انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول شهریور 87- جشنواره خانه سینما (‌انیمیشن )‌- کانون متخصصین هنرهای دیجیتا

کانون متخصصان هنرهای دیجیتال

 

 کانون متخصصین هنرهای دیجیتال رسما فعالیت خودش را آغاز کرد .

اعضای هیئت مدیره کانون :

حاجی میر صادقی - گلپایگانی- پویا - حسینی - عطیمی - بابا رضا

انشالله در آینده بیشتر در باره این کانون خواهید شنید . فعلا در جشنواره  رسانه های دیجیتال که در مهر ماه برگزار میشود  این کانون در بخش هنرهای دیجیتال این جشنواره فعال خواهد بود . در باره این جشنواره هم بیشتر خواهید شنید.  پیشنهاد میکنم  بخونید.جایزه های ویژه هم داره !  بویژه برای فیلمهای انیمیشن! از من گفتن چشمک

سایت جشنواره : http://www.dmf.ir/

سایت هنرهای دیجیتال جشنواره :http://www.dmf.ir/component/content/article/40-top-news/63-honaredigital.html

محمد حسینی پویا

 

انیماتورهای ایران - مهندس عباس پویا  اظهار کرد: امسال علاوه بر برپایی نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال به همت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به تاثیر هنرهای دیجیتال در رسانه‌های کنونی جهان، بخش هنرهای دیجیتال به مجموعه جشنواره و نمایشگاه اضافه شد.

وی ادامه داد: این بخش با توجه به گستردگی آن به چهار شاخه هنرهای تصویری، هنرهای صوتی، پژوهش و تحقیق و نرم و سخت‌افزارهای مرتبط تقسیم شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این اولین بار در ایران و خاورمیانه است که اهمیت ویژه به هنرهای دیجیتال داده می‌شود، البته شاید بهتر بود هر رشته به خاطر وسعت آن به طور جداگانه مطرح می‌شد ولی هدف از طرح جامع این هنرها، توجه مدیران فرهنگی و هنرمندان به اهمیت ارتباط تنگاتنگ این رشته‌ها با هم برای رشد و شکوفایی است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از تمام هنرمندان و مهندسان و پژوهشگران فعال دعوت می‌شود تا با حضور در دومین جشنواره ملی رسانه‌های دیجیتال که در تاریخ 21 تا 29 مهرماه برگزار می شود آثار خود را به معرض نمایش بگذارند

پهلوانان هرگز نمی میرند!

روزنامه جام جم-۳ شهریور-ص۹

 

گفتگوبا عوامل سریال انیمیشن پهلوانان

 

در سالیان اخیر توجه و عنایت مدیران و سیاست گزاران سازمان صدا و سیما به تولید و پخش آثار انیمیشن ایرانی و اختصاص دادن بودجه بیشتر و تشکیلاتی مختص آن، منجر به رشد و رونق نسبی دراین زمینه گردیده است. البته این رشد و رونق بیشتر جنبه کمی داشته و بینندگان و علاقمندان انیمیشن اغلب جذابیت و سرگرم کنندگی را در انیمیشن های ساخته شده در خارج از مرزها جستجو کرده و انیمیشن ایرانی را عمدتا ً حاوی پیام های اخلاقی و تربیتی و مضامین ارزشی و اسلامی اما فاقد جذابیت و جنبه های سرگرم کنندگی می دانند.

در میان خیل سریال های انیمیشن ایرانی تولید این سالها معدود سریالهایی هم وجود دارد که علاوه بر دارا بودن مضامین انسانی و اخلاقی دارای ویژگی های جذابیت و سرگرم کنندگی نیز می باشند. این امر نوید دهنده آینده ای روشن و موفق برای انیمیشن سازان این دیار می باشد که بتوانند خیل عظیم مخاطبان به ویژه کودک و نوجوان را جذب نموده و آنها را مشتاق و علاقمند پی گیر انیمیشن ایرانی سازند.

یکی از سریال های موفقی که چندی پیش از شبکه های مختلف سیما پخش گردید و توانست نظر طیف های مختلف بینندگان از کودک تا بزرگسال را به خود جلب نماید سریال انیمیشن پهلوانان است. این انیمیشن از تولیدات مرکز انیمیشن سازی صبا بوده و در 13 قسمت سی دقیقه ای به روش دوبعدی تهیه گردیده است. با علیرضا گلپایگانی تهیه کننده و مجری طرح و سیاوش زرین آبادی نویسنده و کارگردان این مجموعه مصاحبه ای انجام داده ایم که می خوانید.

چرا به سراغ فضاهای قدیمی رفتید؟ این قصه ها و روابط از کجا می آید؟

زرین آبادی: یکی از موضوعات بسیار جذاب در سریالهای انیمیشن به ویژه برای نوجوانان موضوع یا تم حماسی و پهلوانی است. بچه های ما با این موضوع در قالب انیمیشنهایی با محوریت قهرمانهای ملل دیگر مانند سامورایی ها و شوالیه ها و گلادیاتورها به خوبی آشنا بوده و سالها با آن سرگرم شده و لذت برده اند. در تاریخ سرزمین عزیز ما طبقه ای از افراد که به نامهای مختلفی مانند عیاران، جوانمردان، اهل فتوت و . . . شناخته می شوند وجود دارند که به خوبی ویژگی های قهرمانان اصیل ایرانی را داشته و دلاوریها و ماجراجویی ها و خصلتهای آنها می تواند دستمایه سریالهای جذاب خصوصا در قالب انیمیشن قرار بگیرد. جالب است بدانید این افراد نه تنها در زمینه دلاوری و قهرمانی و قدرت ظاهری سرآمد روزگار خود بوده اند بلکه واجد نوعی عرفان ساده و عامیانه و دارای خصلتهای اخلاقی و منش پهلوانی نیز بوده اند و همین امر قهرمانان ایرانی را در سطح متعالی تری نسبت به قهرمانان مشابه در فرهنگ و تاریخ دیگر ملل دنیا قرار می دهد. این پهلوانان به ویژه در محیط های شیعی با الهام از آموزه های مکتب اهل بیت و با الگو قرار دادن منش و سلوک رفتاری حضرت علی (ع)  بروز و ظهور بیشتری داشته اند. بارزترین نمونه این افراد در تاریخ سرزمین ما پهلوان  "محمود قتالی خوارزمی" معروف به " پوریای ولی  "کشتی گیر، شاعر و عارف مشهور قرن هشتم هجری می باشد که در مجموعه پهلوانان به صورت شخصیت محوری و در چهره رهبر فکری و مرشد جوانمردان و شاگردان زورخانه ظاهر گردیده است. این شخصیت ها و این روابط و نمونه های تاریخی مرا برآن داشت تا با دستمایه قرار دادن ماجراهای آنها در وهله اول یک سریال پهلوانی و ماجراجویانه جذاب برای بچه های ایران بسازیم و در مرحله بعد آنها را تا حدودی با منش و رفتار جوانمردانه که به نظرم گم شده انسانها در دنیای مدرن است آشنا سازیم.

 

یعنی شما این داستانها و قصه ها را با استفاده از روایات و داستانهای به جا مانده اززندگی عیاران و جوانمردان ایران قدیم نوشته اید؟ از چه منابعی برای نگارش این قصه ها استفاده کرده اید؟

 خیر این داستانها کاملا ً تخیلی و ساختگی بوده و در نگارش آنها ما تنها از نام و شخصیت پوریای ولی و نوع روش و منش پهلوانی او که در منابع مختلف آمده استفاده کرده ایم. می دانید که معروفترین و شاید تنها قصه مرتبط با پوریای ولی در تاریخ ما، داستان کشتی گرفتن پوریا با کشتی گیر هندی و شکست تعمدی پوریا در این مسابقه به منظور برآوردن خواسته مادر پیر کشتی گیر هندی است. در مجموعه پهلوانان این داستان در یکی از قسمتها آن هم به صورت فرعی و در قالب نقل یک خاطره مطرح می شود.

چرا از داستانهای واقعی و مستند تاریخی استفاده نکردید؟

اولا تعداد این داستانها کم است. همین تعداد کم هم بارها و بارها در قالبهای مختلف از قبیل کتاب و داستان و فیلم و نمایشنامه و انیمیشن نقل شده و برای مخاطب کاملا آشنا و تکراری شده است. از طرف دیگر و از همه مهم تر این روایات و حکایات به صورت فعلی و موجود، قابلیت استفاده در قالب فیلمنامه انیمیشن را ندارد. از همین رو به نظر من یکی از مهمترین دلایل و علت العلل غیرجذاب بودن اغلب انیمیشن های ساخته شده برای تلویزیون در این سالها تکیه بیش از حد بر ظاهر روایات و حکایات تاریخی و استفاده افراطی و بدون ملاحظه از داستانهای زندگی بزرگان دین و شخصیتهای تاریخی است. در مجموعه پهلوانان با آگاهی از این نقیصه سعی زیادی به عمل آمد که با استفاده از روابط و شخصیتهای تاریخی قصه ها و داستانهای کاملا تخیلی اما جذاب و پر هیجان نوشته شود که دارای ساخت روایی مناسب بوده و بینندگان و مخاطبان خود به ویژه نوجوانان را در کشش و تعلیق کافی تا آخر برنامه نگه دارد و در این راه از همه کلیشه ها و فورمول های شناخته شده و امتحان پس داده از قبیل قهرمان و ضد قهرمان، گره افکنی و گره گشایی، ماجراجویی و تعقیب و گریز، چاشنی طنز و شوخی و غیره استفاده کردیم.  

چرا از تکنیک دو بعدی استفاده کردید؟

زرین آبادی :در ابتدا بر سر انتخاب تکنیک کار با دوستانمان در تیم تولید بحث های زیادی داشتیم و در نهایت از بین شیوه های مختلف ساخت از قبیل سه بعدی کامپیوتری، کات اوت و عروسکی تک فریم، روش دو بعدی انتخاب گردید. به نظر خود من علی رغم مشکلاتی که به کارگیری این روش به ویژه در ایران به همراه دارد از قبیل زیاد بودن اعضای تیم تولید و نیاز به فضای کاری بزرگ در مقایسه با روش سه بعدی که به تعداد افراد کمتر و فضای کوچکتر نیاز دارد، روش دو بعدی و گرافیک خاص آن تناسب بیشتری با سبک قصه گویی و شخصیت ها و فضای تاریخی این مجموعه  دارد.

گلپایگانی : تکنیک دو بعدی همچنان یکی از تکنکیک های رایج تولید انیمیشن سازی انبوه است . ساختار گرافیکی متنوع و سابقه ذهنی مخاطب با نقاشی  و همچنین قابلیتهای بی نظیرآن در ارائه حالتها و فرمهای  متعدد این تکنیک را همچنان جذاب و دیدنی کرده است . بگونه ای که حتی در بعضی از  انیمیشنهای سه بعدی  برای رسیدن به این جذابیت  سعی میکنند با ترفندهایی انیمیشن سه بعدی خود را بصورت دو بعدی درآورند.

با وجود آنکه کار برای مخاطب کودک و نوجوان ساخته شده به نظر می رسد بزرگسالان نیز از آن استقبال خوبی کرده اند. به نظر خود شما علت این استقبال چیست؟

موضوع پهلوانی و مرام و منش جوانمردی همواره مورد توجه و علاقه ملت ما بوده و ما ایرانیان حتی اگر خود عامل به این رفتارها و مرام ها نباشیم اغلب برای صاحبان این خصلتها احترام زیادی قائل هستیم. محبوبیت فوق العاده پهلوان تختی و سلف او در تاریخ یعنی پوریای ولی و دیگر قهرمانان و ورزشکارانی که دارای خصلتهای پهلوانی هستند از این کشش و علاقه باطنی و تاریخی مردم ما سرچشمه می گیرد. در مورد مجموعه پهلوانان فکر می کنم تکیه روی این خصلتها و نمایش روح پهلوانی و روش و منش جوانمردی به ویژه در روزگار ما که این ارزشها به فراموشی سپرده شده و بیان آنها در قالب فیلم ها و سریال های زنده هم اغلب باسمه ای و شعاری در آمده و به همین دلیل بیشتر فیلمسازان از پرداختن به آن اجتناب می کنند در کنار دیگر عوامل مثل قصه های مناسب و فضاها و شخصیتهای ایرانی و آشنا برای مخاطب ایرانی دلایل جذابیت این مجموعه برای بزرگسالان بوده است. 

بازخورد مخاطبان به هنگام پخش این مجموعه چگونه بود؟

گلپایگانی : خوشبختانه در همان روزهای اول بااینکه نامنظم پخش میشد  به شکلهای مختلف  بازخورد های مثبت را از طیفهای مختلف از حرفه ایهای این هنر و مخاطب عام دریافت کردیم . یک خانم خانه دار  بطور عجیبی اصراربه داشتن کل مجموعه به صورت یکجا برای پسرش بود .خبرنگار روزنامه خراسان از اینکه ما توانسته بودیم  نام پوریای ولی را به فرزند 5 ساله شان یاد بدهیم از ما تشکر میکرد.در بعضی از خانواده ها چون پخش ا ین مجموعه مصادف با پخش فوتبال جام جهانی بودتماشای پهلوانان را به اصرار فرندانشان به فوتبال ترجیح میدادند!  بسیاری از دوستان حرفه ای  دراینکه این مجموعه توانسته است مخاطب عام را به خود جلب بکند ابراز خوشحالی میکردند  چرا که موفقیت هر فیلم انیمیشن درایران امید به موفقیت دیگر فیلمها را نیزموجب خواهد شد.وخاطره  ضعیف بودن و غیر جذاب را از انیمیشنهای ایرانی خواهد زدود .

 

این مجموعه طی چه مدت و با چه تعداد عوامل انسانی ساخته شد؟

گلپایگانی :پیش تولید این مجموعه7 ماه و تولید آن بصورت گروهی حدود  دوسال بطول انجامید . افراد زیادی در تولید این مجموعه  همکاری داشتند .پایه این قصه ها سال 83 توسط آقای زرین آبادی گذاشته شد و در سال 84 پروژه شروع و در سال 86 به پایان رسید.هر قسمت تقریبا دو ماه و 10 روز طول کشید و در کل ماهی 13تا 14 دقیقه تولید داشتیم  که به نظر برای چنین کاری  آمار بدی نیست . در بعضی از مراحل تعدا د پرسنل در زمینه های مختلف به چهل نفر نیز میرسید . شرایط سخت کار گروهی و روشهای  مختلف تولید حرفه ای برای یکسان سازی  و نظم  در این مجموعه کاملا بکار گرفته شد . سابقه تولید سریال انیمیشن با چنین حجمی خیلی طولانی نیست  و متاسفانه منابع خاصی نیز برای مدیریت چنین پروژههای عظیمی  وجود ندارد. خوشبختانه بکار گیری از افراد با تجربه و با استعداد  توانست بر مشکلات کار فائق بیاد و پروژه به موقع و با کیفیت مطلوب به روی آنتن برود.

 

آیا برای فروش و پخش این مجموعه در خارج از کشور اقدامی کرده اید؟

گلپایگانی :سرمایه گذار  این مجموعه مرکز صبا  می باشد . این مجموعه در حال دوبله به زبانهای عربی و ترکی است تا پس از پخش از شبکه های داخلی برای ارائه به شبکه های تلویزیونی منطقه آماده شود . این مجموعه در نوع خود برای اولین بار  بطور کامل بزودی بر روی لوح فشرده  CD از سوی موسسه سروش به بازار ارائه خواهد شد . در یکی از جشنواره ها ی پویانمایی تهران یک شرکت ترکیه ای  مشتاق خرید این مجموعه شد و علت اصلی آنرا  استفاده این مجموعه از ورزش زورخانه ای دانست! جالب بود که دانستیم در ترکیه ورزش زورخانه ای نیز وجود دارد.

 

به طور کلی عمده مشکلاتتان در ساخت این مجموعه چه بود و چه پیشنهادهایی برای حل این مشکلات دارید؟

گلپایگانی :بیشترین مشکل پارامترهای متغیر در برنامه ریزی تولید بود . مجموعه ای که حدود سه  سال برای تولید آن بصورت فشرده کار میشود نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد.اما مواردی چون تغییرات  در نیروهای انسانی و نیز عدم نظم در پرداختها ی مالی و تورم موجود در جامعه بیشترین مشکلات را در تولید این سریال انیمیشن ایجاد میکرد. انتظارسازندگان آن برای پخش مناسب در ساعت مناسب ندیده گرفته شد . مجموعه ای که با این کیفیت و زمان تولید شده بود .13 روز متوالی در فصل امتحانا ت کودکان ونوجوانان  پخش میشود! این نوع پخش باری مجموعه ای که برای نمایش  هفتگی ساخته شده است ضربه بزرگی است .

 

در حال حاضر مشغول چه کارهای دیگری در زمینه انیمیشن هستید؟

گلپایگانی : در حال حاضر ادامه مجموعه پهلوانان 2 را در 13 قسمت دیگر شروع کرده ایم . داستانها جذابتر و شخصیتها کاملا جا افتاده اند . قرار بود شخصیتها در سری جدید از شهر خوارزم خارج شوند و به سفر مکه بروند و در این سفر از سرزمینهای مختلف و ماجراهای مختلف عبور کنند . اما شرایط  مالی پروژه اجازه این تغییر بزرگ در داستان را نداد  .انشالله سال آینده  این 13 قسمت نیز به پایان خواهد رسید. مجموعه دیگری را با زمینه دفاع مقدس شروع کرده ایم  که در مرحله پیش تولید است و بسیار امیدواریم که این مجموعه نیز  همچون  پهلوانان مورد توجه مخاطب بویژه کودکان و نوجوانان  قرار بگیرد . این پروژه 19 قسمت 15 دقیقه ای خواهد بود و در هر قسمت یک ماجرای مستقل برای شخصیتهای داستان رخ خواهد داد .

امیدواریم با راه اندازی شبکه کودک که این روزها از آن  خبر می رسد شاهد توجه   بیشتر به تولیدات  انیمیشن جذاب  برای کودک و نوجوان باشیم .

 

سیاوش زرین آبادی – متولد 1341 آبادان – فارغ التحصیل رشته مهندسی پتروشیمی دانشگاه پلی تکنیک – شروع بکار فیلمسازی :انجمن سینمای جوانان 1356 – شروع به همکاری با تلویزیون از 1378 با مجموعه  میان پرده های  ورزشی  زبرو  زرنگ در 100 قسمت یکدقیقه ای – نویسندگی و کارگردانی  پهلوانان در 13 قسمت 30 دقیقه ای – نویسندگی و کارگرداین پهاوانان 2 در حال ساخت

سید علیرضا گلپایگانی : متولد 1339 اهواز – فارغ التحصیل کارشناسی  کارگردانی سینما – فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کارگردانی انیمیشن – مدیر گروه کارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر -عضو کمیته تخصصی انیمیشن  فرهنگستان هنر

 

 

 

 

 

 

جشن خانه سینما ویژه انیمیشن
جمعه ١ شهریور - ساعت ٢٠:٣٠ انتهای زعفرانیه - فرهنگستان هنر

 

نمیدونم همهبودن یا نه..ولی خیلی ها نمیشناختم و خیلی ها من را! خوب دنیای اینجوری است . جای شما خالی بود

 

 

من و بابک نظری - قبل از اهدای تندیس! شکرستان  موفق شد د تندیس را به خود اختصاص بدهد. بهترین فیلم و بهترین کارگردانی .

انیماتورهای ایران - به نقل از واحد خبرحوزه هنری، سعیده ذاکری یکی از اعضای هیات داوری و معرفی آثار برتر جشن انیمیشن خانه سینما شکرستان را در مجموع یک اثر منسجم ارزیابی کرد و گفت: شکرستان از لحاظ ریتم، بافت کار، کارگردانی، زمان بندی حرکت، یک کار منسجم و خوب است و من به آن نمره الف دادم.
وی افزود: در این دوره هیات داوران 10 شاخص مانند کارگردانی، صدا، موسیقی، حرکت تصویری و ... را مورد توجه قرار دادند و شکرستان در هر ده شاخصه بالاترین آرا را به دست آورد.
ذاکری در پایان با اشاره به اینکه در پروژه‌هایی مانند شکرستان زحمات تهیه کننده در ایجاد شرایط مهیا برای کار بهتر گروه منجر به چنین نتیجه‌ای می‌شود، پیشنهاد داد که در بخش انیمیشن نیز مثل جشنواره فجر، برای هر کدام از شاخه‌ها یک تندیس در نظر گرفته شود چون این امر در نتایج کارها تاثیر خواهد داشت.
کامیاب درویشی دیگر داور بخش انیمیشن جشن خانه سینما نیز گفت: بابک نظری توانسته گام به گام فیلم را به جلو ببرد وحتما حمایت تهیه‌کننده و عوامل فیلم و داشتن زمان و پشتیبانی مناسب در موفقیت آن فیلم تاثیر داشته است.
او در پایان انیمیشن شکرستان را فیلمی خوب توصیف کرد و با اشاره به اینکه به این اثر درجه الف داده است افزود: آرا اظهار شده بیانگر دفاع هیات داوران از شکرستان است.
وحید نصیریان دیگر عضو هیأت داوران این دوره از جشن خانه سینما نیز «شکرستان» را جزو فیلم‌های خوب بود انیمیشن قلمداد کرد و با اظهار اینکه این اثر نشان دهنده صرف زحمات بسیار برای تهیه و تولید آن بوده است گفت: شکرستان با پرداخت و کارگردانی درخور تامل، تصویر خوبی از یک داستان ایرانی ارایه داده که همین امر مزید بر محاسن دیگر آن است. من به این دلایل به آن نمره عالی دادم.
مهدی خرمیان داور دیگر بخش انیمیشن این جشن شکرستان را فیلمی قابل تحسین معرفی کرد و گفت: ریتم استاندارد و گرافیک خوب آن، برای کودک و نوجوان نیز بسیار جذاب خواهد بود.
نور‌الدین زرین‌کلک نیز که جزو هیات داوران این جشن بود «شکرستان» را بهترین و شادترین فیلم جشن خانه سینما توصیف کرد
او گفت: شکرستان بیشترین آرا را به دست آورد و بهترین و شادترین فیلم امسال جشن خانه سینما بود که برای طراحی شخصیت و کارگردانی نمره کامل گرفت.
این انیماتور افزود: ما در انتخاب فیلم‌های انیمیشن 10 شاخه را ارزیابی کردیم؛ مواردی مانند سناریو، کارگردانی، طراحی شخصیت، انیمیشن یا حرکت دادن و موزیک و مونتاژ و ... را، و در بین آثاری که ارزیابی شد شکرستان بهترین بود.
این پیشکوست هنر انیمیشن در پایان تاکید کرد: جوایزی که تقدیم هنرمندان شد، برای من معتبر است.
اسماعیل شرعی عضو دیگر داوران بخش انیمیشن جشن خانه سینما «شکرستان» را کار ایرانی و زیبا وصف کرد و گفت: این فیلم در دنیا کسب افتخار می‌کند.
او خاطر نشان کرد: شکرستان 10 آیتم مورد نظر هیات داوران شامل کارگردانی، طراحی شخصیت، حرکت تصویر، صحنه پردازی، چیدمان، کادربندی و ... را به بهترین وجه دارا بود.
شکرستان به کارگردانی بابک نظری و تهیه کنندگی سیدمسعود صفوی، علاوه بر احراز مقام بهترین فیلم کوتاه انیمیشن جشن خانه سینما، تندیس طلایی بهترین کارگردانی و بهترین تهیه کنندگی را نیز از آن خود کرد.
فیلمنامه این مجموعه برگرفته از قصه‌ها و ضرب‌المثل‌های ایرانی است و وقایع آن در شهری به نام شکرستان می‌گذرد.

 

 

 

محمد پور کارگردان قصه های شب چله جایزه باقر بهرام را برای بهترین لی اوت دریافت  میکند.

خود بهرام نبود گویا سر پست نکهبانی سربازی  است !

 

 

سر سمت راست متعلق است به خانم جواهریان که جایزه بهترین فضا سازی را دریافتکردند . سر سمت چپ متعلق ات به همسر خانم جواهریان .  روی سن هم آقای حسنی - آقای عسگر پور برای اهدای جوایز - آقای احمدیه - آقای زرین کلک و  در گوشه آقای توکلیان دیده میشوند.

 

 

فرزاد حسنی مجری جشن خانه سینما ویژه انیمیشن بود .

عکسهای بیشتر : http://irananimators.msaatchi.com/news/1489.do

 برگزیدگان جشن مستقل انیمیشن

 

برگزیدگان جشن مستقل انیمیشن  در مجموعه فرهنگی هنری آسمان معرفی شدند.

بهترین فیلمنامه
مولی به کارگردانی مرجان فرساد و به تهیه کنندگی مرجان فرساد 

 بهترین لی اوت 
قصه‌های شب چله به کارگردانی جمال محمدپور و به تهیه کنندگی مرکز فرهنگی هنری صبا

بهترین فضاسازی
بارون میاد جرجر به کارگردانی مهین جواهریان و به تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بهترین متحرک‌سازی
چرا سگ‌ها از گربه‌ها متنفرند؟ به کارگردانی لیدا فضلی و به تهیه کنندگی مرکز فرهنگی هنری صبا

بهترین فیلم کوتاه
شکرستان به کارگردانی بابک نظری و به تهیه کنندگی سیدمسعود صفوی

بهترین انیمیشن بلند 
عاشورائیان به کارگردانی ناهید صمدی امین و به تهیه‌کنندگی مرکز فرهنگی هنری صبا

 

 

 

 وبلاگ شخصی یک آدم خوشبخت

اول, سلام

 

اول کار تصمیم این بود که این وبلاگ تخصصی و فقط درمورد انیمیشن باشه. ولی حالا می بینم حرفهای نگفته زیادی هست که شاید تنها اینجا مجالی باشه برای گفتنشون…

دامنه اش هم تنها به انیمیشن محدود نمیشه.چون انیمیشن تنها بخشی از هنره, و هنر هم تنها بخشی از زندگی هر روز ما.

وبلاگ تخصصی را می گذارم برای اساتید و دوستان مجرب تر.

 

در این صفحات هر از چند گاه, خطوط پراکنده ای از تراوشات مغزی آشفته درج خواهد شد.

http://farnazkhoshbakht.wordpress.com

کنسرت موسیقی کلاسیک آلمان در٢شهریور- فرهنگستان هنر

 

 

استاد نادر مشایخی رهر ارکستر فلارمونیک تهران در حال معرفی گروه موسیقی آلمانی

 

 

من و دیگران در انتظار شروع برنامه

 

 

کنسرتی از آثار باخ

 

 

ترکیبی از نوازندگان آلملانی و ایرانی- در هنگام کنسرت ٢۴٠  دقیقه ای متوجه شدم که هنوز با درک موسیقی کلاسیک و اپرایی چند قرن فاصله دارم!

 

 

دیدن خانم نیلوفر اکرمی( از فارغ التحصیلان انیمیشن دانشگاه  هنر ) و همسرشون  نقطه لطف این کنسرت ٢۴٠ دقیقه ای بود

این زن واقعی نیست!

 

 

http://technology.timesonline.co.uk/tol/news/tech_and_web/article4557935.ece

واقعی ترین تصویر انیمیشن سه بعدی از یک سوژه انسان

 

با تشکر از آقای رنجبر

بررسی چالشهای صنعت و هنر انیمیشن در گفتگو با دست اندرکاران این عرصه

قسمت دوم

انیمیشن سرمایه گذار می خواهد

روزنامه قدس - 5شهریور 87 - ملیحه پژمان

 
انیمیشن، سرمایه گذار می خواهد

در بخش اول این گزارش نظرات سه تن از صاحبنظران و فعالان هنر انیمیشن در کشور را پیرامون مشکلات و چالشهای فرا روی این هنر، مرور کردیم.
در بخش دوم و پایانی این گزارش دیدگاههای تعداد دیگری از کارشناسان این حوزه از نظر خوانندگان گرامی و علاقه مندان به مبحث انیمیشن می گذرد.
گفتنی است سؤالهایی که این هنرمندان در گفتگو با خبرنگار ما به آن پاسخ داده اند به شرح ذیل بوده است:
*
مهمترین چالشها و موانع موجود پیش روی صنعت و هنر انیمیشن در کشور ما چیست؟
*
آیا ضرورت تأسیس نهادی مستقل برای سازماندهی، هماهنگی و حمایت از هنرمندان این رشته در کشور احساس نمی شود؟*
سیاوش زرین آبادی/ کارگردان انیمیشن:
تنظیم قوانین ثابت و تصویب شده در انیمیشن ضروری است
«
صنعت و هنر انیمیشن دو مقوله جدا از هم هستند. هنر انیمیشن در ایران قدمتی حدود 50 سال دارد و به عقیده من، ما در ایران شرایط خوبی برای کار داریم و سازمانهای مرتبط با این موضوع، خوب فعالیت می کنند. اما بخشی که مهمترین دغدغه محسوب می شود و تاریخ کوتاهی هم نسبت به هنر انیمیشن دارد، «صنعت انیمیشن» در ایران است و مهمترین دغدغه برای ماست که تولید کنندگان برنامه ها و فیلمهای بلند تلویزیونی هستیم.
به نظرم اگر بخواهیم چالشها و موانع پیش روی تولید آثار انیمیشن را برای مخاطب عام بررسی کنیم، همین یک حیطه کافی است و قدم مهمی برای پیشرفت صنعت انیمیشن و احیای آن محسوب می شود.» زرین آبادی در ادامه به انیمیشن های تلویزیونی اشاره می کند و می گوید: «این نوع انیمیشن خوشبختانه از حدود 14 تا 15 سال پیش جدی گرفته شده و در ایران با اختصاص بودجه و حتی سازمان مستقل برای تولیدات انیمیشن تلویزیونی باعنوان مرکز «فرهنگی هنری صبا»، امکان فعالیت برای بسیاری از هنرمندان این عرصه به وجود آورده است. در واقع تولید انیمیشن ما از همین زمان رشد کرد
زرین آبادی در پاسخ به این پرسش که مرکز فرهنگی هنری صبا چقدر در ارتقای هنر انیمیشن تأثیرگذار بوده است، می گوید: «در آن سالها انیمیشن در قالب تولیدات خود، محدود به جشنواره ها بود و سایر علاقه مندان که امکانی برای تولید جشنواره ای نداشتند، نمی توانستند در این عرصه فعالیت کنند. اما مرکز «صبا»، فضایی را ایجاد کرد تا این افراد به چرخه تولید انیمیشن راه یافتند و از آن زمان تاکنون سال به سال شاهد حجم تولیدات انیمیشن و اختصاص ساعات پخش آنتن به این نوع آثار هستیم که این روند تا امروز ادامه داشته و دارد. با وجود فراز و فرودهای موجود و تغییر مدیریتها، توجه به انیمیشن و بسترهای مناسب آن برای ارائه پیامها و باورهای معنوی، ارزشی و تاریخی بیشترشده، هر چند که این روند کلی است
وی در ادامه به چالشهای موجود در صنعت انیمیشن اشاره می کند و می افزاید: «بخشی از این قضیه بر می گردد به تولید کنندگان و هنرمندان این عرصه که باید نگاه خودشان را ارتقا بدهند. از آنجا که در یک برهه تاریخی خاص قرار داریم و انیمیشن تلویزیونی با نسل فیلمسازانی چون ما شکل می گیرد، پس باید دقت داشته باشیم و علاوه بر دغدغه های روزمره، نیم نگاهی هم به آینده انیمیشن داشته باشیم و قدمهای اولیه را محکم برداریم؛ چون انیمیشن ایرانی می تواند در آینده پر مخاطب و جذاب ظاهر شود. انیمیشن ایرانی قابلیت سرمایه گذاری را دارد. در حال حاضر ما نیازمند یک مدیریت گسترده و قوی در این عرصه هستیم و مدیریت دولتی باید با یک برنامه ریزی مناسب براساس یک الگوی توسعه تعریف شده، صنعت انیمیشن را از مرحله دولتی و وابسته و البته غیر سود ده به صنعتی پویا، خودکفا و توسعه یافته تبدیل کند. در غیر این صورت دچار روزمرگی و رکود می شویم؛ یعنی دایم بودجه تخصیص داده می شود، ولی به رشد و ارتقا نمی رسیم
اما اقدامات مهم در این زمینه چیست؟ !«به نظرم اقدام مؤثر برای توسعه این صنعت، توجه خاص مدیران به این صنعت و هدایت انیمیشن به سمت برنامه های رقابتی بین سازندگان است.
سیاستهای تشویقی و ارزیابی دقیق آثار می تواند انیمیشن ایرانی را ماندگار کند، تا رشد کمی تبدیل به ارتقای کیفی شود. به نظرم در این راستا باید چارچوب و الگوی تصویب شده و ثابتی ایجاد شود که با تغییر مدیریتها، سیاستها تغییر نکنند و مدیر بعدی راه مدیر قبلی را براساس همان الگو ادامه دهد
این کارگردان انیمیشن در خصوص نقش حمایتی مراکزی مثل صبا، گسترش سینمای مستند و تجربی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان می گوید: «در حوزه هایی غیر از تولید آثار تلویزیونی، فقط در زمینه تولید آثار جشنواره ای سرمایه گذاری می شود و به فکر تولید انبوه انیمیشن نیستند، اما در خصوص آثار تلویزیونی مرکز فرهنگی هنری صبا حمایت کننده است. هر چند که کار برای تلویزیون براساس اولویتهای خاص این رسانه شکل می گیرد و طرحها در راستای اهداف سیما تصویب می شوند.


*
جمال رحمتی/ کاریکاتوریست:
مهمترین مسأله سرمایه گذاری است
«
به عقیده من بیشترین مانع در راه پیشرفت انیمیشن کشور سرمایه گذاری و اقتصاد انیمیشن است؛ چون سرمایه گذار سینمای انیمیشن، اطمینانی به بازگشت سرمایه ندارد و از سویی هم تولید کنندگان انیمیشن به دلیل عدم سرمایه گذاری در این بخش، نمی توانند آثار خوبی ارائه کنند تا در رقابتهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند. عمده تولیداتی که در ایران انجام می شود، جذابیت بین المللی ندارند و در حد کشور خودمان هستند و نمی شود آنها را در بازارهای بین المللی عرضه کرد، در حالی که ما هنرمندان زیادی در این عرصه داریم که می توانند با ارائه آثار قابل توجه در عرصه های جهانی رقابت کنند
رحمتی در مورد تأسیس یک نهاد مستقل برای پرداختن به انیمیشن می گوید: «مراکزی مثل صبا، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و... نقش حمایتی خوبی تا امروز داشته اند، ولی کافی نیست. به نظرم تخصیص بودجه آن هم از یک مرکز برای انیمیشن نمی تواند جوابگو باشد و همه باید از این عرصه پشتیبانی کنند. هر چند که اگر هنرمندان نتوانند با این مرکز (صبا) کنار بیایند و سفارش کار بگیرند، دیگر جایی برای کار کردن ندارند و باید انیمیشن را فراموش کنند که این عیب بزرگی است. متأسفانه در سیاستهای جدید دولت، جایی برای انیمیشن در نظر گرفته نشده است! مرکز هنری صبا هم تا حدودی توان اداره امور هنرمندان این رشته را دارد و حتی با وجود انیمیشن های ارزان قیمت کره، ژاپن و حتی اروپا، ترجیح می دهد از این آثار استفاده کند تا اینکه هزینه های را برای تولید انیمیشن ایرانی صرف کند، در حالی که کودکان ایرانی نیازمند دیدن آثار ایرانی هستند. تا با فرهنگ غنی ایران آشنایی بیشتری پیدا کنند. به نظرم این ضعف است که از تولید کننده ایرانی چندان حمایت نمی شود


* بهرام ارجمندنیا/ کارگردان انیمیشن:
به انیمیشن بها داده نمی شود
«
اگر بخواهیم چالشها و مشکلات را ریشه ای ببینیم یا سطحی، می شود در دو شاخه کاملاً مستقل و متفاوت بحث کرد. اگر ریشه ها را بررسی کنیم به تاریخ بر می گردیم که باید بگویم اولین انیمیشن تاریخ بشر، حاصل کار ایرانی هاست که سفالهای شهر سوخته سند این ادعاست، اما اگر سطحی بحث و بررسی کنیم باید به عملکرد یک یا دو سازمان، اداره، مؤسسه و چند مدیر و مسؤول اکتفا کنیم. امروزه در دنیا، انیمیشن در کنار صنایع و هنرهای دیگری مثل سینما، تئاتر، موسیقی و... شانه به شانه پیش می رود و در کل تاریخ، انیمیشن تا این حد در اوج نبوده و هر ساله شاهد آن هستیم که کمپانیهای بزرگ و کوچک تولیدات متعددی انجام داده و هم از چرخه این هنر کسب درآمد کرده و هم جهان بینی و فرهنگ خودشان را به دنیا عرضه می کنند. برای اثبات این نکته، سری به بازارهای خرید و فروش نرم افزار و محصولات سمعی و بصری بزنید تا ببینید چه حجم انبوه و گسترده ای از این تولیدات در محتوای خود، اهداف ریشه داری را دنبال می کنند و در ظاهر هم درآمد زایی دارند
ارجمندنیا در ادامه می افزاید: «من به جرأت می گویم که این یک جنگ تمام عیار است آن هم نه با اسلحه، بلکه با ابزار صنعت تولیدات فرهنگی که انیمیشن از مهمترین آنهاست. در تولید این محصولات (مثل بازیهای رایانه ای) که انیمیشن سهم زیادی در آنها دارد، سالیان سال برنامه ریزی شده تا امروز حاصل آنها را ببینیم و رد پای کاملاً سیاسی را در برخی تولیدات آنها مشاهده کنیم. امروزه هنر انیمیشن و جلوه های ویژه وارد یک دوره جدید شده و آن چنان تمام آثار سینمایی و تلویزیونی را تحت تأثیر خود قرار داده که پذیرفتن محصولاتی که فاقد این دو باشند برای بیننده ها سخت و گاهی غیر قابل قبول است. من احساس خطر می کنم و می گویم که ما در این دو شاخه تا این لحظه، طرف بازنده ایم و اصلاً به اندازه ای از آن غافل شده ایم که اگر همین امروز با تمام نیرو و برنامه ریزی کاملاً گسترده وارد عمل شویم، ممکن است 15 تا 20 سال آینده بتوانیم در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم
وی خاطر نشان می کند: «با نگاهی گذرا و سطحی به چند رشته می توان پی برد که اگر بخواهیم حساب شده عمل کنیم، می توانیم برای خودمان جایگاه مناسبی در دنیا کسب کنیم که از جمله این رشته ها می توان به کارتون و کاریکاتور اشاره کرد. ما هر ساله تعداد زیادی جایزه بین المللی از بیش از 50 تا 60 کشور جهانی کسب می کنیم که از دو زاویه مورد توجهند: 1- مطرح شدن یک دیدگاه، فرهنگ و تمدن و جهان بینی. 2- اقتصادزایی و کسب افتخار.
اگر بخواهیم به انیمیشن هم ریشه ای نگاه کنیم باید بهای آن را بپردازیم. بنابراین در حال حاضر بزرگترین چالش، بهادادن و احساس نیاز به این رشته است و طبیعتاً سرمایه گذاری بسیاری می طلبد، هم از نظر اقتصادی و هم از جنبه آموزش. این مسأله باید کاملاً تخصصی بررسی شود و کافی نیست که چند مسؤول و مدیر بنشینند و تصمیم بگیرند و عمل کنند و حاصل آن همین وضعیت کنونی می شود که هست!به عقیده من اگر مسؤولان حاضر به تجزیه و تحلیل تخصصی در این رشته شوند راه حل و راهکارهای پیشرفت آن را خواهند یافت
وی در مورد ایجاد یک نهاد مستقل برای رسیدگی به مقوله انیمیشن می گوید: «اینکه یک نهاد مستقل به وجود بیاید و یا توسط همین نهادهای حاضر کار دنبال شود به مشورت و بررسیهای مفصل نیاز دارد. در حال حاضر شرکت صبا و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در این زمینه فعالیت نسبتاً خوبی دارند. حتی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز هر دوسال جشنواره ای منظم برگزار می کند، ولی باید دید که اینها برای جایگاه فرهنگی ما در دنیا کافی است؟ !به عقیده من قبل از هر چیز باید اول احساس شود که ما به تولیدات انیمیشن نیاز داریم یا خیر؟!اگر نیاز داشتیم و در نقطه خوبی قرار نداریم، به راهکارهای آن فکر کنیم، در غیر این صورت اگر مسؤولان برجسته کشورمان در این زمینه فکر اساسی نداشته باشند، وضعیت از اینکه هست، بهتر نخواهد شد و سال به سال هم تحلیل خواهیم رفت و در نهایت بازنده ای بیش نخواهیم بود


*
حسین ضیایی/ کارگردان انیمیشن:
بازار انیمیشن نداریم
«
تقریباً این مسأله را می توانیم از این نظر بررسی کنیم که انیمیشن ایران دارای مشکلاتی از 2 زاویه است. اولین نکته که به عنوان چالشهای جامعه انیمیشن ایران از آن یاد می کنیم، درون ذاتی و برون ذاتی است. مشکلات درون ذاتی شامل مسائلی است که خود صنعت انیمیشن از درون با آن دست به گریبان است و در آینده باعث مشکلات بسیار است که شامل: «مدیریت تولید»، که باید یکسری شاخصهایی داشته باشد که با شرایط جغرافیایی، اجتماعی، اقتصادی منطبق شود که هم اکنون این شرایط ویژه را نداریم. به همین دلیل بر اساس مدلهای توزیع دیگر کشورها مثل ژاپن، کره، چین و... تولید می کنیم که خیلی از این شاخصها؛ چون با اصول فکری ما تطابق ندارد عملاً شکست می خورد. «نیروی انسانی»؛ نیرویی متخصص و راه تأمین این نیروی متخصص و تربیت آنان از این منظر که در چه رشته هایی تربیت شوند و تقسیم کار داشته باشند. که در این بخش هم دچار نوعی عدم برنامه ریزی هستیم. در حال حاضر دانشکده های ما فقط آموزش می دهند و جای کار برای همه وجود ندارد. به نظرم این مسأله هم یکی از مشکلات مهم و عدیده در هنر انیمیشن است؛ خروجی زیاد دانش آموخته و عدم فضای کار لازم! ما نیروی متخصص در همه شاخه های انیمیشن نداریم و دانشگاه ها فقط کارگردان تحویل می دهند.
«
نداشتن بازار و پخش مناسب» برای کارهایی که تنها به وسیله تلویزیون تولید می شوند، که در ایران تلویزیون براساس اهداف خاصی کار می کند. درست مثل حالا که فقط مرکز هنری صبا به تولید کنندگان در این عرصه کمک می کند و همین که قرار است از این پس فقط در شبکه دوم سیما انیمیشن پخش شود، نمی دانم بازار در پخش تک ساعتی در آینده چه تأثیری در روند انیمیشن خواهد داشت؟
این کارگردان انیمیشن در ادامه می گوید: «جامعه انیمیشن ایران هنوز به یک وحدت مشترک نرسیده و جریان کارگری یا سندیکایی ندارد. قیمتها متفاوت، نیروها زیاد، استودیوها گسترش پیدا کرده اند و شرکتها هم تأمین مالی ندارند و... این مسائل از مهمترین چالشهای درون ذاتی انیمیشن هستند.
اما مشکلات برون ذاتی که خیلی ارتباط با مشکل درونی ندارد، اما بشدت تحت تأثیر این مسائل است: سیستم مدیریتی انیمیشن ایران یکی از مشکلات است و سؤال این است که متولی و مدیر یا شبکه ای که راهبرد انیمیشن ایران را عهده دار است، کدام سازمان است؟! با توجه به اینکه تمام جریانات هنری ایران از سینما گرفته، موسیقی و سایر هنرها و حتی هنرهای مجازی، صاحب یک سازمان به نام وزارت ارشاد و معاونتهای مختلف آن هستند، اما انیمیشن از این قاعده محروم است. واقعاً برای پیشرفت انیمیشن در ایران مسؤولان چه کرده اند؟! وقتی می پرسیم، وزارت ارشاد می گوید: «سیاست گذاری کرده ایم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی را برای این منظور در نظر گرفته ایم»
در حالی که خود مرکز گسترش این ایده را ندارد و حتی در سربرگهای آنها هم نامی از انیمیشن درج نشده است! این مرکز در حد تولید فیلمهای تجربی و انیمیشن تجربی ایران و حضور در جشنواره ها تلاش می کند. از سوی دیگر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم به صورت گلخانه ای کار می کند و دیگر دوران درخشان آن تمام شده و علاقه ای برای گسترش کار وجود ندارد و آنقدر بسته عمل می کند که بازاری برای فروش ندارد. در حال حاضر فقط مرکز هنری صبا باعث اتصال جامعه انیمیشن به این هنر شده است
وی در ادامه خاطر نشان می کند: «آنچه مسلم است اینکه جامعه انیمیشن به یک مدیریت کلان نیازمند است، چون مردم ایران به تولیدات وطنی نیاز دارند. ما استعداد بسیاری در این زمینه داریم، اما انیمیشن به عنوان یک هنر مستقل شناخته نشده است. به نظرم تا زمانی که برای این هنر و صنعت اصول خاصی تعریف نشودهمچنان در همین نقطه خواهیم بود. هر چند که امیدوارم این دوران گذرا باشد و مشکلات انیمیشن تمام شود. ما در آینده دو بازار جهانی در پیش داریم: اول ایران بزرگ که می تواند کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش بدهد دیگری بازار جهان اسلام است که می توانیم برای جهان اسلام آثاری تولید کنیم و حال آنکه قبل از ما چینی ها و هنگ کنگی ها وارد عمل شده اند !ما ظرفیتهای زیادی به لحاظ نویسندگی داریم . قصه های متنوع ایرانی با وجود تمدنی 3 هزار ساله این قضیه را اثبات می کنند

بررسی چالشهای صنعت و هنر انیمیشن در گفتگو با دست اندرکاران این عرصه

قسمت اول

روزنامه قدس: بررسی چالشهای صنعت و هنر انیمیشن در گفتگو با دست اندرکاران این عرصه 

 

 

 

 

 

 

انیماتورهای ایران - روزنامه قدس - 4 شهریور 87 - ملیحه پژمان

انیمیشن، یعنی ساخت تصاویر متحرک به هر صورت و به هر شکل. انیمیشن ها روشهای ساخت بسیار گوناگونی دارند که یکی از این روشها استفاده از رایانه است و کاربردهای گوناگونی دارند، از قبیل: تیزرهای تبلیغاتی، برنامه های علمی آموزشی، جلوه های ویژه یا انیمیشن ترکیب شده با فیلم، ساخت انیمیشن برای سرگرمی کودکان و نوجوانان، ساخت محیط های شبیه سازی شده واقعی، تولید بازیهای رایانه ای و...
در زمانهای آغاز پیدایش سینما، کسانی که به ساخت فیلمهای سینمایی و تلویزیونی مشغول بودند به فکر افتادند تا از جهان گسترده و بی نهایت ذهن و تصورات و تخیل خود تصاویری ارائه کنند. پس با کنار هم گذاشتن نقاشی های متعدد، تصاویری متحرک ساختند و این نحوه ساخت فیلم را انیمیشن نامیدند. به مرور زمان این انیمیشن ها از حالت کوتاهی و خشکی حرکات و محیط درآمدند. امروزه شرکتهای بزرگ بسیاری در مورد تولید انیمیشن تلاش می کنند و البته سود زیادی هم عایدشان می شود. در تمام دنیا توجه ویژه ای به انیمیشن بویژه در حوزه کودکان و نوجوانان می شود و پس از تولید کارتونهای تلویزیونی، تولید بازیهای انیمیشن 3 بعدی رایانه ای، جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. در ایران هم حدود 40 سال از عمر انیمیشن می گذرد، اما با وجود این سابقه طولانی، هنوز هنرمندان در این عرصه از بسیاری مسائل مرتبط با این مقوله گلایه مندند. ما در ایران ظرفیتهای بالایی به لحاظ محتوایی و فنی داریم و انیماتورهایی در کشورمان کار می کنند که نمی توان تواناییهایشان را در ساخت آثار انیمیشن نادیده گرفت، اما آن چنان که باید از توانایی آنان بهره گرفته نشده است. در این گزارش که در دو قسمت ، امروز و فردا تقدیم خوانندگان می شود با محوریت انیمیشن و کارکردهای آن به سراغ هنرمندان این عرصه می رویم تا آنها پاسخگوی این پرسشهای ما باشند.
* مهمترین چالشها و موانع موجود پیش روی صنعت و هنر انیمیشن در کشور ما چیست؟
* آیا ضرورت تأسیس نهادی مستقل برای سازماندهی، هماهنگی و حمایت از هنرمندان این رشته در کشور احساس نمی شود؟

* نهادهای حمایتی مثل، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مرکز فرهنگی هنری صبا، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تا چه حد در ارتقای صنعت و هنر پویانمایی در کشورمان تأثیرگذار بوده اند؟

***

* آیدین آغداشلو/ گرافیست و نقاش:
چیزی به اسم انیمیشن نداریم
انیمیشن در ایران چند دوره مختلف را طی کرده تا به این جا رسیده است دوره اول تجربه ای بوده که به وسیله بعضی پیشکسوتها مثل «جعفر تجارتی» صورت گرفت که البته اولیه و ناشیانه بود، اما نشان می داد که هنرمندان ایرانی علاقه مند به کار در این رشته هستند.
دور دوم با تشکیل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان همراه بود، و در دهه های 40 و 50 این مرکز مروج و مشوق انیمیشن شد و تعدادی از هنرمندان گرافیست که در کار گرافیک صاحب شهرت بودند، کارهایی را در این عرصه کردند؛ کسانی مثل «فرشید مثقالی»، «نفیسه ریاحی»، «نورالدین زرین کلک» و... در این دوره، انیمیشن ایران صاحب جوایز قابل توجهی شد.
او خاطر نشان می کند:«متأسفانه در دوران پس از انقلاب، چندان توجهی به انیمیشن نشد و شاید در طول 10 سال اخیر با استفاده از کاربرد رایانه تجربه هایی صورت گرفته، اما در قیاس با آن چیزی که در جهان معاصر می گذرد، انیمیشن ما راه بسیار طولانی در پیش دارد. ما هنوز قادر نیستیم انیمیشن های داستانی پر کار و مفصل تولید کنیم که آن هم به علت عقب افتادگی تکنولوژیک و نداشتن تجربه و سابقه، همچنین عدم وجود مؤسساتی است که بتوانند کار را به عهده بگیرند. انیمیشن با خلاقیت و اندیشه ابداع سر و کار دارد و خلاقیت به هزینه های عظیم و فناوری پیشرفته نیاز دارد. اگر حمایتهای لازم انجام شود، حرفهای قابل گفتن زیادی هست» آغداشلو در ادامه می گوید: «هنوز هنرمندانی که در دهه 40 و 50 برای کانون پرورش فکری کودکان کار می کردند، فعال هستند. یکی دیگر از مراکزی که می تواند در این زمینه به پیشرفت کار کمک کند، صدا و سیماست. انیمیشن به تصمیم گیری، بودجه و حمایت نیاز دارد که هر سه اینها در صدا و سیما به صورت بالقوه وجود دارد.
تصور کارگاههای کوچکی که نمونه های عالی انیمیشن ایرانی را تولید کنند، تصور بعیدی نیست اما این کار به سرمایه گذاری زیادی نیاز دارد که در عین حال مخارج تهیه را به دلیل نبودن امکانات نمایش کافی جبران نمی کند. انیمیشن به بازاریابی در سطح حرفه ای نیاز دارد. درست مثل حمایتهایی که وزارت ارشاد در مورد سینمای ایران انجام می دهد.
در این صورت انیمیشن می تواند روی پای خود بایستد. در حال حاضر به نظر می رسد که حتی انیمیشن های مذهبی هم مخاطبان خود را به اندازه کافی راضی نمی کنند که این مسأله در مورد سایر انیمیشن ها نیز صادق است. ما ظرفیتهای خوبی داریم اما بی برنامگی، این ظرفیتها را از بین می برد. در این شرایط چیزی به اسم انیمیشن نداریم!»

* محمدرضا کریمی صارمی/ دبیر دوسالانه انیمیشن تهران:
در انیمیشن، ضعف مدیریت داریم
چالشها در حوزه انیمیشن کم نیست، اما آنچه اخیراً هنرمندان این عرصه را آزار می دهد، این است که مدیریت و برنامه ریزی خوبی در این عرصه نداریم. وقتی که می بینیم از سال 2004 به بعد، کشورهایی مثل هند، مالزی، سنگاپور و حتی کشورهای حاشیه ای مثل عربستان سرمایه گذاری زیادی دراین عرصه کرده اند، باوجود نداشتن تجربه در انیمیشن، صددرصد در آینده نسبت به ما که چهل سال در این زمینه تجربه کار داریم، پیشی خواهند گرفت.
ما طی 4 تا 5 دهه انیمیشن یا پویانمایی، هیچ وقت نتوانستیم به یک برنامه ریزی حتی دو ساله برسیم و در حال حاضر هم می بینیم که استعدادها وجود دارند، دانشگاه ها شکل جدی به خودشان گرفته اند و در مقاطع کارشناسی ارشد دانشجو تربیت می کنند، بازار کار وجود دارد، سرمایه گذاری که مهمترین قسمت هنر انیمیشن به دلیل گران بودن و کندی آن در به ثمر رسیدن سرمایه است، وجود دارد و سرمایه گذاری، آن هم به صورت میلیاردی انجام می شود، اما خروجی آن چیزی نیست که این هنر را به واژه صنعت الصاق کند. پس فقط در حوزه هنر می توانیم مثل سایر هنرها به انیمیشن نگاه کنیم. حالا شاید در کنار این تولیدات، جرقه هایی زده شود و استعدادهای تازه ای هم شناسایی شوند، آن هم در حد 8 دقیقه و یک فیلم کوتاه !اما این که بخواهیم بگوییم در آینده دور نمایی برای این کار خواهیم داشت و در 15 سال آینده می توانیم انیمیشن را به عنوان یک صنعت صادر کنیم، روی آن سرمایه گذاری کنیم، جذب سرمایه داشته باشیم و قشر عظیمی که درگیر این هنر هستند و در این رشته فعالیت می کنند، به آینده شغلی خودشان امیدوار باشند و... نه !به علت عدم مدیریت آن هم از سوی بخشهای اجرایی که باید برنامه ریزی می کردند، ما دچار یک چالش بزرگ شده ایم. اگر بخواهیم به انیمیشن هنر و صنعت نزدیک شویم و کسب درآمد کنیم و با کمپانیهای بزرگ رقابت کنیم و آثارمان را به دنیا عرضه کنیم، نیاز به برنامه ریزی بیشتر داریم. شاید 2 سال پیش مهمترین مسأله این عرصه «بودجه» بود، اما حالا یکی از مشکلات ما ضعف مدیریت است.»
وی در ادامه می افزاید: «جشنواره بین المللی انیمیشن یا پویانمایی تهران جریان جدیدی را به وجود آورد و حالا آمار تولیدات ما به سالی هزار فیلم رسیده که آمار بسیار تکان دهنده ای است و شاید کمتر از یک سوم این آثار با سرمایه های دولتی تأمین می شود و بقیه با سرمایه های شخصی. این سرمایه ها باید برگردد و تا وقتی این اتفاق نیفتد، چالشهایی از نظر اقتصادی در جامعه انیمیشن ما به وجود می آید که وقتی افراد را درگیر کند، در واقع جامعه را درگیر کرده است. به عنوان نمونه تورم به وجود آمده در جامعه ما باعث شده که بیش از 20 شرکت انیمیشن از اول فروردین تا امروز تعطیل شود !خب اگر ما زمانی به انیمیشن به عنوان یک صنعت نگاه کردیم و تعداد زیادی درگیر کار شدند، حالا مشکل اقتصادی و بیکاری هنرمندان این عرصه، مشکلات جامعه را چند برابر می کند. بنابراین مهمترین مسأله، مدیریت است. انیمیشن، هنری است که خیلی به برنامه ریزی نیاز دارد؛ چون در یک فیلم سینمایی در کمتر از 10 ماه یک فیلم تولید می شود، اما در یک فیلم انیمیشن، حداقل 4 تا 5 سال زمان نیاز است تا کار به پایان برسد.»
دبیر دوسالانه انیمیشن ایران بارها به مسأله مدیریت حرفه ای در این حوزه اشاره می کند، و در باره اینکه آیا برای انیمیشن جایگاهی در برنامه های وزارت ارشاد تعریف شده است؟ می گوید: «البته وزارت ارشاد فکر خوبی ارائه کرد مبنی بر اینکه سینمای تجربی را درگیر مسأله انیمیشن کنیم؛ یعنی انیمیشن ایران صاحب یک پایگاه شود.اگر فیلم زنده را بنیاد سینمایی فارابی حمایت می کند، قرار بر این است که انیمیشن ایران را مرکز گسترش سینمای تجربی حمایت کند. افرادی که در این مجموعه هستند، افراد توانمندی به لحاظ تولید می باشند، اما ما در مرحله اول «تولید» را شروع کردیم؛ یعنی بودجه اختصاص داده شد و گفتیم تولید فیلم را شروع می کنیم. به نظرم، ما باید یکی دو سال اول روی مدیریت، برنامه ریزی می کردیم، یعنی تیم کارشناسی تشکیل می دادیم تا به یک جمع بندی می رسیدیم.
باید شرح وظایف افراد مشخص می شد، شرکتهای تولید کننده معرفی می شدند، نوع آثار و زمان آنها هم تعیین می شد و... تا ببینیم پیکره اصلی انیمیشن کجاست. در حالی که امروز این مسأله را هنوز نمی دانیم !چون بخش خصوصی نمی تواند سرمایه گذاری کند و بخشهای دولتی مثل کانون پرورش فکری هم در توانش نیست. باید آن سازمان اجرایی بیاید اول دو سال تولید را تعطیل کند و به کارشناسی بپردازد تا ظرفیت تولید هنر پویانمایی ایران مشخص شود. در غیر این صورت بسیاری از افراد مراجعه می کنند، می گویند می خواهیم فیلم سینمایی بسازیم و... و ما نمی دانیم این پیکره چقدر توان دارد. بنابراین به نظرم به یک تیم کارشناسی احتیاج داریم که گمان نمی کنم طرح و برنامه آنها بیشتر از یک سال هم زمان نیاز داشته باشد، ما باید ببینیم چقدر سرمایه صرف انیمیشن در کشورمان می شود و چقدر نیازمند ابزار پیشرفته و یا متخصص خارجی هستیم.»
وی تصریح می کند: «در حال حاضر بودجه هایی از تلویزیون، وزارت ارشاد، کانون پرورش فکری، حوزه هنری و... به انیمیشن کشورمان تزریق می شود و وقتی این بودجه را در نظر می گیریم، رقم خوبی است، اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشیم، پایان کار می توانیم بگوییم مثلاً 20 فیلم آرتیستی خوب، 100 فیلم تلویزیونی و... داریم. در این شرایط می توانیم با کشورهایی که انیمیشن سطح 2 و 3 در دنیا تولید می کنند، وارد مذاکره شویم و جذب سرمایه داشته باشیم.»

* محمد ساعتچی/ انیماتور و مدیر مسؤول پرتال انیماتورهای ایران:
مدیران به انیمیشن اشراف ندارند!
به نظرم مهمترین مانع در عرصه انیمیشن ما، قرار نگرفتن افراد متخصص در جایگاه خودشان است! یعنی وجود افرادی که به این حیطه اشرافی ندارند و حتی احساس هنرمندان این حوزه را درک نمی کنند، کار را سخت کرده است. خیلی ها بحث مالی را مطرح می کنند، به نظرم در کشور مشکل مالی نداریم، متخصص هم داریم، به روزترین امکانات برای تولید انیمیشن خوب هم به راحتی به کشور وارد می شود. این شفاف ترین پاسخ به پرسش شماست. اشخاص دلسوز انیمیشن، در پستهای حساس مدیریتی این حیطه نیستند، پس نمی شود آینده خوبی را برای این هنر در نظر گرفت. کارشناسی های سلیقه ای در این هنر تأثیر ندارد.» اما با توجه به اینکه مرکز فرهنگی هنری صبا، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و کانون پرورش کودکان و نوجوانان هر کدام حمایتهایی را از انیمیشن ایران داشته و دارند، آیا این حمایتها کافی است؟ آیا نیاز به تأسیس مرکز مستقل برای انیمیشن احساس نمی شود؟
ساعتچی در این باره می گوید: «درباره قسمت اول سؤال باید بگویم که این مراکز هر کدام تأثیرگذاری مثبتی داشته اند و این حمایتها تا حدودی خوب بوده و محیطی را برای کار بیشتر در این زمینه ایجاد کرده اند؛ چون به هر حال هنرمندان این حوزه به حمایت نیاز داشته و دارند. پس این مجموعه ها شرایط بهتری را مهیا کرده اند، اما در مورد قسمت دوم سؤالتان باید بگویم اگر چنین نهادی داشته باشیم؛ به نظرم برای انیمیشن ایران بسیار بد می شود و در واقع مهمترین مسأله در پیشبرد انیمیشن حمایت از شرکتها و نهادهای خصوصی در این حوزه است؛ مثلاً یک شرکت تأسیس می شود برای تولید انیمیشن، اما حمایت نمی شود آن هم به خاطر عدم کارشناسی درست، پس ناخواسته آن شرکت از بین می رود! به نظرم حمایت ازاین شرکتها به تولید و ارتقای انیمیشن کمک می کند و تجربه نشان داده که بی اعتمادی به شرکتها و تشکلات خصوصی، نتیجه خوبی را به دنبال نداشته است.
ساعتچی یکی از 10 شبیه ساز برتر دنیا شناخته شده است. او در مورد ورود انبوه انیمیشنهای خارجی به ایران نظر خاصی دارد و می افزاید: «متأسفانه این انیمیشن ها با قیمتهای پایین به فروش می رسند و در ایران ترجیح می دهند با هزینه کمتر به انیمیشن ارزان تر برسند. در حالی که ما در ایران با توجه به فرهنگ و تمدن غنی چند هزار ساله، این ظرفیت را داریم که آثاری را تولید نماییم که فرهنگمان را به سراسر دنیا عرضه کند. اما در ایران چندان به هنرمندان قوی توجه نمی کنند. کارشناسی های نا به جای برخی مدیران باعث شده که هنرمندان توانا در این عرصه به خارج از کشور مهاجرت کنند.
اعمال سلیقه مدیران باعث رکود کار می شود. از سوی دیگر ما انیمیشن سازها هم دچار اشکال هستیم، گاهی خارج از حوزه تخصصی خودمان کار می کنیم، به حق خودمان قانع نیستیم و حتی گاهی در کارهای هم دخالت می کنیم، این هم یکی از ضعفهای انیمیشن است که جلوی رشد این هنر را می گیرد. به عقیده من انیمیشن ایران نیازمند بازنگری در همه بخشهاست. امیدوارم این بازنگری به وجود بیاید.»

یک وبلاگ انیمیشنی خوب

 

 

دنیای هنر

انیمیشن/ نقاشی وطراحی/گرافیک وتصویرسازی


 سلام استاد گلپایگانی عزیز
 من افتخاراین روداشتم که یک ترم شاگرد شما بودم دردانشگاه علمی کاربردی واحد4
 وتلاش می کنم که درارشد هم شاگرد شما باشم.من همیشه وبلاگ شمارومی خونم و علاقه
 مندم به دنیای زیبای انیمیشن.
 تبریک وخسته نباشید من روبابت کارارزشمند ودیدنی پهلوانان بپذیرید .
 استاد یه خواسته کوچیک ازتون دارم البته من دراون اندازه ای نیستم که بخوام
 ازشما خواسته داشته باشم اما خیلی وقته که با خودم درکلنجارهستم وتصمیم گرفتم
 که خواستمو با شما درمیون بذارم
 خیلی وقته به فکر راه اندازی یک وبلاگ مفید بودم اما اولویت مسائل دیگه فرصت
 این کاررونمیداد.
 فرصتی دست داداستارت کار روشروع کردم.
به این نتیجه رسیدم که با توجه به رشتم وعلایقم مطالبی درون وبلاگ بذارم که هم
باب میل خودم باشه وهم برای یه مخاطب مفید واقع باشه.
 من یک کتابخونه پرازکتاب های هنری اعم از ایرانی ولاتین دارم. در زمینه کتابهای
 لاتین با این جرات می تونم بگم که خیلی کتابهای مفید وکم یابی هستند که برای
 پیدا کردنشون نباید توایران گشت ومن هم سفارشی دریافت کردم وخیلی دوسشون دارم.
نمی تونم به این راضی بشم که من تنهایی ازکتابها استفاده کنم وواقعا حیفه که
 فقط یک نفراین کتابهای ارزشمند رو استفاده کنه .
 دوست دارم همه علاقه مندان به هنرکتاب های خوب هنری رومطالعه کنند برای همین
 تصمیم گرفتم که مطالب مفید هم کتب داخلی وهم خارجی رو به صورت چکیده جمع آوری
 کنم وبراتون به نمایش بذارم.
 مطالبی که به مرور زمان در وبلاگ من خواهید دید:
 - خلاصه چکیده کتاب های داخلی وخارجی
- ترجمه تحقیق هایی در زمینه نقاشی متحرک
 - معرفی هنرمندان
 - معرفی کتاب های لاتین درزمینه هنر(نقاشی وطراحی/انیمیشن/گرافیک/تصویرسازی
 وکاریکاتور)
 - اثرات هنرمندان داخلی وخارجی در زمینه نقاشی وطراحی/انیمیشن/گرافیک/تصویرسازی
 وکاریکاتور
 استاد من شرمندم وبابت این مسئله ازشما عذرمی خوام اما اگربپذیرید که آدرس
 وبلاگ بنده رو توی وبلاگتون بذارید یک دنیا ممنون میشم واین محبتتون روهیچ وقت
فراموش نمی کنم.
 این خیلی وتوقع بی جایی که ازاستادم دارم می دونم که من هنوز اول راهم .
 برای شما وخانواده محترمتون ازخدا سلامتی وموفقیت خواستارم وامیدوارم همیشه
 شاهد سربلندی ودرخششتون باشم.
 با تشکر

الهاممن : الهام متولد 16/2/66 از تهرانم.دیپلم نقاشی و کاردانی انیمیشن و دانشجوی کارشناسی ناپیوسته تصویرسازی هستم. مربی شناودرحال حاضر مشغول حفظ کل قرآن کریم هستم.

الهام محمدی
 
http://elhamart00.persianblog.ir/

 نذر ناب - محمود صائمین

انیماتورهای ایران - داستان نذر ناب از آن جا آغاز می‌شود که پیرزنی ایرانی در آن سالهای اولیه که تازه مبانی اسلام بر خاک ایران وارد شده بود از وصف بی حد شخصیت بزرگ عرب همانا علی بن ابیطالب چیزهایی می دانست که ندیده عاشق و شیفته او شده بود و برای ادای دین خود و نشانگر محبت بی حد به مولایش کوزه ای از نذر ناب که همانا گلاب ناب محمدی بود برای او بفرستد و بدین گونه تنها فرزندش را راهی سفری بس طولانی وخطرناک می کند تا نذرش را ادا کرده باشد. اگرچه درسفربرای این جوان ایرانی مشکلات عدیده ای رخ می دهد اما سرانجام به پختگی شخصیتی می رسد که خودش نیز باور نداشت. او پس از گذران راهی دشوار به مقصد می رسد هرچند مولایش علی را نمی یابد. اما نذرش را ادا می کند.

 

انیمیشن نذر ناب
مبنای داستان بر اساس نوشته مرتضی گلیاری از کرمانشاه خلق و نگارش شده است؛ این اتفاق توسط فیلمنامه‌نویسی که برای کودکان قلم می زند بنام عباس دوست قرین شکلی دراماتیک و انیمیشنی یافته و برای بیننده خود هیجانی دوست داشتنی را ایجاد کرده است.

بنا به اعلام مرکز صبا، این فیلم در ابتدا بصورت سه بعدی ساخته شد که البته نسبت به تکنیک و گرافیک نمایشی آن داستان رنگ و بویی متفاوت با فیلم کنونی داشت از آنجایی که غنای داستان دست فیلمنامه نویس را باز نگه داشته بود بر آن شدیم که این روایت زیبا را با تکنیکی دیگر و رنگ و بویی متفاوت تر در قالبی نو و مفصلتر بیان کنیم. بنابراین دست به تولید فیلم سینمایی این داستان زدیم که مسلماً باید در ساختار دراماتیک آن تغییراتی را بوجود می‌آوردیم. این فیلم داستانی انیمیشنی ظرف مدت یک سال با تکنیک ترکیبی دوبعدی و سه بعدی ساخته شد.

طراح اول پروژه و دیزاینر کار توسط علی پور مرادی شکل گرفت. سوپر وایزر انیماتورها رسول شیری بود که امین ساکی، سعید حسنی، علی پور مرادی، حمید طالع امجد، یاسر عابدی ، سارا کاظمی نژاد، فاطمه زندی، سهیلا عتیقیان، امین فرجادی کوشا، جواد رهبر، ملیحه محققی و بسیاری از هنرمندان خوب همدانی او را یاری دادند. در زمینه فضاسازی سه بعدی سعید خلیلی و دستیارش جواد سهرابی ما را در ایجاد جذابیت برای داستان یاری رساندند. بخش دیگر کامپیوتر را مصطفی صائمین ، مسعود هادئی، امید رضایی، علی کاظمی نژاد انجام دادند. صدای زیبای فیلم که روحی به جان کار داد نادر علیمردانی و دوبله آن با مدیریت شوکت حجت شکل گرفت و موسیقی زیبای متن فیلم توسط کمال مدنی بود که فیلم را کامل می کرد. دستیار کارگردان علی پور مرادی و الناز کاظمی بودند. تهیه کننده وکارگردان این پروژه محمود صائمین بود.

رستم و برزو

رستم و برزو» عنوان انیمیشن 83 دقیقه‌ای است که به کارگردانی نیما میگلی و کامیار خسروی و تهیه‌کنندگی مرکز صبا تولید و آماده پخش شده است.

 

به گزارش سرویس تلویزیون ایسنا، این انیمیشن با تکنیک سه‌بعدی کامپیوتری در طول دوسال از سال 85 تا 87 تولید شده است.

 

قصه «برزو» یک انیمیشن ایرانی است که کم‌تر شباهتی با کلیشه‌های قبلی این‌گونه داستان‌ها دارد. بنا به اعلام روابط عمومی صبا، داستان این فیلم براساس کتاب برزونامه که زمان اتفاق آن بعد از زمان داستان‌های شاهنامه است. داستان درباره برزو نوه رستم است که بعد از مرگ سهراب در ایران از مادری تورانی به نام شهربانو زاده شد. شهربانو با کینه ای که از رستم در دل دارد از برزو جنگجویی دلاور می‌سازد تا انتقام سهراب را از رستم بگیرد ولی در پی ماجراهایی برزو هم مانند پدرش فریب افراسیاب شاه توران را می‌خورد و با سپاهی عظیم از اژدها و دیوها به سوی ایران برای نابودی ایرانیان و رستم عازم می‌شود. از طرفی نامزد برزو در ایران به وسیله دیو سفید دزدیده می‌شود و برزو برای نجات او از هفت‌خوان می‌گذرد و بعد از درگیری‌هایی او را نجات می‌دهد و دیوها را اسیر خود می‌کند.

به گفته کارگردان در این فیلم کاراکترهای فیلم با دقت و حساسیت زیادی طراحی و انیمه شده‌اند و لباس و پوشش آن‌ها تمام دینامیک است، حرکت کاراکترها با تکنیک رتوسکپی و براساس حرکات زنده ساخته شده‌اند.

نیما میگلی درباره تعدد کاراکترهای فیلم می‌گوید: قسمت قابل توجه در ساخت این فیلم جمعیت‌های بسیارزیاد این پروژه می‌باشد که به علت موضوع داستان ناچار بودیم راهی برای جمعیت‌ها و لشکرهای عظیم پیدا کنیم، زیرا داستان عظیم بود و فقط کافی بود در این مورد کم‌کاری شود تا آسیب کلی به داستان زده شود.

در انیمیشن‌های قبلی ساخته‌شده با این موضوعات حداکثر جمعیت در صحنه‌ها دوهزار تن بود، که ما در این فیلم جمعیت‌ها را به بالای ده‌هزار تن در صحنه رساندیم که برای رسیدن به این حجم تیمی دونفره در کنار دیگر اعضای تولیدکننده در طول چهارده ماه فقط جمعیت‌ها را تولید می‌کردند و در کنار آن‌ها یک نفر مسوول رندر محصول تولیدی آن‌ها بود و ما بارها به علت حجم بالای آن‌ها دچار مشکل و هنگ کامپیوترها بودیم.

نویسنده این فیلم محمدرضا یوسفی بود و انیماتورها به سرپرستی امیر محمدزاده و سلمان خورشیدی کار تولید را انجام داده‌اند.

 عکسها:

http://www.isna.ir/ISNA/PicView.aspx?Pic=Pic-1186553-4&Lang=P

http://www.isna.ir/ISNA/PicView.aspx?Pic=Pic-1186553-1&Lang=P

 

 شنل قرمزی
یه روز مادر شنل قرمزی رو به دخترش کرد و گفت :
عزیزم چند روزه مادر بزرگت مبایلشو جواب نمیده . هرچی SMS هم براش میزنم
باز جواب نمیده . online هم نشده چند روزه . نگرانشم .
چندتا پیتزا بخر با یه اکانت ماهانه براش ببر . ببین حالش چطوره .
شنل قرمزی گفت : مامی امروز نمیتونم .
قراره با پسر شجاع و دوست دخترش خانوم کوچولو و خرس مهربون بریم دیزین اسکی .
مادرش گفت : یا با زبون خوش میری . یا میدمت دست داداشت گوریل انگوری لهت کنه .
شنل قرمزی گفت : حیف که بهشت زیر پاتونه . باشه میرم .
فقط خواستین برین بهشت کفش پاشنه بلند نپوشین .
مادرش گفت : زود برگرد . قراره خانواده دکتر ارنست بیان.
می خوان ازت خاستگاری کنن واسه پسرشون .
شنل قرمزی گفت : من که گفتم از این پسر لوس دکتر خوشم نمیاد .
یا رابین هود یا هیچ کس . فقط اون و می خوام .
شنل قرمزی با پژوی 206 آلبالوئی که تازه خریده از خونه خارج میشه .
بین راه حنا دختری در مزرعه رو میبینه .
شنل قرمزی‌: حنا کجا میری ؟؟؟
حنا : وقت آرایشگاه دارم . امشب یوگی و دوستان پارتی دعوتم کردن .
شنل قرمزی: ای نا کس حالا تنها میپری دیگه !!
حنا : تو پارتی قبلی که بچه های مدرسه آلپ گرفته بودن امل بازی در آوردی .
بهت گفتن شب بمون گفتی مامانم نگران میشه . بچه ها شاکی شدن دعوتت
نکردن .
شنل قرمزی: حتما اون دختره ایکبری سیندرلا هم هست ؟؟؟
حنا : آره با لوک خوشانس میان .
شنل قرمزی: برو دختره ...........................................
( به علت به کار بردن الفاظ رکیک غیر قابل پخش بود )
شنل قرمزی یه تک آف میکنه و به راهش ادامه میده .
پشت چراغ قرمز چشمش به نل می خوره !!!!!
ماشینا جلوش نگه میداشتن اما به توافق نمی رسیدن و می رفتن .
میره جلو سوارش میکنه .
شنل قرمزی : تو که دختر خوبی بودی نل !!!!!
نل : ای خواهر . دست رو دلم نذار که خونه .
با اون مرتیکه ...... راه افتادیم دنبال ننه فلان فلان شدمون .
شنل قرمزی: اون که هاج زنبور عسل بود .
نل : حالا گیر نده . وسط راه بابا مون چشمش خورد به مادر پرین رفت گرفتش .
این دختره پرین هم با ما نساخت ما رو از خونه انداختن بیرون .
زندگی هم که خرج داره . نمیشه گشنه موند .
شنل قرمزی : نگاه کن اون رابین هود نیست ؟؟؟؟ کیف اون زن رو قاپید .
نل : آره خودشه . مگه خبر نداشتی ؟ چند ساله زده تو کاره کیف قاپی .
جان کوچولو و بقیه بچه ها هم قالپاق و ضبط بلند میکنن .
شنل قرمزی : عجب !!!!!!!!!!!!!!
نل : اون دوتا رو هم ببین پت و مت هستن . سر چها راه دارن شیشه ماشین پاک
می کنن .
دخترک کبریت فروش هم چهار راه پائینی داره آدامس میفروشه .
شنل قرمزی : چرا بچه ها به این حال و روز افتادن ‌؟؟؟؟
نل : به خودت نگاه نکن . مادرت رفت زن آقای پتیول شد .
بچه مایه دار شدی . بقیه همه بد بخت شدن .
بچه های این دوره و زمونه نمی فهمن کارتون چیه .
شخصیتهای محبوبشون شدن دیجیمون ها دیگه با حنا و نل و یوگی و خانواده دکتر ارنست حال نمی کنن .

توصیه های جالب برای لذت بردن از زندگی

1- به تماشای غروب آفتاب بنشینید.
2- بیشتر بخندید.
3- کمتر گله کنید.
4- با تلفن کردن به یک دوست قدیمی، او را غافلگیر کنید.
5- هدیه‌هایی که گرفته‌اید را بیرون بیاورید و تماشا کنید. شاید برایتان قابل استفاده باشند.
6- دعا کنید.
7- در داخل آسانسور با آدمها صحبت کنید.
8- هر از گاهی نفس عمیق بکشید.
9- لذت عطسه کردن را حس کنید.
10- قدر این که پایتان نشکسته است را بدانید.
11- زیر دوش آواز بخوانید.
12- با بقیه فرق داشته باشید.
13- کفشهایتان را عوضی پایتان کنید و به خودتان بخندید.
14- به دنیای بالای سرتان خیره شوید.
15- با حیوانات بازی کنید.
16- کارهای برنامه‌ریزی نشده انجام دهید. برای انجام آن در همین آخر هفته برنامه‌ریزی کنید!
17- برای کاری برنامه‌ریزی کنید و آن را درست طبق برنامه انجام دهید. البته کار مشکلی است!
18- از تناقضات لذت ببرید.
19- دستان خود را در آسمان تکان دهید.
20- در حوض یا استخری که ماهی دارد شنا کنید، کنار آنها.
21- از درخت بالا بروید.
22- در حال رفتن به کلاس، یکبار دور خودتان بچرخید.
23- به دیگران بگوئید که خوشگل شده‌اند.
24- مجموعه‌ای از یک چیز (تمبر، برگ، سنگ، جغد، …) برای خودتان جمع‌آوری کنید.
25- هر وقت که امکانش وجود داشت پابرهنه راه بروید.
26- آدم برفی یا خانه ماسه‌ای بسازید.
27- بدون آن که مقصد خاصی داشته باشید پیاده روی کنید.
28- وقتی تمام امتحاناتتان تمام شد، برای خودتان یک بستنی بخرید و با لذت بخورید.
29- جلوی آینه شکلک در بیاورید و خودتان را سرگرم کنید.
30- فقط نشنوید، سعی کنید گوش کنید.
31- رنگهای اصلی را بشناسید و از آنها لذت ببرید.
32- وقتی از خواب بیدار می‌شوید، زنده بودنتان را حس کنید.
33- زیر باران راه بروید.
34- تا جایی که می‌توانید بالا بپرید.
35- برقصید. حتی در تختخواب.
36- کمتر حرف بزنید و بیشتر بگوئید.
37- قبل از آن که مجبور به رژیم گرفتن بشوید، حرکات ورزشی انجام دهید.
38- بازی شطرنج را یاد بگیرید.
39- کنار رودخانه یا دریا بنشینید و در سکوت به صدای آب گوش کنید.
40- هرگز شوخ طبعی خود را از دست ندهید.

یک نکته دیگر!

آدم های دروغگو معمولا پر حرف هستند و در مورد هر چیزی اظهار نظر می کنند

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ٧:٢٩ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۸٧