9 تا 11 و 15 تا 17و30 دقیقه، برنامه کودک پخش می‌کند. براین اساس برنامه‌ی «صبح بخیر کوچولو» که از ساعت 9 الی 11 به روی آنتن می‌رود، تلفیقی از برنامه‌های جدید و قدیمی است؛ ضمن این‌که برخی برنامه‌ها‌ی شبکه اول سیما از جمله «باغ شادونه» به شبکه دو سیما منتقل شده، در قالب برنامه‌ی «صبح بخیر کوچولو» به روی آنتن می‌رود.

برنامه‌های کودک و نوجوان شبکه دو سیما در باکس 15 تا 17و30 دقیقه تحت عنوان «عصر بخیر کوچولو» پخش می‌شود که این باکس نیز شامل برنامه‌های جدیدی چون انیمیشن «قصه‌های غزاله» است.

 

به گزارش ایسنا، باکس برنامه‌های نمایشی کودک و نوجوان شبکه دو سیما که در روزهای جمعه قرار گرفته است، از ساعت 13و10 دقیقه آغاز می‌شود و یک ساعت به طول می‌انجامد.

براین اساس از جمعه‌ی هفته‌ی آینده که ساعت‌ها یک ساعت به عقب کشیده می‌شود، این باکس در شبکه دو سیما قرار می‌گیرد و پس از اذان ظهر و پخش برنامه به سوی ظهور شاهد پخش فیلمی سینمایی یا انیمیشن برای کودک و نوجوانان خواهیم بود.

گفتنی است برنامه «فیتیله»، شامل قسمت‌های در جست‌وجوی اژدها، مسابقه محله، کراش، افسانه‌های ایرانی، رویای زیبای من نیز جمعه‌ها ساعت 9و10 دقیقه تا 11و50 دقیقه پخش می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، محمد میرکیانی، مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما پیش از این از تولید و پخش بخشی ویژه تحت عنوان شب‌بخیر بچه‌ها در کنار صبح بخیر کوچولو و عصر بخیر بچه‌ها خبر داده بود که تولید این بخش در مرحله طراحی است و هنوز اجرایی نشده است.

«لی لی حوضک» در پنج دقیقه انیمیشن شد

«لی لی حوضک» عنوان یکی از تازه‌ترین تولیدات مرکز است که با تکنیک Paper یا کاغذی و به کارگردانی دلربا چیتایی با مدت زمان 5 دقیقه در حال ساخت است.

 

به گزارش گروه دریافت خبر سرویس تلویزیون ایسنا، به گفته کارگردان، در این انیمیشن 5 دقیقه‌ای که بصورت دوبعدی کلاسیک ساخته خواهد شد رنگ نیز در هر فریم بصورت دستی انجام می گیرد و در تولید این کار سعی شده تا از وسایل و ابزاری استفاده شود که کودکان و خردسالان با آنها آشنا هستند و از آن‌ها استفاده می کنند.

داستان این انیمیشن کوتاه برگرفته شده از قصه های فولکلور ایست که سینه به سینه برای کودکان نقل شده است.

طراح شخصیت: عباس جلالی یکتا - استوری برد: محبوبه دادی پور- لی اوت: رامین شرفی - کلید و کلین آپ: آناهیتا نژادبختیاری ، حمید سهرابی - بیتوین: الهه محمدخانی ، آزاده پور اشراف - رنگ دستی و بک گراند: احسان عبداللهی - دسن و چک دسن: فرزانه حقیقی فامیلی ، مهتا شیاسی

روابط عمومی مرکز صبا در داستان این انیمیشن آورد است: در یک سرزمین خیالی و رویایی 5 تا انگشت با یک جوجه تپل مپل زندگی می کنند، اونها هیچ وقت نمی تونن با تفاهم با هم زندگی کنند و سر هر موضوع کوچکی جار و جنجال راه‌می‌اندازند تا این که یک روز جوجه قصه تشنه می‌شه و میاد لب حوض آب بخوره و تازه ماجراها از همین جا شروع می شه.

  انیمیشن خاطرات شهدای خلبان

«سپهر ایثار» در قالب 13 برنامه 30 دقیقه‌ای با تکنیک انیمیشن سه بعدی به خاطرات و عملیات‌های یکی از سرداران خلبان شهید می‌پردازد و برای قسمت نخست زندگی شهید عباس دوران انتخاب شده است.

 

به گزارش گروه دریافت خبر سرویس تلویزیون ایسنا، روابط عمومی مرکز صبا آورده است: با توجه به پیشرفت‌هایی که در چند سال اخیر جوانان عزیز کشورمان در عرصه انیمیشن دست یافته‌اند و در جهت شکوفاکردن این هنر- صنعت، با همراهی و پشتیبانی مرکز صبا به عنوان قطب اصلی انیمیشن در رسانه ملی، طرحی به نام سپهر ایثار در قالب 13 برنامه 30 دقیقه ای با تکنیک انیمیشن سه بعدی، که هر برنامه به خاطرات و عملیاتهای یکی از سرداران خلبان شهید می پرداخت، به این مرکز ارائه شد و مورد توجه مسؤولان مرکز صبا قرار گرفت و مدیریت مرکز با توجه به موضوع برنامه و این که جا دارد زمان بیشتری را برای بیان تصویری به این عزیزان اختصاص داد، پشنهاد ساخت زمان هر برنامه 70 دقیقه و بصورت مجزا داده شد و برای اولین قسمت شهید بزرگوار عباس دوران در نظر گرفته شد.

داستان این قسمت حول محور اهمیت عملیاتی که شهید دوران و همرزمانش انجام دادند و منجر به لغو اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در سال 1361 در بغداد گردید و نحوه شهادت وی می چرخد و در این راستا با روحیات و زندگی آن شهید آشنا می شویم و مروری می کنیم بر عملیاتهای مهمی که شهید عباس دوران در آن نقش داشته است.

زمان این قسمت 70 دقیقه است و تکنیک کار انیمیشن سه بعدی فول کامپیوتری است با بهره گیری از نرم افزارهای D.fusion-after effects-maya-3d max . در حال حاضر طراحی شخصیتها و استوری برد و ساخت آبجکتهای سه بعدی نیز آغاز شد.

 

روابط عمومی مرکز صبا همچنین آورده است: خلبانان کشور عزیزمان در هشت سال دفاع مقدس حماسه های بسیاری را از خود به جا گذاشته‌اند که تاکنون آن طور که باید در رسانه ملی، توجه خاصی روی تولید و نمایش تصویری این رشادت‌ها و ایثارها نشده، شاید یکی از موارد آن هزینه های سنگینی است که از لحاظ بازسازی عملیات‌های هوایی و صحنه‌های پروازی گریبانگیر پروژه می‌شود و یا هماهنگی‌های لازم نظامی برای انجام یک پرواز با توجه به این موارد، انیمیشن می‌تواند راه گشای خوبی برای بیان تصویری خاطرات خلبانان عزیزمان در سالهای دفاع مقدس باشد، خصوصاً برای نسل جوان و نوجوان جامعه.

 

عوامل دست اندرکار تولید شامل:

تحقیق و کارشناسی: محمدابراهیم گرجی- داریوش دامیار- محمد معما- ریحانه گرجی

نویسنده فیلمنامه: مونا انوری زاده- محمد ابراهیم گرجی

فیلمنامه مصور: محمد کاشف

طراح شخصیت: مصطفی حسینی

تیم سه بعدی و رندرینگ: شرکت تدبیر نوآوران خرد، شرکت سیمیا ویژن

کارگردان و مجری طرح: محمدابراهیم گرجی

یک نامه و همراهی و کمک شما

 

با سلام

استاد گلپایگانی من دانشجوی رشته گرافیک در مقطع کارشناسی هستم . اصالتا" یزدی و در تبریز تحصیل می کنم . در حال گذراندن ترم آخر و باید پایان نامه ارائه کنم . موضوع پیشنهادی من موشن گرافیک هست . اما اساتید دانشگاه از لحاظ معرفی منابع نمی توانند به من کمک کنند . شاید به نوعی تا به حال درگیر این موضوع نبوده اند و صرفا" به بقیه ی گرایش های گرافیک تمایل داشته اند .

البته باید بگم جهت دهی ام به سمت انیمیشن هست و دوست دارم در این رشته ادامه تحصیل بدم ، اطلاعات تئوری نسبتا" خوبی در مورد انیمیشن دارم . در مورد موشن گرافیک از لحاظ ویدیو ایی در اینترنت چیزهای خوبی بدست اوردم که ذهنیت من رو تا حدی شکل داد ، اما این که درباره این موضوع به یک بحث چالشی برسم موضوعی دیگر است . آیا می توانید لطف کرده به من کمک کنید .

انتخاب اول من "موشن گرافیک در عنوان بندی فیلم" و انتخاب دوم "موشن گرافیک در تیزرهای تبلیغاتی" و سوم "موشن گرافیک در وله ها و نماهنگ های تلویزیونی" هست . مشکلی که دارم در تعریف موضوع هست باید شرح مختصری در باره هر کدام بدهم تا به تایید برسد . اما ذهنیت درستی درباره این تکنیک و شرایط ساختاری و محتوایی آن ندارم . می دانم که تکنیکی از انیمیشن_گرافیک هست که با استفاده ی ترکیبی از فیلم ، مونتاژ های تصویری و تکنیک های انیمیشن مانند کات اوت و ... باید به بیانی برسد .

در مورد منابع نوشتاری آیا کتابی چاپ شده ؟ من مدتها قبل کتابی به اسم عنوان بندی فیلم خواندم و دیگر چیز خاصی ندیدم . 
سایت تخصصی و معتبری وجود دارد که به این موضوع به شکل جدی پرداخته باشد ( در جستجویم به سایت های برخوردم که اطلاعات کمی می دادند ) ؟ 
هنر مندان مطرحی به این تکنیک گرایش دارند ؟ 
آیا می توانید منبع برایم معرفی کنید ؟ 
آیا می توانید درباره این موضوع به من اطلاعات بیشتری بدهید ؟ 

آیا می توانید لطف کرده در این رابطه به من کمک کنید ؟ در غیر این صورت چه راهکاری برای من پیشنهاد می کنید ؟

با تشکر 
م.ح.ش

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٥:۱٢ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۳ مهر ۱۳۸٧