انیمیشن از نگاه گلپایگانی


نگاه علیرضا گلپایگانی به انیمیشن ایران و جهان

هفته چهارم دی ماه ۸۶

دهستانی دردوقدم در باره انیمیشن سه شنبه ۲ اسفند

پیل‌بان: در برنامه دو قدم مانده به صبح سه‌شنبه (2/11/86) از شبکه چهار می‌توانید شاهد بحث و بررسی راجع به انیمیشن ایران باشید

در این برنامه امیر محمد دهستانی کارگردان مطرح انیمیشن ایران به عنوان مهمان و بهرام عظیمی به عنوان کارشناس در کنار محمد صالح‌اعلا (مجری) به آثار انیمیشن ایران می‌پردازند. علاقه‌مندان می‌توانند از ساعت 24 این برنامه را دنبال کنند

عاشورا...

به این فکر میکنم که حسین (ع) را همانهایی کشتند که او را امام زمان می دانستند و برای آمدنش نامه دادند و دعا کردند !

هر روز عاشورا است

اعضای هیات علمی «همایش ملی انیمیشن ایران» معرفی شدند 

طی حكمی از سوی دكتر اكبر عالمی، اعضای هیات علمی همایش ملی انیمیشن ایران معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی این همایش، سعید توكلیان (دانش‌آموخته كارشناسی ارشد انیمیشن از دانشگاه تربیت مدرس و طراحی و ارتباطات بصری از انگلستان)، علیرضا رضاداد (مشاور معاون امور سینمایی و مدیرعامل سابق بنیاد سینمایی فارابی)، فرید فرخنده‌كیش (پژوهشگر و مدرس دانشگاه شهید رجایی و مراكز تربیت معلم)، علیرضا گلپایگانی (مدیر گروه كارشناسی ارشد انیمیشن دانشگاه هنر) و دكتر ناصر گل‌محمدی (دكترای هنر از دانشگاه ناتینگهام انگلستان، مدرس و عضو هیات علمی دانشگاه صدا و سیما) در مقام اعضای هیات علمی همایش ملی انیمیشن ایران، اقدام به بررسی كیفی چكیده مقالات ارسالی به دبیرخانه و گزینش آثار برتر این «همایش» خواهند كرد.
ستاد برگزاری «همایش ملی انیمیشن ایران» از اساتید و هنرمندان برگزیده هیات علمی، دعوت بعمل خواهد آورد تا پس از تكمیل چكیده مقاله خود، نسبت به ارائه آن در این «همایش» اقدام نمایند.
ضمن اینكه كلیه مقالات برتر هم در قالب كتاب جامعی، منتشر خواهد شد تا در دسترس عموم علاقه‌مندان قرار بگیرد.
گفتنی‌است، همایش ملی انیمیشن ایران طی روزهای پنجم تا هفتم اسفندماه 1386 و به همت «مركز گسترش سینمای مستند و تجربی» معاونت امور سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آسیفا، دانشكده صدا و سیما، فرهنگستان هنر، پویامهر و پیلبان انیمیشن، در تهران برگزار خواهد شد.

باروتیان و کمیک استریپ

استاد  با سلام                                                                                                                                                       

             

از اینکه لینک کمیک را در کنار دیگر لینک دوستان قرار دادید از شما ممنونیم در ضمن اینو هم بگم که در آلمان هم در چندین دانشگاه مشغول آموزش کمیک به دانشجویان هستند چندی پیش در( دانشگاه کوبلنز) سمینار و انجمنی برای تحقیق و بررسی در کمیک برگزار شد که مطالب مطرح شده در این سمینار را در سایت کمیک قرار خواهیم داد .                                                                                                                                      

براتون ارزوی موففقیت دارم                               

باروتیان                                     

-Universität Koblenz – institut für Kunstwissenschaft

۳ فیلم كوتاه انیمیشن ایرانی در بخش مسابقه جشنواره فجر 

۳ فیلم كوتاه انیمیشن ایرانی در کنار ۱۵ فیلم کوتاه زنده در بخش مسابقه آثار مستند و كوتاه جشنواره جشنواره‌ها در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر رقابت می‌كنند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم كوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، فیلم‌های انیمشن این بخش از جشنواره از سوی محمود زنده نام، بیژن میرباقری و مهدی همایون‌فر اعضای هیات انتخاب، اعلام شده‌اند.
اسامی اين فيلم‌ها به شرح زير اعلام شده است:
در خانه ما ساخته مریم كشكولی‌نیا، ، قفس ساخته وحید نصیریان و هزار و یك شب ساخته هدا مسعودی در جشنواره فیلم فجر رقابت می‌كنند.
بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن در تهران برگزار می‌شود.

ماهنامه جدید کمیک استریپ


ایران کارتون:
اولین شماره از ماهنامه تخصصی کمیک استریپ "جدید" با کاغذ گلاسه و 4 رنگ در 68 صفحه و با قیمت 1500 تومان منتشر شد.
در سرمقاله ی این نشریه که به قلم محمدرضا زائری صاحب امتیاز و مدیر مسئول نگاشته شده است می خوانید:
وقتی حدود سیزده سال پیش برای مجلات انگلیسی و عربی زمزم به فکر تولید و طراحی کمیک استریپ افتادیم به دلایلی حتی انتشار کتاب های کمیک استریپ مجاز نبود و در میان تمام تصویرگران خوش ذوق و توانمند ایرانی کسانی که حاضر باشند و بتوانند در این زمینه کاری انجام دهند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسید و شمار کسانی که بتوانند برای چنین کاری متن بنویسند و با دکوپاژ سینمایی و کادربندی و دیالوگ نویسی آشنا باشند از این هم کمتر بود. در چنان شرایطی سعید رزاقی این هنرمند باحوصله و سخت کوش پای کار ایستاد و همچنان هم...

حالا بعد از سال ها دوباره به سراغ سعید رزاقی رفته ایم اما این بار او تنها نیست. جزیان موفق و آبرومند کاریکاتور معاصر ایران و تحولات اجتماعی فرهنگی سال های اخیر فضایی برای رشد روزافزودن استعدادهای هنری جوانان شایسته فراهم کرده و تعداد افراد توانمند در این عرصه بسیار افزایش یافته اما می دانیم که تولید کمیک استریپ بسیار هزینه بر و نیازمند امکانات و شرایط ویژه است. از یک سو ارائه محصولی که از جهت سطح کیفی و محتوای ارزشی و رویکرد فرهنگی مورد تایید بعضی ها! و مطلوب خودکان باشد امکاناتی می خواهد که نداریم و از سوی دیگر نم یخواهیم به سرنوشت نشریاتی دچار شویم که از سر ناچاری به ابتذال و روزمرگی و انفعال می افتند و ... کمیک استریپ پایه و اساس رشد و توسعه انیمیشن، سینما و بازی های ویدئویی و کامپیوتری است و شاید به همین خاطر بیشتری توفیق را در این زمینه کشورهایی چون آمرکیا و ژاپن داشته اند که در کمیک استریپ سابقه های طولانی و موفق دارند. کشور عزیز ما که از دیرباز به تمدن و دانش و اکنون به قدرت هسته ای و نقش ویژه استراتژیک سیاسی خود افتخار م یکند سزاوار است در منطقه و جهان نقش فرهنگی بسیار موثرتری داشته باشد و در صورت طراحی و اجرای دقیق برنامه ای طولانی مدت به خوبی می تواند این نقش را در حوزه های رسانه و محصولات فرهنگی ایفا کند.

این مجله شاید بتواند در دوره جدید خود به سامان یافتن نسلی نو از هنرمندان جوان و خلاق و متعهد با زبانی جهانی و نگاهی فراگیر کمک کند. گرچه حوزه تربیت نیروی انسانی از مظلوم ترین و غریب ترین عرصه هاست و عموم مدعیان و مسئولان فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و دینی و ... بر این باورند که روزگار خود آیندگان را خواهد پرورد چنان که ما را پرورد! و معمولا ترجیح م یدهند همان بودجه ناچیز و در حال کاهش بخش فرهنگ را برای موضوعات مهم تری چون چاپ بروشور و کارت دعوت هزینه کنند اما به هر روی ما آموخته ایم که گاهی یک دست با جمع شدن دست های دیگر صدا دارد گرچه لازم باشد برای شنیدن صدایش ده ها سال بگذرد!
اکنون هیچ ادعایی نداریم. از شماره بعد و شماره های بعد هم خدا خبر دارد و حتی صاحب این قلم در اوج امیدواری و خوش بینی از بیان ناامیدی بسیاری ازدوستان خود ابا نم یکند. واقعیت همان است که همه می دانیم و می دانید و در همین شرایط و با همین احوال پیش شماره این مجله جدید را تقدیمتان کردیم و ا نیک از شماره اول با رویکرد توجه و اهتمام به موضوع کمیک ا ستریپ به راهی نو قدم گذاشته ایم. هنوز با همه خستگی ها و آزردگی ها معتقدیم که باید کار کرد، نباید ناامید شد و کوتاه آمد و ... پس کاری را که فکر می کنیم درست است شروع می کنیم و باور داریم که اگر شما همراهمان باشید و یاری مان کنید و همه آرزوهای زیبا و خواب های خوش را در بیداری نشانمان خواهد داد...

حالا اگر بخواهم تشکر کنم باید از هنرمند خلاق و توانمند و متعهد سیدمسعود شجاعی طباطبایی شروع کنم که کار را از همان مجلات بین المللی زمزم با هم شروع کردیم و از برادر بزرگوارم سید ناصر موسوی جزایری و سیدفرید مرتضوی عزیز و نریمان فرامرزی که همت و تلاشش کار را جدی تر کرد و ... کم نیستند دوستانی که این کار با همراهی شان پیش رفته و راستی.... از همه مهمتر شما خودتان که الان این سطور را با نگاه صمیمی تان متبرک کرده اید... ببخشید اسم شریف تان را یاد نگرفتم ... بله ... بله ... خیلی خو.شوقت شدیم ... از شما هم متشکریم.
حالا یا شما این دست دوستی را که با انتشار این شماره به سویتان پیش آمده جدی میگیرید یا نه. اگر پای این دوستی هستید بزرگترین کاری که می توانید بکنید معرفی این مجله به دیگرانی است که فکر می کنید به این موضوع علاقمند هستند یا در این زمینه ا ستعداد و اینده درخشانی دارند و ... دیگر راهنمایی و انتقاد و همفکری با تلفن و نامه چه کاغذی و چه الکترونیک و ازه مه مهمتر دعای خیر است که خدا دستمان را بگیرد و راهمان ببرد و به مقصد برسیم و ...

http://irancartoon.ir

حس عجیب!

تو همین  شماره جدید (۲)مجله جدید یک کمیک استریپ در باره زین الدین زیدان دیدم و در خبر دیگری که یک فیلمساز میخواد از علی دایی یک فیلم مستند بسازه اونم بخاطر اینکه در یک جشنواره فیلمی مستند در باره زیدان دیده!

از یکطرف هم خبر ساخت سریال  انیمیشن والیبالیستها به گوش میرسه ! سریال کشتی گیرها هم لابد بخاط ملاحظات تصویری اصلا لازم نیست ساخته بشه!

تو صف نذری ایستاده بودم و پاهام داشت یخ میزد و یاد فیلم عاشورائیان خانم صمدی افتادم که قرار بود سریال باشه و بالاخره بعد از سالها شد یک فیلم سینمایی و هنوز هم ندیدمش!از سریال ۷۲ قسمتی کربلا چه خبر ؟

خبر ساخت یک عالمه فیلم بلند انیمیشن به سفارش صبا !این همه فیلمساز از کجا !

نمیدونم چرا امسال یه حس عجیبی دارم!

داستان کوتاه

 در بخش مراقبت های ویژه یک بیمارستان معروف ، بیماران یک تخت بخصوص در حدود ساعت ۱۱ صبح روزهای یکشنبه جان می سپردند و این موضوع ربطی به نوع بیماری و شدت وضعف مرض آنان نداشت.

این مسئله باعث شگفتی پزشکان آن بخش شده بود به طوری که بعضی آن را با مسائل ماورای طبیعی و بعضی دیگر با خرافات و ارواح و اجنه و موارد دیگر در ارتباط می دانستند.کسی قادر به حل این مسئله نبود که چرا بیمار آن تخت درست در ساعت ۱۱ صبح روزهای یکشنبه می میرد.به همین دلیل گروهی از پزشکان متخصص بین المللی برای بررسی موضوع تشکیل جلسه دادند و پس از ساعت ها بحث و تبادل نظر بالاخره تصمیم بر این شد که در اولین یکشنبه ماه ، چند دقیقه قبل از ساعت ۱۱ در محل مذکور برای مشاهده این پدیده عجیب و غریب حاضر شوند.
در محل و ساعت موعود ، بعضی صلیب کوچکی در دست گرفته و در حال دعا بودند، بعضی دوربین فیلمبرداری با خود آورده و ...
دو دقیقه به ساعت ۱۱ مانده بود که « پوکی جانسون ‌» نظافتچی پاره وقت روزهای یکشنبه وارد اتاق شد. دوشاخه برق دستگاه حفظ حیات (  Life support system ) را از پریز برق درآورد و دوشاخه جاروبرقی خود را به پریز زد و مشغول کار شد ..!!
 
نابغه شرق  

پيل‌بان: سريال انيميشني نابغه شرق از مجموعه مشاهير ايران است که به سفارش مرکز صبا و کارگرداني محمود صائمين در سيزده قسمت ده دقيقه اي و با تکنيک دو بعدي کامپيوتر در حال توليد است . نابغه شرق به روايت زندگي بوعلي سينا در دوران کودکي مي پردازد

:آیا میدانستید

 
آيا ميدانستيد آنهايی که از نظر احساسی بسيار قوی به نظر ميرسند در واقع بسيار ضعيف و شکننده هستند


آيا ميدانستيد که آنهايی که زندگيشان را وقف مراقبت از ديگران ميکنند خود به کسی برای مراقبت نياز دارند 

 

   + سید علیرضا گلپایگانی - ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ; شنبه ٢٩ دی ۱۳۸٦