انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته اول بهمن ۸۶

دوقدم انیمیشن  با گلپایگانی

Alireza Golpauyegani

 

سه شنبه شب ساعت ۱۲ نیمه شب شبکه چهار- بهارم عظیمی با علیرضا گلپایگانی با یکان یکان علاقمندان  انیمیشن در باره وضعیت آموزش انیمیشن در ایران صحبت خواهد کرد.

ایران کارتون:
سیزدهمین برنامه تلویزیونی "دو قدم مانده به صبح" میزبان علیرضا گلپایگانی، مدیر گروه رشته ی انیمیشن دانشگاه هنر و کارگردان انیمیشن می باشد.
این برنامه که با اجرای محمد صالح علا همراه است بهرام عظیمی به عنوان کارشناس-مجری بخش کاریکاتور-انیمیشن را اجرا می کند.
موضوع این برنامه بررسی وضعیت انیمیشن در دانشگاه ها خواهد بود.
علاقمندان می توانند سه شنبه 9 بهمن ماه 1386 از ساعت 24 بیننده ی این برنامه از شبکه ی 4 سیما باشند.

امتحانات دارد تمام میشود 

فصل امتحانات در دانشگاه بخاطر تعطیلی چند روزه  و سرمای بیش از حد هوا و آدمها! با تاخیر دارد به اتمام میرسد. بعضی از دروس که با تکالیف  همراه بودن نیز با تاخیر  انجام شدند.انگار تاخیر دیگر جز لاینفک  فرهنگ ماست.

سفر به زاگرب

حدود ۳۰ نفر از دانشجویان دانشکده صدا و سیما ( احتمالا انیمیشن ) به صورت گروهی باتفاق استاد توکلیان امسال به جشنواره زاگرب خواهند رفت.

معرفی نامزدین اسکار سال 2008

منتخبین هشتادمین دوره جوایز اسکار به شرح زیر اعلام شدند:

نامزدین بهترین انیمیشن بلند :

 پرسپولیس کار مشترکی از مرجانه ستراپی و وینسنت پارانود (Marjane Satrapi and Vincent Paronnaud)

راتاتویی ساخته براد برد(Brad Bird)

 امواج بلند به کارگردانی اش برانون و کریس بوک(Ash Brannon and Chris Buck)

نامزدین بهترین انیمیشن کوتاه

من والریوس را ملاقات کردم ساخته جاش راسکین (Josh Raskin)

مادام توتلی- پوتلی به کارگردانی کریس لاویس و مجیک سزربوسکی.( Chris Lavis and Maciek Szczerbowski)

حتی کبوترها هم به بهشت میروند ساخته ساموئل تورنیکس و سیمون وانس

 (Samuel Tourneux and Simon Vanesse)

عشق من به کارگردانی الکساندر پتروف(Alexander Petrov)

پیتر و گرگ ساخته سوزی تیمپلتون و هیو ولچمن(Suzie Templeton and Hugh Welchman)

 

نامزدین برای بهترین جلوهای ویژه

قطب نمای طلایی کار مشترکی از مایکل فینک ، بیل وستن هافر، بن موریس و تریور وود

 (Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood)

امواج آبی آخر دنیا کار مشترک: جان نول ، هال هیچل، چارلز گیبسون و جان فریزر

(John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazie)

Transformers کار اسکات فارار، اسکات بنزا ، راسل ارل و جان فریزر

 (Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier)

همچنین انیمیشن راتاتویی نامزد دریافت اسکار برای بهترین فیلمنامه Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird)، بهترین موسیقی متن(Michael Giacchino),  ، بهترین میکس صدا(Randy Thom, Michael) Semanick Kane),  و بهترین ویرایش صدا(Randy Thom and Michael Silvers). شد .

براد برد کارگردان انیمیشن راتاتویی جایزه گوجه فرنگی طلایی را دریافت کرد .این جایزه سالانه از طرف وب سایت سینمایی روتن توماتوRotten Tomatoes داده می شود جایی که براد برد مصاحبه ای نیز در مورد جایزه اش انجام داده است.این دومین بار است که او این جایزه را دریافت کرده است اولین بار این جایزه را برای انیمیشن باور نکردنیهاIncredibles در سال 2004 گرفت. در بررسی سال 2007 راتاتویی با آمار 96 درصد به عنوان اولین فیلم در لیست 10 فیلم متفاوت قرار گرفت و جادوی دیزنی با آمار 93 درصد در رده  هشتم قرار گرفت است.

جمشید و خورشید در جشنواره فیلم فجر
به گزارش خبرنگار سينمايي فارس،اين فيلم بلند سينمايي انيميشن را «بهروز يغماييان» با صرف 3 سال،كارگرداني كرده كه با صداپيشگي هنرمنداني چون پرويز پرستويي، امين حيايي، ترانه عليدوستي و ... دوبله شده است.


بر اين اساس،سازندگان انيميشن فوق با ساخت «خورسيد مصر» پيش از اين نيز در جشنواره فيلم فجر شركت كرده‌ بوده‌اند.اين اتفاق براي نخستين‌بار بود كه در سينماي ايران مي‌افتاد كه فيلم بلند انيميشني ساخته و در جشنواره فجر حضور داشته باشد.
«جمشيد و خورشيد» از فرهنگ كهن و تمدن ايراني در قالبي موزيكال بهره گرفته شده و تصويري شاعرانه ارائه كرده است.
بنا به گزارش فارس،حضور اين انيميشن بلند در جشنواره فيلم فجر امسال در راستاي توجه و حمايت روند ساخت فيلم‌هاي بلند سينمايي انيميشن خواهد بود.
عوامل سازنده اين انيمشن سينمايي عبارتند از:كارگردان:بهروز يغماييان،آهنگساز:كيوان كيارس،فيلمنامه‌نويس:علي فياض منش،مدير دوبلاژ:چنگيز جليلوند،طراحان:علي واعظي،صادق جوادي،عباس جلالي،شيوا ممتحن،ابراهيم موحدي،مسعود مؤمني،شهرام خوارزمي،مسعود مؤمني،صداپيشگان:پرويز پرستويي(كارام و منجم)،امين حيايي(جمشيد)،ترانه عليدوستي(خورشيد)،رامبد جوان(ماهان)،حبيب رضايي(آبا)و ثريا قاسمي(نديمه خورشيد)،تهيه‌كننده:نادر يغماييان.

منبع: خبرگزاري فارس

 

انیمیشنهای خارجی مضر نیستند
« اين كه چون ما كشور در حال گذري هستيم، تخيل به كار رفته در انيميشن‌هاي كشورهاي توسعه يافته براي كودكان ما مضر است، ساده‌انگاري است.»

دكتر امير الهامي ـ استاد دانشگاه و كارشناس صدا و سيما ـ در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس تلويزيون ايسنا درباره‌ي ضرورت توجه به «تخيل كودك» در انيميشن‌هاي سيما تصريح كرد: با يك چوب نمي‌توان تمام انيميشن‌هاي خارج از كشور را حذف كرد.

اين كارشناس صدا و سيما تصريح كرد: ما بعضا در ميان همين انيميشن‌هاي خارجي با انيميشن‌هايي مواجهيم كه مباحث ارزشي را مطرح مي‌كند و بسياري از سمبول‌ها و نمادهايي كه در آن‌ها به كار رفته با نمادهاي اسلامي و انساني ما تطابق زيادي دارد.

وي گفت: در انيميشن «چوبين» جدال هميشگي خير و شر مطرح است در حالي كه اين انيميشن ساخته شده كشوري غربي است.

اين كارشناس، انيميشن‌هايي كه در آن‌ها جدال بين خير و شر را مطرح است را به دودسته تقسيم كرد و گفت: دسته‌اي از اين انيميشن‌ها مثل «چوبين» و «سرزمين ناشناخته» كه

«سرنتيپيتي و كنا» از چهره‌هاي شناخته شده‌اند به خوبي توانسته‌اند جدال بين خير و شر را مطرح كنند. 
 
وي گفت: ما در ظاهر در بافت بسيار پيچيده‌اي از اين انيميشن‌ها برخي تعابير اسلامي خود را مي‌بينيم يعني در قالب موجودي چون «برونكا» كه بي‌ شباهت با «دجال» فرهنگ ما نيست اين موجود را از نزديك مي‌بينند.

وي با بيان اين كه در نوع ديگري از انيميشن‌ها تصاوير جنگ‌هاي فضايي مطرح است و ادامه داد: در مورد جنگهاي فضايي مي‌توانيم بگوييم چون در فرهنگ ما نيست پس مي‌توانيم نشان ندهيم. البته به شخصه معتقدم اين ديدگاه هم منطقي نيست چرا كه بچه‌ي دوران ما، از طريق play station بازيهاي رايانه‌اي با اين جنگ‌ها آشنايي دارد.

وي تصريح كرد: اگر مفهوم انيميشن‌هاي جنگ‌هاي ستارگان به موضوع خير و شر بپردازد وصرفا خيال‌پردازي باشد كه به زعم برخي منتقدان بار آموزشي ندارد، شايد عدم پخش اين انيميشن‌ها قابل قبول باشد.

دكتر الهامي گفت: ما مي‌توانيم در خريد انيميشن‌ها دقت نظر به خرج دهيم و نبايد با يك چوب همه را راند و ادعا كرد كه چون اين انيميشن‌ها زاييده فرهنگ غرب است و آن‌ها دوران گذرا را طي كرده‌اند و ما هنوز اين مرحله را طي نكرده‌ايم پس نبايد از آن استفاده كنيم.

وي تاكيد كرد: اين درست مثل اين است كه ما ادعا كنيم چون غرب ابتدا تلفن هندلي را مصرف كرده و بعد از تلفن شماره‌اي و بعد از موبايل بهره‌مند شده، ما هم بايد با توجه به پس ماندگي صنعتي خود به استفاده از تلفن هندلي راضي باشيم.

منبع: ايسنا
انتشار: انيماتورهاي ايران

 طلبهای عقب افتاده

سالهای دور برای گروه کودک  تیتراژ برنامه پرپرک را ساختیم.داستان تهیه آن دنیایی خاطره است . خیلی مایل بودم که با ساخت تیتراژ برنامه کودک شبکه یک برای خودم جایگاهی را باز کنم. یک از دوستان داشنکده سینما بنام خانم یوسفی که دستیار و نویسنده متن های مجری برنامه کودک شبکه یک بود ما را به مدیر گروه معرفی کرد . وقرار شد برای اثبات توانائیمان تیتراژ یک برنامه بنام پرپرک را بسازیم.

ادامه دارد

 

 

 

 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱۱:٤٠ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٤ بهمن ۱۳۸٦