انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم شهریور 87- گلپایگانی و جشنواره رویش-0 بذر افشان و پایان نامه اش

گلپایگانی و جشنواره رویشanimated icons

گلپایگانی به جمع داواران جشنواره رویش   پیوست.

 

آثار رسیده از سوی "علیرضا گلپایگانی"، "حسن نجفی" و "حسین نیرومند" در بخش پویانمایی داوری  خواهد شد.

در حال داوری

هیات انتخاب و داوری «جشنواره رویش» کار خود را آغاز کردند

پس از اتمام مهلت ارسال آثار، بالغ بر 1784 اثر به دبیرخانه دائمی جشنواره رویش رسید که در هفته جاری آثار داوری و انتخاب خواهد شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری چهارمین رویش، 772 فیلم داستانی، 350 فیلم مستند، 150 پویانمایی و 512 فیلمنامه و ایده در چهارمین دوره جشنواره رویش حضور دارند.
در دو بخش پویانمایی و جنبی (ایده و فیلمنامه) اعضای هیات انتخاب، داوری  آثار را نیز برعهده خواهند داشت.
این آثار از سوی علیرضا گلپایگانی، حسن نجفی و حسین نیرومند در بخش پویانمایی داوری خواهد شد.
در بخش جنبی (ایده و فیلمنامه) محمود عبدالهی، عزیزالله حاجی مشهدی و مینو فرشچی داوری را به عهده خواهند داشت.
همچنین بهرام توکلی، محمدعلی باشه آهنگر، عزیزالله حاجی مشهدی، حسن نجفی و پیروز کلانتری آثار رسیده به بخش اصلی (مستند و داستانی) را انتخاب می‌کنند. 
چهارمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی رویش 7 تا 11 آبان ماه در مشهد مقدس به همت حوزه هنری برگزار خواهد شد.

گلپاگانی-آهنگر- نجفی

گلپایگانی- آهنگر

 

 

گلپایگانی- آهنگر

بنیانیان-گلپایگانی

http://www.ruyeshfestival.ir/Page/7459/section/litem/mid/19662/id/57476/Default.aspx

بنکدار و جلسه پایاننامه

یکدانه- گلپایگانی- بنکدار- دوست بنکدار- سماکار

http://tinypic.com/view.php?pic=2gxef55&s=4

بنکدار: چی فکر میکردم چی شد !! نمره ۷۵/۱۷

بدون شرح!

http://i38.tinypic.com/208isjs.jpg

http://i34.tinypic.com/25zi26q.jpg

بذر افشان و جلسه پایان نامه

خلیلی- گلپایگانی- حسنایی- بذارافشان- سلطانی- دهستانی

مهبد بذر افشان بعد از گرفتن نمره ١٩

سید رسول حسینی

گلپایگانی- حسنایی- حسینی- سلطانی- خلیلی- دهستانی

حسینی و نمره ۵/۱۷

آمنه اسلامی و نمره ۲۰

خلیلی- گلپایگانی-دهقانپور- اعرابی - اسلامی - حسنایی

۲۰ بیست  اسلامی

حسین خان و پایان نامه

خلیلی- گلپیگانی- حسنایی- حسینخان- سلطانی- دهستانی

 حسینخان و ۵/۱۷

مریم بیانی و سفالهایش

گلپایگانی-مثقالی- مصدق( همسر خانم بیانی )- بیانی-سلطانی- حاتم - سماکار- یکدانه - غفار زاده

 فرشید مثقالی استاد مشاور خانم بیانی بودند. دیدار تازه کردیم

انیمیشن "برکت مهمان" در مرکز صبا تولید می‌شود

انیمیشن "برکت مهمان" به کارگردانی حسین نظرپور با تکنیک دو بعدی رایانه‌ای در مرکز صبا مراحل تولید را سپری می‌کند. 
روابط عمومی مرکز صبا اعلام کرد این انیمیشن از مجموعه "شیرین‌تر از عسل" به مدت 13 دقیقه تهیه می‌شود. به گفته حسین نظرپور این انیمیشن که برای مخاطب کودک ونوجوان در دست تولید است به منظور ارتباط با مخاطب خود و نهادینه سازی اخلاق فاضله در ذهن کودکان ونوجوانان طراحی و ساخته می‌شود.
در خلاصه داستان این انیمیشن آمده: عبدالله در زندگی با همسرش طیبه مشکلی دارد که او و فرزندش را در زندگی آزار می‌دهد. همسر عبدالله از مهمان و مهمانداری بیزار است و تصور می‌کند آمدن مهمان از روزی او و کودکش کم می‌کند.

عوامل تولید این انیمیشن عبارتند از مجری طرح: حسین نظر پور، انیمیاتور: مهناز یزدانی، امور رایانه: فریبا طاهری و محسن علیمرادی و مدیر دوبلاژ: شوکت حجت.

بوستان سعدی» انیمیشن شدانیمیشن «بوستان سعدی» در اداره‌کل تولید پویانمایی در حال تولید است. 
به نقل از رسانه خبری شبکه دو سیما، این مجموعه انیمیشن که قرار است در 13 قسمت 10 دقیقه‌ای آماده شود توسط «ملوس مراد» کارگردانی می‌شود.
در هر قسمت از این مجموعه با توجه به حکایت مکتوب سعدی در اشعارش، اتفاقی می‌افتد که این اتفاقات بیشتر درباره مسائل روزمره و شرایطی‌ست که ممکن است برای هر شخص پیش آید که از آن به عنوان تجربه و پند یاد می‌کنیم.
«ملوس مراد» درباره این مجموعه انیمیشن می‌گوید: «در این مجموعه سعی شده از اِلِمان‌هایی که حاکی از زندگی در قرن هفتم است، استفاده شود و در این مورد تحقیقاتی نیز صورت گرفته است. همچنین در نوع دیالوگ‌هایی که در این مجموعه استفاده شده تا حد امکان از کلمات و جمله‌بندی خاص آن دوران استفاده شده است. در همه داستان‌ها، سعدی نیز به صورت گذرا حضور دارد و از اتفاقات خاص هر داستان نسخه‌نویسی می‌کند و گاهی نیز تنها بیتی از اشعارش را متناسب با حکایت داستان زمزمه می‌کند.»
«سیدارشاد میرشجاعی» طراح شخصیت و طراح استوری بُرد این پروژه نیز می‌گوید: «ما سعی کرده‌ایم در این کار شخصیت‌ها کاملاً ایرانی باشند، به همین خاطر در مورد نقاشی‌های ایرانی و خصوصیات چهره ایرانی تحقیق کرده‌ایم تا بتوانیم آنها را در کار اعمال کنیم. برای طراحی شخصیت سعدی، اتودهای زیادی طراحی کردم و با استفاده از تصاویر کتاب‌ها و مجسمه وی، اتودها را پیش بردم و پس از رسیدن به طرح دلخواه تصمیم گرفتم تا کمی چهره سعدی را به ذهنیت مخاطب این کار یعنی کودک و نوجوان نزدیک کنم تا آنها بتوانند راحت‌تر با آن ارتباط برقرار کنند.
در حال حاضر 30 نفر در قسمت‌های مختلف روی این پروژه کار می‌کنند که بنابر پیش‌بینی‌ها، این کار در سال 1388 به پایان خواهد رسید.
عوامل این مجموعه عبارتند از: «مجید راستی» فیلمنامه‌نویس، «ملوس مراد» کارگردان و تهیه‌کننده، «نگین طاهری» دستیار کارگردان، «سیدارشاد میرشجاعی» طراح شخصیت و طراح استوری برد، «شهرام شیرزادی» طراح لی اوت، «فاطمه پرداختی» طراح فضا، «احسان عبداللهی» طراح زمینه و پس زمینه، «سعید جلالیه» شف انیماتور، «سعید جلالیه»، «بهنام برنجی»، «شهلا قاسمیان»، «جواد ابراهیم‌خانی» و «نگین طاهری» انیماتورها، «فائزه حسن‌وری»، «سحر افتخاریان»، «گلنوش طاهری»، «الهه کردلو» و «محمود جلالیه» طراحان میانی، «مهشاد پاکروان» طراح دسن، «نوگل طاهری» چک دسن، «پوریا سازگار» مسئول فنی پروژه، «ابراهیم پناهی‌شاد» مسئول کامپوزیت و «مهدی احمدی‌فرد» و «شهاب موسوی» لاین تست.

انیمیشین «داستان‌‌های شنیدنی» ساخته می‌شود

مجموعه انیمیشین «داستان‌‌های شنیدنی» در 13 قسمت 5 دقیقه‌ای در حال ساخت است. این مجموعه با تکنیک دوبعدی کامپیوتری ساخته می‌شود.
داستان‌های این مجموعه توسط «فاطمه یاراحمدی» نوشته شده و با کارگردانی «سعید پنجی» و تهیه‌کنندگی مرکز صبا در حال تولید است.
به گفته کارگردان این مجموعه،‌ داستان‌های این انیمیشین کاملا کودکانه است؛ به‌طوری که در هر قسمت ماجراهایی متفاوت،‌ مخاطب را سرگرم می‌کند و حتی می‌تواند برای بزرگ‌سالان هم جذابیتی عمیق داشته باشد.
به عنوان مثال در یکی از داستان‌های این مجموعه،‌ تکه‌ای گل که توسط دستان ماهر استاد سفالگر به گلدانی زیبا تبدیل شده،‌ حاضر نیست سختی کوره پخت را تحمل کند و وارد آتش شود؛‌ بنابراین طی ماجراهایی مدام تغییر شکل پیدا می‌کند و زشت می‌شود؛‌ زیر باران خیس و شل می‌شود و در زیر نور گرم آفتاب خرد شده و در نهایت می‌شکند. سرانجام او می‌پذیرد که به جای فرار از کنار آتش باید از میان آن عبور کند تا پخته و آبدیده شود.
از جمله نقاط قوت و مثبت این مجموعه، می‌توان به داستان‌های عمیق و جذاب و پرداختن خوب به موضوعات و همچنین کیفیت عالی موسیقی آن اشاره کرد.
از عواملی که برای تهیه این مجموعه‌ در تلاش هستند می‌توان به محمدرضا پیرجانی (آهنگساز)،‌ بهزاد پورابراهیم (تبدیل به دیجیتال)،‌ مریم حجتی (مدیر پروژه)،‌ حدیث عرفان‌ (کارگردان فنی)،‌ حمیدرضا گودرزی، حدیث لطفی و نسیرین پنجی (سازندگان انیمیشین)اشاره کرد.

نامه ها...

دونامه زیر بدستم رسیده است . دلم میخواد دانشجوینی که در این رشته قبول شدند جواب دوستانشان را بدهند. اینجوری بهتر است! نه؟

 

salam aghaye golpayegani, man webloge shoma ro be soorate etefaghi va dar google peyda kardam, kheili khoshhalam ke belakhare animation dar iran kam kam (harchand kond) jaye khodesho dare peyda mikone va yek khaste nabahsi khedmate shoma va hamkaraanetun.
aghaye golpayegani, mann yek javoone 23 saale hastam va shadidan aasheghe animation (albate az noe computeri)! hastam.

mikhastam bebinam tosiye va pishnahade shoma baraye yek animatore khub budan chiye?
mamnun misham age mano rahnemaie konid.

albate in ro ham bayad begam ke man daneshjuye sale aakhre IT hastam,va dar zamineye animation ba computer ham ye sar reshteie daram va ba software e FLASH va Blender bishtar kar mikonam.

Montazere javabe shoma hastam.
mamnun va khoda negahdar

powerrecordsinternational  blackrose_shelter@yahoo.com 

۲

salam.khoob hastin aghaye alireza golpayegani?
khaste nabashid.
rastesh man daneshjooye sale akhare modiriat hastam.vali mikham yani doost daram ke too konkoore arshade honar,reshteye animation,sherkat konam.be dalile alagheei ke jadidan be animation peida kardam.
vase hamin har rooz tu site haye mokhtalef donbale manabee arshade in reshte migardam vali hanooz movafagh nashodam.
ta inke kheili etefaghi E-malie shoma ro didam va tasmim gereftam ke...
hala khahesham az shoma ine ke:
1-age emkanesh hast va baratoon zahmati nadare manabe in reshta ro vase ghabuli to konkoore arshade honar(animation)dar ekhtiaram bezarid.
2-va darmorede inke chetor mitunam to konkoore arshade honar movafagh besham mano rahnamaei konid.masalan inke kodoom darsa vase animation mohemtaran?va man chikar konam ba tavajo be vaghte kami ke daram va.......
3-rasti animation,azmoone amali ham dare?yani bad az ghabuli,tu azmune amali ham bayad sherkat konim ya na? age are,chetori mitunam movafagh besham,chikar bayad bekonam?
akhe didam ke shoma arshadetoono to daneshgah honar khoondid(age eshtebah nakonam), vase hamin goftam shayad shoma betunid be man komak konid.
mamnoon misham age in lotfo bekonid.merci.
montazere javabetun hastam.
Marzieh az shiraz
loos_21@yahoo.com.

سلام.استاد گلپایگانی من دوتا  سوال داشتم خیلی برام مهمه خیلی ممنون میشم جوابمو بدین. من میخواستم بدونم موضوع ازمون عملی انیمیشن ارشد سال پیش چی بوده و برای اماده شدن برای ازمون عملی چه کلاس هایی برم .مرسی  

نویسنده« نیلو

استاد گلپایگانی عزیز سلام

استاد خیلی وقت بود که به فکر این افتاده بودم که کتابهای لاتینی که موجود هست روبه صورت فایل   پی دی اف  نمایش بدم اما تنها مشکلم مسئله کپی رایت بود که نمی شد به سادگی ازش گذشت خیلی پیگیری کردم ودر نهایت هم جواب هایی که گرفتم این بود که قانونی در رابطه با مسئله کپی رایت در ایران در نظر نگرفته شده , این دلیل نمیشد که چون ایران قانونی نداره تو این زمینه من مطالب رو انتشار کنم اما در نهایت با دفتریکی ازمراجع تقلید تماس گرفتم که ببینم ازنظر شرعی مسئله چطوره که با توضیحاتی که من داد م وگفتم کتاب لاتین در رشته من نایاب هست ومن می خوام که دوستان دیگرم ازاونچه که من دارم استفاده کنند وصفحات رو اسکن کنم وروی وبلاگ بذارم گفتند هیچ مانعی نداره!!! اینم ازمسئله شرعیش...

حالا جالبه که برای کتابهای داخلی قانون وجود داره اما اسم بیگانه که میاد میگن هدف شما ترویج علم هست نه سود!

من می خوام ازشما هم نظرخواهی کنم .

نظرشما چیه ؟ این کار من درسته؟ من فقط هدفم اینه که کتابای لاتین من برای شخص من نباشه دوستا ودانشجوهای دیگه هم استفاده کنند,فقط همین

تصمیم نهایی رو با نظرشما که سالهاست خدمت کردید در این زمینه می گیرم .من رو کمک کنید.

با تشکر

elhamart00@yahoo.com


 جواب نامه

دوستان علاقه مند به انیمیشن در اکثر مواقع این نکته بسیار مهم را فراموش می کنند که انیمیشن شاخه ای از سینماست. برای ورود به دنیای انیمیشن و اقامت ماندگار و مفید در این حیطه هنری, آن چیزی که ضامن بقا و موفقیت شماست علاوه بر پشتکار و صبر همانا اطلاعات دقیق و جامع در مورد هنر سینما می باشد. شما باید با مطالعه کتب مرتبط و تماشای دقیق و چندباره آثار موفق درک درستی نسبت به این مقوله پیدا کنید. انیمیشن تنها تسلط به چند نرم افزار کامپیوتری و حرکت دادن اشیا و شخصیتها نیست. فیلمنامه نویسی دکوپاژ نور صدا کارگردانی تدوین و .... همه و همه جز حیاتی ترین فنون و علومی هستند که شما باید به آنها اشراف داشته باشید. بدانید و آگاه باشید که اگر به صرف علاقه و بدون دانش وارد این حیطه شوید در نهایت تبدیل به یکی از دهها و صدها فردی خواهید شد که در دنیای انیمیشن ایران مشغول به کار هستند و به اشتباه القابی نظیر انیماتور موفق و هنرمند یگانه و ... را با خود حمل می کنند بدون آنکه حتی نسبت به ابتدایی ترین اصول سینما و انیمیشن اطلاعات درستی داشته باشند.  متفاوت بودن و هنرمند راستین بودن بهایی دارد که همانا دانش تلاش و پشتکار است. سعی کنید مت

دانشجوی انیمیشن 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٦:٥۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٧ شهریور ۱۳۸٧