انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته سوم خرداد87-تهران 1500-تقدیر نامه همایش-یک خاطره از پوردیلمی-

تجربه

این شاید تجربه جدییدی نباشد اما جرئا اجرایش را باید تحسین کرد . این فریمهایی هست از کار پایان نامه خانم جعفری دردانشگاه تربیت مدرس است که فیلمش را با تکنیک عروسک تک فریم در زمینه آبی کار کرده و سپس زمینه را در کامپیوتر  اضافه کرده است .هماهنگی رنگ محیط با زمینه ای که بعدادر کامپیوتر اضافه شده قابل توجه است

امتحانات از راه رسید

بالاخره انتظارات به پایان رسید و روز برگزاری امتحانات پایان ترم فرا رسید !

انیمیشنی مثل فوتبال

این روزها که تب فوتبال دوباره داغ شده و بازی های نچسب تیم ملی روی اعصاب همه راه میره . فوتبال جام یوفا هم شبها را در انحصار خود گرفته و ...اما مدتهاست که  تقریبا در همه بحثهای انیمیشنیم از فوتبال مثال میارم! مثلا :

در فوتبال ما کسانی راداریم که در سطح جهانی میتونن بازی کنند مثل انیمیشن!

در فوتبال تو کار گروهی و تقسیم کار مشکل داریم مثل انیمیشن!

باشگاه حرفه ای در فوتبال ایران نداریم مثل انیمیشن!

پول موجود در صنعت فوتبال  فراوان است اما درست هزینه نمی شود مثل انیمیشن

فوتبال در تهران متمرکز شده و تیم های شهرستانی  بسیار مشکل به پای آنها می رسند مثل انیمیشن

کارشناسان فوتبال همدیگر را قبول ندارند مثلانیمیش.

سطح فوتبال ایران نسبت به جهان بسیار متفاوت است مثل انیمی..

زمین استاندارد در فوتبال ایران وجود ندارد مثل انیم ...

اغلب بازیکنان ایرانی مربی های خود را قبول ندارن  مثل ....

حواشی در فوتبال ایران بیداد میکند مثل .....

خوبه که همه چیمون به همه چیمون میاد ها !

 

آغاز به کار «کانون فیلم انیمیشن» با نمایش منتخب‌های زاگرب

کانون فیلم انیمیشن با نمایش فیلم‌های منتخب «جشنواره زاگرب» آغاز به کار می‌کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، این کانون با نمایش فیلم‌های انیمیشن منتخب جشنواره «زاگرب» کرواسی که‌ به ‌عنوان یکی از سه‌ جشنواره انیمیشن معتبر جهان برشمرده می‌شود، آغاز به‌ کار خواهد کرد.
برنامه‌های «کانون فیلم انیمیشن» از سه‌شنبه 21 خرداد 1387 و با نمایش فیلم‌های انیمیشن برگزیده جشنواره «زاگرب» کرواسی، آغاز و پس از آن، جلسه نقد و بررسی با حضور جمال رحمتی پیرامون معرفی و تحلیل «مکتب زاگرب» برپا می‌شود.
عموم علاقه‌مندان برای حضور در این برنامه می‌توانند ساعت 17 سه‌شنبه 21 خرداد 1387 به سالن «سینما حقیقت» واقع در خیابان سهروردی شمالی، میدان شهید قندی، شماره 17، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی مراجعه کنند.

 

تهران 1500 درانتظار بهرام عظیمی

بهرام عظیمی در تدارک ساخت اولین فیلم سینمایی خودش است.نیروی انسانی بزرگترین معضل اوست .نمایش معضلات شهری امروز در سالیان آینده محور طنز این فیلم بلند سینمایی با تکنیک سه بعدی خواهد بود .

 

تقدیر نامه همایش ملی انیمشن ایران

در روز قدردارنی از برگزارکنندگان همایش ملی انیمیشن تقدیر نامه همایش هم ارائه شد.  اوردم نشون بدم نگین اون چی بود که بهتون هدیه دادن. یک مبلغ  هم بود که اونم برای ارائه مقاله بود مبلغش هم همون قدر بود که به همه کسانی که مقاله شون در همایش ارائه شد پرداخت گردید. فعلا همین بود و بس.

یک خاطرهیک عکس

سالها پیش قبلاز اینکه مدیر گروه بشم بعنوان استاد مشاور پروژهحمید رضا پوردیلیم به دانشگاه هنر دعوت شدم. جلسه خاطره انگیزی بود . تو جابجا کردن اثاثیه این عکس رو پیدا کردم.از سمت راست : دکتر عادل ( مذیر وقت گروه انیمیشن )-مسعود جعفری جوزانی - بهمن فرمان آرا - دکتر عالمی - علیرضا گلپایگانی - حمید رضا پور دیلمنی

اسم فیلم پروژه عملی حمید رضا پور دیلمی "پرواز "بود و با تکنیک فتو انیمیشن

چگونگی نمایش آثار انیمیشن ایرانی

بخشی از حقوق معنوی هنرمندان هر عرصه ای نمایش به موقع و آبرومندانه اثرشان است . شاید تا وقتی این شرایط برای هر هنرمندی اتفاق نیفتد  مسائلش هم برای او خیلی مهم جلوه نمیکند.

در این ایامی که در آن به سر می بریم سریال انیمیشن پهلوانان در دو شبکه استانی تهران ( و ظاهر چند شهرستان دیگر) بصورت هفتگی در صبح های جمعه ساعت 8:30 صبح! و هر روز ار شبکه اول  در ساعتهای بین 5 تا 6 بعد ازظهر در لوای برنامه ای  بحت عنوان دو فیلم با  یک بلیت ( که در گذشته دو فیلم بی ارزش  و تکراری را وقتی میخواستند در یک سینمای درجه 3 نمایش بدهند همزمان و با شعار دو فیلم با یک بلیت نمایش داده میشد)پخش میشود . لابد پیش خودتان فکر میکنید دیگه خیلی دارم شلوغش میکنم !اما باور کنید اگر مثلا هر روز یک فیلم سینمایی از کمپانی دیسنی را پخش میکردند هم همین را میگفتم که این شیوه پخش نادرست است .زیرا فاصله معنی دار بین دیدن دو فیلم را از بین می برد . هنوز فیلم تارزان را در ذهن مروز نکرده اید فیلم کمپانی هیولاها را ببینین و بعد بلافاصله باور نکردنی  ها را و بعد زود .... نمیدونم منظورم ر چگونه منتقل کنم  . مجموعه پهلوانان  با تفکر یک فیلم نیمه  بلند 30 دقیقه ای و برای نمایش هفتگی  ساخته شده است . در همین ایام پخش جابجا  نمایش دادن قسمتها خود ماجرای دیگری دارد.نمایش چندین باره " سفر به سرزمین دور " در دو ماه  اخیر  و همچنین همزمان نمایش دادن مجموعه کوشا در شبکه های مختلف نشان از بی اهمیت بودن انیمیشن برای مسئولان پخش دارد .

تبلیغ چندین باره برای نمایش یک سریال خارجی مثلا رابین هود که مخاطبان را تشویق به دیدن می کند ما را در حسرت نمایش یک تبلیغ برای دعوت از مخاطبین برای دیدن آثار انیمیشن ایرانی است ! اسم این کار را هر چی بگذاریم نامش حمایت نخواهد بود.

جشنواره زاگرب

Grand Competition Jury

 

Saeed Tavakolian
Saeed Tavakolian is producer, writer and professor born in 1952. During the 1980's he was instructor animated at several institutions: Teheran University, Art University Film and Drama Department, and Filmmaking Training Centre. From 2001 to 2006 he was instructor in Animation Department at Islamic Republic of Iran Broadcasting University (IRIB) teaching undergraduate and graduate courses in animation – history, direction, production, shooting, aesthetics and critics. He was member of the international animation festivals and conferences held in Annecy, Zagreb, Cardiff, Stuttgart and Antwerp. He published many articles, essays and several books on animation, including Awakening of Dreams and Memorable Single Frames. He was president of ASIFA Iran since June 2004 for 2 years

راه‌یابی دو پویانمایی ایرانی به بخش مسابقه جشنواره زاگرب

خواب

دو فیلم پویانمایی ایرانی به بخش مسابقه بزرگ هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه پویانمایی زاگرب راه یافتند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، این جشنواره در عرصه هنر پویانمایی امسال ۹۴ فیلم در بخش مسابقه بزرگ به نمایش گذاشته که در این میان نام دو فیلم ایرانی گنجشک و پنبه‌دانه (سیدمرتضی احدی) و خواب (علیرضا چیتایی) به چشم می‌خورد.
همچنین ریشه در آسمان (فرخنده ترابی) و روزی کلاغی (عبدالله علیمراد) نیز در بخش چشم‌انداز جشنواره حضور دارند.
جشنواره زاگرب ۱۱ خرداد در کرواسی آغاز شده و تا ۱۶ خرداد فیلم‌هایی از آلمان، انگلستان، کره، آمریکا، تایوان، ژاپن، لهستان، اسپانیا، فرانسه، مجارستان، روسیه، استونی، سوئد و استرالیا را به نمایش می‌گذارد.
خواب روزهای ۱۳ و ۱۴ خرداد و گنجشک و پنبه‌دانه ۱۴ و ۱۵ خرداد در سالن‌های نمایش این رویداد معتبر سینمایی روی پرده می‌رود.

.

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٥٤ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ۱٦ خرداد ۱۳۸٧